W którym polskim mieście żyje się najlepiej? Zbadał to Główny Urząd Statystyczny*. Opublikowano wyniki badań, w których wzięto pod uwagę warunki życia w polskich miejscowościach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców. Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce? Wyniki mogą Was zaskoczyć.
Poznań
Miejsce Poznania w rankingu na najlepsze miasta do życia w Polsce pozostaje bez zmian. Jest to szybko rozwijająca się duża stolica województwa, gdzie mieszkania są tańsze niż w Warszawie czy Krakowie, a jednocześnie można się tu cieszyć doskonałymi atrakcjami, zabytkami, miejscami do spędzania wolnego czasu. W Poznaniu napijemy się dobrego piwa, z łatwością polecimy na wakacje z lotniska Ławica, mamy też stosunkowo dobrą siatkę połączeń drogowych. Z pracą też nie jest źle.
Marki
Tak wysokie, dziewiąte miejsce w rankingu, to zasługa bliskości stolicy. Marki są jej sypialnią, często wybieraną przez młode małżeństwa, przedsiębiorców i warszawiaków chcących osiąść w spokojniejszym i tańszym niż Warszawa miejscu.
Piaseczno
Podobnie jest z Piasecznem. Tutaj także przybywa wielu warszawiaków liczących na tańsze lokum. To spokojna okolica, a wciąż blisko do stolicy, na zakupy czy do pracy.
Józefów
Ostatnim z podobnych miast w rankingu jest Józefów. Także zawdzięcza tak wysoką notę Warszawie. To jej kolejna sypialnia, a przy tym spokojne miasto z ciekawymi zakątkami.
Świnoujście
Spokojna miejscowość na Wolinie z przepięknym nabrzeżem i cudownymi nadmorskimi krajobrazami. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie ze Stawą Młyny. Oprócz idyllicznej okolicy, atutem jest też możliwość zarobku na wynajmie kwater dla turystów. Bliskość Szczecina, gdzie można znaleźć pracę i uczelnię to także plus.
Kołobrzeg
Nadmorski kurort z piękną latarnią jest idealnym miejscem na urlop. To czyni łatwą okazję do zarobku dla osób, które kupują tu mieszkania, a potem wynajmują je w sezonie turystom (podobnie jak w Świnoujściu). Życie toczy się tu wolniej (szczególnie poza sezonem), zbawiennie wpływa na nas jod, można zjeść pyszną rybkę, wybrać się w rejs i zwiedzić jedną z piękniejszych latarni w Polsce.
Wrocław
Nie mogło w rankingu na najlepsze miasta do życia w Polsce zabraknąć Wrocławia. Mieszkania są tu wciąż dużo tańsze niż w Warszawie czy Krakowie, a ciągle budowane są nowe. Miasto rozwija się w zaskakującym tempie i oferuje wiele miejsc pracy. We Wrocławiu panuje rynek pracownika, mimo zdumiewającego napływu studentów, których jest tu nawet ponad 100 tysięcy.
To miasto akademickie, ale też perełka historii i architektury. Przy tym jest nowoczesną stolicą przemysłu w regionie. Znajdziemy tu najstarszą restaurację w Europie, a być może i na świecie, Piwnicę Świdnicką. Możemy podziwiać Afrykarium w najlepszym zoo w Polsce. We Wrocławiu po prostu dobrze się żyje – nawet mimo korków, na które narzekają mieszkańcy.
Warszawa
Podobno tłoczno, głośno i brudno, za dużo samochodów i za mało zieleni. Ale i tak Warszawa niezmiennie znajduje się w trójce najlepszych miast do życia w Polsce. Tu znajdziemy wszystko, a to ogromny atut. W końcu to metropolia, gdzie łatwiej o pracę, gdzie można się rozerwać, gdzie nie trzeba martwić się o zamknięte sklepy. A w dodatku miasto akademickie, które nigdy nie zasypia.
Wysoka pozycja Warszawy, podobnie jak Poznania i Wrocławia, związana jest też z możliwością inwestowania w mieszkania na wynajem. Na to chętnych nigdy nie brakuje. To także ośrodek kultury, a ponadto miasto po prostu modne, gdzie dziś „wypada” się pokazywać.
Zakopane
Przepiękna miejscowość, w której można się zakochać i do której każdy chce wracać. Być może głośne Krupówki nie zachęcają w sezonie, ale gdy tylko wejdzie się na górski szlak, zapomina się o minusach głośnego kurortu. O dosłownie każdej porze roku Zakopane zachwyca.
Drugie miejsce w rankingu na najlepsze miasta do życia w Polsce nie jest przypadkowe. Mieszkańcy po pierwsze mogą bardzo wiele zarobić na turystach. Po drugie cieszą się spokojniejszym życiem niż ludzie w większych miastach, folklorem, bogatą kulturą, rodzinną atmosferą i swojskim klimatem, a dzięki temu zdają się żyć wolniej i uważniej. To naprawdę ma duże znaczenie przy wyborze miejsca do życia.
Po trzecie, Zakopane to zdecydowany faworyt w rankingu jeśli chodzi o bliskość natury, najpiękniejsze krajobrazy i zbawiennie wpływające na zdrowie warunki wypoczynku.
Sopot
Zwycięzcą rankingu na najlepsze miasta do życia w Polsce jest Sopot. Nie dziwimy się, bo ma wszystko, czego potrzeba do dostatniego, udanego i spokojnego życia.
W Sopocie łatwo o pracę i edukację. Dobrze skomunikowane Trójmiasto to przecież ośrodek akademicki i rozwijający się przemysłowo region. Nie ma tutaj chyba branży, w której nie byliby potrzebni specjaliści. Ponadto można znaleźć pracę w sezonie w branży turystycznej, a dodatkowo zarobić na wynajmie kwater dla turystów.
Jest też pięknie, w końcu to tu znajduje się najdłuższe molo w Polsce, a w pobliskiej Gdyni urokliwe klify. Sopot to też uzdrowisko, a więc zdecydowanie klimat tutaj sprzyja.
A jakie są według Was najlepsze miasta do życia w Polsce?
*Badania GUS 2016, źródło: RynekPierwotny.pl.
Zdjęcie zajawkowe: Zakopane, fot. Shutterstock