Strona głównaTop 10Najlepsze miasta do życia w Polsce (Top 10)

Najlepsze miasta do życia w Polsce (Top 10)

W którym polskim mieście żyje się najlepiej? Zbadał to Główny Urząd Statystyczny*. Opublikowano wyniki badań, w których wzięto pod uwagę warunki życia w polskich miejscowościach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców. Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce? Wyniki mogą Was zaskoczyć.

Poznań

najlepsze miasta do życia w polsce
Poznań, fot. Shutterstock

Miejsce Poznania w rankingu na najlepsze miasta do życia w Polsce pozostaje bez zmian. Jest to szybko rozwijająca się duża stolica województwa, gdzie mieszkania są tańsze niż w Warszawie czy Krakowie, a jednocześnie można się tu cieszyć doskonałymi atrakcjami, zabytkami, miejscami do spędzania wolnego czasu. W Poznaniu napijemy się dobrego piwa, z łatwością polecimy na wakacje z lotniska Ławica, mamy też stosunkowo dobrą siatkę połączeń drogowych. Z pracą też nie jest źle.

Marki

Marki, osiedle Mickiewicza, fot. Arkadiusz Zarzecki, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Tak wysokie, dziewiąte miejsce w rankingu, to zasługa bliskości stolicy. Marki są jej sypialnią, często wybieraną przez młode małżeństwa, przedsiębiorców i warszawiaków chcących osiąść w spokojniejszym i tańszym niż Warszawa miejscu.

Piaseczno

Piaseczno, fot. Alina Zienowicz, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Podobnie jest z Piasecznem. Tutaj także przybywa wielu warszawiaków liczących na tańsze lokum. To spokojna okolica, a wciąż blisko do stolicy, na zakupy czy do pracy.

Józefów

najlepsze miasta do życia w Polsce
Rzeka Świder w Józefowie, fot. Mateusz Włodarczyk, Wikimedia Commons, GFDL

Ostatnim z podobnych miast w rankingu jest Józefów. Także zawdzięcza tak wysoką notę Warszawie. To jej kolejna sypialnia, a przy tym spokojne miasto z ciekawymi zakątkami.

Świnoujście

najlepsze miasta do życia w polsce
Stawa Młyny, Świnoujście, fot. Shutterstock

Spokojna miejscowość na Wolinie z przepięknym nabrzeżem i cudownymi nadmorskimi krajobrazami. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie ze Stawą Młyny. Oprócz idyllicznej okolicy, atutem jest też możliwość zarobku na wynajmie kwater dla turystów. Bliskość Szczecina, gdzie można znaleźć pracę i uczelnię to także plus.

Kołobrzeg

najlepsze miasta do życia w polsce
Latarnia w Kołobrzegu, fot. Shutterstock

Nadmorski kurort z piękną latarnią jest idealnym miejscem na urlop. To czyni łatwą okazję do zarobku dla osób, które kupują tu mieszkania, a potem wynajmują je w sezonie turystom (podobnie jak w Świnoujściu). Życie toczy się tu wolniej (szczególnie poza sezonem), zbawiennie wpływa na nas jod, można zjeść pyszną rybkę, wybrać się w rejs i zwiedzić jedną z piękniejszych latarni w Polsce.

Wrocław

najlepsze miasta do życia w polsce
Wrocław, fot. Shutterstock

Nie mogło w rankingu na najlepsze miasta do życia w Polsce zabraknąć Wrocławia. Mieszkania są tu wciąż dużo tańsze niż w Warszawie czy Krakowie, a ciągle budowane są nowe. Miasto rozwija się w zaskakującym tempie i oferuje wiele miejsc pracy. We Wrocławiu panuje rynek pracownika, mimo zdumiewającego napływu studentów, których jest tu nawet ponad 100 tysięcy.

To miasto akademickie, ale też perełka historii i architektury. Przy tym jest nowoczesną stolicą przemysłu w regionie. Znajdziemy tu najstarszą restaurację w Europie, a być może i na świecie, Piwnicę Świdnicką. Możemy podziwiać Afrykarium w najlepszym zoo w Polsce. We Wrocławiu po prostu dobrze się żyje – nawet mimo korków, na które narzekają mieszkańcy.

Warszawa

najlepsze miasta do życia w polsce
Warszawa, fot. Shutterstock

Podobno tłoczno, głośno i brudno, za dużo samochodów i za mało zieleni. Ale i tak Warszawa niezmiennie znajduje się w trójce najlepszych miast do życia w Polsce. Tu znajdziemy wszystko, a to ogromny atut. W końcu to metropolia, gdzie łatwiej o pracę, gdzie można się rozerwać, gdzie nie trzeba martwić się o zamknięte sklepy. A w dodatku miasto akademickie, które nigdy nie zasypia.

Wysoka pozycja Warszawy, podobnie jak Poznania i Wrocławia, związana jest też z możliwością inwestowania w mieszkania na wynajem. Na to chętnych nigdy nie brakuje. To także ośrodek kultury, a ponadto miasto po prostu modne, gdzie dziś „wypada” się pokazywać.

Zakopane

najlepsze miasta do życia w polsce
Przepiękne Zakopane, fot. Shutterstock

Przepiękna miejscowość, w której można się zakochać i do której każdy chce wracać. Być może głośne Krupówki nie zachęcają w sezonie, ale gdy tylko wejdzie się na górski szlak, zapomina się o minusach głośnego kurortu. O dosłownie każdej porze roku Zakopane zachwyca.

Drugie miejsce w rankingu na najlepsze miasta do życia w Polsce nie jest przypadkowe. Mieszkańcy po pierwsze mogą bardzo wiele zarobić na turystach. Po drugie cieszą się spokojniejszym życiem niż ludzie w większych miastach, folklorem, bogatą kulturą, rodzinną atmosferą i swojskim klimatem, a dzięki temu zdają się żyć wolniej i uważniej. To naprawdę ma duże znaczenie przy wyborze miejsca do życia.

Po trzecie, Zakopane to zdecydowany faworyt w rankingu jeśli chodzi o bliskość natury, najpiękniejsze krajobrazy i zbawiennie wpływające na zdrowie warunki wypoczynku.

Sopot

najlepsze miasta do życia w polsce
Molo w Sopocie, fot. Shutterstock

Zwycięzcą rankingu na najlepsze miasta do życia w Polsce jest Sopot. Nie dziwimy się, bo ma wszystko, czego potrzeba do dostatniego, udanego i spokojnego życia.

W Sopocie łatwo o pracę i edukację. Dobrze skomunikowane Trójmiasto to przecież ośrodek akademicki i rozwijający się przemysłowo region. Nie ma tutaj chyba branży, w której nie byliby potrzebni specjaliści. Ponadto można znaleźć pracę w sezonie w branży turystycznej, a dodatkowo zarobić na wynajmie kwater dla turystów.

Jest też pięknie, w końcu to tu znajduje się najdłuższe molo w Polsce, a w pobliskiej Gdyni urokliwe klify. Sopot to też uzdrowisko, a więc zdecydowanie klimat tutaj sprzyja.

A jakie są według Was najlepsze miasta do życia w Polsce?

*Badania GUS 2016, źródło: RynekPierwotny.pl.
Zdjęcie zajawkowe: Zakopane, fot. Shutterstock

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE