W Polsce znajdziemy 23 miejsca, w których przyroda zachwyca swoim pięknem i bogactwem roślin i zwierząt. Parki Narodowe dają naturze azyl, schronienie przed człowiekiem i postępem cywilizacji. Ciężko jest zdecydować, które obszary chronione zachwycają najbardziej. Mimo to przygotowaliśmy dla Was ranking, w którym wybieramy najpiękniejsze polskie Parki Narodowe. Oto nasz Top 8!

1Białowieski Park Narodowy

Puszcza Białowieska. Fot. Pixabay

Białowieski Park Narodowy to jeden z najstarszych obszarów chronionych w Polsce utworzony w 1932 roku. Niekwestionowanym symbolem tego obszaru jest żubr, który jest największym ssakiem Europy i znajduje się pod ochroną. Przez lata zwierzę to było zabijane, aż w 1919 roku na wolności nie pozostał ani jeden osobnik. Dzięki żyjącym w niewoli 54 osobnikom udało się, w Puszczy Białowieskiej, na nowo przywrócić ten wymierający gatunek. Najpiękniejsze polskie Parki Narodowe mają ten podlaski obszar na swojej liście jeszcze z jednego powodu. To tutaj znajduje się ostatni w Europie fragment lasu pierwotnego – Puszcza Białowieska. Oprócz żubrów na terenie parku rozpoznano około 12 tysięcy gatunków zwierząt. Obszar wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, ponieważ ma duże znaczenie dla kultury i dziedzictwa ludzkości.

Puszcza Białowieska – naturalne piękno w samym sercu Europy

Poprzedni
Poprzedni artykułWisła – królowa polskich rzek
Następny artykułŚwiętokrzyskie atrakcje – 33 skarby zdumiewającego województwa
blank
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here