Strona głównaTop 10Najpiękniejsze polskie Parki Narodowe (Top 8)

Najpiękniejsze polskie Parki Narodowe (Top 8)

W Polsce znajdziemy 23 miejsca, w których przyroda zachwyca swoim pięknem i bogactwem roślin i zwierząt. Parki Narodowe dają naturze azyl, schronienie przed człowiekiem i postępem cywilizacji. Ciężko jest zdecydować, które obszary chronione zachwycają najbardziej. Mimo to przygotowaliśmy dla Was ranking, w którym wybieramy najpiękniejsze polskie Parki Narodowe. Oto nasz Top 8!

Białowieski Park Narodowy

najpiękniejsze polskie parki narodowe
Puszcza Białowieska. Fot. Pixabay

Białowieski Park Narodowy to jeden z najstarszych obszarów chronionych w Polsce utworzony w 1932 roku. Niekwestionowanym symbolem tego obszaru jest żubr, który jest największym ssakiem Europy i znajduje się pod ochroną. Przez lata zwierzę to było zabijane, aż w 1919 roku na wolności nie pozostał ani jeden osobnik. Dzięki żyjącym w niewoli 54 osobnikom udało się, w Puszczy Białowieskiej, na nowo przywrócić ten wymierający gatunek. Najpiękniejsze polskie Parki Narodowe mają ten podlaski obszar na swojej liście jeszcze z jednego powodu. To tutaj znajduje się ostatni w Europie fragment lasu pierwotnego – Puszcza Białowieska. Oprócz żubrów na terenie parku rozpoznano około 12 tysięcy gatunków zwierząt. Obszar wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, ponieważ ma duże znaczenie dla kultury i dziedzictwa ludzkości.

Puszcza Białowieska – naturalne piękno w samym sercu Europy

Park Narodowy Bory Tucholskie

najpiękniejsze polskie parki narodowe
Bory Tucholskie. Fot. Mirek Nowaczyk. Shutterstock

Park Narodowy Bory Tucholskie znajduje się na terenie województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim. To co sprawia, że najpiękniejsze polskie Parki Narodowe nie mogą się bez niego obyć, to piękne, przejrzyste jeziora, których jest tu aż 21. W Borach Tucholskich znajdziemy jeziora lobeliowe. Są to takie zbiorniki, które dzięki rosnącej w nich reliktowej lobelii mają specyficzną charakterystykę i zazwyczaj są nieco kwaśne, twardość wody jest mała, a żyje w nich tylko ograniczona liczba gatunków roślin i zwierząt. Jeziora lobeliowe są bardzo przejrzyste i to jest to co zachwyca w nich najbardziej. Przez park płyną także Brda i Wda, które koniecznie powinniście przepłynąć kajakiem. Jest to wyjątkowa okazja aby zbliżyć się do natury, zachwycić się pięknem otoczenia i spojrzeć na Bory Tucholskie z innej perspektywy.

Bory Tucholskie to kraina motyli, mrówek i ważek. Tych pierwszych osiedliło się tu aż 42 gatunki, mrówek znajdziemy 17 gatunków, a ważek 45 gatunków. W Parku Narodowym nie mogło zabraknąć ryb, a także płazów (żaba jeziorkowa) i kilku gatunków gadów takich jak jaszczurka żyworodna. Wśród ssaków są zarówno te duże jak jeleń szlachetny, jak i zupełnie małe: ryjówki i zające szaraki. Gatunków ptaków zliczono ponad 80.

Bory Tucholskie – kraina krystalicznych jezior

Słowiński Park Narodowy (najpiękniejsze polskie Parki Narodowe)

słowiński park narodowy
Słowiński Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Słowiński Park Narodowy to miejsce niezwykłe, które koniecznie powinniście zobaczyć o każdej porze roku. Tworzą go wydmy stale owiewane wiatrem, zmieniające kształt, dlatego o każdej porze roku miejsce to będzie wyglądać zupełnie inaczej! Wydmy te nazywane są ruchomymi, a ich wielkość dochodzi do 40 metrów. Podczas swojej wędrówki przesuwają się nawet 10 metrów rocznie. To jeden z dwóch parków narodowych w Polsce położonych nad morzem. Oprócz wydm, które stały się znakiem rozpoznawczym, Park Narodowy pełen jest malowniczych torfowisk, łąk i lasów, które sprawiają, że miejsce to jest wyjątkowe.

Na terenie parku rozwinęła się bogata fauna. Symbolem Słowińskiego Parku Narodowego jest mewa srebrzysta, a poza nią ptaki reprezentuje 260 gatunków m.in. bataliony, kuliki wielkie, krwawodzioby, ohary, żurawie, orły przednie, puchacze zwyczajne i włochatki zwyczajne. Są tu też ssaki, m.in. nietoperze: mopek zachodni, borowiec wielki i mroczek posrebrzany. Z wody wynurzają się czasami foka szara i morświn. Większe ssaki lądowe reprezentują bóbr i borsuk, ale są też oczywiście lisy, jelenie, zające i sarny.

Dowiedzcie się więcej o Słowińskim Parku Narodowym.

Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Park Narodowy. Fot. Pixabay

Wybierając się do Warszawy warto zaplanować sobie wizytę w Kampinoskim Parku Narodowym, która pozwoli Wam odpocząć od zgiełku stolicy. Te wyjątkowe chronione tereny pamiętają czasy Władysława Jagiełło, który kierując się pod Grunwald podążał skrajem Puszczy Kampinoskiej. Symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego jest łoś, jednak oprócz niego spotkacie tu także rysie, bobry, wilki szare, jenoty czy wydry, a także typowe leśne zwierzęta: jelenie, sarny i dziki. Interesująca jest także roślinność. Można spotkać tutaj bory sosnowe na wydmach, rośliny wodne na bagnach czy też brzozę czarną występującą w niewielu miejscach w Polsce. Kampinoski Park Narodowy ma także dęby czerwone, sosnę smołową czy sosnę Banksa: gatunki te zostały tam sprowadzone.

Kampinoski Park Narodowy – królestwo łosia

Ojcowski Park Narodowy

Brama Krakowska, Ojcowski Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Najpiękniejsze polskie Parki Narodowe to wyjątkowa fauna i flora oraz niezwykłe wytwory przyrody, które wprawią Was w zdumienie. Ojcowski Park Narodowy, choć jest najmniejszym w kraju to jego wapienne skały, ostańce i kaniony z pewnością Was zachwycą. Formacje skalne zaskakują wielkością i różnorodnością kształtów. To właśnie w Ojcowskim Parku Narodowym można podziwiać dobrze znaną wszystkim Maczugę Herkulesa – fantastyczną wapienną skałę.

Tereny te przyciągają także miłośników jaskiń. Na terenach chronionych naliczono ich aż 400, choć uważa się, że jest ich tu nawet 700. Warto odwiedzić m.in. najbardziej znaną Jaskinię Łokietka. Duża liczba jaskiń sprzyja nietoperzom, których 17 gatunków (z 25 występujących w Polsce) zamieszkuje właśnie ten park narodowy. Najczęściej spotykane są podkowce małe i nocki duże. Wizytówka tego miejsca są zamki – Pieskowa Skała i warownia w Ojcowie, z których roztaczają się spektakularne panoramy.

Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy, ale spektakularny

Pieniński Park Narodowy

Przepiękny Dunajec. Fot. Shutterstock

Najstarszym Parkiem Narodowym w Polsce jest Pieniński Park Narodowy, który utworzono 1 czerwca 1932 roku. Każdego roku przyciąga on turystów ceniących jego walory przyrodnicze i niesamowite widoki. Największą atrakcją dla miłośników sportu jest spływ Dunajcem. Najchętniej wybieranym środkiem transportu jest tradycyjna łódź flisacka, ale spływ może się również obywać na pontonach czy kajakach, a także na własnym sprzęcie pływającym. Inną równie uczęszczaną atrakcją jest wspinaczka na Trzy Korony (982 m n.p.m) oraz Sokolicę (747 m n.p.m), z których roztaczają się bajeczne widoki na przełom Dunajca, Tatry oraz Beskid Sądecki. Pieniński Park Narodowy obfituje w liczne szlaki piesze o różnym stopniu trudności.

Pieniny – 6 powodów, by się nimi zachwycić

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Kolejnym pięknym Parkiem Narodowym w Polsce jest Biebrzański Park Narodowy. Położony jest na Podlasiu i jest największym obszarem chronionym w naszym kraju, jego powierzchnia to 592,23 km². Biebrzański Park Narodowy jest także największą w Polsce ostoją łosi. Wśród mokradeł powstał Rezerwat przyrody Czerwone Bagno. Chroni m.in. łosie, ale też jelenie, sarny, bieliki, wilki, jenoty, piżmaki, wydry, borsuki, lisy i gronostaje. Bagna biebrzańskie są też obszarem żerowania wielu ptaków, m.in. żurawi, rybitw, wodniczek i wielu gatunków siewkowatych.

Biebrzański Park Narodowy obfituje w szlaki turystyczne. Chcąc odkryć walory przyrodnicze tego pięknego terenu będziecie mieli w czym wybierać bowiem utworzono tu aż 18 szlaków pieszych o łącznej długości ok. 500 km, trzy szlaki rowerowe (148 km), trzy szlaki kajakowe, a także 8 ścieżek przyrodniczych. Warto również wiedzieć, że przez teren parku przebiega szlak rowerowy Green Velo, który obfituje w doskonale przygotowane trasy rowerowe wraz z miejscami postoju.

Rowerem przez Polskę – 11 najpiękniejszych tras

Tatrzański Park Narodowy

Dolina Chochołowska w Tatrach. Fot. Shutterstock

Tatrzański Park Narodowy to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obszarów chronionych w Polsce. Tatry, Hala Gąsienicowa, Morskie Oko, Dolina Chochołowska to wyjątkowe miejsca, które obowiązkowo powinniście odwiedzić podczas swojej wizyty w tym miejscu. To co da się zauważyć podczas zwiedzania to to, że jest tu bardzo zielono – aż 70 proc. parku zajmują lasy i kosodrzewina. Tatrzański Park Narodowy przyciąga przede wszystkim miłośników wspinaczki a ilość szlaków pozwala dopasować cel do naszych możliwości. Wzniesienia, które można tu zdobyć to m.in. Orla Perć, Kozi Wierch czy Zawrat. Jeśli jeszcze nie widzieliście na własne oczy świstaka lub kozicy to właśnie tu macie okazję zobaczyć te zwierzęta. Występują tu także jelenie, sarny europejskie, rysie, łasice pospolite oraz niedźwiedzie brunatne. Na niebie natomiast wypatrujcie orła przedniego.

Parki narodowe – nie uwierzysz, co stworzyła natura (top 13)

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE