Strona głównaTop 10Urokliwe miejscowości w Polsce: Top 17 ślicznych miasteczek i wsi

Urokliwe miejscowości w Polsce: Top 17 ślicznych miasteczek i wsi

Które miejscowości w Polsce są po prostu śliczne? Wiele jest urokliwych zakątków, z których część jest zupełnie nieznana. Oto Top 17 przepięknych uroczych miejscowości w Polsce.

Tokarnia

Skansen w Tokarni
Skansen w Tokarni. Fot. Shutterstock

Park Etnograficzny w Tokarni to fascynujące miejsce, które z powodzeniem można nazwać wsią idealną. W parku odtworzono typowe układy osadnicze z okolicznych terenów. W ten sposób możemy podziwiać to co najpiękniejsze we wsi z regionów Kielecczyzny.

Park Etnograficzny w Tokarni jest częścią Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach. To najważniejszy obiekt tej placówki. Historyczne odwzorowanie układu osadniczego jest niezwykle dokładne. Umieszczono tu nie tylko dawne chaty, ale również małą architekturę taką jak przydrożne krzyże czy kapliczki.

Czytaj więcej: Park Etnograficzny w Tokarni – wieś idealna

Lanckorona

Lanckorona
Lanckorona. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Domki w Lanckoronie wyglądają jak z filmu. Tworzą piękne plenery, które podobają się szczególnie zakochanym parom. Fotografowie często przyjeżdżają tutaj właśnie z powodu ciekawej architektury.

To bardzo stara miejscowość, gdzie możemy znaleźć ruiny zamku. Bogate w zwierzynę lasy odwiedzał Kazimierz III Wielki. Nie było tutaj daleko z Wawelu (30 km). Dość szybko w Lanckoronie postawiono więc zamek. Twierdza chroniła drogi do Krakowa. Dziś jest już bardzo zniszczony ale nadal stanowi ciekawy obiekt dla fotografów i cel spacerów.

Czytaj więcej: Lanckorona – romantyczny zakątek ze wspaniałą architekturą

Chełmno

Chełmno, miasto zakochanych
Chełmno, miasto zakochanych. Fot. Shutterstock

To piękne pełne zabytków miasto w województwie kujawsko-pomorskim, znajduje się na 9 wzgórzach poprzecinanych Wisłą. Stanowi polską stolicę zakochanych. Jeśli macie ochotę spędzić romantyczne chwile na ławeczce zakochanych i zjeść bułeczki z lubczykiem, to właśnie tu.

Chełmno wraz z Toruniem uzyskały prawa miejskie w roku 1233 roku. To sprawia, że obie miejscowości są najstarszymi lokowanymi w północnej Polsce. Malownicze położenie miasta sprawia, że nie sposób oderwać wzroku od panoramy, jaka rozciąga się z Chełmna na okoliczne tereny Doliny Dolnej Wisły.

Czytaj więcej: Chełmno – miasto zakochanych

Wdzydze Kiszewskie

Kaszubski park etnograficzny, Wdzydze Kiszewskie
Kaszubski park etnograficzny, Wdzydze Kiszewskie. Fot. Shutterstock

Kaszubi to jedna z najliczniejszych grup etnograficznych w Polsce. Wdzydze Kiszewskie to miejsce gdzie możemy w wyjątkowy sposób poznać ich język, folklor i rzemiosło. To właśnie tutaj znajduje się najstarszy skansen w Polsce, który ma na celu zachowanie kultury kaszubskiej.

Do dzisiaj na terenie Muzeum znajdują się 32 obiekty ludowej zabudowy kaszubskiej, w tym dwa wiatraki i kościół. Wszystkie obiekty posiadają pełen wystrój. Do niektórych można wejść i zwiedzić je razem z czuwającymi przed nimi przewodnikami. Muzeum czynne jest cały rok.

Czytaj więcej: Wdzydze Kiszewskie – najstarszy skansen w Polsce

Giżycko

Giżycko
Giżycko. Fot. Shutterstock

Giżycko to miasto położone w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Dawniej kojarzone jako wojskowe, dziś to jedno z najchętniej odwiedzanych mazurskich kurortów. Giżycko atrakcje ma idealne dla każdego. Odnajdą się tu fani militariów, miłośnicy sportów wodnych oraz ci, którzy szukają błogiego lenistwa nad pięknymi jeziorami.

Czytaj więcej: Giżycko – atrakcje z Krainy Wielkich Jezior

Chochołów

Chochołów na Podhalu
Chochołów na Podhalu. Fot. Shutterstock

Chochołów w woj. małopolskim to urzekająca wieś na brzegu Czarnego Dunajca u podnóża Tatr, pełna góralskich chat i zdumiewającej przyrody. Możemy wybrać jeden z górskich szlaków, przepysznie zjeść i poszaleć na nartach. Gdy już się zmęczymy chodzeniem po górach, możemy odpocząć w Termach Chochołowskich – największych na Podhalu.

Ojców

Malowniczo położony Ojców
Malowniczo położony Ojców. Fot. Shutterstock

Ojców zaprasza jak brama do Ojcowskiego Parku Narodowego, najmniejszego w Polsce, ale jednego z najbardziej urokliwych. Piękne doliny nad którymi górują fantazyjne ostańce to idealne miejsce do spacerów.

Ojcowski Park Narodowy to królestwo jaskiń. Od 1992 roku prowadzony jest specjalny spis, który kataloguje wszystkie groty. Oficjalnie umieszczono w nim 400 obiektów. Szacuje się, że liczba ta jest zdecydowania większa. Przypuszcza się, że na terenie parku może być nawet 700 jaskiń. Już to jest wystarczającym powodem, by wybrać się do Ojcowa.

Czytaj więcej: Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy, ale spektakularny

Wrocław

wrocław rynek góry
Trudno dyskutować z pięknem Wrocławia. Fot. Shutterstock

Wrocław to nowoczesne duże miasto z bogatą historią, a przy tym pięknie prezentujące się o każdej porze roku. Uśmiechnięci ludzie, doskonały klimat, dobra kuchnia, zdumiewające atrakcje, wiele możliwości spędzania wolnego czasu i wspaniała architektura od średniowiecznej po poniemiecką i tą współczesną – wszystko to tutaj znajdziecie. Nie dziwi nas więc, że głosujący uznali Wrocław za najlepsze miasto do odwiedzenia w Europie w 2018 r.

Czytaj więcej: Najlepsze miasto do odwiedzenia w Europie w 2018 r.? Wrocław!

Zalipie

Zalipie
Zalipie. Fot. Krzyzak, Shutterstock

Zalipie to perełka na małopolskim szlaku turystycznym. Malownicza wioska położona jest zaledwie 70 km od Krakowa, a niewiele osób zbacza z trasy, by ją odwiedzić.

Kwieciste malunki w izbach i na bielonych ścianach domów, zaczęły powstawać w Zalipiu dzięki Felicji Curyłowej. Ozdobiła w ten sposób swój dom i to zapoczątkowało trwającą do dziś tradycję. W Zalipiu co rok, w pierwszy weekend po Bożym Ciele, odbywa się konkurs na najpiękniej pomalowaną chatę. Wtedy malunki z poprzedniego roku są zastępowane nowymi.

Czytaj więcej: Najpiękniejsza polska wieś – Zalipie

Arkadia

Arkadia ma przepiękne zakątki
Arkadia ma przepiękne zakątki. Fot. ysuel, Shutterstock

Idylliczna Arkadia znana jest z mitologii jako utopijna kraina szczęśliwości i beztroski. W Polsce mamy swoją Arkadię. Wieś leży w województwie łódzkim w powiecie łowickim. Została zaprojektowana przez architektów tak, by była idealna, romantyczna i sielankowa. Przez jej środek przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwiema wyspami i dodaje uroku tej malutkiej wioseczce.

Czytaj więcej: Arkadia – mityczna kraina w sercu Polski

Kluki

Kluki typowa przepiękna polska wieś
Kluki, typowa przepiękna polska wieś. Fot. Shutterstock

Skanseny w Polsce dają nam możliwość poznania zwyczajów różnych grup etnograficznych. W Klukach powstało muzeum poświęcone kulturze Słowińców – dawnemu odłamowi ludności kaszubskiej. Ich charakterystyczne i unikatowe zwyczaje możecie poznać właśnie tutaj. Specyficzne dla Słowińców było na przykład zakładanie koniom drewnianych butów, które zabezpieczały zwierzęta przed grzęźnięciem w ziemi. Zamieszkujące w przymuzealnej zagrodzie klacze kontynuują tą ciekawą tradycję.

Janowiec

Janowiec koło Kazimierza Dolnego
Janowiec koło Kazimierza Dolnego. Fot. Shutterstock

Idylliczna wieś Janowiec słynie z zamku, który turyści często odwiedzają przy okazji zwiedzania Kazimierza Dolnego. W tej okolicy są jednak do zobaczenia także inne liczne z jakich słynie Janowiec atrakcje – wiejskie chaty i zabytkowe budynki, które pozwalają się przenieść niemal do dziewiętnastowiecza. Możecie je obejrzeć w cenie biletu do zamku w Janowcu.

Zobaczymy tam przepiękny spichlerz z XIX w. przeniesiony z Podlodowa nad Wieprzem. Pięknie prezentuje się dwór z Moniak na Lubelszczyźnie zbudowany w latach 1760-1770, gdzie znajduje się wystawa wnętrz domu ziemiańskiego i funkcjonują pokoje gościnne. Stoi tam także XIX-wieczna stodoła i lamus. To innymi słowy szopa, rupieciarnia, dlatego o rzeczach wychodzących z użycia mówi się, że odchodzą do lamusa.

Czytaj więcej: Janowiec – atrakcje wsi, gdzie poczujesz się jak w XIX wieku

Puchły

Cerkiew w Puchłach
Cerkiew w Puchłach niezwykle się wyróżnia. Fot. Shutterstock

Puchły to wieś w Polsce tworząca tzw. Krainę otwartych okiennic. To jeden z bardziej kolorowych regionów w naszym kraju.

Kraina otwartych okiennic to nazwa, pod którą kryją się trzy podlaskie wsie – Trześcianka, Soce oraz Puchły. Na tym niewielkim obszarze znajdziemy mnóstwo niezwykłości, a jego główną wizytówką jest wyjątkowa architektura.

Na tle okolicznych miejscowości, wsie Puchły, Soce i Trześcianka wyróżniają się dużym nagromadzeniem drewnianych zabudowań w kontrastujących kolorach.

Próżno tu szukać tłumu turystów. Od czasu do czasu pojawiają się rowerzyści korzystający z licznych podlaskich szlaków czy pojedyncze osoby robiące zdjęcia.

Puchły są szczególnie warte odwiedzenia. Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach to szczególnie piękne miejsce i ważne dla wyznawców prawosławia – znajduje się tu czczona ikona Matki Bożej Opiekuńczej.

Czytaj więcej: Kraina otwartych okiennic – oryginalna wizytówka Podlasia

Pozezdrze

Pozezdrze
Pozezdrze. Fot. Shutterstock

Pozezdrze to malownicza miejscowość na Mazurach w pobliżu jeziora Pozezdrze. Tu można zapomnieć o całym świecie. Jest to niewielka wioska niemalże odizolowana od cywilizacji.

Słodkie nicnierobienie nie musi być jedyną aktywnością w Pozezdrzu. W tej okolicy kryło się wiele kwater nazistów. Np. Göring miał swoją w Puszczy Piskiej, a Joachim von Ribbentrop w pałacu w Sztynorcie.

Z kolei właśnie w Pozezdrzu, 27 km od Gierłoży, została zbudowana kryjówka Himmlera. Polowa Kwatera Himmlera, Hochwald to świetna atrakcja dla miłośników historii.

Opole

Wenecja opolska
Wenecja opolska. Fot. Shutterstock

Opole to niedoceniana miejscowość. Stolica województwa pięknie się prezentuje. Kamieniczki Starego Miasta odbijające się w wodzie nazywane są Opolską Wenecją. Kanał Młynówki, czyli starego koryta Odry, wręcz promienieje od rzędu podświetlonych kamienic.

Opole leży nad Odrą, Kanałem Ulgi, Kanałem Młynówki i ich dopływami. Najpiękniejsze trasy spacerowe leżą właśnie nad wodą. Rzeka była osią, wzdłuż której kształtowała się osada, a następnie miasto – jedno z najstarszych w Polsce. Osada powstała w tym miejscu już około 950 roku.

Czytaj także: Urzekające Opole – poznaj jego atrakcje

Sokołowsko

Cerkiewka prawosławna w Sokołowsku
Cerkiewka prawosławna w Sokołowsku. Fot. Shutterstock

Śląskie Davos i wieś Kieślowskiego. Ukryta na Dolnym Śląsku urokliwa miejscowość zdaje się być zapomniana przez Boga i ludzi. Ciężko tu trafić, a jeszcze ciężej wyjechać. Trudno nie zauroczyć się w tym miejscu.

Sokołowsko słynęło niegdyś z uzdrowiska. W pięknym gmachu funkcjonowało pierwsze na świecie sanatorium dla gruźlików. Mówiono na Sokołowsko śląskie Davos nawiązując do słynnego szwajcarskiego kurortu. Dziś spalony budynek sanatorium stoi opuszczony. Warto zboczyć ze szlaku, by trafić na tą ukrytą w Sudetach wieś z leczniczym klimatem, w której żył niegdyś i tworzył Krzysztof Kieślowski.

Czytaj także: Sokołowsko – śląskie Davos i wieś Kieślowskiego

Kazimierz Dolny

Wąwóz Korzeniowy dół, Kazimierz Dolny
Wąwóz Korzeniowy dół, Kazimierz Dolny. Fot. Shutterstock

Kazimierz Dolny jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Swą świetnością cieszył się na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy był ważnym ośrodkiem handlu zbożem w rejonie Małopolski. To właśnie wtedy powstały piękne, renesansowe spichlerze i kamienice, które zachwycają do dzisiaj.

To urocza, spokojna miejscowość, gdzie można złapać oddech od codziennej gonitwy. Mimo, że miasto staje się coraz bardziej popularne, można nawet powiedzieć, że mamy na nie modę, to nie umniejsza to jego piękna.

Czytaj więcej: Kazimierz Dolny z drona – perełka nad Wisłą (FILM)

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE