Strona głównaTop 10Najpiękniejsze ratusze w Polsce (Top 9)

Najpiękniejsze ratusze w Polsce (Top 9)

Zdobią rynki polskich miast, a ciekawe historie o nich można opowiadać godzinami. To ciekawe miejsca pełniące niegdyś ważne role. Oto najpiękniejsze ratusze w Polsce.

Ratusz we Wrocławiu

ratusz we Wrocławiu
Ratusz we Wrocławiu. Fot. Shutterstock

Ratusz we Wrocławiu zwany Starym Ratuszem powstawał w wielu etapach, od schyłku XIII w. po XVI w. Z XVI w. pochodzą m.in. fragmenty zabytkowej wieży ratusza, na którą nie ma wstępu. Co tydzień w niedzielę, punktualnie w południe, z ratuszowej wieży rozlega się hejnał We Wrocławiu na rynecku.

Najciekawsze w ratuszu są przepiękne zdobienia fasady, zegar, a także niegdyś nieprzerwanie działająca najstarsza restauracja w Europie, Piwnica Świdnicka (jej działalność została niestety przerwana w 2017 r.).

Dziś znajduje się tam oddział Muzeum Miejskiego, a konkretnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny. Można tam zobaczyć przede wszystkim zabytkowe sale ratuszowe, a także m.in. galerię sławnych wrocławian i rękodzieło mistrzów złotniczych.

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku

Ratusz Głównego Miasta
Ratusz Głównego Miasta. Fot. Shutterstock

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku jest usytuowany na skrzyżowaniu ulicy Długiej i Długiego Targu. To zabytkowa budowla w stylu gotycko-renesansowym, której budowa rozpoczęła się w 1346 roku. To drugi najwyższy budynek Głównego Miasta. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Można tu poznać wiele ciekawostek np. dotyczących odbudowy metropolii po II wojnie światowej. W ramach darmowego zwiedzania placówkę można odwiedzić w poniedziałki.

Bilet normalny: 12 zł, ulgowy: 6 zł.

Ratusz w Chojnicach

Ratusz w Chojnicach został wzniesiony w latach 1901-1904 r. według projektu berlińskich architektów. Zaprojektowano go w stylu neogotyckim, z dekoracją i wystrojem modernistycznym. W sali obrad znajdują się witraże wykonane w 1903 r. przez Ryszarda Schleina.

W nadokiennikach i płycinach między kondygnacjami można podziwiać płaskorzeźby z emblematami rzemiosła i handlu. Ponad wykuszem zobaczymy herb miasta. Warto wejść do środka i zobaczyć salę posiedzeń rady miasta, a także witraże, które obrazują cnoty i powinności władzy wobec mieszkańców. Pierwszy ratusz pochodził z XIV w. i stał na środku Starego Rynku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj: Chojnice – miasto baszt, bram i pięknej przyrody

Ratusz w Poznaniu

ratusz w poznaniu na rynku
Ratusz w Poznaniu. Fot. Zbigniew Guzowski, Shutterstock

Ratusz w Poznaniu stoi na Starym Rynku w centrum historycznego miasta Poznania. Jego wschodnia fasada jest prawdziwą ucztą dla oka. Trzykondygnacyjna loggia w renesansowym stylu prezentuje piękne zdobienia. Przyjrzyjmy się uważnie łacińskim inskrypcjom, bardzo nośnym w znaczenie i postaci władców z dynastii Jagiellonów, które zdobią attykę. Koniecznie poczekajcie też na poznańskie koziołki, które codziennie o godz. 12 bodą się różkami.Z wieży Ratusza odgrywany jest hejnał Poznania.

Czytaj także: Poznań – gorące serce Wielkopolski

Ratusz w Nowym Sączu

Ratusz w Nowym Sączu
Ratusz w Nowym Sączu. Fot. Shutterstock

Na rynku Nowego Sącza uwagę przykuwa ratusz z 1897 roku. Warto wejść do środka i zobaczyć piękne dekoracje.

Ratusz był kilkukrotnie trawiony przez pożary. W wyniku pożogi zostały uszkodzone m.in. dawny kolumnowy portyk i wieża zegarowa. Obecny budynek powstał w latach 1895-1897 w stylu eklektycznym, a wnętrza w stylu neorenesansowym i neobarokowym.

W bliskim sąsiedztwie ratusza znajduje się kilka kościołów. Szczególnie warto odwiedzić bazylikę kolegiacką św. Małgorzaty, która znajduje się naprzeciw ratusza. Parę kroków dalej zobaczymy też ruiny zamku królewskiego, w którym bywał Władysław Jagiełło, czy dawną synagogę.

Ratusz w Zamościu

ratusz w zamościu
Ratusz w Zamościu. Fot. Shutterstock

To jedna z najpiękniejszych i najlepiej rozpoznawalnych budowli Zamościa, miasta idealnego.

W 1591 roku stanął pierwszy ratusz, manierystyczno-barokowy ratusz z 52-metrową wieżą. Charakterystyczne schody dobudowano do niego dopiero w XVIII w.

W czasie zaborów ratusz został przekształcony w więzienie i szpital. Był wielokrotnie remontowany, w tym po zniszczeniach podczas II wojny światowej. Ostatnia renowacja zakończyła się w 2010 roku.

W sezonie codziennie w południe, z wieży ratusza rozlega się w trzy strony świata zamojski hejnał. Tak już się utarło, że hejnalista nie zwraca się w stronę Krakowa – za czasów Jana Zamoyskiego siedziby króla, którego nie popierał.

Ratusz w Chełmnie

Ratusz w Chełmnie
Ratusz w Chełmnie. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Ratusz w Chełmnie stanowi piękny przykład budownictwa renesansowego w Polsce. Od 1983 roku mieści się tu Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Pierwszy ratusz jako siedziba władzy municypalnej powstał przed 1298 rokiem. 

Ratusz zyskał swój wyjątkowy wygląd dzięki wysokiej attyce oraz hełmowi i zegarowi na wieży.  Na zachodniej ścianie umieszczony został pręt chełmiński – średniowieczny wzorzec miary o długości 4,35 m. Koniecznie trzeba go zobaczyć!

Budowla była siedzibą głównie rady i ławy miejskiej, chociaż mieściły się tu również: pomieszczenia na wagę, izba rady, izba letnia i archiwum, a także izba sądowa i do 1458 roku siedziba Wyższego Sądu Prawa Chełmińskiego.

Ratusz w Tarnowie

ratusz w tarnowie
Ratusz w Tarnowie. Fot. Shutterstock

Ratusz w Tarnowie to wizytówka miasta, pierwotnie siedziba miejskich radnych i sądu, a od 1931 roku muzeum. Charakterystyczna budowla została zbudowana w stylu manierystycznym i znajduje się na Małopolskim Szlaku Renesansu.

Niegdyś w tym miejscu stał drewniany ratusz (pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1448 roku). Po pożarze zbudowano w tym miejscu dwa budynki: ratusz właściwy i sąd, a między nimi więzienie, czyli trzymetrowej głębokości dół złoczyńców – rodzaj studni, w którym trzymano złoczyńców. Obecnie studnia jest przeszklona i można ją podziwiać z płyty Rynku. Nieopodal stała także szubienica.

Budowle połączono w XVI w. i dobudowano do nich piętro. Dobudówka wyróżnia się innym budulcem i stylem. Na uwagę zasługuje dekoracyjny portal wejściowy z herbem, na którym widnieje inskrypcja TCVC, oznaczająca Tarnoviae civitatis vera clenodium, czyli Tarnowskiego miasta prawdziwy klejnot. Wieża ratusza jest cylindryczna, co stanowiło rzadkość. Na jej szczycie mieścił się podwieszony ganek dla straży ogniowej, aż do II wojny światowej.

W środku możemy obejrzeć m.in. Salę Rady i Salę Pospólstwa, gdzie dokonywano m.in. wyboru władz miejskich. Koniecznie trzeba zobaczyć także unikatowy zegar z czynnym do dziś mechanizmem typu szkieletowego, który jest najstarszym działającym zegarem wieżowym w Małopolsce. W 1927 na wieży ratusza ukryto kulistą kapsułę czasu zawierającą dokumenty, banknoty i monety. 

Ratusz Staromiejski w Toruniu

ratusz w toruniu
Ratusz w Toruniu. Fot. Shutterstock

Ratusz Staromiejski w Toruniu to niemal serce miasta. W średniowieczu mieściły się tu kramy, dziś tłoczą się tu turyści.

Toruński ratusz to jedna z największych w Europie ceglanych budowli zbudowanych w stylu gotyckim pochodząca z końca XIV wieku. Tu składano hołdy władcom, organizowano turnieje rycerskie i publiczne egzekucje.

W wieży ratusza krył się skarbiec, miejskie archiwum i więzienie. W wielkich piwnicach sprzedawano piwo i wino. Na parterze mieściły się sukiennice, ławy chlebowe, kramy oraz sala sądowa, natomiast na piętrze sala obrad rady miejskiej i wielka sala mieszczańska, w której goszczono polskich królów.

Budynek ratusza był kilkukrotnie przebudowywany. Większe zmiany nastąpiły po roku 1703. Wtedy podczas potopu szwedzkiego miasto zostało zaatakowane, a część ratusza spłonęła. Do połowy XX wieku budynek był siedzibą toruńskich władz miejskich. Dziś gmach jest główną siedzibą Muzeum Okręgowego.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE