Zachodniopomorskie to nie tylko plaże. Oto 11 ciekawych miejsc, które trzeba zobaczyć. Są atrakcją o każdej porze roku. O niektórych mogliście wcześniej nie słyszeć.

1Zamek w Świdwinie

zamek w świdwinie
Zachodniopomorskie atrakcje – zamek w Świdwinie. Fot. Shutterstock

Zamek w Świdwinie znajduje się na brzegu rzeki Regi w woj. zachodniopomorskim. Pierwszy budynek powstał w XIII w. jako budowla obronna, a właściwy zamek powstał na początku XIV w. Rozbudowali go także Krzyżacy, a w późniejszych latach elektor brandenburski Fryderyk II.

Najbardziej znanymi właścicielami zamku są joannici, którzy władali nim od 1540 r. i przebudowali w stylu barokowym. Zamknęli dziedziniec i dobudowali nowe skrzydła. Byli panami na zamku do 1808 r., kiedy to ich komandoria została zlikwidowana.

Warownia stała się siedzibą urzędów pruskich. Z kolei po II wojnie światowej zamek strawiła pożoga. Odbudowano go w 1968 r. i dziś mieści się tam dom kultury.

Poprzedni
Poprzedni artykułNie tylko Zakopane. Gdzie w Tatrach nie ma aż takich tłumów? (Top 5)
Następny artykułNajpiękniejsze ratusze w Polsce (Top 9)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here