Strona głównaTop 10Zachodniopomorskie – 11 ciekawych atrakcji

Zachodniopomorskie – 11 ciekawych atrakcji

Zachodniopomorskie to nie tylko plaże. Oto 11 ciekawych miejsc, które trzeba zobaczyć. Są atrakcją o każdej porze roku. O niektórych mogliście wcześniej nie słyszeć.

Zamek w Świdwinie

Zamek w Świdwinie
Zachodniopomorskie atrakcje – zamek w Świdwinie. Fot. Shutterstock

Zamek w Świdwinie znajduje się na brzegu rzeki Regi w woj. zachodniopomorskim. Pierwszy budynek powstał w XIII w. jako budowla obronna, a właściwy zamek powstał na początku XIV w. Rozbudowali go także Krzyżacy, a w późniejszych latach elektor brandenburski Fryderyk II.

Najbardziej znanymi właścicielami zamku są joannici, którzy władali nim od 1540 r. i przebudowali w stylu barokowym. Zamknęli dziedziniec i dobudowali nowe skrzydła. Byli panami na zamku do 1808 r., kiedy to ich komandoria została zlikwidowana.

Warownia stała się siedzibą urzędów pruskich. Z kolei po II wojnie światowej zamek strawiła pożoga. Odbudowano go w 1968 r. i dziś mieści się tam dom kultury.

Brama Młyńska w Stargardzie

Brama Młyńska w Stargardzie
Brama Młyńska w Stargardzie. Fot. Shutterstock

Okazała Brama Młyńska w Stargardzie to pomnik historii. Zwana Wodną, Portową, Herbową lub Rzeczną brama jest jedną z czterech w mieście i stanowi unikatową pamiątkę w skali Europy. Wyróżnia się architekturą, ale też funkcją, jaką pełniła w średniowieczu.

Dwukondygnacyjna brama z dwoma ośmiobocznymi wieżami została zbudowana w I połowy XV w. Stała się symbolem miasta, a jej wizerunek widniał nawet na pieczęciach i w herbie miasta do XX w. Obok bramy na Kanale Młyńskim znajdował się młyn, a strażnicy pobierali na bramie myto za przewóz towarów na rzece.

Centrum Słowian i Wikingów

Skansen Słowian i Wikingów.
Zachodniopomorskie atrakcje. Skansen Słowian i Wikingów. Fot. Shutterstock

Centrum Słowian i Wikingów mieści się w Recławiu nad rzeką Dziwną tuż przy wyspie Wolin. Jest to skansen, który liczy obecnie 27 chat, dwie bramy z wałami i umocnieniami obronnymi oraz nabrzeże portowe, przy którym stoją łodzie wikingów. Organizowane są rejsy łodzią, na które trzeba się wcześniej umówić.

W osadzie można poczuć się jak w pradawnych czasach, gdyż ludzie tworzący to miejsce: dorośli i dzieci ubrani są w stroje z epoki, które sami wytwarzają na wzór tych starosłowiańskich. Można podpatrzeć jak wyglądało życie dziesięć wieków temu. Mieszkańcy wytwarzają wszystko własnoręcznie: tkaniny, ubrania, ozdoby, naczynia, broń, jedzenie czy instrumenty. Ich wyroby można na miejscu kupić. W czasie wakacji, na przełomie lipca i sierpnia odbywają się tu festiwale, na które warto się wybrać.

Stawa Młyny

stawa młyny
Stawa Młyny. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Stawa to znak nawigacyjny czasami przypominający latarnię. Stawa Młyny zwana wiatrakiem stoi przy ujściu Świny do Bałtyku, na falochronie w Świnoujściu.

Ze Stawą Młyny związana jest legenda. Nieszczęśliwe były żony w Świnoujściu, które czekały na swoich mężów marynarzy. Ich ukochani wracali podstarzali i poorani zmarszczkami. Zrozpaczona Alicja wyczekując na męża, spotkała przy Stawie Młyny latarnika. Ten polecił jej przysłać męża, gdy tylko ten przypłynie. Latarnik okładał mężczyznę błotem i polecił morskie kąpiele. Mąż Alicji odmłodniał i cieszył ją przez długie lata.

Chętni na wieczną młodość mieszkańcy Świnoujścia także okładali się błotem i spacerowali morskimi brzegami. Czar jednak prysł, gdy latarnik umarł. Nikomu nie przekazał recepty na wieczną młodość.

Krzywy las

Krzywy las
Zachodniopomorskie atrakcje. Krzywy las. Fot. Shutterstock

Krzywy las w pobliżu miejscowości Nowe Czarnowo w powiecie gryfińskim do dziś zadziwia dendrologów i licznych turystów.

Powykrzywiane drzewa w okolicy Gryfina w województwie zachodniopomorskim są bardzo intrygujące. Zadziwia to, że ponad 100 drzew rośnie w podobny sposób, z wygięciami skierowanymi w podobną stronę. Dlaczego krzywy las jest tak powykręcany? Jest kilka wersji, ale każda zakłada interwencję człowieka.

Na pewno istotny był kształt, jaki chciano uzyskać. Prawdopodobnie pałąki wycięte z pni miały służyć do budowy instrumentów. Nadawałyby się na harfy. Sosny mogły także służyć do innych celów stolarskich. Łukowaty kształt był idealny do budowy sań, łódek i statków czy też mebli.

Czytaj także: Krzywy las – dlaczego ma wygięte drzewa?

Schron atomowy w Podborsku

Schron atomowy w Podborsku
Schron atomowy w Podborsku. Fot. Shutterstock

Zachodniopomorskie atrakcje ma także z czasów zimnej wojny. Schron 3001 w Podborsku to sowiecki przeciwatomowy bunkier broni nuklearnej, gdzie mieści się Muzeum Zimnej Wojny.

Muzeum amunicji atomowej znajduje się w schronie przeciwatomowym przekazanym Rosjanom w 1970 roku na mocy umowy PRL-ZSRR. Był to wybitnie ściśle tajny obiekt. W schronie znajdowały się zapasy broni atomowej. Podobne bunkry w Polsce budowano w obliczu obawy przed zimną wojną prowadzącą do wojny atomowej.

Z Kołobrzegu do bunkra mamy 50 kilometrów. Należy kierować się na Białogard. Schron można zwiedzać. Wejście do bunkra o pełnych godzinach po telefonicznym umówieniu się. Ceny biletów: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy.

Most zwodzony nad Regalicą

Most zwodzony nad Regalicą
Zachodniopomorskie atrakcje. Most zwodzony nad Regalicą. Fot. Shutterstock

Przy okazji wizyty w Szczecinie warto poświęcić chwilę czasu aby obejrzeć jedyny w Polsce czynny kolejowy most zwodzony.

Most zwodzony nad Regalicą to nietypowa konstrukcja, jedyna napędzana mechanicznie w Europie. Potocznie nazywany mostem Wrocławskim od połączenia kolejowego Szczecina z Wrocławiem. Mimo iż konstrukcja ucierpiała z rąk Niemców podczas II wojny światowej, udało się ją odbudować i do dziś z powodzeniem służy podróżnym.

Czytaj także: Najpiękniejsze mosty w Polsce (Top 8)

Borne Sulinowo

Borne Sulinowo
Borne Sulinowo. Fot. piotrbb, Shutterstock

Borne Sulinowo to miasto-widmo. Po II wojnie światowej, gdy Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, powstały tu radzieckie garnizony. Bornego Sulinowa nie zobaczycie na powojennych mapach. Tereny te były dokładnie strzeżone przez rosyjskie wojsko.

Zamieszkiwało tam 50 tys osób. Byli to stacjonujący tu przez prawie 50 lat żołnierze Armii Czerwonej wraz ze swoimi rodzinami. Oprócz domów mieszkalnych znajdowała się tu również szkoła, szpital, kino, teatr, sala koncertowa, dyskoteka i sklepy. Borne Sulinowo miało nawet lokalną telewizję, która transmitowała m.in. programy z Moskwy.

Więcej: Borne Sulinowo – opuszczone miasto w Polsce

Szlak Latarni Morskich

latarnia świnoujście
Zachodniopomorskie atrakcje. Latarnia Świnoujście. Fot. Shutterstock

Szlak Latarni Morskich to wyjątkowy pomysł na zwiedzanie polskiego wybrzeża liczącego 17 latarni. Zobaczyć je możecie w następujących miejscowościach: Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Jastarnia, Sopot, Gdańsk (Port Północny oraz Nowy Port), Hel oraz Krynica Morska.

Szlak Latarni Morskich ma długość około 669 km. To odległość ciężka do pokonania na pieszo. Jeśli zależy Wam na zobaczeniu wszystkich 17 latarni, warto zaplanować wycieczkę samochodem i rozłożyć ją na etapy.

Jeśli zdecydujecie się na zwiedzanie szlaku na rowerze lub pieszo warto dopasować trasę do swoich możliwości. Zaznaczamy, że część latarni znajduje się w woj. zachodniopomorskim, a część w pomorskim.

Czytaj więcej: Szlak Latarni Morskich – pomysł na zwiedzanie wybrzeża

Kościół w Trzęsaczu

Kościół w Trzęsaczu
Kościół w Trzęsaczu. Fot. Shutterstock

Niegdyś była to okazała budowla z pięknymi stallami oraz ołtarzem gotyckim i barokowym – dziś pozostała tylko ściana. Z kościoła w Trzęsaczu zostało niewiele. Morze podmywające klif dokonało dzieła zniszczenia. To unikat na skalę europejską.

Kościół w Trzęsaczu powstał na przełomie XIV i XV wieku, kiedy jeszcze Bałtyk oddalony był o około 2 kilometry. Najpierw był świątynią katolicką, a następnie ewangelicką. Kościół wyposażono w wieżę z dwoma dzwonami, piękną ambonę, stalle w których zasiadali duchowni, chrzcielnicę i ołtarz. Obok świątyni znajdował się cmentarz.

Budowla waliła się stopniowo przez cały XX w. W 1901 roku runęła pierwsza, północna ściana kościoła. Wcześniej, w 1874 r. zamknięto kościół w Trzęsaczu dla wiernych. Wschodnie wejście zostało podmyte w 1917 roku, a południowa część fasady została dosięgnięta już w 1922 r.

Czytaj więcej: Kościół w Trzęsaczu – została ściana

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie górujący nad miastem
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie górujący nad miastem. Fot. Maciej Błędowski, Shutterstock

Zachodniopomorskie atrakcje ma także w Szczecinie. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest przykładem architektury renesansowej. To historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Kiedyś drewniany gród słowiański, dziś po wielu przebudowach doskonały przykład prostoty i harmonii stylu renesansowego.

Osobliwym elementem zamku jest zegar umieszczony na Wieży Zegarowej. Jego projektantem był Johann von Goethe, a wykonaniem zajął się Kasper Nitardy (za pracę uzyskał dyplom mistrzowski). Jak na tamte czasy projekt był bardzo ciekawy i niespotykany. Maska zielonego człowieka, która porusza oczami, datownik w ustach maski pokazujący aktualną datę, błazen wybijający godzinę oraz kula prezentująca fazy księżyca.

Ceny biletów: 6 zł normalny, 4 zł ulgowy

Czytaj więcej: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – tu namieszała czarownica

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE