Strona głównaTop 10Polskie festiwale, które przyciągają najwięcej turystów (Top 14)

Polskie festiwale, które przyciągają najwięcej turystów (Top 14)

Polskie festiwale stają się z roku na rok coraz popularniejsze. Nic dziwnego skoro występują na nich największe gwiazdy sceny muzycznej, przyjeżdżają wybitni twórcy światowego kina czy najzręczniejsi artyści z nowego cyrku. Organizacja natomiast jest na bardzo dobrym poziomie. Większość z tych festiwali zdobyła już sobie silną międzynarodową renomę. Przyznacie, że są one też świetną okazją do tego, żeby w sprzyjających warunkach letniej aury miło spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi. Oto, które festiwale przyciągają z roku na rok coraz więcej turystów z kraju i ze świata. Kolejność jest zgodna z kalendarzem.

Orange Warsaw Festiwal

Orange Warsaw Festival – oficjalna strona festiwalowe gdzie znajdziecie szczegółowe informacje.

Orange Warsaw Festiwal tradycyjnie już otwiera sezon festiwalowy w Polsce. W dniach od 31 maja do 1 czerwca 2019 r. na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie odbędzie się jego 12. edycja. Wystąpią tacy idole młodej publiczności jak Marshmello czy Troye Sivan. W ubiegłym roku to dwudniowe wydarzenie przyciągnęło ponad 60 tys. widzów.

Ceny biletów zaczynają się już od 220 zł.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival w Lublinie

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival: oficjalna strona festiwalu, gdzie zapoznacie się z całym line-up’em wydarzenia

Końcówkę czerwca zdecydowanie warto spędzić w Lublinie. W dniach od 27 do 30 czerwca odbędzie się tutaj 6. edycja Art’n’Music Festivalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Umożliwia obcowanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na styku gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które co roku przyciąga coraz więcej turystów, nawet z najodleglejszych krańców globu. Nic dziwnego skoro można usłyszeć w sercu Lublina światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia. Do tej pory na scenach Innych Brzmień wystąpili m.in. tacy artyści jak Einstürzende Neubauten, Tortoise, Juno Reactor, Goldfrapp, Tony Allen, Mulatu Astatke, George Clinton & Parliament Funkadelic, Asian Dub Foundation, Yat-Kha, The Tiger Lilies.

Wstęp na całe wydarzenie jest bezpłatny! Takie rzeczy tylko w Lublinie 🙂

Open’er w Gdyni

Festiwal Open’er W Gdyni – oficjalna strona festiwalu

W dniach od 3 do 6 lipca możecie być na 8. edycji festiwalu Open’er na lotnisku Gdynia-Kosakowo. Wśród tegorocznych wykonawców będą takie gwiazdy jak The Smashing Pumpinks, Travis Scott, Rudimental czy Jain. W ubiegłym roku na festiwal przyjechało ponad 140 tys. osób, a cała pula biletów została wyprzedana. Jeżeli w tym roku miałoby to się powtórzyć, to nie należy czekać z zakupem biletu do ostatniej chwili.

Bilety kosztują od 279 zł za jeden dzień.

Jarocin Festiwal

Festiwal w Jarocinie. Fot. Shutterstock

Historia festiwalu w Jarocinie sięga 1970 roku. W latach 80. XX w. był to największy festiwal muzyki rockowej (szeroko pojętej) w państwach Bloku Wschodniego. Na tym festiwalu debiutowały kultowe, polskie zespoły takie jak T.Love, Dezerter, Acid Drinkers, Hey czy Dżem. Tegoroczny festiwal, który odbędzie się w dniach od 12 do 14 lipca. Jego motywem będzie postać Ryszarda Riedla, czyli legendarnego wokalisty bluesowego zespołu Dżem. Szczegóły festiwalu nie są jeszcze znane. W ubiegłym roku wystapili tacy artyści jak: Quebonafide, Haydamaky i Stasiuk, Nosowska, Pussy Riot, BOKKA czy Daria Zawiałow. Ceny biletów zaczynały się od 159 zł za 3 dni festiwalu.

Jarocin Festiwal, który jest obecnie niedużym wydarzeniem, znalazł się w naszym zestawieniu ze względu na swoje historyczne znaczenie.

Sunrise Festival w Kołobrzegu

Zdjęcie pochodzi ze strony Sunrise Festiwalu.

Sunrise Festival to impreza dla fanów muzyki elektronicznej.
W dniach od 19 do 21 lipca 2019 r. odbędzie się jego 17. edycja. Z amfiteatru w Kołobrzegu festiwal przenosi się w tym roku do podkołobrzeskiego Podczela i będzie miał miejsce na terenie byłego lotniska. Tegoroczny festiwal zyska nowy rozmach: na pięciu potężnych scenach zagra ponad 100 artystów z Polski i zagranicy. Będzie można usłyszeć niemal wszystkie gatunki muzyki elektronicznej: house, trance, techno, progressive, bass, future, hardstyle, electro. Zagrają m.in. The Chainsmokers, Armin Van Buuren, Arojack, Timmy Trumpet, Joris Voorn, Tchami b2b Malaa, Fedde Le Grand, W&W, Headhunterz czy Adam Beyer.

Ceny biletów zaczynają się już od 220 zł. Można je zakupić po zarejestrowaniu się na stronie festiwalowej.

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie, plac Po Farze. Fot. Shutterstock

W dniach od 25 do 28 lipca 2019 r. odbędzie się w Lublinie 10. edycja Carnaval’u Sztukmistrzów. Jest to największy w Polsce festiwal sztuki Nowego Cyrku (czyli takiego bez udziału zwierząt). W ciągu tych czterech dni centrum Lublina wypełni się niesamowitymi pokazami sztukmistrzów z całego świata. Ważną i emocjonującą częścią lubelskiego festiwalu jest Urban Highline Festival, który odbywa się równolegle. Zaprezentują się tam śmiałkowie, którzy spacerują po linach zawieszonych między dachami. Ludzie z całego świata przyjeżdżają do Lublina, żeby zaprezentować swoje umiejętności chodzenia po linie. Co roku Carnaval odwiedza coraz więcej osób. W ubiegłym roku przyjechało ich ok. 200 tys.

Wstęp na większość wydarzeń festiwalowych jest bezpłatny.

MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Siedziba Festiwalu Fot. Materiały prasowe Festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Filmów Nowe Horyzonty odbędzie się w tym roku już po raz 19. W dniach od 25 lipca do 4 sierpnia Wrocław będzie gościł twórców kina z całego świata. To festiwal „wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem” jak czytamy na stronie festiwalu.

Nowe Horyzonty z biegiem lat stały się najczęściej odwiedzanym festiwalem filmowym w Polsce i jednym z najpopularniejszych w tej części Europy (ponad 100 tysięcy widzów każdego roku) oraz z uwagi na znakomicie rozwijające się wydarzenia, takie jak Polish Days i Studio Nowe Horyzonty, także ważnym miejscem spotkań międzynarodowej branży filmowej.

Karnety na cały festiwal kosztują 390 zł (zakup od 1 kwietnia). Ceny biletów na poszczególne filmy nie są jeszcze znane.

Pol’and’Rock Festival – Kostrzyn nad Odrą

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy polski festiwal muzyczny, który od 25 lat organizuje Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z Jurkiem Owsiakiem na czele. Dawny Przystanek Woodstock, a od 2018 r. Pol’and’Rock Festival obchodzi w tym roku ćwierćwiecze. Jego 25. edycja odbędzie się tradycyjnie w Kostrzynie nad Odrą (tradycyjnie od 15 lat) w dniach od 1 do 3 sierpnia 2019 r. Koncerty i inne wydarzenia zagrane zostaną na czterech scenach, a wśród tegorocznych gwiazd znajdą się tacy wykonawcy jak Ziggy Marley, Skunk Anansie, Acid Drinkers czy Avatar. Festiwal od lat przyciąga tłumy. W ubiegłym roku w imprezie uczestniczyło 250 tys. (według szacunków policji) lub 700 tys. (według organizatorów) osób. Wielu uczestników do tego stopnia lubi atmosferę festiwalu, że często zostaje na terenach festiwalowych długo po jego zakończeniu. Organizatorzy proszą, żeby jednak wyjeżdżać…

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Uczestnicy mogą jednak dobrowolną wpłatą przyczynić się do pokrycia kosztów organizacji festiwalu. Można też w inny sposób zaangażować się we współtworzenie festiwalu, dołączając na przykład jako wolontariusz w szeregi Pokojowego Patrolu.

OFF Festival w Katowicach

OFF Festival w Katowicach. Fot. Shutterstock

W dniach od 2 do 4 sierpnia odbędzie się w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach OFF Festival. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to impreza konkurencyjna do wydarzenia w Kostrzynie nad Odrą… Festiwal wystartował w 2006 r. z inicjatywy Artura Rojka, byłego wokalisty zespołu Myslovitz. Rojek jest dyrektorem artystycznym festiwalu i zaprasza artystów z pogranicza bardzo różnych gatunków muzycznych. W tym roku na festiwalu wystąpi chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk czy Stereolab. Na tym festiwalu prezentują się przede wszystkim muzycy sceny alternatywnej. Do tej pory OFF Festival gościł takich artystów jak Charlotte Gainsbourg czy Grizzly Bear.

Karnet 3-dniowy na festiwal kosztuje 330 zł.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Pomnik Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fot. Shutterstock

W dniach od 16 do 21 września 2019 r. w Gdyni odbędzie się już 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który co roku gromadzi najlepszych twórców polskiego kina takich jak Filip Bajon, Wojciech Smarzowski czy Paweł Pawlikowski. Nagrodą na Festiwalu dla najlepszego filmu są Złote Lwy. W ubiegłym roku nagrodę tę zdobył film Zimna Wojna w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Publiczność tłumnie gromadzi się, żeby zobaczyć gwiazdy polskiego kina na czerwonym dywanie.

Bilety na pokazy filmów były dostępne w ubiegłym roku od 15 września. W tym roku prawdopodobnie bilety i karnety będzie można zakupić tuż przed festiwalem.

OFCA w Oleśnicy na Dolnym Śląsku

Artyści uliczni podczas pokazu swoich umiejętności
Na Rynku w Oleśnicy podczas Festiwalu OFCA. Fot. Piotr Spigiel Photography

W dniach od 9 do 11 sierpnia w Oleśnicy na Dolnym Śląsku odbędzie się 6. edycja Oleśnickiego Festiwalu Cyrkowo Artystycznego (w skrócie OFCA). Są to trzy dni niezapomnianych wrażeń i atrakcji, które na długo pozostaną w Waszych sercach. Festiwalowy klimat wypełni ulice całego miasta. Miejsca na co dzień niedostępne staną się sceną dla artystów z całego świata. A będzie ich wielu. Blisko 50 mistrzów zaprezentuje swoje wyjątkowe umiejętności w ponad 30 przedstawieniach. Zarówno ulicznych jak i scenicznych. Żonglerka, clownada czy akrobatyka – to tylko niektóre z dziedzin sztuki nowego cyrku, jakie będziecie mogli podziwiać podczas festiwalu OFCA.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Można przyjechać z namiotem i w cenie 50 zł od osoby rozbić się na festiwalowym polu namiotowym.

Więcej o Festiwalu przeczytasz w naszym artykule: Nowy cyrk – arena dla ludzkich możliwości

Kraków Live Festival

Strona oficjalna festiwalu Kraków LIVE

Kraków Live Festival odbędzie się w dniach od 16 do 17 sierpnia 2019 r. na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Festiwal organizowany jest od 2006 r przez agencję koncertową Alter Art. W 2009 r. festiwal został nominowany do prestiżowej nagrody UK Festival Awards dla najlepszego festiwalu spoza Wielkiej Brytanii. W 2014 r. impreza w ogóle się nie odbyła z powodu wycofania się głównego sponsora. Od 2015 r. festiwal współtworzy miasto Kraków. W ubiegłym roku na wydarzeniu bawiło się ponad 50 tys. osób. Obecność na festiwalu daje szansę na spotkanie muzyków światowego formatu. Do tej pory zagrali m. in.: Lana del Rey, Ellie Gouldling, XXANAXX, Muse czy Massive Attack. W tym roku będzie można zobaczyć i posłuchać Posta Malone, Calvina Harrisa, francuskiego DJ Snake’a czy zespół Years&Years.

Bilety na wydarzenie kosztują od 399 zł.

Wratislavia Cantans

Oficjalna strona Festiwalu Wratislavia Cantans.

Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego to nie lada gratka dla fanów muzyki klasycznej. Odbędzie się on w dniach od 6 do 15 września 2019 r. we Wrocławiu i innych miejscowościach na Dolnym Śląsku. Festiwal Wratislavia Cantans jest wydarzeniem cyklicznym, które ma miejsce od 1966 r. zawsze we wrześniu. Pierwszy festiwal zorganizował Andrzej Markowski, kompozytor i dyrygent, dyrektor Filharmonii Wrocławskiej od 1965 r.

W 1978 roku Wratislavia Cantans został wpisany na listę Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali Muzycznych w Genewie. Od 2013 r. dyrektorem artystycznym jest Giovanni Antonini, słynny włoski dyrygent. – Tegoroczna Wratislavia Cantans zwraca się w stronę Południa: przygląda się nieustannie napływającym stamtąd inspiracjom, obserwuje przenikanie się tradycji, poszukuje w tym regionie źródeł naszej współczesnej kultury – przekonuje Antonini.

Bilety i szczegółowy program festiwalu można kupić w kasach NFM we Wrocławiu oraz na www.nfm.wroclaw.pl. Część biletów już się wyprzedała. Warto zatem już zaplanować udział w tym wrześniowym wydarzeniu.

Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

A oto nietuzinkowa zapowiedź 40. PPA. W roli głównej Cezary Studniak i Emose Uhunmwangho z Teatru Capitol, który jest gospodarzem PPA od 2006 r.

Przegląd Piosenki Aktorskiej doczekał się w tym roku 40. urodzin. Jest to już impreza z wielką tradycją i znaczeniem dla polskiej sceny artystycznej. PPA był trampoliną dla kariery zawodowej takich artystów jak chociażby Edyta Geppert, Artur Barciś, Kinga Preis, Bartosz Porczyk czy Gabriela Muskała. PPA to nie tylko wspaniałe koncerty, ale również przedstawienia teatralne. W tegorocznej edycji można było zobaczyć m.in. spektakl Magdy Umer i kabaretu Mumio pt. Przybora na 102 czy spektakl Papety po raz pierwszy w Polsce w reżyserii Michała Derlatki, do którego tekst napisała Maria Wojtyszko. Ten spektakl został zresztą nagrodzony Tukanem OFF na tym Przeglądzie.

W tym roku 40. PPA już się zakończyło. Odbyło się w dniach od 22 do 31 marca 2019 r. Laureatem konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki i tym samym zdobywcą Grand Prix, Złotego Tukana został Ralph Kaminski, o którym pewnie jeszcze nie raz usłyszymy. Rezerwujcie sobie czas w drugiej połowie marca 2020 r., żeby wziąć udział w 41. PPA.

Przeczytaj więcej o Capitolu w artykule Najlepsze teatry w Polsce – Twoje wyjście z kulturą.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE