Niemodlin to urokliwa miejscowość na Opolszczyźnie, gdzie zabytki stoją na każdym kroku. Zamek w Niemodlinie wybudowany przez księcia Bolesława Niemodlińskiego, po wielu przebudowach stał się perełką renesansu. Od kwietnia 2017 r. można w nim podziwiać imitację Bursztynowej Komnaty. Nieopodal miejscowości znajduje się też między innymi najstarsze arboretum w Polsce. Przenieśmy się więc do magicznego Niemodlina, położonego nieopodal Opola, po drugiej stronie autostrady A4.
Piękny zamek w Niemodlinie
Książę Bolesław, zwany Pierworodnym, był najstarszym synem księcia opolskiego Bolka I. Zamarzył sobie, aby żyć w pięknym zamku, a jego życzenia spełniły się w Niemodlinie. Bolko Niemodliński nie nadał nazwy miejscowości, gdyż było wręcz odwrotnie. Pierwotna nazwa, Niemodlim, pochodziła od imienia pierwszego właściciela miejscowości i wcale nie był on księciem. Po łacinie wieś nazywała się Nemodlina villa, czyli wieś Niemodlina, a dopiero później przekształciła się w Niemodlin.
Być może pierwszy właściciel wsi się nie modlił. To całkiem prawdopodobne, ponieważ niegdyś nazwiska były bardzo dosłowne – i tak Kowal był kowalem, Cieślik synem cieśli, Nowak kimś nowym we wsi, Bartnik był bartnikiem, Brożek synem Ambrożego.
Więcej przeczytasz także tutaj: Skąd się wzięły polskie nazwiska i jakie jest pochodzenie Twojego? Sprawdź!
Wróćmy jednak do zamku. Jest to budowla z około 1313 roku, a zamek murowany stanął w miejscu, gdzie niegdyś wznosił się drewniany gród kasztelański. Z pierwotnego budynku niewiele się ostało, ponieważ Zamek Niemodlin przechodził wiele przebudów. Został zniszczony przez pożar w 1552 roku, w XVIII w. był przekształcony w pałac późnobarokowy, potem kolejny raz generalnie wyremontowano obiekt w 1873 roku, między innymi przez drezdeńskich architektów. To, co przyciąga do Zamku Niemodlin najbardziej, to… Bursztynowa Komnata.
Zobacz także: Opolskie atrakcje – top 25 miejsc, które trzeba zobaczyć na Opolszczyźnie
O znalezieniu Bursztynowej Komnaty
Każdy kojarzy jeden z najcenniejszych zaginionych skarbów w historii Polski: Bursztynową Komnatę. Ta oryginalna, wykonana przez mistrzów z Gdańska, zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach i nigdy nie została znaleziona. Wszystko zaczęło się w 1701 roku. Fryderyk I Hohenzollern zapragnął mieć piękny pokój ze ścianami inkrustowanymi bursztynem w swoim podberlińskim pałacu Charlottenburg. W 1716 Fryderyk postanowił podarować wystrój komnaty carowi Piotrowi I Wielkiemu i trafił on do Petersburga, a następnie Carskiego Sioła, gdzie dziś możemy oglądać odtworzony wystrój komnaty.
W 1941 r. Niemcy zrabowali komnatę i nie wiemy, co dokładnie się z nią stało, oprócz tego, że w 1942 r. trafiła w skrzyniach do zamku w Królewcu. Wiadomo też, że ponowie złożono wystrój i zapakowano do skrzyń w 1944 roku. Dalsze losy transportu są właściwie nieznane…
Czytaj więcej: Bursztynowa Komnata – nierozwiązana zagadka zaginionego skarbu
Replika w Zamku Niemodlin
Bursztynową Komnatę można podziwiać także w Zamku Niemodlin – choć to oczywiście replika. Mało kto słyszał o jej poszukiwaniach w 2017 roku, a to historia na świetny film! Bursztynowa Komnata została znaleziona w skrzyniach i jest podobno wiernym odzwierciedleniem tej oryginalnej. Bursztynowa Komnata w Niemodlinie wykonana jest z materiału imitującego bursztyn.
Gdy w zamku odkryto skarb, przypomniano sobie, że Niemodlin leży na przecięciu ważnych szlaków: Via Regia, którą budowali Rzymianie, prowadzi niemal przez całą Europę. Droga krajowa 46 prowadzi dawnym szlakiem z dzisiejszej wschodniej Polski przez jej centrum (między innymi Łódź i Niemodlin) i potem biegnie aż do Pragi.
Obecnie Zamek Niemodlin przechodzi rewitalizację, dlatego piętro z komnatą nie jest dostępne w czasie powstawania tego tekstu. W planach jest jednak ponowne udostępnienie repliki Bursztynowej Komnaty dla zwiedzających w lipcu 2021 r. Zamek przyciąga nie tylko komnatą. Można tam obejrzeć także ikony, hodowlę danieli i izbę tortur oraz oczywiście samo muzeum zamkowe w pięknych murach warowni.
Niemodlin – zabytki
Nie można zapomnieć także o innych zabytkach Niemodlina. Całe miasto Niemodlin wybudowane w ramach średniowiecznego założenia, jest godne uwagi. Rozplanowano kamieniczki wokół Rynku, na którym nie sposób zawitać podczas wizyty w Niemodlinie. O historii miasta przypominają mury obronne z XV wieku, które okalały miejscowość. Można było do niej wjechać tylko przez dwie bramy: Opolską i Nyską. Pozostałości murów zachowały się do dziś, konkretnie część ganków strzelniczych. Większą część jednak bezpowrotnie zburzono w XIX wieku.
Jedną z najstarszych budowli w mieście jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Powstawał od XIII wieku w stylu gotyckim, a później był przebudowywany w stylu barokowym. Część wyposażenia wnętrza pochodzi nawet z XVII wieku, zachowały się między innymi oryginalna ambona, ołtarze i rzeźby. Renesansowy dzwon pochodzi z 1522 roku.
Na uwagę zasługują także dawny ratusz z XIX wieku, zbrojownia, arsenał, zajazd przy ul. Brzeskiej 1, cmentarz żydowski i kuta latarnia z początku XX w., która stoi w miejscu pręgierza przed kościołem. Wszystkie te atrakcje można odwiedzić piechotą, co serdecznie polecamy.
Inne atrakcje Niemodlina i okolic
3 km od Zamku Niemodlin znajduje się najstarsze arboretum w Polsce, w Lipnie. Zostało założone około 1783 roku i co ciekawe, jest najcieplejszym miejscem w województwie, gdzie średnia roczna temperatura wynosi 8,6 °C.
Zamek w Dąbrowie
Naprawdę warto odwiedzić zamek w Dąbrowie, który po odrestaurowaniu prezentuje się naprawdę przepięknie. Można go z powodzeniem określić jako jeden z najbardziej zaskakujących zamków na Opolszczyźnie. Został wzniesiony w XVII wieku na zlecenie śląskiego rodu von Tschetschau-Mettich. Powstawał jedynie przez dwa lata! Właściwie niewiele się zmienił od powstania. Dziś rezyduje tam Uniwersytet Opolski, a zamek dzięki wieloetapowej renowacji ma stawać się coraz piękniejszy.
Pałac w Kopicach
Nieco dalej, bo 12 km od Niemodlina, stoi pałac w Kopicach. Przepiękna, acz podupadła perełka architektoniczna jest jedną z najbardziej imponujących rezydencji na Opolszczyźnie. Niegdyś pałac należał do rodu Schaffgotschów i wtedy przeżywał rozkwit. Zwany był pałacem na wodzie, gdyż otoczony był fosą.
Czytaj także: Pałac w Kopicach – imponująca rezydencja w ruinie
Muzeum Wsi Opolskiej
17 km od Niemodlina można przenieść się do polskiej wsi idealnej. Muzeum Wsi Opolskiej to idylliczny zakątek z prawdziwymi budowlami sprzed wieków i powstało na terenie byłego poligonu we wsi Bierkowice, która teraz jest dzielnicą Opola. Wykopano małą sztuczną rzeczkę otaczającą cały skansen, a nad nią postawiono młyn. Zbudowano urokliwe mosty nad kanałem, a nawet usypano sztuczne wzgórze, gdzie dziś stoi wiatrak.
Czytaj także: Muzeum Wsi Opolskiej – kraina młynów i wiatraków
Niemodlin – atrakcje koło Opola
Oczywiście, przy okazji warto odwiedzić Opole, które leży pół godziny drogi samochodem od miasta Niemodlin. Stolica województwa oferuje atrakcje i dla ciała i dla ducha, zarówno dla lubiących aktywność, jak i leniwe przesiadywanie przy kawie w otoczeniu pięknej architektury.
Czytaj także: Darmowe atrakcje Opola – 10 miejsc, których nie można pominąć