Niemodlin to urokliwa miejscowość na Opolszczyźnie, gdzie zabytki stoją na każdym kroku. Zamek w Niemodlinie wybudowany przez księcia Bolesława Niemodlińskiego, po wielu przebudowach stał się perełką renesansu. Od kwietnia 2017 r. można w nim podziwiać imitację Bursztynowej Komnaty. Nieopodal miejscowości znajduje się też między innymi najstarsze arboretum w Polsce. Przenieśmy się więc do magicznego Niemodlina, położonego nieopodal Opola, po drugiej stronie autostrady A4.

Poprzedni

1. Piękny zamek w Niemodlinie

Książę Bolesław, zwany Pierworodnym, był najstarszym synem księcia opolskiego Bolka I. Zamarzył sobie, aby żyć w pięknym zamku, a jego życzenia spełniły się w Niemodlinie. Bolko Niemodliński nie nadał nazwy miejscowości, gdyż było wręcz odwrotnie. Pierwotna nazwa, Niemodlim, pochodziła od imienia pierwszego właściciela miejscowości i wcale nie był on księciem. Po łacinie wieś nazywała się Nemodlina villa, czyli wieś Niemodlina, a dopiero później przekształciła się w Niemodlin.

Być może pierwszy właściciel wsi się nie modlił. To całkiem prawdopodobne, ponieważ niegdyś nazwiska były bardzo dosłowne – i tak Kowal był kowalem, Cieślik synem cieśli, Nowak kimś nowym we wsi, Bartnik był bartnikiem, Brożek synem Ambrożego.

Więcej przeczytasz także tutaj: Skąd się wzięły polskie nazwiska i jakie jest pochodzenie Twojego? Sprawdź!

Zamek Niemodlin
Zamek Niemodlin. Fot. materiały prasowe niemodlinzamek.pl

Wróćmy jednak do zamku. Jest to budowla z około 1313 roku, a zamek murowany stanął w miejscu, gdzie niegdyś wznosił się drewniany gród kasztelański. Z pierwotnego budynku niewiele się ostało, ponieważ Zamek Niemodlin przechodził wiele przebudów. Został zniszczony przez pożar w 1552 roku, w XVIII w. był przekształcony w pałac późnobarokowy, potem kolejny raz generalnie wyremontowano obiekt w 1873 roku, między innymi przez drezdeńskich architektów. To, co przyciąga do Zamku Niemodlin najbardziej, to… Bursztynowa Komnata.

Zobacz także: Opolskie atrakcje – top 25 miejsc, które trzeba zobaczyć na Opolszczyźnie

Zamek Niemodlin
Zamek Niemodlin. Fot. materiały prasowe niemodlinzamek.pl
Poprzedni
Poprzedni artykułGdzie jechać w czerwcu? Najpiękniejsze zakątki i imprezy plenerowe
Następny artykułMierzeja Wiślana – atrakcje bursztynowej krainy (Top 11)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here