Strona głównaTop 10Top 9 miejsc w Polsce, gdzie można spotkać niezwykłe zwierzęta

Top 9 miejsc w Polsce, gdzie można spotkać niezwykłe zwierzęta

Niektóre zwierzęta w Polsce są bardzo rzadkie, inne szczególnie pożądane przez miłośników fotografii. Oto nasze wizytówki w świecie fauny, w tym zwierzęta chronione. Przedstawiamy 9 miejsc, gdzie można je spotkać.

Puszcza Białowieska

Żubry zimą
Żubry zimą. Fot. Shutterstock

Puszcza Białowieska to siedlisko żubra. To jedno z najbardziej znanych zwierząt w Polsce i nasz największy ssak. Puszcza jest pełna rzadkich gatunków zwierząt, ale to on jest jej królem. Niektóre fragmenty jego siedliska to pradawny las nietknięty przez człowieka.

Czytaj także: Żubr, polski symbol

Suwalszczyzna

suwalszczyzna
Krajobraz Suwalszczyzny. Fot. Shutterstock

W północno-wschodnich partiach Polski żyje zając bielak. To gatunek objęty ścisłą ochroną w Polsce, w przeciwieństwie do zająca szaraka, który jest gatunkiem łownym. Występują tu także chociażby bobry.

W tym rejonie kraju jest także wiele podmokłych terenów i torfowisk. Znajdują się tu cztery parki narodowe i krajobrazowe: Wigerski, Suwalski, Biebrzański i Puszczy Rominckiej. Znana jest też Dolina Rospudy i Puszcza Augustowska.

Tatry

Darniówka tatrzańska czyli nornik tatrzański. Fot. Igor Zagorodniuk, CC BY-SA 3.0.JPG

Niedźwiedzie czy kozice górskie to szerzej znane gatunki, które można spotkać w Tatrach. Ale mieszkają tam także mniej znane zwierzątka, w tym gryzoń nornik tatrzański będący endemitem. Jego zobaczenie graniczy z cudem, więc nastawcie się raczej na oglądanie kozic górskich (i owiec, całych stad owiec).

Mikoszewo

Foczka nad Bałtykiem. Fot. Shutterstock

Mikoszewo u ujścia Wisły jest szczególnie znane dzięki kolonii fok, która tam zamieszkuje. Zwierzęta te nietrudno jest spotkać w tym miejscu, ale nie są to przymilne misie, które można przytulać. Foka może ugryźć, to dziki ssak. Można robić zdjęcia, ale nie przeszkadzać fokom podchodząc zbyt blisko.

Bory Tucholskie

bory tucholskie
Park Narodowy Bory Tucholskie. Fot. Shutterstock

W Borach Tucholskich reintrodukowano, czyli sprowadzono ponownie m.in. bobry europejskie. To jednak kraina znana w Polsce szczególnie dzięki wielu gatunkom występujących tam ptaków. Wśród rzadkich gatunków są takie jak: bielik, rybołów, żuraw zwyczajny, łabędź niemy, cietrzew, głuszec, sokół wędrowny, czapla siwa, kruk, puchacz, czy bocian czarny.

Bieszczady

kot w polańczyku bieszczady
Polańczyk. Kota łatwiej tu spotkać niż jego dzikich kuzynów. Fot. Shutterstock

W Bieszczadach żyją m.in. rysie i żbiki. Nie spodziewajcie się jednak, że spotkacie je tak łatwo. Unikają człowieka i żyją swoim dzikim życiem. To najbardziej znane gatunki z tych bieszczadzkich, a jednocześnie jedyne dzikie koty na terenie Polski.

Podlaski Szlak Bociani

bociany podlaski szlak
Podlaski Szlak Bociani. Fot. Shutterstock

Jeśli lubicie bociany, wiemy, gdzie możecie spotkać ich całe mnóstwo. Podlaski Szlak Bociani to ciekawa propozycja na wyprawę, na przykład wakacyjną przejażdżkę rowerem. Przy okazji możecie podziwiać idylliczne panoramy Podlasia i ciekawą wiejską architekturę tego regionu.

Ojcowski Park Narodowy

dolina prądnika
Dolina Prądnika. Fot. naturfoto, Shutterstock

Symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego są nietoperze. Wśród 25 gatunków żyjących na terenie Polski, aż 17 zamieszkuje właśnie ten park narodowy. Najczęściej spotykane są podkowce małe i nocki duże. Występowaniu nietoperzy sprzyja duża liczba jaskiń na terenie parku.

Czytaj także: Ojcowski Park Narodowy

Puszcza Kampinoska

puszcza kampinoska
Chatka w Puszczy Kampinoskiej. Fot. Shutterstock

W Kampinosie żyją łosie: ta prosta rymowanka pomaga w zapamiętaniu, które zwierzę jest symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. To ogromne ssaki robiące wrażenie. Ale nie tylko one zamieszkują puszczę. Występują tam także m.in. rysie, borsuki, jenoty, wydry, bobry czy też wilki. To prawdziwe bogactwo fauny.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE