Strona głównaTop 10Wisła – atrakcje w mieście Małysza

Wisła – atrakcje w mieście Małysza

Większość z nas nie spodziewa się w Wiśle wielu atrakcji poza skocznią im. Adama Małysza i muzeum z jego trofeami. Tymczasem w sercu Beskidów kryją się szlaki turystyczne, wodospady i budowle, którym zdecydowanie warto poświęcić uwagę. Wisła atrakcje ma nie tylko w centrum, ale w szczególności na obrzeżach i w najbliższej okolicy.

Wodospad w Wiśle

Kamienna tama w Wiśle
Kamienna tama i wodospad w Wiśle – brzegiem rzeki warto pójść na spacer. Fot. Shutterstock

Wodospad w Wiśle znajduje się przy Małej Zaporze na Białej Wisełce. Zapora została zbudowana w latach 50. XX w. Jedną z ciekawszych atrakcji, którą możemy tu podziwiać, są przepławki służące migracji ryb. Podążając wzdłuż drogi, dotrzemy do Jeziora Czerniańskiego.

Wiadukt w Wiśle

Wisła atrakcje – wiadukt kolejowy
Wisła atrakcje – wiadukt kolejowy. Fot. Shutterstock

W Wiśle Głębcach wznosi się malowniczo położony arkadowy wiadukt kolejowy. Co ciekawe, linia kolejowa kończy się zaledwie kilkaset metrów dalej. Potężna budowla ma 122 m długości i 25 m wysokości. Oparta jest o smukłe filary, ma 7 łuków. Potężny wiadukt zbudowano w latach 1931-33 nad Doliną Łabajowa. Łabajów jest niewielkim potokiem w Wiśle. Mimo to wiadukt zbudowano wręcz nieproporcjonalnie wielki.

By dojechać do wiaduktu należy skręcić z głównej drogi 941 prowadzącej z Ustronia do Istebnej. Należy skręcić w ul. Turystyczną i po przejechaniu kilkudziesięciu metrów będzie widać wiadukt. Znajduje się on przy ul. Turystycznej 2 w Wiśle. Ulica jest wąska, ale znajdzie się tam kawałek pobocza, by zaparkować.

Czytaj więcej: Wiadukt w Wiśle – kolos prowadzący donikąd

Jezioro Czerniańskie

Jezioro Czerniańskie w Wiśle
Wisła atrakcje – Jezioro Czerniańskie. Fot. Shutterstock

U zbiegu Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle, znajduje się Jezioro Czerniańskie. Jest to sztuczny zbiornik retencyjny utworzony w 1973 roku. Powstał po fali podtopień dla zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego, ale dostarcza także wody pitnej. Długość zapory wynosi 270 m. Niedaleko znajdują Kaskady Rodła i wodospad w Wiśle. Jest to popularne miejsce spacerowe.

Skocznia narciarska w Wiśle

Skocznia narciarska Malinka im. Adama Małysza w Wiśle
Skocznia narciarska Malinka im. Adama Małysza w Wiśle. Fot. DyziO, Shutterstock

Wisła atrakcje ma głównie związane ze skokami narciarskimi. Największym symbolem miasta stał się Adam Małysz. Urodził się w Wiśle i tu w wieku sześciu lat oddał swój pierwszy skok. Do jego największych sukcesów należą: cztery medale olimpijskie, cztery tytuły mistrza świata oraz cztery Kryształowe Kule w Pucharze Świata. Dzięki swojej ciężkiej pracy rozsławił Wisłę i stał się inspiracją do nazwania skoczni w Wiśle-Malince jego imieniem.

Nie tylko to miejsce przyciąga fanów naszego wybitnego skoczka. Liczne pamiątki zgromadzone w muzeum Adama Małysza Galeria Małysz to warte zobaczenia w mieście Wisła atrakcje. Można tam zobaczyć m.in. cztery Kryształowe Kule oraz narty na których skakał.

Czytaj więcej: Wisła – źródło najdłuższej rzeki i rodzinne miasto Małysza

Kaskady Rodła

kaskady rodła w wiśle
Wisła atrakcje – Kaskady Rodła. Fot. Shutterstock

Kaskady Rodła to grupa ponad 20 wodospadów w Wiśle na rzece Białej Wisełce spływających ze stoków Baraniej Góry. Znajdziemy je w dzielnicy Wisła Czarne. Wodospady są niewielkie, najwyższe osiągają 5 i 3,5 m wysokości, reszta od pół metra wzwyż. Są to jednocześnie najwyższe wodospady Beskidu Śląskiego.

Do wodospadów można dojść m.in. niebieskim szlakiem turystycznym z Wisły Czarne na Baranią Górę. Można także dojechać samochodem na parking (płatny 4 zł) i dalej iść ścieżką dydaktyczną.

Zobacz lokalizację: Kaskady Rodła w przewodniku Polska Zachwyca

Barania Góra

barania góra atrakcja wisły z wieżą widokową
Wisła atrakcje – Barania Góra. Fot. Shutterstock

Barania Góra to szczyt w Beskidzie Śląskim wznoszący się na 1220 m n.p.m. Wraz z Wisłą, Szczyrkiem, Skrzycznem i Parkiem Krajobrazowym Beskidu Śląskiego stanowi jedną z największych atrakcji.

Na stokach Baraniej Góry upatruje się źródeł Wisły, która wypływa z połączenia potoków Biała i Czarna Wisełka. Na Baraniej Górze znajdziemy schronisko i punkt widokowy oraz Muzeum Turystyki Górskiej.

Czantoria

Wisła atrakcje – Czantoria
Wisła atrakcje – Czantoria. Fot. Shutterstock

Wielka Czantoria to stromy szczyt w Beskidzie Śląskim i najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii. Przebiega tędy granica Polski z Czechami. Co ciekawe Czantoria dzieli także zlewiska Wisły i Odry (przez szczyt przebiega główny wododział Polski).

Urokliwa góra położona jest w rezerwacie. Są tu lasy i polany, a na szczyt dociera kolej krzesełkowa. To czyni z Czantorii i okolic popularne z jakich słynie Wisła atrakcje. Warto także wziąć aparat, by podziwiać widoki ze szczytu. Zobaczymy stamtąd Wisłę i Górny Śląsk, przy dobrej pogodzie Jezioro Goczałkowickie, a także szczyty Beskidu Śląskiego. Po czeskiej stronie znajduje się wieża widokowa z platformą, a także bufet i schronisko turystyczne.

Czytaj więcej i sprawdź lokalizację: Czantoria w przewodniku Polska Zachwyca.

Skrzyczne

schronisko na skrzycznem zimą
Wisła atrakcje – Skrzyczne. Fot. Shutterstock

Skrzyczne jest najwyższym szczytem górskim w paśmie Beskidu Śląskiego. Wysokość szczytu to 1257 m n.p.m. Według podania, nazwa góry pochodzi od skrzeczenia żab zamieszkujących pobliski staw. Na szczycie Skrzycznego od lat 90. XX wieku znajduje się charakterystyczny 87-metrowy masz nadajnika RTV.

Wisła atrakcje ma niewątpliwie na górskich szlakach. Na stokach Skrzycznego znajdziemy kilkanaście jaskiń, w tym największą – Jaskinię Pajęczą o długości korytarzy 61 m. Dziś jest już niedostępna po zawaleniu się wejścia. Można jej szukać na południowy zachód od hali Jaworzyna. Nazwa jest nieprzypadkowa, w środku gnieździ się wiele gatunków pajęczaków.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE