Najpiękniejsze mosty w Polsce zachwycają turystów, architektów a nawet filmowców. To niezwykłe konstrukcje, które z powodzeniem wpisały się w krajobraz większych i mniejszych miast. To także miejsca, w których dozgonną miłość wyznają sobie zakochane pary. Zobaczcie, które miasta mają najpiękniejsze mosty w Polsce.
Most Tumski we Wrocławiu
Wrocław może się poszczycić spektakularną liczbą mostów. Jeden z nich szczególnie upodobali sobie zakochani. To właśnie na moście Tumskim możecie znaleźć mnóstwo kłódek pozostawionych przez pary, które w ten sposób chcą sobie zagwarantować wieczną miłość. Dlaczego akurat to miejsce upodobali sobie zakochani? Nie miało to związku z żadnym konkretnym wydarzeniem. Być może niektórzy uznali, że jest to niezwykle romantyczne miejsce. Kłódki zaczęły się tu pojawiać około 2009 roku.
Most gotycki w Kłodzku
Najpiękniejsze mosty w Polsce są rozsiane po terenie całego kraju. Jedna z piękniejszych konstrukcji znajduje się w Kłodzku. Tamtejszy most to ewenement na skalę regionu. XIII-wieczna perła łudząco przypomina powszechnie znany most Karola znajdujący się w Pradze.
Obiekt ma ciekawą, nieoficjalną nazwę. Często mówiono o nim most na jajach. Wszystko z powodu zaprawy jaka została użyta do jego budowy. Stosowano mieszankę z wapna, piasku i jaj.
Czytaj więcej o moście gotyckim w Kłodzku.
Most Zwierzyniecki we Wrocławiu
Most Zwierzyniecki we Wrocławiu jest zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Ogrodu Zoologicznego i Hali Stulecia. Charakterystycznymi cechami tej konstrukcji są secesyjne obeliski z czerwonego piaskowca i żółte, stalowe kratownice.
Most Zwierzyniecki powstał w latach 1895–1897. Wcześniej przeprawiano się w tym miejscu z pomocą drewnianej konstrukcji, która istniała tu od około 1655 roku.
Najpiękniejsze mosty w Polsce – Tczew
Tczew może się pochwalić najdłuższym mostem kolejowym w Polsce. W latach 1851-1857 powstał tu pierwszy most drogowo-kolejowy, który był wtedy najdłuższy w Europie. Bardzo szybko okazało się, że to jednak za mało. Podjęto decyzję o budowie drugiego mostu, przeznaczonego wyłączne na potrzeby kolejowe.
Aby utrudnić działania wojskowe i komunikację pomiędzy dwiema częściami Niemiec, most w Tczewie został wysadzony podczas I wojny światowej. Ten korytarz komunikacji okazał się być jednak niezwykle ważny i już w 1940 lub 1941 roku został prowizorycznie odbudowany. Naprawiony nie przetrwał jednak długo – w 1945 roku wysadzili go wycofujący się Niemcy.
Wiadukt w Bolesławcu
Najpiękniejsze mosty w Polsce mają przedstawiciela, który łudząco przypomina starożytne akwedukty. To spektakularny wiadukt kolejowy, który znajduje się w Bolesławcu. Konstrukcja została wykonana w całości z kamienia, a budowa przy której pracowało 600 osób trwała 2 lata. Wiadukt ten jest nie tylko najdłuższym kamiennym obiektem tego typu w Polsce, ale również jednym z najdłuższych w Europie. Ma on 490 metrów długości i aż 8 metrów szerokości.
Czytaj więcej na temat wiaduktu w Bolesławcu.
Wiadukty w Stańczykach
Kolejna przepiękna konstrukcja, która znajduje się na naszej liście to wiadukty w Stańczykach. W samym środku Puszczy Rominckiej pośród drzew możemy podziwiać dwa kolosy. Po jednym z mostów przebiegała linia kolejowa, która służyła głównie przejazdom osobowym.
Wiadukty w Stańczykach uznawane są za najwyższe w Polsce, mają 36,5 m wysokości i zbudowane są z pięciu przęseł o łącznej długości 180 metrów. Najpierw (w latach 1912-14) powstał wiadukt południowy, a następnie, w 1918 roku, postawiono północny. Ten późniejszy to konstrukcja żelbetowa, a co do pierwszego trwają spory. Podobno wcześniejszy most zbrojony był balami drewna.
Most Gdański w Warszawie
To chyba jeden z najchętniej fotografowanych mostów w Warszawie. Nie tylko mieszkańcy stolicy zakochali się w tym miejscu. Most Gdański zagrał w kilku produkcjach filmowych. Najbardziej spektakularną sceną było z pewnością zrzucenie z górnego poziomu piętrowego autobusu. Wszystko to dla uzyskania spektakularnej sceny w indyjskim filmie Kick.
Most zwodzony nad Regalicą
Most zwodzony nad Regalicą to nietypowa konstrukcja, którą koniecznie trzeba zobaczyć. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jedyny napędzany mechanicznie w Europie. Potocznie nazywany mostem Wrocławskim od połączenia kolejowego Szczecina z Wrocławiem. Mimo iż konstrukcja ucierpiała z rąk Niemców podczas II wojny światowej, udało się ją odbudować i do dziś z powodzeniem służy podróżnym.
Przy okazji wizyty w Szczecinie warto poświęcić chwilę czasu aby obejrzeć jedyny w Polsce czynny kolejowy most zwodzony.