Strona głównaTop 10Znasz te 15 zamków? Jesteś ekspertem

Znasz te 15 zamków? Jesteś ekspertem

Lubicie polskie zamki i znacie się na nich? Przekonajmy się jak bardzo. Malbork? Książ? Te rozpoznaje każdy. Mamy dla Was coś trudniejszego – czy znacie te 15 zamków w Polsce?

Zamek w Olsztynku

Zamek w Olsztynku
Zamek w Olsztynku. Fot. Shutterstock

Zamek w Olsztynku to jedna z mniej znanych siedzib krzyżackich, wzniesiona przez komtura ostródzkiego w latach 1349-1366. Gotycka twierdza nie była jednak siedzibą komtura ani klasztorem. Jej zadaniem była obrona szlaku handlowego. Ściągano tam też cła.

W 1410 r. zamek przejęły wojska Władysława Jagiełły. W późniejszych wiekach warownia była wielokrotnie przebudowywana. W połowie XIX w. budynek przekształcono na gimnazjum. Uczył się tam m.in. Emil Behring – pierwszy laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Obecnie funkcjonuje tam Zespołu Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.

Zamek w Otmuchowie

Zamek w Otmuchowie
Zamek w Otmuchowie. Fot. Shutterstock

Zamek w Otmuchowie wzniesiono już w średniowieczu, a następnie przebudowana na barokową twierdza stała się siedzibą biskupów wrocławskich.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy wzniesiono pierwszy zamek w tym miejscu, ale istniał już na pewno przed 1155 r. Warownia została przekazana biskupom wrocławskim w 1290 r. na mocy testamentu Henryka Probusa, co kończyło jego spór z biskupem Tomaszem II. Dobra w 1810 r. przeszły w posiadanie Skarbu Państwa w wyniku sekularyzacji. Obecny kształt budowla zawdzięcza licznym przebudowom.

Zamek Lipowiec

Zamek Lipowiec
Zamek Lipowiec. Fot. Shutterstock

Zamek Lipowiec w Babicach znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazd. W pismach Jana Długosza znajdziemy informację o drewnianym zamku, który stał w miejscu zamku Lipowiec. Z czasem został on zastąpiony murowaną budowlą. Obecny wygląd zamku to zasługa prac renowacyjnych w latach 60 i 70 XX wieku. Według legend zamek odwiedza czasami biała dama, która bezskutecznie oczekuje na powrót ukochanego.

Zamek w Szymbarku

Zamek w Szymbarku
Zamek w Szymbarku. Fot. Shutterstock

Przepiękny zamek w Szymbarku to warownia z XIV w. stojąca w niewielkiej wsi w woj. warmińsko-mazurskim. Twierdza kapituły pomezańskiej miała aż 8 baszt, wielką bramę i została otoczona fosą. Po sekularyzacji Krzyżaków, właścicielem zamku został Albrecht Hohenzollern, a po nim inni prywatni właściciele.

W czasie II wojny światowej w zamku stacjonowały oddziały SS, a następnie przejęła go Armia Czerwona, która urządziła tam kwaterę. Została ona spalona przez czerwonoarmistów po wojnie i niestety od tamtego czasu niszczeje. 7 marca 2018 r. zamek wystawiony został na licytację komorniczą.

Zamek w Szczytnie

Zamek w Szczytnie
Zamek w Szczytnie. Fot. Shutterstock

Zamek w Szczytnie został zbudowany przez Krzyżaków – najpierw istniał gród drewniany, a po spaleniu przez Litwinów murowany. Znajdował się w nim spory dziedziniec, a całość otaczała fosa. Siedziba komtura i prokuratora krzyżackiego ucierpiała w XV i XVI w. w wojnach krzyżackich. Następnie wielokrotnie przebudowywana. Dziś zamek częściowo jest ruiną.

Zamek w Ostródzie

Zamek w Ostródzie
Zamek w Ostródzie. Fot. Shutterstock

Zamek krzyżacki w Ostródzie to warownia z XIV w. przebudowana m.in. w XX w. Wznosi się w widłach Drwęcy i powstała za czasów komtura ostródzkiego von Hohensteina, którego była siedzibą. Komtur nakazał też wzniesienie innych warowni: w Olsztynku i w Świeciu. Budynek bez wież był charakterystyczną twierdzą krzyżacką.

Stary Zamek w Żywcu

Stary Zamek w Żywcu
Stary Zamek w Żywcu. Fot. Shutterstock

Stary Zamek w Żywcu pochodzi z XVI w. i najpierw należał do Komorowskich, a następnie do Habsburgów. W tym miejscu istniał kiedyś średniowieczny zamek zniszczony w 1477 r.

Budowla posiada charakterystyczny arkadowy dziedziniec. W budynku istnieje dziś Muzeum Miejskie w Żywcu. Można tam oglądać m.in. wystawę etnograficzną.

Zamek Tropsztyn

Zamek Tropsztyn
Zamek Tropsztyn. Fot. Shutterstock

Zamek Tropsztyn położony w Wytrzyszczce jest rekonstrukcją dawnego zamku obronnego, który stał na półwyspie nad Dunajcem. Wzmiankowany od 1231 r. zamek należał do rodu Ośmiorogów. Już w XVI w. był opisywany jako ruina. Odbudowa trwała od 1993 r. a obecnie warownia udostępniona jest do zwiedzania.

Bądź na bieżąco, polub nasz profil Polska Zachwyca na Facebooku

Zamek w Barcianach

zamek w Barcianach
Zamek w Barcianach. Fot. Shutterstock

Okazały zamek w Barcianach to krzyżacka warownia z XIV wieku. Powstała w miejscu grodu pruskiego i była siedzibą komtura i miejscowych władz. Otoczony fosą i przedzamczem budynek powstał na planie niemal idealnego kwadratu. Po wojnie został tu stworzony PGR. Miał tam powstać hotel, ale jak dotąd nic się w tym miejscu nie dzieje.

Zamek w Kurzętniku

Zamek w Kurzętniku
Zamek w Kurzętniku. Fot. Shutterstock

Średniowieczny zamek w Kurzętniku to dziś tylko ruina. Należała do biskupa chełmińskiego. Budowla powstała na przełomie XIII i XIV wieku na górze zwanej Kurnik.

Z zamku widoczna jest równina Drwęcy. To tu, między Kurzętnikiem a Nowym Miastem, zebrały się wojska krzyżackie przed bitwą pod Grunwaldem. Dzięki cofnięciu się wojsk Jagiełły, by uniknąć bitwy w trakcie przeprawy przez rzekę, zamek w Kurzętniku nie został uszkodzony.

Z warownią jak i zamkiem w Bratianie łączy się legenda o rzekomym tunelu, który je łączył.

Zamek Świnków

Zamek Świnków
Zamek Świnków. Fot. Shutterstock

Zamek Świny zwany zamkiem Świnków, to najstarsza w Polsce twierdza prywatna, należąca do kasztelanii.

Na początku na wzgórzu w pobliżu Bolkowa na Dolnym Śląsku wybudowano gród około 1100 roku. W XIII w. przekształcono go na zamek. Przechodził z rąk jednego kasztelana do drugiego. Bolko I Srogi w latach 70. XIII w. przekształcił zamek w Świnach w warownię obronną. Siedzibą kasztelanii został pobliski zamek w Bolkowie, do którego zresztą miał prowadzić tajemny podziemny tunel. Wtedy to zamkiem w Świnach zaczął rządzić rycerski ród Świnków.

Zamek w Sztumie

Zamek w Sztumie
Zamek w Sztumie. Fot. Shutterstock

Zamek w Sztumie nad Jeziorem Sztumskim leży na trasie między warowniami w Kwidzynie i Malborku. Został postawiony przez Krzyżaków w latach 1326-1335. Była to siedziba wójta krzyżackiego, która została odbita przez wojska polskie w 1410 roku.

W wyniku wojny trzynastoletniej zamek w Sztumie stał się siedzibą polskich starostów. Potop doprowadził do zniszczenia zamku przez Szwedów.

Zamek w Siewierzu

Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu. Fot. Shutterstock

Zamek w Siewierzu przez niektórych zaliczany jest do Szlaku Orlich Gniazd. Warownia długo pozostawała rezydencją biskupów siewierskich (arcybiskupstwo krakowskie). Ta ciekawa forteca była wielokrotnie przebudowywana w wielu stylach. Wyróżniająca się bryła i bogata historia powinny skłonić do odwiedzenia zamku.

Pierwotnie w miejscu zamku w XIII wieku znajdowała się drewniano-ziemna kasztelania na sztucznej wyspie. Z kolei kulisy postawienia murowanej warowni są nieco bardziej zagadkowe. Podobno istniała ona już w XIV wieku, być może za panowania książąt bytomskich lub cieszyńskich.

Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie
Zamek w Bodzentynie. Fot. Shutterstock

W powiecie kieleckim nad Psarką można podziwiać ruiny zamku zbudowanego w miejscu dawnych pałaców biskupów krakowskich. Murowana warownia stanęła z polecenia kolejnego biskupa w II poł. XIV w.

Jednym z ważniejszych wydarzeń był pobyt króla Władysława Jagiełły na zamku w 1410 roku przed bitwą pod Grunwaldem. W kolejnych wiekach warownia rozkwitała i była przebudowana w stylu renesansowym a potem barokowym. Gdy zakończono budowę pałacu biskupów w Kielcach, upaństwowiono zamek w Bodzentynie (w 1789 r.), przekształcono w spichlerz i szpital. W kolejnych latach popadał w ruinę.

Zamek Sobień

Zamek Sobień
Zamek Sobień. Fot. Shutterstock

Zamek Sobień znajduje się w woj. podkarpackim i pamięta czasy średniowiecza. Zarządzany był przez króla, a następnie przez wiele rodów szlacheckich. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa: stał blisko szlaku wzdłuż doliny Sanu.

Murowana twierdza powstała na przełomie XIII i XIV. Władał nią m.in. król Jagiełło, aż do momentu kiedy podarował zamczysko pierwszemu z rodów rycerskich – rodzinie Kmitów. W XVI w. Kmitowie oddali zamek kolejnym magnatom. Warownia w Sobieniu była świadkiem partyzanckich walk pod wzgórzem Sobienia. Potyczka toczyła się z udziałem pociągu pancernego.

Bądź na bieżąco, polub nasz profil Polska Zachwyca na Facebooku

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE