Strona głównaZ dronaNowe spojrzenie na polskie atrakcje. Top 9 zdjęć z innej perspektywy

Nowe spojrzenie na polskie atrakcje. Top 9 zdjęć z innej perspektywy

Zazwyczaj topowe polskie atrakcje przedstawia się z jednej perspektywy. W tej galerii nie znajdziecie sztampowych zdjęć. Oto znane miejsca w Polsce pokazane z innej perspektywy i ciekawostki o nich. Niektóre z tych obiektów aż trudno rozpoznać!

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki i panorama Warszawy
Pałac Kultury i Nauki i panorama Warszawy. Fot. Shutterstock

Czy to Big Ben? Nie, to PKiN. Zazwyczaj przedstawia się go od dołu, tymczasem interesująco prezentuje się zbliżenie wieży z drona. Zwłaszcza z Warszawą w tle. I niestety także ze smogiem.

Co ciekawe, gdy oddano Pałac Kultury i Nauki do użytku, był to drugi najwyższy budynek w Europie. Wyższy był wtedy tylko główny budynek Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego.

Czytaj więcej: Pałac Kultury i Nauki – tego o nim nie wiesz!

Kopiec Kościuszki

kopiec kościuszki z drona
Kopiec Kościuszki z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

To bardzo znane miejsce w Polsce, poznajecie? Tak prezentuje się Kopiec Kościuszki z lotu ptaka. Doskonale widać jak ciekawie zaprojektowane są drogi prowadzące na szczyt. Widać także cały bastion.

Kopiec to bowiem nie tylko doskonałe miejsce widokowe na Kraków, ale także fort, bastion, kaponiera i Muzeum Kościuszkowskie oraz kaplica bł. Bronisławy. Bilety normalne kosztują 14 zł, a ulgowe 10 zł.

Czytaj więcej: Kopce w Krakowie

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Wiedzieliście, że Twierdza Srebrna Góra to największy fort górski w Europie? Została wzniesiona w XVIII wieku na planie wielokąta podobnie jak Twierdza Kłodzka. Najważniejsza centralna część obwarowań z góry kształtem przypomina nieco czterolistną koniczynę.

Budowa całego zespołu obronnego trwała 12 lat i wzięło w niej udział 4,5 tysiąca robotników. Sfinansowana była z pieniędzy podatników, a dodatkowy podatek nazwano dopustem srebrnogórskim. W środku mogło się zmieścić 5 tys. żołnierzy.

Czytaj więcej: Twierdza Srebrna Góra

Katowicki Spodek

katowicki spodek
Katowicki Spodek. Fot. Unsplash

Katowicki Spodek zazwyczaj przedstawia się w całości na tle sąsiednich budowli. Nie zawsze przyglądamy się detalom architektonicznym Spodka, a warto to zrobić.

To najbardziej znane w Katowicach miejsce koncertów, targów i rozgrywek sportowych gotowe było w 1971 roku. Od tamtego czasu jest symbolem miasta. Idea budowy tego futurystycznego obiektu pojawiła się już 10 lat po zakończeniu wojny. Koszt inwestycji zamiast planowanych 200 mln zł wyniósł 800 mln zł (trzeba brać też pod uwagę inflację).

Barbakan w Krakowie

barbakan w krakowie
Barbakan w Krakowie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Każdy widział krakowski Barbakan na żywo lub na zdjęciach. Charakterystyczna okrągła budowla była niegdyś ważnym elementem murów miejskich. Dziś jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Krakowa, którą wiele osób mija podczas spacerów i chętnie fotografuje. Ale czy wiedzieliście, jak Barbakan wygląda z góry? Oto on!

Barbakan postawiono w latach 1498-99 za panowania króla Jana Olbrachta. Dawno temu łączył się z Bramą Floriańską. Do bram Barbakanu wiodły mosty zwodzone nad fosą.

Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie, Warszawa. Fot. Oleksandr Dudnyk Shutterstock

Pałac w Wilanowie zazwyczaj widzimy z naszej perspektywy, a nie obejmujemy go wzrokiem z lotu ptaka. Ogrody pałacowe prezentują się przepięknie.

Ta imponująca barokowa budowla w oddaleniu od centrum Warszawy, była kiedyś domem króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery nazywanej również Marysieńką. Można tu do dziś podziwiać bogate pałacowe wnętrza.

Czytaj więcej: Pałac w Wilanowie

Renoma we Wrocławiu

renoma
Renoma we Wrocławiu. Fot. Unsplash

Wrocławską Renomę można znaleźć jeszcze na przedwojennych pocztówkach. Dawny Powszechny Dom Towarowy znany jako PeDeT został zbudowany przez handlową rodzinę Wertheimów i ukończony w 1930 r. Wierzcie lub nie, ale mimo że jego część została dobudowana i Renoma zmieniła się nie do poznania, to jej stara część mogłaby zostać przeniesiona z powrotem do XX wieku i świetnie by się wkomponowała w miejski krajobraz. Jest to jedna z najbardziej udanych rewitalizacji we Wrocławiu (w 2009 roku). Już w latach 70. budynek został wpisany do rejestru zabytków jako piękny przykład modernizmu europejskiego. Udana modernizacja tylko podkreśliła jego walory.

Twierdza Wisłoujście

Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Tu tutaj, obok twierdzy Wisłoujście w Gdańsku w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku, zeszła na ląd niemiecka kampania Kriegsmarine. Niebawem miał rozpocząć się artyleryjski ostrzał, który został uznany za rozpoczęcie II wojny światowej.

Kiedyś wieża twierdzy Wisłoujście służyła za latarnię oraz pełniła funkcje militarne. Była wielokrotnie przebudowywana, wieńczyły ją m.in. różne hełmy. Obecnie ma 23 metry i żeby się na nią wdrapać, trzeba pokonać 120 stopni.

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku. Fot. Artur Kowalczyk

Wszyscy znają zamek w Malborku i kojarzą jego wizerunek. Ogromny gmach jest uznawany za największy zamek na świecie. Choć my musimy przyznać, że jesteśmy w tej kwestii ostatnio nieco zagubieni.

Czytaj więcej: Największe zamki w Polsce

Zamek w Malborku to imponująca krzyżacka twierdza z XIII wieku. Wielokrotnie oblegany i częściowo zniszczony zamek przetrwał w dobrym stanie do naszych czasów, dzięki czemu stanowi jedną z najpiękniejszych atrakcji Polski.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE