Strona głównaTop 1010 ciekawych atrakcji Wielkopolski, o których mogłeś nie słyszeć

10 ciekawych atrakcji Wielkopolski, o których mogłeś nie słyszeć

Wielkopolska to nie tylko poznańskie koziołki i rogale marcińskie. Możecie tu zobaczyć piramidę, jezioro o turkusowym kolorze, czy też wybrać do jednego z wielu pięknych pałaców. Oto 10 ciekawych atrakcji w Wielkopolsce. O niektórych mogliście nie wiedzieć.

Pałac w Wąsowie

Pałac w Wąsowie
Pałac w Wąsowie. Fot. Shutterstock

Barokowo-klasycystyczny pałac i zamek stylizowany na średniowieczny położone są zaledwie kilkadziesiąt metrów od siebie w pobliżu jeziora. To urokliwe miejsce to Wąsowo.

Jako pierwszy został wzniesiony barokowo-klasycystyczny pałac (1781-1786). Była to typowa dla XVIII wieku rezydencja zamożnych rodów w Wielkopolsce. Ta należała do rodziny Sczanieckich. Nowy właściciel ziemi, mimo posiadania pięknego pałacu, wymarzył sobie zamek stylem nawiązujący do czasów średniowiecza. Swoją wizję zrealizował wznosząc w latach 1870-1872 okazały zamek. Obecnie w tym miejscu znajduje się hotel z restauracją.

Czytaj więcej: Pałac w Wąsowie – XIX-wieczne marzenie o średniowieczu

Skrzyżowanie rzek

Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu
Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu. Fot. Shutterstock

Skrzyżowanie rzek znajduje się w Wągrowcu w woj. wielkopolskim. Rzeki Wełna i Nielba użyźniały tutejsze pola, a około 1830 roku cystersi postanowili przebudować ich koryta. W ten sposób powstało obecne skrzyżowanie, które uznaje się za jedno z dwóch na świecie – taką informację można znaleźć na tablicach przy rzekach.

Zaznaczmy, że chodzi tu o skrzyżowanie w jednej płaszczyźnie – rzeki przepływające po akweduktach jedna nad drugą można spotkać w wielu miejscach.

Czytaj więcej: Skrzyżowanie rzek – mamy jedyne takie w Europie

Piramida Łakińskiego

Piramida Łakińskiego w Łaziskach k. Wągrowca
Piramida Łakińskiego w Łaziskach k. Wągrowca

Nieopodal Wągrowca wznosi się piramida rotmistrza Franciszka Łakińskiego z 1845 r. Łakiński był Rotmistrzem Wojsk Polskich, który walczył w wojnach napoleońskich, został też odznaczony Orderem Virtuti Militari i Legią Honorową.

Piramida o wysokości 10 m ma bardzo strzelisty kształt. Projekt podobno opracował sam Łakiński. Niedaleko można zobaczyć grób konia Franciszka Łakińskiego. Obok grobowca rosną sosny. Przed śmiercią rotmistrz miał powiedzieć, że gdy sosny przerosną piramidę, Polska odzyska niepodległość. Te słowa spełniły się w 1918 roku.

Czytaj więcej: Piramidy w Polsce – 6 grobowców, które fascynują naukowców

Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie inaczej pałac w Gołuchowie
Zamek w Gołuchowie, inaczej pałac w Gołuchowie. Fot. Shutterstock

Pałac w Gołuchowie czy też zamek w Gołuchowie – te nazwy są używane wymiennie i obie oznaczają tę samą wczesnorenesansową budowlę obronną. Późniejsze przebudowy nadały zamkowi charakter bajkowego pałacu. Zamek w Gołuchowie jest jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w Polsce. Należał kiedyś do rodziny Czartoryskich.

Pierwotna budowla powstała tu w latach 1550-1560. Z tych czasów pozostały wyłącznie piwnice oraz fundamenty belwederu i trzech wież. W latach 1600-1628 przebudowę rodzinnej posiadłości zarządził Wacław I Leszczyński.

Sprzedanie pałacu rodzinie Słuszków rozpoczęło ciężki czas dla posiadłości. Zamek często zmieniał właścicieli i popadał w ruinę. To właśnie wtedy wszedł w posiadanie rodziny Czartoryskich i odzyskał świetność. Dziś jest to oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu (ceny biletów: 8 zł normalny, 5 zł ulgowy).

Czytaj więcej: Zamek w Gołuchowie – warownia zmieniona w pałac

Jezioro Turkusowe w Koninie

Jezioro Turkusowe w Koninie
Jezioro Turkusowe w Koninie. Fot. Shutterstock

Jezioro Turkusowe jest poprzemysłowym zbiornikiem z czystą wodą o przepięknej zielonkawoniebieskiej barwie, od której wzięła się jego nazwa. Nie wolno się tam kąpać z powodu silnie zasadowego odczynu wody. Zbiornik to pozostałość po odkrywce w kopalni węgla brunatnego Gosławice. Odpady z wyrobiska były odprowadzane do jeziora, a w wyniku mineralizacji woda osiągnęła turkusowy kolor.

By trafić do Jeziora Turkusowego w Koninie należy szukać przy ul. Przemysłowej między jeziorami Gosławskim i Pątnowskim.

Katedra w Gnieźnie

Drzwi Gnieźnieńskie
Drzwi Gnieźnieńskie. Fot. Alizada studios, Shutterstock

Gniezno, podobnie jak Rzym zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach. Na jednym z nich – wzgórzu Lecha, powstało państwo Polan. Mieszko I zbudował tu kościół i dawny zamek książęcy wraz z kaplicą zamkową. Dzięki tym budowlom miejsce to stało się siedzibą pierwszych Piastów a w późniejszych latach pierwszą stolicą Polski.

Rok 1000 przyniósł dla Gniezna kolejne historyczne wydarzenie. Utworzoną przez Mieszka I świątynię wyniesiono do rangi katedry. Znajdują się tu m.in. Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys św. Wojciecha. Ze względu na kunszt, z jakim zostały wykonane, nazywano je często Porta Regia, czyli Drzwi Królewskie.

Warto wejść także do podziemi katedry gdzie zobaczyć możemy m.in. najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z około 1006 roku oraz fragmenty murów bazyliki Mieszka I.

Zobacz także: Gniezno – tu powstała Polska

Pałac w Antoninie

Pałac w Antoninie
Pałac w Antoninie

Antonin to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim. Należał do włości książąt Radziwiłłów, konkretnie księcia Antoniego Henryka Radziwiłła herbu Trąby.

Jesienią Antonin staje się drugim obok Dusznik-Zdroju miejscem festiwalów chopinowskich. Radziwiłłowie gościli tam Chopina.

W czasie wojny, a konkretnie w latach 1939-1944, właścicielem pałacu był Adolf Hitler. Dostał przepiękny budynek w prezencie od księcia Michała Radziwiłła zwanego Rudym, ordynata w Przygodzicach. Historycy podejrzewają, że doświadczył choroby psychicznej.

Pałac Myśliwski książąt Radziwiłłów znajduje się w modrzewiowym parku w stylu angielskim, nieopodal budynku nadleśnictwa. Atrakcją są na pewno także okoliczne zabudowania w stylu tyrolskim.

Czytaj więcej: Antonin – pałac Radziwiłłów i własność Hitlera

Zalew w Kobylej Górze

Zalew w Kobylej Górze
Zalew w Kobylej Górze. Fot. Shutterstock

Zalew w Kobylej Górze przy drodze z Sycowa do Ostrzeszowa, to jedno z popularniejszych miejsc wypoczynku w okolicy. Zachęcają do tego piaszczyste plaże i piesza oraz rowerowa trasa dookoła zalewu prowadząca pośród lasu.

Zalew nazwany jest podobno Blewązka, ale okoliczni mieszkańcy raczej nazywają go po prostu zalewem w Kobylej Górze. Sztuczny zbiornik został wybudowany w latach 1978-1983 na strumyku Merszenica. Nas zalewem mają siedzibę hotele i ośrodki szkoleniowe, a także ostrzeszowski klub jachtowy Orion i letnia szkoła surfingu. Latem można skorzystać z oferty małej gastronomii.

Kościół w Pisarzowicach

Kościół w Pisarzowicach
Kościół w Pisarzowicach

W Pisarzowicach, niewielkiej wielkopolskiej wsi (przy granicy z woj. dolnośląskim w pobliżu Sycowa) stoi opuszczony kościół ewangelicki. Są to ruiny, z których pozostało zaniedbane wnętrze, reszta kamiennego ołtarza, dziura w miejscu po nim, przez którą można zajrzeć do krypty. W niej spoczywać miały ciała zmarłych z rodu fundatorów.

Pisarzowice należały do dóbr sycowskich. Książę Gustaw von Curland, właściciel majątku w Sycowie, wzniósł kościół po śmierci swojego syna, Wilhelma. Właśnie dokładnie w tym miejscu młodzieniec spadł z konia i zginął. 

Wieżę kościoła w Pisarzowicach wieńczyła podobno złota kula otoczona miedzianą puszą. Wiele osób próbowało się po nią wspiąć. Podczas jednej z wichur wieża runęła i wbiła się w ziemię tuż obok. Gdy czubek wieży skrupulatnie wykopano z rozmiękłej ziemi, kuli już tam nie było…

Czytaj więcej: Kościół w Pisarzowicach – tajemnicze ruiny owiane legendą

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu. Fot. Vander Wolf, Shutterstock

Muzeum Uzbrojenia to oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych. Znajduje się w parku Cytadela w pozostałościach po Forcie Winiary z XIX wieku. W zbiorach muzeum zobaczyć możecie ikonografie, fotografie, militaria ale także dużą kolekcję sprzętu wojskowego. Zgromadzono tu czołgi, samochody, samoloty, śmigłowce, haubice i armaty, będące także na wyposażeniu polskiego wojska.

Czytaj także: Darmowe atrakcje Poznania – zobacz je wszystkie!

Ceny biletów: 25 zł normalne, 12 zł ulgowe. We wtorki wstęp bezpłatny.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE