Strona głównaTop 10Kempingi w Polsce – 9 ważnych rzeczy, które musisz wiedzieć

Kempingi w Polsce – 9 ważnych rzeczy, które musisz wiedzieć

Myślicie o wyjeździe na kempingi w Polsce, ale jest to dla was nowość i nie jesteście pewni czy się w tym odnajdziecie? A może jeździcie wciąż na ten sam, dobrze znany kemping i boicie się poszukać czegoś innego? Przygotowaliśmy dla Was 9 ważnych rzeczy o kempingach w Polsce, o których warto wiedzieć przed wyjazdem. Polecamy też kempingi w Polsce, które sami przetestowaliśmy.

Dojazd do kempingu

Kemping Brandysówka w Dolinie Będkowskiej. Fot. Artur Kowalczyk
Kemping Brandysówka w Dolinie Będkowskiej. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Często najważniejszym kryterium jakie bierzemy pod uwagę decydując się wyjechać na kemping jest bliskość natury, cisza i spokój. To bardzo ważny warunek, bo wtedy najlepiej odpoczniemy. Jednak wybierając kemping usytuowany z dala od cywilizacji trzeba sprawdzić, czy jest do niego dobra droga dojazdowa. Jadąc z większą przyczepą czy kamperem może się okazać, że będziemy mieć problem. Być może dany kemping nadaje się tylko dla ludzi z namiotami i można do niego dojechać tylko samochodem osobowym. Tego rodzaju problem napotkaliśmy jadąc na kemping Brandysówka w Dolinie Będkowskiej. Droga dojazdowa jest dość wąska więc z większą przyczepą mieliśmy trochę obaw czy damy radę wjechać. Ostatecznie się udało, a kemping polecamy. Jest malowniczo położony, na odosobnieniu w dolinie. Zdecydowanie warto go odwiedzić.

Jeśli będziesz w Brandysówce, możesz wybrać się na wieczór do Krakowa. To tylko nie cała godzinka jazdy samochodem. Z pewnością zachwyci cię Krakowski Kazimierz – atrakcje najciekawszej dzielnicy w Polsce. Blisko jest też, żeby zobaczyć Jurę i Szlak Orlich Gniazd: Jura Krakowsko-Częstochowska – zamki wśród skał.

Podłączenia do wody, prądu oraz ścieków

co musisz wiedzieć o kempingach w Polsce
Wieczorny spokój na kempingu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Wybierając kemping warto sprawdzić czy oprócz prądu (to jest raczej standard) będziecie mieć też podłączenie do wody i odpływu ścieków (czyli tzw. szarej wody). Najlepiej zabrać ze sobą długi przedłużacz do podłączenia do prądu, pojemniki na wodę i wózeczek do jej wożenia, jeżeli kranik będzie oddalony od naszego stanowiska. Niestety w Polsce możliwość podłączenia wody tuż przy swoim stanowisku to póki co rzadkość.
Tak samo jeżeli korzystamy z prysznica i toalety we własnej przyczepie lub kamperze, warto sprawdzić jak daleko przyjdzie nam chodzić by opróżniać nieczystości.
Jeżeli mielibyśmy polecić wam kemping, który ma takie udogodnienia, to będzie to kemping Energetyk na wyspie na Solinie w Bieszczadach albo kemping Molo w miejscowości Osiek na Górnym Śląsku.

Infrastruktura sportowa

Zaplecze rekreacyjne na kempingu Domki w lesie w Tyliczu. Fot. Artur Kowalczyk
Zaplecze rekreacyjne na kempingu Domki w lesie w Tyliczu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Wybierając kemping chcielibyśmy, żeby miał on zaplecze sportowe. Chcielibyśmy skorzystać z boiska do gry w piłkę czy siatkówkę, żeby nasze dzieci mogły aktywnie spędzić czas nie oddalając się z kempingu. My także możemy skorzystać z takich udogodnień. Na kempingach w Polsce możemy się spodziewać miejsc na ognisko, terenu do gry w badmintona czy siatkówkę oraz stołów do ping-ponga. Coraz częściej trafimy także na basen czy kort tenisowy.
Pod względem zaplecza sportowego, a zarazem ciszy i spokoju, możemy polecić kemping Domki w lesie w Tyliczu nieopodal Krynicy-Zdroju prowadzony przez Jurka i Agnieszkę. Byliśmy tam w 2018 roku i wywarł na nas bardzo pozytywne wrażenie.

Jeśli będziecie w Tyliczu polecamy zobaczyć Krynicę-Zdrój – źródło kultury.

Czystość i nowoczesne sanitariaty na kempingu

Kemping Polana Sosny w Niedzicy. Fot. Artur Kowalczyk
Kemping Polana Sosny w Niedzicy. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Jeżeli jedziemy pod namiot, to jesteśmy skazani na korzystanie z łazienek i pryszniców kempingowych. Warto więc rozeznać się czy sanitariaty będą spełniać nasze wymagania. Na szczęście właściciele kempingów w Polsce przykładają coraz większą wagę do tej kwestii. Warto się jednak przed wyjazdem zorientować czy prysznice i toalety są nowe, czy może były ostatnio odnawiane. Nie jest to tak istotne jeżeli korzystamy z własnej łazienki w przyczepie czy w kamperze, ale jeżeli sanitariaty są wyjątkowo czyste i ładne, to prawdopodobnie oszczędzimy sobie noszenia wody i nie będziemy brać prysznica w swojej przyczepie.
Pod względem czystości i bardzo dobrego stanu łazienek utkwił nam pozytywnie w pamięci kemping Polana Sosny w Niedzicy nad Dunajcem oraz kemping Park 45 w Sopocie.

Jeżeli będziesz na kempingu Polana Sosny w Niedzicy zapoznaj się z artykułem Pieniny – 6 powodów, by się nimi zachwycić. Jeżeli natomiast będziecie w Sopocie, polecamy Sopot – atrakcje nadmorskiego uzdrowiska.

Kto przyjeżdża na kempingi w Polsce

kempingi w Polsce
Ludzie na kempingu tworzą klimat. Fot. Pixabay

Jadąc na kempingi w Polsce szukasz albo ciszy albo rozrywki i imprezy. Na różnych kempingach możesz znaleźć albo jedno albo drugie. Dlatego warto sprawdzić, czy dany kemping jest popularny wśród rodzin z dziećmi i osób starszych, czy raczej lubi go młodzież i wtedy pewnym będzie, że do późnych godzin wieczornych będą śpiewy przy ognisku lub co gorsze muzyka z głośników.
Kemping Kataszir w Bukowcu w Bieszczadach okazał się dla nas oazą spokoju, którą upodobały sobie rodziny z dziećmi. Podobno niektórzy goście wracają w to miejsce nieprzerwanie od kilkunastu lat i zawsze mogą w spokoju wypocząć.

Przeczytaj także Bieszczady – top 10 powodów, by tam pojechać.

Bliskość atrakcji turystycznych wokół kempingu

kempingi w Polsce, pod namiotami na polanie w Tatrach. Fot. Artur Kowalczyk
Bliskość atrakcji turystycznych jest często atutem kempingu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Jadąc na kempingi w Polsce często chcemy zwiedzić okolicę. Będziemy zapewne korzystać ze spacerów czy wędrówek w pobliżu kempingu, jeżeli jest on dogodnie położony. Możemy jednak chcieć wyruszyć samochodem dalej, do pobliskiego miasta czy ciekawej atrakcji turystycznej. Warto zatem zapoznać się z położeniem wybranego przez nas kempingu wobec okolicznych atrakcji turystycznych.

Pod tym względem polecamy kempingi:
–  Polana Sosny w Niedzicy – Zamek w Niedzicy, Zamek Czorsztyn
–  Brandysówka w Dolinie Będkowskiej w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
–  Park 45 w Sopocie
–  Domki w Lesie w Tyliczu
–  U Michała w Białowieży

Punkty gastronomiczne w pobliżu kempingu

kempingi w Polsce
Posiłki na kempingu nie muszą być musem. Fot. Pixabay

Wyjazd na kemping w Polsce to w końcu aktywność wybierana na urlop i dlatego ważne jest, żeby mieć możliwość pójścia na obiad czy kolację do pobliskiej restauracji czy baru. Z kempingów na których byliśmy, nie wszystkie miały łatwy dostęp do zaplecza gastronomicznego. Dlatego polecamy, żeby upewnić się w tej kwestii przed wyjazdem. Zwłaszcza jeżeli ma się nietypowe wymagania żywieniowe. Wtedy tym bardziej warto sprawdzić gdzie zjemy na przykład obiad bez mięsa.

Pod względem bliskości obiektów gastronomicznych polecamy kempingi:
–  Park 45 w Sopocie
–  Kataszir w Bukowcu w Bieszczadach
–  Bradysówka w Dolinie Będkowskiej
–  Polana Sosny w Niedzicy
–  Camp 66 w Ściegnach pod Karpaczem

Koszt pobytu na kempingu w Polsce

Kempingi w Polsce Kemping Domki w lesie w Tyliczu. Fot. Artur Kowalczyk
Kemping Domki w lesie w Tyliczu. Fot. Artur Kowalczyk

Cena jest często warunkiem przeważającym kiedy decydujemy się, że jednak jedziemy na kemping w Polsce. Nigdzie nasz wakacyjny nocleg nie będzie tańszy niż właśnie na kempingach w Polsce. Przy planowaniu budżetu trzeba liczyć mniej więcej 100 złotych za dobę. Ostateczna kwota wynika z: liczby osób, tego czy wybieramy przyczepę czy namiot, rozmiaru przyczepy lub kampera, czy korzystamy z  przedsionka, podłączenia do prądu i obecności zwierzaka. Nie ulega jednak wątpliwości, że pobyt na kempingu w Polsce należy do najtańszych wakacji.

Ludzie i zwierzęta a kempingi w Polsce

kemping w lesie
Kempingi w Polsce mają także wymiar towarzyski

Pobyt na kempingu w Polsce ma bardzo ważny aspekt towarzyski. Osoby, które wybierają ten typ wypoczynku to najczęściej ludzie towarzyscy, otwarci i pomocni. Dlatego jeżeli tylko będziecie chcieli spotkacie wiele osób, z którymi będzie można miło pogawędzić czy posiedzieć razem przy ognisku.
Niektórzy zabierają na kemping swoje zwierzęta, dlatego jeżeli Twoje dziecko marzy o piesku, na kempingu będzie mieć mnóstwo okazji do zabawy z czworonogiem.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE