Strona głównaTop 10Białystok – atrakcje Manchesteru Północy (Top 19)

Białystok – atrakcje Manchesteru Północy (Top 19)

Białystok atrakcje ma związane m.in. z przemysłem włókienniczym. Może Was zdziwić nazywanie tego miasta Manchesterem Północy, ale taki przydomek przylgnął do niego już dawno, bo w XIX wieku. Manchester był kolebką europejskiego przemysłu włókienniczego, a w Białymstoku także nastąpił boom w tej dziedzinie. Po klęsce powstania listopadowego to właśnie tam przeniosły się zakłady włókiennicze, a pół wieku później Białystok był największym miastem w regionie. Oto atrakcje Białegostoku, które szczególnie warto zobaczyć.

Białostockie Muzeum Wsi

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, czyli Białostockie Muzeum Wsi. Fot. Shutterstock

Białostockie Muzeum Wsi przemianowane z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej to 30-hektarowy skansen dawnej zabudowy woj. podlaskiego. Można tam zobaczyć leśne bimbrownie! Jest też sokolarnia, a w sezonie organizowane są liczne imprezy.

Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. fotodruk, Shutterstock

Braniccy mieli w tych rejonach wiele posiadłości. Najsłynniejszym pałacem był ten w Białymstoku, przebudowany w stylu barokowym. W tym miejscu stał kiedyś gotycko-renesansowy zamek z XVI wieku. Miał dwie kondygnacje i był otoczony fosą. W 1754 roku powstała tu Wojskowa Szkoła Budownictwa i Inżynierii, potem była Szkoła Akuszeryjna, a następnie Szkoła Akademicka Zgromadzenia Białostockiego KEN.

Czytaj więcej: Pałace Branickich – sen o potędze rodu magnatów

Pałac Branickich w Choroszczy

Pałac Branickich w Choroszczy. Fot. Shutterstock

Drugi pałac Branickich znajduje się w Choroszczy pod Białymstokiem. Tam Klemens Branicki wypoczywał wraz z żoną. Posiadłość położona jest na sztucznej wyspie. Otacza ją fosa i 25-hektarowy park. W międzywojniu pałacyk był szpitalem. Obecnie znajduje się tu Muzeum Wnętrz Pałacowych.

Bazylika katedralna w Białymstoku

Bazylika katedralna w Białymstoku. Fot. Shutterstock

Zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku to tak naprawdę dwa kościoły: z XVII i XX wieku. Ten pierwszy, późnorenesansowy sąsiaduje z neogotyckim wzniesionym w latach 1900-1905. Ciekawa jest wojenna historia świątyń, bo wtedy na plebanii i w domu parafialnym miała siedzibę służba bezpieczeństwa. Udało się obronić kościoły w 1944 r. podczas niszczenia Białegostoku przez Niemców.

Muzeum Wojska w Białymstoku

Białystok z drona. Na zdjęciu Muzeum Wojska znajduje się tuż przy skrzyżowaniu. Fot. A. Aleksandravicius, Shutterstock

Muzeum Wojska w Białymstoku prezentuje militarne dzieje Podlasia i epizody Białegostoku w II wojnie światowej.

Jest także wystawa Wojsko Polskie 1956-2010, na której można oglądać umundurowanie i wyposażenie wojskowe zmieniające się przez lata. Ekspozycja jest klasyczna, ale ma też elementy interaktywne i multimedialne.

Muzeum Wojska w Białymstoku. Fot. Jerzy Hungendorfer, CC BY-SA 4.0

Bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 4 zł. W soboty wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku. Fot. SilverTree, CC BY-SA 3.0

Rynek Kościuszki jest reprezentacyjnym miejscem Białegostoku i znajdują się przy nim ważne zabytki. To m.in. kościół z 1621 r. przebudowany w stylu rokokowym z cennymi osiemnastowiecznymi organami, a także archikatedra białostocka i zabytkowy klasztor Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Rynek Kościuszki. Fot. mamik, CC BY-SA 3.0

Muzeum Podlaskie w Białymstoku ma wiele filii i działa już od 1949 r. We wszystkich placówkach można poznać historię miasta i regionu, ale obejrzeć także liczne dzieła sztuki. Największa placówka muzealna w całym województwie kiedyś mieściła się w pałacu Branickich, obecnie w dawnym ratuszu. Muzeum ma 7 oddziałów w tym w Bielsku Podlaskim, Supraślu, Tykocinie i Choroszczy.

Stała ekspozycja liczy ponad 120 dzieł wybitnych malarzy, zarówno polskich jak i zagranicznych, takich jak Marcello Bacciarelli, Jan Chrzciciel Lampi, Józef Grassi, Michał Bogoria Skotnicki, czy Piotr Michałowski.

Pies Kawelin

Pies Kawelin w Białymstoku
Pies Kawelin w Białymstoku. Fot. Grzegorz Dąbrowski, CC BY-SA 4.0

Pies Kawelin to rzeźba przedstawiająca psa o dość, delikatnie mówiąc, dyskusyjnej urodzie. Rzeźba Kawelina stała kiedyś przy ogrodzeniu pałacu Branickich, a obecna znajdująca się w parku Planty jest jej repliką. Statua mogła przedstawiać jakiegoś psa będącego ulubieńcem Branickich. Ale jest inne wyjaśnienie. W imieniu Kawelin niektórzy doszukują się obrażania dumy narodowej Rosjan. Te rejony odwiedził kiedyś pułkownik carskiej gwardii Mikołaj Kawelin, który ponoć był tak brzydki, że przedstawiono go jako niezbyt urodziwego psa.

Cerkwie prawosławne

Cerkiew w Puchłach na Podlasiu, 41 km od Białegostoku. Fot. Shutterstock

Cerkwie na Podlasiu zachwycają kolorami i skrywają wiele legend. W woj. podlaskim kościołów prawosławnych jest wiele i to aż 70 drewnianych. Niektóre z najcenniejszych znajdują się blisko Białegostoku, tak jak przepiękna niebieska cerkiew w Puchłach. Które podlaskie cerkwie warto zobaczyć? Więcej w naszym tekście.

Zobacz więcej: Cerkwie na Podlasiu – najpiękniejsze kolory prawosławia

Jurajski Park Dinozaurów

Dinozaur, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Jurajski Park Dinozaurów to park rozrywki dla dzieci z replikami dinozaurów i innymi atrakcjami. Bilet normalny do parku kosztuje 16 zł, a ulgowy 13 zł. Są także dodatkowo płatne atrakcje takie jak park linowy, kolejka górska, karuzela, autodrom, trampoliny i wiele innych. Park znajduje się przy plaży przy Jurowcach koło Białegostoku.

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, wizualizacja inwestora

W Muzeum Pamięci Sybiru przedstawiono historię zesłań Polaków na Syberię od XVIII wieku. Na Sybir lub do Kazachstanu trafił co piąty mieszkaniec Białegostoku. Nowa siedziba Muzeum Pamięci Sybiru powstaje w miejscu, skąd odchodziły transporty Polaków na Sybir i do Kazachstanu w latach 1940-41: przy bocznicy kolejowej dawnego Dworca Poleskiego w okolicach ul. Węglowej. W magazynie będzie mieściła się wystawa stała.

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie. Fot. Shutterstock

Znajdujący się niedaleko Białegostoku zamek w Tykocinie był lubiany przez polskich królów. Bywali tu Zygmunt I Stary, Zygmunt II August i Stefan Batory. Zamek z przełomu XV i XVI wieku niestety popadł w ruinę po pożarze. Dopiero Zygmunt II August zaangażował się w odbudowę zamku, by stał się on jego magazynem pełnym skarbów. W tym miejscu Stefan Batory przechowywał też swoją kolekcję armat. Po tym jak zamek był własnością Zygmunta III Wazy, Branickich i zakonu bernardynów, padł w końcu łupem Niemców, którzy rozebrali go pod budowę drogi do Knyszyna. Zamek można zwiedzać w cenie 12 zł (bilet normalny) i 9 zł (ulgowy).

Czytaj więcej: Zamek w Tykocinie – drugie życie za 12 milionów

Wielka Synagoga w Tykocinie

Wielka Synagoga w Tykocinie. Fot. Shutterstock

Tykocin ma nie tylko zamek, ale jedną z największych, najstarszych i najlepiej zachowanych synagog w Polsce. Pochodzi z 1642 r. i działała do II wojny światowej, kiedy to w jej wnętrzach utworzono magazyn. Jeszcze po wojnie przechowywano tam nawozy sztuczne. Dopiero w latach 70. zrekonstruowano obiekt. Na ścianach zachowały się piękne polichromie również z tekstami modlitw Tory w języku hebrajskim i aramejskim. Na wystawy stałe wstęp jest bezpłatny.

Synagoga w Tykocinie znana jest jako miejsce szczególnej energii pochodzącej z ziemi. Znajduje się na żyle energetycznej i jednym z tak zwanych polskich czakramów. Czytaj więcej: Niepokojące miejsca w Polsce. Jest tu dziwna energia… (Top 11)

Browar Dojlidy

Zabudowania browaru Dojlidy w Białymstoku
Zabudowania browaru Dojlidy w Białymstoku. Fot. Kampania Piwowarska, CC BY-SA 4.0

Dojlidy to dzielnica Białegostoku, gdzie znajduje się browar Dojlidy, przejęty przez Kampanię Piwowarską. Produkowane jest tam piwo Żubr. Raz do roku w okresie wakacyjnym browar zaprasza kilkaset osób na zwiedzanie. Poza tym dniem i tak warto tamtędy przejechać, by zobaczyć fasadę budynku stylizowaną na wielkie puszki, ale przede wszystkim zabytkowy budynek browaru z XIX wieku.

Kraina Otwartych Okiennic

Kraina Otwartych Okiennic. Fot. Shutterstock

Kraina Otwartych Okiennic to trzy wsie: Trześcianka, Soce oraz Puchły, gdzie znajduje się dużo drewnianych zabudowań ze zdobieniami jedynie na okiennicach. To pamiątka po dawnym osadnictwie rosyjskim. Projekt istnieje od 2001 roku i ma na celu zachowanie krajobrazu kulturowego tych okolic.

Czytaj więcej: Kraina otwartych okiennic – oryginalna wizytówka Podlasia

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Największy park narodowy w Polsce znajduje się na Podlasiu i chroni bagna biebrzańskie. To najlepiej zachowany w Europie system torfowisk, który zamieszkuje aż 300 gatunków ptaków a wśród nich żurawie, rybitwy oraz sowy. Można wybrać jeden z 18 szlaków pieszych, trzech kajakowych lub 148 km tras rowerowych.

Czytaj też: Parki narodowe – nie uwierzysz, co stworzyła natura (top 13)

Uzdrowisko w Supraślu

Supraśl. Fot. Shutterstock

Niedalekie od Białegostoku uzdrowisko w Supraślu słynie z leczniczych złóż Borowin. Pobyt tam polecany jest osobom z problemami oddechowymi, kardiologicznymi, ale też cywilizacyjnymi, w tym z nerwicą i bezsennością. W Supraślu warto zobaczyć Muzeum Ikon, gdzie znajduje się ich ponad 1000.

Czytaj więcej: Supraśl – mikroklimat na Podlasiu

Podlaski Szlak Bociani

bociany podlaski szlak
Podlaski Szlak Bociani. Fot. Shutterstock

Na Podlasiu znajduje się też niezwykły Podlaski Szlak Bociani łączący cztery parki narodowe – Białowieski, Biebrzański, Narwiański oraz Wigierski. Trasa liczy w sumie 412,5 km i prowadzi żerowiskami bocianów. Tytuł wsi bocianiej w Polsce otrzymała wieś Pentowo koło Tykocina. Co roku na słupach, drzewach i dachach można podziwiać tam ponad 30 bocianich rodzin. Pentowo położone jest około 32 kilometrów od Białegostoku, w połowie Podlaskiego Szlaku Bocianiego.

Czytaj więcej: Podlaski szlak bociani. Wędrówka przez 4 parki narodowe

Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Kolejny z podlaskich parków narodowych, Narwiański, na 700 ha chroni Narew i jej rozlewisko. Skomplikowana sieć rzeczna i jej okolice mają status zamierających. To specjalne rejony ochrony ptaków i ich siedlisk oraz obszar Natura 2000.

Czytaj więcej: Narwiański Park Narodowy – mała Amazonia

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE