Wybieracie się na wakacje do warmińsko-mazurskiego, ale chcecie zrobić coś ciekawego i nie tylko wypoczywać nad jeziorem? Podpowiadamy jakie są ciekawe atrakcje na Mazurach i gdzie ich szukać. Możecie wybrać się na wycieczkę do puszczy, czy też odkrywać militarne zagadki III Rzeszy.

1. Bunkry, schrony – ciekawe atrakcje na Mazurach

Wilczy Szaniec. Fot. Shutterstock

W krainie wielkich jezior znajdziecie mnóstwo bunkrów, koszar w których stacjonowały niemieckie wojska podczas II wojny światowej oraz schronów. Do najsłynniejszych należy Wilczy Szaniec, kwatera Hitlera na terenie dzisiejszej Polski. Niedaleko Gierłoży kryją się dziesiątki bunkrów zamaskowanych przed wrogimi wojskami, tworzących swoiste miasto. Podobnie było w Mamerkach, gdzie mieściły się kwatery dowództwa III Rzeszy. To tu miał miejsce zamach na Hitlera i mogła się ukrywać Bursztynowa Komnata.

Wiele z tych bunkrów jest udostępnionych do zwiedzania. Można przekonać się jak wyglądało i funkcjonowało militarne miasto na terenie mazurskich lasów. By przybliżyć historię tych miejsc zajrzyjcie do kilku tekstów:

2. Jeziora, rzeki, czyli leniwie na wodzie

Węgorzewo, jezioro Święcajty. Fot. Shutterstock

Nigdzie indziej w Polsce nie ma tak wielkiej różnorodności jezior. Tamtejsze akweny zapewniają tyle możliwości aktywnego i leniwego wypoczynku, ile tylko możemy wymyślić. W Mikołajkach możemy wynająć jacht, a następnego dnia popływać kajakiem lub rowerem wodnym. Znajdziemy wszelkie atrakcje na Mazurach – turystyczne miejscowości i mało oblegane wybrzeża jezior, gdzie w spokoju zacumujemy łódkę i rozłożymy kocyk oraz rozbijemy namiot nie niepokojeni przez nikogo.

Czytaj więcej: Chorwacja, Włochy? Nie, to nasze Mazury!

3. Piramida w Rapie

Piramida w Rapie to jedna z najciekawszych atrakcji Mazur. Fot. Shuttertock

A to ci dopiero ciekawostka! Bardzo lubimy takie atrakcje na Mazurach. Tajemnicza piramida wznosi się blisko granicy z obwodem kaliningradzkim i nie pozostawia wątpliwości, że dotyczy jej pewna niesamowita historia. Ciała bez głów i zagadkowa historia zafascynowanego egiptologią barona, który nakazał postawić grobowiec o niecodziennym kształcie, przyciągają podróżników z całej Polski.

Czytaj więcej:  Piramida w Rapie – dlaczego powstała?

4. Puszcza Romincka

Wiadukty w Stańczykach znajdują się w Puszczy Rominckiej. Fot. Shutterstock

Puszcza Romincka to niemal niczym nieskażony zakątek polskiej przyrody tuż przy północnej granicy Polski. Ma do zaoferowania mnóstwo tras, gdzie odetchniemy świeżym powietrzem i będziemy mogli się napawać dziką przyrodą. Ta niezwykła część Pojezierza Litewskiego to zarazem najbardziej na północny wschód wysunięta część Mazur Garbatych. To stamtąd pochodziła m.in. choinka dla papieża.

Czytaj więcej: Choinka dla papieża jedzie z Polski do Watykanu

5. Wiadukty w Stańczykach

Wiadukty w Stańczykach w Puszczy Rominckiej

Takie atrakcje na Mazurach warto promować. Wiadkuty w Stańczykach znajdujące się w Puszczy Rominckiej, to jeden z najciekawszych w kraju przykładów architektury kolejowej. Na jednym z arkadowych wiaduktów ciągnie się linia kolejowa, którą przewożono niegdyś zaopatrzenie do Wilczego Szańca. Widok tych przepięknych konstrukcji wznoszących się niespodziewanie w środku lasu nad niepozornym potoczkiem, sprawia szczególnie imponujące wrażenie.

Czytaj więcej: Wiadukty w Stańczykach – kolosalne łuki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj