Marzysz o dalekich podróżach, ale ciągle brakuje czasu, pieniędzy i nie masz z kim zostawić dzieci? Piękne miejsca znajdziesz nie tylko za granicą. Jak to mówią – cudze chwalicie, swego nie znacie. Polska zachwyca – każdy to wie, a tak rzadko czerpiemy z uroków własnego kraju!

1. Polska jest… blisko

Góry Kaczawskie

Blisko serca i wszędzie dookoła domu. To banał, ale czy spojrzeliście kiedyś dokładnie na mapę swojego województwa? Ile jest nieodkrytych miejsc! Mieszkasz we Wrocławiu a nigdy nie byłeś w Zamku Czocha, Książu albo Kotlinie Kłodzkiej? To wręcz niewybaczalny grzech! 🙂 Jak znaleźć u nas ciekawe miejsca w swojej okolicy? Wystarczy skorzystać z naszego przewodnika i w górnym menu kliknąć na Atrakcje. Mapa będzie Was nawigować.

Możesz też łatwo kliknąć np. w link poniżej:

Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce

2. Polska jest arcyciekawa

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej

Wiedziałeś, że to w Polsce, w Bochni, znajduje się najstarsza działająca kopalnia soli na świecie? Że na Kaszubach mamy swoje kamienne kręgi niczym brytyjskie Stonehenge? Myślisz, że na Mazurach są tylko jeziora – a słyszałeś o piramidzie w Rapie? Tak, mamy swoją piramidę! Niedaleko można odwiedzić arcyciekawy Wilczy Szaniec, czyli tajną kwaterę Hitlera z czasów II wojny światowej. Rozpoznajesz ten ciekawy budynek na zdjęciu powyżej? To zamek w Mosznej, w którym jest… szkoła czarodziejów. W naszym dziale „ciekawostki” znajdziesz tysiące smakowitych faktów.

Wilczy Szaniec – kwatera Hitlera w Polsce

3. Polska jest tania

Atrakcyjne okazyjne pakiety wypoczynkowe w naszym dziale „okazje” zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Pobyt w luksusowym hotelu z wyżywieniem i pobytem w SPA to przyjemność, na którą w Polsce z powodzeniem możesz sobie pozwolić. Poza tym masz tę wygodę, że w wiele miejsc dostaniesz się bardzo tanio autobusem lub pociągiem. Wraz z grupą znajomych lub rodziną możesz wsiąść w auto lub campera w kilka osób dla obniżenia kosztów. Warto pomyśleć też o rowerze albo motocyklu. To nie dla Ciebie? Przecież są tanie loty po Polsce!

Apartament w Kołobrzegu ze śniadaniem i SPA – pobyt dla 2 osób od 299 zł

4. Polska ma doskonałe jedzenie

bigos ze śliwką

Bigos, gołąbki, pomidorowa, pierogi… choć ruskie, to przecież są tak polskie. Kto nie lubi tradycyjnego schabowego z ziemniakami albo śląskiej rolady z kluskami i modrą kapustą? Odkrywanie kuchni przeróżnych regionów Polski może być równie fascynujące jak kosztowanie ulicznego jedzenia w Bangkoku albo Delhi.

Polskie potrawy – Która najsmaczniejsza?

5. Polska ma bogatą kulturę

Ślązacy, Kaszubi, Łowiczanie, ile regionów tyle tradycji, pięknych strojów, odmian rękodzieła i dialektów. Wyobraź sobie, że spędzasz urlop w Zakopanem, w tradycyjnej podhalańskiej karczmie. Przygrywa góralska kapela, na pierwsze kwaśnica, na drugie baranina w sosie grzybowym. Czyż nie pięknie? A widzieliście Zalipie?

Najpiękniejsza polska wieś – Zalipie

6. Polska zachwyca pięknymi krajobrazami

Byliście na wakacjach w Chorwacji albo Grecji? Owszem, jest ciepło, ale wybrzeża dość skaliste, roślinność z kolei przystosowana do suchych warunków, więc niezbyt bujna i zielona. Polska z kolei ma zielone lasy i łąki, piękne góry, morze, rzeki, kotliny, połoniny, cudowne miasta, słoneczne pola, równiny, mroczne bagna, jaskinie, a nawet pustynię! Nawet Malediwy przy Polsce to nudny, płaski i monotonny kraj. Byliśmy i możemy potwierdzić 🙂

Pustynia Błędowska – jedyna w Polsce, ale coraz mniejsza

7. Po Polsce łatwo możesz podróżować z dzieckiem

„Trudno rzucić wszystko i pojechać na wakacje, gdy ma się trójkę dzieci” – ile razy to powtarzałeś albo słyszałeś? Determinacja jest jednak kluczem, a pomocna okaże się nasza kochana Polska. Bo o wiele łatwiej zorganizować krótki wypad nad pobliskie jezioro niż na drugą półkulę. Zaszczepi to w dziecku pasję do podróżowania i przygotuje na dalsze wojaże. A atrakcji dla dzieci jest w Polsce mnóstwo! Parki dinozaurów, interaktywne muzea, parki miniatur… Znaliście je?

Polska z dzieckiem – bajkowe atrakcje dla malucha

8. W Polsce możesz odwiedzić swoją rodzinę

Ciechocinek

Brakuje Ci pieniędzy na nocleg? Warto odnowić rodzinne kontakty i zjawić się u cioci z wizytą (ale zapowiedzianą!). Gdzie indziej możemy sobie pozwolić na taki luksus, jak nie w Polsce? Koniecznie jednak odpowiedzmy zaproszeniem na rewizytę.

9. Polska ma niesamowitą przyrodę

Polska zachwyca nie tylko krajobrazami i florą, ale także fauną. W naszych lasach można spotkać niesamowite zwierzęta. Są tu rysie, żbiki, daniele, łosie, żubry i wilki. Spotkamy u nas piękne orły i bociany. Kiedy ostatnio wybraliście się na łono natury poobserwować dziką przyrodę?

WOW! Polskie dzikie zwierzęta na niesamowitych fotografiach

10. Polska jest nowoczesna

Zoo Wrocław, Afrykarium

Takie miasta jak Wrocław, Lublin, Łódź, Poznań czy Warszawa rozwijają się w szybkim tempie. Powstają nie tylko kolejne miejsca pracy i osiedla mieszkaniowe, ale wiele ciekawych obiektów rozrywki. Polska zachwyca zagranicznych turystów nowoczesną architekturą, technologią, interaktywnymi muzeami. Byliście we wrocławskim Hydropolis albo w Afrykarium (na zdjęciu). Nie miejcie wątpliwości, że warto.

Afrykarium – unikatowe oceanarium w skali świata

11. Polska to raj dla miłośników historii

Ciekawostki historyczne i zagadki przeszłości zamieszczamy w tekstach z łatwością, bo Polskie miasta i zabytki to kopalnia interesującej wiedzy. Słyszeliście na przykład o tym, że król czeski Karol IV Luksemburski zastawił we Wrocławiu swój majątek u żydowskiego bankiera Mojżesza? Ten miał mu w zamian pomóc w staraniach o koronę cesarską. Gdy nadeszła dżuma, bankier schował kosztowności głęboko w piwnicy. Odkryto je dopiero w latach 80. XX wieku! Skarb Średzki, czyli osiem tysięcy monet, gotycka korona ślubna i średniowieczna biżuteria, wart jest 250 mln zł. To najcenniejsze polskie znalezisko archeologiczne. Zaintrygowani?

Skarb Średzki – najcenniejsze polskie znalezisko (FILM)

12. Podróżując po Polsce nie musisz znać języków

To proste – nie bierzesz minisłowniczka z rozmówkami i jeśli nie masz ochoty, nie musisz przypominać sobie angielskich słówek albo niemieckiej gramatyki z czasów szkoły podstawowej. Oczywiście znajomość języków to ogromny atut i do ich nauki gorąco zachęcamy. Ale jeśli nasi znajomi, rodzice albo dziadkowie obawiają się, czy dogadają się w obcym kraju – mają przecież swój własny.

13. Polska Zachwyca – po prostu!

Popatrzcie tylko na te krajobrazy, zabytki, odetchnijcie górskim powietrzem. Mamy naprawdę piękny, rozwinięty kraj, co docenimy po podróży w egzotyczne miejsca. Polska zachwyca nas ciągle czymś nowym. Zwiedzajmy świat i poszerzajmy horyzonty, dzięki temu stajemy się bogatsi. Ale też tym chętniej wracamy do Polski i doceniamy to, że naprawdę jest tu o wiele więcej do zobaczenia i doświadczenia, niż nam się wydaje.