Strona głównaTop 10Najbardziej kolorowe miejsca w Polsce. Nr 8 wybrano jednym z najbarwniejszych miast...

Najbardziej kolorowe miejsca w Polsce. Nr 8 wybrano jednym z najbarwniejszych miast na świecie!

Kolorów brakuje nam szczególnie późną jesienią, gdy wielobarwne liście opadają z drzew, a za oknem robi się szaro i ponuro. Zamiast zamykać się wtedy w domu, warto odwiedzić najbardziej kolorowe miejsca w Polsce. Malownicze jeziorka i źródełka, pięknie zdobione fasady budynków oraz inne barwne detale, które nadają blasku polskim atrakcjom. Oto miejsca, których różnorodność kolorów poprawi Wam humor przez cały rok!

Kraina Otwartych Okiennic

W poszukiwaniu całej gamy kolorów i nieszablonowych wzorów możemy udać się na Podlasie. W połowie drogi między Białymstokiem, a Hajnówką znajduje się Kraina Otwartych Okiennic. To szlak turystyczny obejmujący trzy wsie: Trześciankę, Soce i Puchły, w których stoją domy i zabudowania o bardzo oryginalnych, dekoracyjnych wykończeniach. Na domach zobaczymy wielobarwne, malowane ornamenty okalające okna i narożniki zabudowań. Domy są również wykończone oryginalnymi, drewnianymi elementami ozdobnymi m.in. nad oknami czy pod dachami. Ponieważ teren związany był z rosyjskim osadnictwem, na szlaku znajdują się prawosławne miejsca kultu. Cerkwie oraz przydrożne krzyże również posiadają barwne i przyciągające wzrok malowanie. Odwiedzając najbardziej kolorowe miejsca w Polsce, nie może zabraknąć tej podlaskiej krainy.

Dowiedź się więcej: Kraina Otwartych Okiennic – oryginalna wizytówka Podlasia.

Rudawskie Kolorowe Jeziorka

najbardziej kolorowe miejsca w polsce
Kolorowe Jeziorka. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

W Rudawskim Parku Krajobrazowym (woj. dolnośląskie) znajduje się szlak turystyczny wytyczony na zboczu Wielkiej Kopy, który prowadzi przez Kolorowe Jeziorka. Są to cztery pokopalniane wyrobiska, które zostały zalane wodą. Z powodu różnorodnego składu chemicznego ścian i dna jeziorek (m.in. kwas siarkowy i związki miedzi) woda przyjmuje w nich różne kolory. Najniżej położone są jeziora żółte i purpurowe. Idąc dalej w górę dotrzemy do jeziora błękitnego a nieco wyżej zielonego. Jeśli będziemy chcieli kontynuować podejście, dojdziemy do szczytu Wielkiej Kopy, który położony jest na wysokości 871 m n.p.m. Szlak prowadzący przez barwne zbiorniki nie jest wymagający i będzie idealną trasą na wycieczkę z dziećmi. Warto jednak spróbować zaplanować podróż w słoneczny dzień, bo wtedy kolory są najbardziej intensywne.

Zobaczcie także: Kolorowe Jeziorka – w Polsce znajdziesz je nie tylko w Rudawach.

Zalipie – najbardziej kolorowe miejsca w Polsce

najbardziej kolorowe miejsca w polsce
Zalipie. Fot. Mirek Nowaczyk, Shutterstock

W Małopolsce znajduje się wieś Zalipie, w której, podobnie jak na szlaku Otwartych Okiennic, znajduje się wiele kolorowo pomalowanych domów i innych zabudowań. Tradycja zdobienia sięga tutaj XIX wieku, kiedy to miejscowe gospodynie zaczęły zdobić wnętrza i elewacje budynków wielobarwnymi, kwiatowymi motywami. Obecnie na terenie wsi pomalowane są nie tylko domy mieszkalne ale i studnie, żurawie czy zagrody. W jednej z nich, należącej kiedyś do lokalnej malarki Felicji Curyłowej, zorganizowany jest skansen sztuki i architektury ludowej. Muzeum prezentuje kolorowe rękodzieło, ścienne zdobienia kwiatowe oraz przedmioty codziennego użytku. Jest tutaj również sklepik, w którym można zakupić bardzo barwną pamiątkę i stworzyć w swoim domu najbardziej kolorowe miejsca w Polsce.

Zobaczcie także: Najpiękniejsza polska wieś – Zalipie.

Ulica Długa w Gdańsku – najbardziej kolorowe miejsca w Polsce

Najbardziej kolorowe miejsca w Polsce znajdziecie również na Pomorzu. Reprezentacyjna ulica Gdańska, to miejsce pełne barw i pięknych różnorodnych zdobień. Ulica Długa, łącząca się z Długim Targiem, to miejsce gdzie zobaczycie kamienice pomalowane na wszystkie możliwe kolory. Spacer w samym sercu Gdańska to prawdziwa przyjemność, gdyż oprócz niezwykle intensywnych barw na budynkach podziwiać możecie także rzeźby i zdobienia wkomponowane w tutejsze budynki. Najpiękniejszym miejscem jest niewątpliwie Złota Kamienica, na której fasadzie podziwiać możecie liczne płaskorzeźby mieniące się w kolorach złota. Z przodu budynku znajdują się również rzeźby ukazujące cztery cnoty kardynalne – roztropność, sprawiedliwość, męstwo i umiarkowanie.

Przeczytaj także: Gdańsk – atrakcje bursztynowego miasta (Top 10). Nr 7 zapiera dech!

Parasolki w Lesznie

Kolorowe parasolki w Lesznie. Fot. Shutterstock

Jest takie miejsce w Polsce, gdzie wiosną i latem możecie poczuć się jak w hiszpańskiej Maladze. Leszno, bo o nim mowa, posiada wyjątkową atrakcję, kojarzoną do tej pory głównie z miastami Półwyspu Iberyjskiego. Gdy tylko robi się ciepło, w Lesznie możecie podziwiać kolorowe parasolki zawieszone nad ulicami miasta. Pierwszy raz pojawiły się w roku 2017 i od razu zyskały sympatię mieszkańców i turystów. Stworzyły niesamowity efekt, stały się wdzięcznym obiektem do fotografowania i chroniły przed deszczem i słońcem. Choć jest to ozdoba typowo wakacyjna to warto wspomnieć, że nad ulicą Słowiańską w Lesznie wiszą też inne ozdoby, które stały się całoroczną instalacją. Są to żurawie, które wyglądają tak, jakby podczas lotu zostały zatrzymane w kadrze.

Przeczytaj również: Kolorowe Leszno – tutaj się rozerwiesz

Kamienice w Zamościu

zamość
Zamość. Fot. Shutterstock

Rynek w Zamościu zdecydowanie zasługuje na wpisanie go na listę najbardziej kolorowych miejsc w Polsce. Wokół Rynku Wielkiego stoją barwne kamieniczki, z których najsłynniejsze i zarazem najpiękniejsze, są te ormiańskie, na tej samej pierzei, co ratusz. Budynki mają różnorakie kolory i nazwy: jest kamienica Pod Małżeństwem, Pod Aniołem czy też Pod Madonną. To, co dodatkowo wyróżnia je spośród innych budowli, to bogate zdobienia płaskorzeźbami, fryzami, ornamentami i attykami. Kamienice były zamieszkiwane przez różne bogate rody, przed II wojną światową, głównie żydowskie. Dziś, w niektórych z nich mieści się siedziba Muzeum Zamojskiego.

Może zainteresuje Cię także: Darmowe atrakcje Zamościa – zwiedź prywatne miasto

Kolorowe pojezierze Łuku Mużakowa

Najbardziej kolorowe miejsca w Polsce mienią się różnorodnymi barwami, przypominając miejsca niczym z bajki. Tak właśnie jest na Łuku Mużakowa, gdzie kolory pięknych jezior przeplatają się ze sobą i tworzą niesamowite zjawisko. Tu niemal każde jeziorko ma inną barwę, tworząc tęczową mieszankę, które zrobi wrażenie na dzieciach i dorosłych. Bajeczny turkus przechodzi w pastelowy róż i fiolet, a miejscami w rdzawą czerwień. Jest to zjawisko wyjątkowe na skalę europejską, dlatego zostało wpisane w 2004 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zanim powstało to cudowne miejsce był tu potężny lodowiec, potem stworzono kopalnie podziemne i odkrywkowe, które funkcjonowały do drugiej połowy XX wieku, aż w końcu natura wyczarowała to magiczne zjawisko – Łuk Mużakowa.
Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa znajduje się w województwie lubuskim tuż przy niemieckiej granicy. Można zacząć zwiedzanie od południa, zostawiając samochód na parkingu w Łęknicy. Park jest idealnym miejscem na długie spacery czy wycieczki rowerowe.

Wrocław – jedno z najbardziej kolorowych miast na świecie

Wrocław to miasto, które za swój wyjątkowy wygląd zostało w 2018 roku wyróżnione przez brytyjski magazyn The Telegraph. Gazeta, wybierając najbardziej kolorowe miasta na świecie, umieściła na swojej liście także polskie miasto. To, co sprawiło, że to właśnie Wrocław otrzymał to interesujące wyróżnienie, to jego przepiękny, barwny rynek. W samum sercu miasta, na otaczających rynek kamienicach, możecie zobaczyć takie kolory jak: czerwień, beże, błękity, róż, a nawet czerń. Wrocławskie zabudowania powstawały już od czasów średniowiecza. Dawniej uważano, że im barwniejsze kolory kamienic, tym zamożniejsi są jej właściciele. Dlatego te zlokalizowane w centrum miasta, malowano na pstrokate kolory, natomiast te w Śródmieściu pokrywano pastelami.

Jeśli chcecie odkryć jeszcze jedno oblicze kolorowego Wrocławia, to koniecznie odwiedźcie go w listopadzie lub grudniu. Wtedy, w centrum miasta, odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Wrocławski rynek, po zmroku, zmienia się w niezwykłe świąteczne miejsce, pełne kolorowych lampek i ozdób, które ogrzeją Was w mroźny dzień.

Przeczytaj także: Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Łódzkie murale – najbardziej kolorowe miejsca w Polsce

Murale w Łodzi stały się już niemal symbolem miasta. Znaleźć je możecie na głównych ulicach, budynkach mieszkalnych i ukryte w podwórkach. Jest ich już ponad 150 i z każdym rokiem liczba ta się zwiększa. Malowidła na ścianach łódzkich budynków to zdecydowanie najbardziej kolorowe miejsca w Polsce, z których dumni są mieszkańcy, a dla odwiedzających są nieszablonową atrakcją turystyczną. W październiku 2021 roku w Łodzi powstał olbrzymi, ponad 70-metrowy mural wiedźmina Geralta z Rivii. Co ciekawe, jest to nie tylko największe malowidło ścienne w Polsce, ale także jedno z największych na świecie. Mural powstał na ścianach trzech wieżowców stojących na łódzkim Manhattanie, przy ulicy Piotrkowskiej 182.

Niebieskie źródła w Tomaszowie Mazowieckim

Najbardziej znane kolorowe jeziorka znajdują się w Rudawach Janowickich. Jednak także Tomaszów Mazowiecki ma przepiękne miejsce, które warto odwiedzić. Miasto może pochwalić się wyjątkowo barwną atrakcją. To właśnie tu utworzono Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła, do którego od lat przychodzą miłośnicy odpoczynku na łonie natury. To, co przyciąga w to miejsce, to przede wszystkim magiczna barwa wody znajdującej się w źródłach. Wypływając spod ziemi woda przybiera niebiesko-zieloną barwę. To, jaki odcień uda Wam się dostrzec, zależy od aktualnej pogody, stopnia nasłonecznienia oraz zachmurzenia. Ta niezwykle czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, a przepuszcza odbite od dna niebieskie i zielone, które możecie podziwiać i zachwycać się lazurową wodą w samym środku Polski.

Kolorowe fontanny w Polsce

Fontanna multimedialna we Wrocławiu. Fot. Shutterstock

Z roku na rok przybywa w Polsce multimedialnych fontann, które w miesiącach wiosennych i letnich zachwycają i sprawiają, że z przyjemnością oglądamy te kolorowe, wodne cuda. Nowoczesne wodotryski łączą w sobie wielobarwne kolory świateł, oryginalne tańce wodne i doskonale dobraną muzykę. Wszystkie te elementy tworzą urzekającą całość, dzięki której powstają najpiękniejsze polskie fontanny. Choć jest to atrakcja typowo sezonowa, to jednak warto o niej pamiętać w kontekście kolorowych miejsc w Polsce. Najpiękniejsze fontanny zobaczyć możecie we Wrocławiu, Warszawie, Sopocie, Opolu, Sopocie, Krakowie. Od kilku lat niezwykle popularnym miejscem stała się także Kolorowa Fontanna w Dusznikach-Zdroju, która umila kuracjuszom pobyt swoimi niezwykłymi barwami.

Turkusowe jezioro w Koninie

Jeszcze jedno barwne miejsce na mapie Polski znajduje się w Wielkopolsce. Jezioro Turkusowe w Koninie jest poprzemysłowym zbiornikiem z wodą o przepięknej zielonkawoniebieskiej barwie, od której wzięła się jego nazwa. Nie wolno się tam kąpać z powodu silnie zasadowego odczynu wody. Zbiornik, zwany potocznie Błękitną Laguną, to pozostałość po odkrywce w kopalni węgla brunatnego Gosławice. Bajeczna barwa wody w jeziorze w Koninie sprawiła, że miejsce to jest chętnie fotografowane i zyskało nawet przydomek Polskie Malediwy.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE