W Krakowie kościół mariacki, Wawel i Sukiennice, w Warszawie plac Zamkowy i kolumna Zygmunta… A może by tak zobaczyć coś innego? Oto mniej znane atrakcje dużych polskich miast, które miejscowi znają, ale przyjezdni niekoniecznie i z pewnością warto je zobaczyć.

1Kraków – ukryte na widoku

Kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie. Fot. Pixabay

W Krakowie znajdziemy mnóstwo znanych polskich zabytków. Chyba każdy słyszał o Wawelu, Sukiennicach i Collegium Maius. W tym nowoczesnym mieście warto zajrzeć też w kilka nieco mniej znanych miejsc. Są one „ukryte” w samym centrum.

Dla krakowian to rzecz wiadoma, ale dla przyjezdnych może okazać się niespodzianką. W Krakowie przy ul. św. Jana tuż koło Rynku Głównego mieści się drugie po gdańskim najbardziej znane Muzeum Bursztynu. Możemy tam podziwiać eksponaty ukazujące niekwestionowane piękno bursztynu bałtyckiego – w dodatku za darmo, codziennie od 10 do 21.
Kilka kroków stamtąd, w samym sercu krakowskiego Rynku Głównego można podziwiać niewielki kościół św. Wojciecha, który nieco ginie pośród bardziej rozpoznawalnych budowli. Jest on jednak jedną z najstarszych budowli sakralnych na terenie Krakowa. W tym miejscu kościół istniał już na przełomie X i XI wieku. W ramach darmowego zwiedzania można obejrzeć podziemia kościoła św. Wojciecha gdzie znajduje się oddział krakowskiego muzeum archeologicznego. Bezpłatnie można tam wejść zwiedzać w poniedziałki, w godzinach 9-15.
Wystawa aktualnie jest jednak nieczynna. Dostępna będzie znowu w sezonie letnim, od Nocy Muzeów w maju.

Poprzedni
Poprzedni artykułSkarb Talleyrandów – tajemnicza zagadka zaginionych kosztowności
Następny artykuł7 pięknych regionów Polski, o których mogłeś nie słyszeć
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here