Strona głównaTop 10Mniej znane atrakcje turystyczne dużych miast (Top 5)

Mniej znane atrakcje turystyczne dużych miast (Top 5)

W Krakowie kościół mariacki, Wawel i Sukiennice, w Warszawie plac Zamkowy i kolumna Zygmunta… A może by tak zobaczyć coś innego? Oto mniej znane atrakcje dużych polskich miast, które miejscowi znają, ale przyjezdni niekoniecznie i z pewnością warto je zobaczyć.

Kraków – ukryte na widoku

Kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie
Kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie. Fot. Pixabay

W Krakowie znajdziemy mnóstwo znanych polskich zabytków. Chyba każdy słyszał o Wawelu, Sukiennicach i Collegium Maius. W tym nowoczesnym mieście warto zajrzeć też w kilka nieco mniej znanych miejsc. Są one „ukryte” w samym centrum.

Dla krakowian to rzecz wiadoma, ale dla przyjezdnych może okazać się niespodzianką. W Krakowie przy ul. św. Jana tuż koło Rynku Głównego mieści się drugie po gdańskim najbardziej znane Muzeum Bursztynu. Możemy tam podziwiać eksponaty ukazujące niekwestionowane piękno bursztynu bałtyckiego – w dodatku za darmo, codziennie od 10 do 21.
Kilka kroków stamtąd, w samym sercu krakowskiego Rynku Głównego można podziwiać niewielki kościół św. Wojciecha, który nieco ginie pośród bardziej rozpoznawalnych budowli. Jest on jednak jedną z najstarszych budowli sakralnych na terenie Krakowa. W tym miejscu kościół istniał już na przełomie X i XI wieku. W ramach darmowego zwiedzania można obejrzeć podziemia kościoła św. Wojciecha gdzie znajduje się oddział krakowskiego muzeum archeologicznego. Bezpłatnie można tam wejść zwiedzać w poniedziałki, w godzinach 9-15.
Wystawa aktualnie jest jednak nieczynna. Dostępna będzie znowu w sezonie letnim, od Nocy Muzeów w maju.

Wrocław – atrakcje w całym mieście

Fragment makiety Kolejkowa we Wrocławiu
Fragment makiety Kolejkowa we Wrocławiu. Fot. Shutterstock

We Wrocławiu turyści spacerują po Rynku, Pergoli, Ostrowie Tumskim, oglądają świat ze Sky Tower, odwiedzają zwierzęta w zoo i są zachwyceni miastem, które ma do zaoferowania jeszcze więcej – tylko czasami aż brak czasu, by to wszystko zobaczyć.

Z pewnością dzieci nie mogą narzekać we Wrocławiu na nudę, bo niedaleko znanego już całej Polsce Afrykarium jest nieco mniej znane muzeum wody Hydropolis, które warto polecić. Ciekawą atrakcją, która dopiero od kilku lat jest we Wrocławiu i nie każdy przewodnik o niej mówi, jest Kolejkowo w budynku dworca Świebodzkiego, czyli wielka interaktywna makieta z jeżdżącymi pociągami. Kolejkowo jest świetną atrakcją zarówno dla małych i dużych, gdyż mnóstwo jest na tej dwupiętrowej wystawie humorystycznych i znakomicie wykonanych odniesień do współczesności.
A jeśli chcecie dosłownie zaszyć się w miejscu,  o którym nawet niektórzy wrocławianie nie wiedzą, polecamy labirynt na Brochowie.

Poznań – atrakcje dla każdego

Zamek Cesarski w Poznaniu
Zamek Cesarski w Poznaniu. Fot. Shutterstock

Lubicie aktywność fizyczną? W Poznaniu poszalejecie nie tylko w okolicy Jeziora Maltańskiego. Miłośnicy wędrówek i leśnych ostępów powinni koniecznie odwiedzić rezerwat przyrody Meteoryt na Morasku – w północnej części Poznania. Żółty szlak turystyczny wiedzie przez szczyt Moraskiej góry (154 m n.p.m.) i prowadzi do unikatowych pomników przyrody.

Wśród bardziej znanych atrakcji jest Zamek Cesarski, czyli ostatnia i najmłodsza rezydencja monarsza w Europie. Powstał w latach 1905-1910 dla niemieckiego cesarza Wilhelma II. Na przestrzeni lat znajdowała się tu siedziba Uniwersytetu Poznańskiego, rezydencja polskich prezydentów w czasie ich pobytu w Poznaniu oraz rezydencja Hitlera. To tutaj wykształcili się matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. 

Gdańsk – muzea w każdej formie

Gdańsk, Muzeum Zegarów Wieżowych
Gdańsk, Muzeum Zegarów Wieżowych. Fot. Shutterstock

Brama Żuraw, Westerplatte, fontanna Neptuna i Dwór Artusa to rozpoznawalne atrakcje Gdańska, ale aż roi się tam od tych odrobinę mniej znanych, a równie ciekawych.

W Gdańsku każdy to wie, ale turyści mogą być zaskoczeni, że w 2017 roku otwarto tam ciekawe Muzeum II wojny światowej. Wystawa jest bardzo nowoczesna, interaktywna i działa na wyobraźnię. Jeśli o muzeach mowa, warto też wspomnieć o pływającym muzeum jakim jest Sołdek. I w tym wypadku prawdziwe jest stwierdzenie, że gdańszczanom jest on bardzo dobrze znany, jednak wspominamy o nim ze względu na to, że turyści na pierwszych miejscach stawiają inne atrakcje i mogą go pominąć.

Fascynujące jest także Muzeum Zegarów Wieżowych w kościele św. Katarzyny. Można tam podziwiać zespół dzwonów wygrywających melodie, najdokładniejszy na świecie zegar pulsarowy i nagrobek Jana Heweliusza.

Warszawa – coś dla relaksu

Park Fontann w Warszawie
Park Fontann w Warszawie. Fot. Pixabay

Wśród największych atrakcji takich jak Muzeum Powstania Warszawskiego, czy też PKiN i Zamek Królewski, łatwo pominąć wiele ciekawych atrakcji.

Ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej (złoty, srebrny, karminowy i zielony nad rogalem komercji) to doskonały punkt widokowy na miasto i bulwary. Z kolei Park Fontann w Warszawie to kompleks czterech multimedialnych wodotrysków znajdujący się na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP, mniej znany osobom spoza stolicy.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE