Strona głównaTop 10Najbardziej rozczarowujące atrakcje Polski według turystów (Top 7)

Najbardziej rozczarowujące atrakcje Polski według turystów (Top 7)

Które polskie atrakcje są najbardziej rozczarowujące? Wszystko zależy od nastawienia. Gdy nie spodziewamy się fajerwerków, nie przeżywamy wielkiego zawodu jeśli miejsce nam się nie podoba. Natomiast gdy oglądamy kolorowe foldery i wyobrażamy sobie nie wiadomo co – łatwo o rozczarowanie negatywną opinię. Oto top 7 rozczarowujących miejsc w Polsce.

Krzywy las

Krzywy las koło Gryfina
Krzywy las koło Gryfina. Fot. Shutterstock

W słynnym Krzywym lesie nie wszystkie drzewa są krzywe. Wręcz przeciwnie, zdecydowana większość rośnie całkiem prosto. Te z anomalią, najczęściej fotografowane, to kilkanaście (może kilkadziesiąt) sztuk. Część drzew jest wycięta, część niszczeje. Sam lasek jest niewielki, bliżej mu do kępki drzew i rośnie blisko granicy z Niemcami, w Gryfinie, gdzie poza samym lasem niewiele jest do oglądania.

– Jeśli będziecie Państwo kiedyś tamtędy przejeżdżać i stwierdzicie że chcecie zmarnować 20 minut swojego życia, to z pewnością będzie dobra okazja. To nie krzywy las, tylko kilkanaście krzywych drzew obok blokowiska i w bezpośrednim sąsiedztwie wielkich rur ciepłowniczych – pisze Martin w opiniach Google.

Czytaj więcej: Krzywy las – dlaczego ma wygięte drzewa?

Smok Wawelski

smok wawelski
Smok Wawelski. Fot. Shutterstock

Smok Wawelski jaki jest każdy widzi. Niektórym podoba się bardziej, innym mniej. O co tyle krzyku? W końcu jest to tylko symbol pewnej legendy, a nie zabytek. Zaledwie pomnik, a nie muzeum. Jednak zawsze jest co skrytykować.

– Niestety wczoraj byliśmy i nie zionął ogniem – krytykuje Elżbieta. Z kolei internauta Hyon ma coś do wyglądu smoka. – Najgorszy smok na świecie. Mały jest i wąski jak jaszczurka – pisze w opiniach Google. Łukasz traktuje smoka podobnie źle. – Ohydny. Od dziecka go nie cierpię.

Czym smok zasłużył sobie na tak niemiłe traktowanie?

Czytaj więcej: Smok Wawelski – legenda o symbolu Krakowa

Zamek w Mosznej

Pałac w Mosznej znany też jako zamek w Mosznej
Pałac w Mosznej znany też jako zamek w Mosznej. Fot. Shutterstock

– Po pierwsze to żaden zamek, tylko pałac. Po drugie jedynie na zdjęciach tak wygląda – często podobne opinie o zamku w Mosznej pojawiają się nawet pod naszymi tekstami.

Tymczasem nikt nie mówi, że jest to zamek obronny. To pałac, zamkiem nazywany jedynie potocznie. I dlaczego nie? W końcu przypomina zamek jak z bajek Disneya. Jego 99 wież robi wielkie wrażenie.

zamek moszna pałac w mosznej
Pałac w Mosznej. Fot. Shutterstock

Zamek na zdjęciach wygląda ślicznie. Czy taki jest rzeczywiście? – Z zewnątrz może i tak, ale w środku nie ma zupełnie nic ciekawego – mówi Kasia, jedna z rozczarowanych. Turystom nie podoba się też to, że pałac leży tuż przy drodze. Na zdjęciach wygląda jak warownia wznosząca się wśród bezkresnych pól i odbijająca w tafli oczka wodnego. W rzeczywistości cała ta sceneria znajduje się tuż przy ulicy.

Pałac w Mosznej z lotu ptaka
Pałac w Mosznej z lotu ptaka. Fot. Marcin Słyk, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Dla nas to i tak fascynujące miejsce. Jeśli macie ochotę poznać je bliżej, oto tekst: Zamek Moszna – miejsce jak z bajki

Kościół w Trzęsaczu

Kościół w Trzęsaczu, a właściwie pozostała ściana.
Kościół w Trzęsaczu, a właściwie pozostała ściana. Fot. Shutterstock

– Pff, to tylko ściana – mawiają turyści o kościele w Trzęsaczu.

Naprawdę? No co ty nie powiesz?! Można załamać ręce nad niewiedzą i ignorancją takich osób. Czy nie wiedzą, gdzie przyjeżdżają? W końcu o to w tym chodzi – z kościoła w Trzęsaczu została ściana.

Tak, to ściana (tylko ściana) i tablica pamiątkowa objaśniająca co stało tam wcześniej. Nie spodziewajcie się fajerwerków.

Czytaj więcej: Kościół w Trzęsaczu – została ściana

Taras na Sky Tower

Sky Tower wrocław
Sky Tower. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Taras na Sky Tower jest najwyżej położonym w Polsce. Z góry przy dobrej pogodzie widać nawet Śnieżkę. Przy dobrej pogodzie – to klucz do satysfakcji. Gdy jest mgła lub smog, trudno cokolwiek zobaczyć. To nie byłby problem, gdyby bilety kupowało się tuż przed wjazdem. Jest mgła – nie wjeżdżasz na górę.

Ale dostaje się nie tylko pogodzie – problemem jest konieczności zarezerwowania biletów z wyprzedzeniem i to na miejscu. – Trzeba przyjechać dwa razy: raz po bilet, drugi by skorzystać – pisze w swojej opinii niezadowolony Jerzy.

Lipa. Nie ma zamówień online. Można tylko czekać nawet cały dzień żeby wyjechać na górę – dodaje Grzegorz. Wiele osób narzeka, że biletów na dany dzień często po prostu już nie ma. Na stronie internetowej bezskutecznie szukają zaś informacji, że pula jest ograniczona. Wjazd na wieżę kosztuje 30 zł, zwiedzanie trwa 10 minut.

Dostaje się też opustoszałej galerii handlowej. Pusto i nieciekawie. Chyba najbardziej nietrafione centrum handlowe we Wrocławiu – pisze Tomasz. Z tym akurat trudno się nie zgodzić. Pobliskie Arkady i Wroclavia ściągają większość klientów: m.in. ofertą sklepów, kinami i lepszą lokalizacją.

Czytaj więcej: Sky Tower – ciekawostki, o których nie wiedzieliście

Groty Mechowskie

groty mechowskie
Groty Mechowskie. Fot. Shutterstock

– Krótko i nudno – można usłyszeć o Grotach Mechowskich. A czego się spodziewaliście, to najkrótsza trasa turystyczna w Polsce 🙂

Owszem, można mieć niedosyt i żal, że miejsce było fascynujące, ale trasa się już skończyła. Warto jednak wiedzieć, gdzie się jedzie – niezależnie od celu podróży. Ta trasa ma 61 metrów. Tylko 61, tam nic więcej się nie wydarzy.

Groty położone są niedaleko Pucka. To jedyne takie miejsce w Europie północnej. Ten geologiczny wytwór to jaskinia sufozyjna, która powstała wskutek mechanicznego wypłukiwania przez wodę ziaren piasku z luźnej skały osadowej.

Czytaj więcej: Groty w Mechowie – najkrótsza trasa turystyczna Polski

Zamek Książ

Książ z lotu ptaka
Książ z lotu ptaka. Można się spodziewać niekończących się korytarzy w tak wielkiej budowli. W rzeczywistości trasa zwiedzania bardzo szybko się koczy. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Zamek jest ogromny, trzeci pod względem wielkości w Polsce. Można się spodziewać przedzierania przez wiele komnat na najwyższych piętrach. Tymczasem część ekspozycji jest przeznaczona do zwiedzania tylko nocą. Po zmroku na zamku Książ błąkają się duchy, a zwiedzającym udostępnione jest nieco więcej pomieszczeń niż za dnia.

To, co można zwiedzać za dnia, to komnaty z częściowo odtworzonym wyposażeniem. Korytarze są gołe i noszą ślady mocno współczesnych remontów (kiedy to za PRL wszystkie ściany ciągnęło się olejną).

Rozczarowujące były też podziemia, a konkretnie dwa korytarze na krzyż nie schodzące niżej niż 15 m pod poziomem głównego wejścia do zamku. Ale otwarto nową podziemną trasę turystyczną, której recenzja wkrótce pojawi się na Polska Zachwyca.

Zamek Książ
Zamek Książ to jeden z tych, które prezentują się lepiej na zewnątrz niż w środku. Fot. Shutterstock

Turyści narzekają też na Mauzoleum Hochbergów. I wcale się nie dziwimy. Miło jest przejść się tam na spacer i rozprostować kości, ale zwiedzanie praktycznie jednego grobu w podziemiach trudno wycenić na 5 zł. Reszta szczątków ukryta jest pod posadzką, dookoła są gołe ściany, a w rotundzie na poziomie 0 praktycznie nie ma nic do oglądania.

Krytykowana jest także palmiarnia, którą można zwiedzić na jednym bilecie z zamkiem. Określana jest jako przestarzałe i nieciekawe miejsce.

Czytaj więcej: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

4 KOMENTARZE

  1. Potwierdzam palmiarnia nie była ciekawa natomiast wszystkim ale to wszystkim małym i dużym polecam kopalnię w Wałbrzychu. Magiczne miejsce. Nigdy nie myślałam ze takie miejsce może być tak ciekawe.

  2. Jesli ktoś chce poznać nowe miejsca i ich historie to nie narzeka na wszystko… zawsze znajdą sie tacy ktorym za mało za krótko lub za drogo… dla mnie wszystkie 7 miejsc jest ciekawych. Zawsze można doczytać dopytać lub zobaczyć coś przy okazji.

  3. Potwierdzam opinię dotyczącą nocnego zwiedzania Książa – totalna porażka. Nie dość , że drogo (50 zł) to potwornie kiczowato. Na stronie nie ma szczegółowego opisu co obejmuje nocne zwiedzanie. Spodziewałam się że przejdziemy po komnatach i będą aktorzy w strojach z epoki udający duchy i osoby z przeszłości, plus nieudostępniane w dzień miejsca. Tymczasem przeszliśmy wyłącznie po korytarzach i nieremontowanych piętrach (co byłoby ok, gdyby jeszcze można zobaczyć chociaż kilka komnat). Do tego ,,duchy” to już po prostu kompromitacja – właściciele poszli po taniości. Ubrani w szmaty i Halloweenowe maski, wrzeszczeli jak zarzynane świnie zachowywali się jak półgłówki. Ja chciałam stamtąd jak najszybciej wyjść i pozostał mi wyłącznie niesmak. NIE POLECAM. A organizatorom sugeruję inteligentniejsze podejście do tematu i zainwestowanie w stroje duchów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE