Kolorowe freski, przepych i fantazyjne zdobienia, ale nie tylko! Najpiękniejsze kościoły w Polsce to znacznie więcej niż epatowanie bogactwem. To majestatyczne budowle budzące respekt, sanktuaria znana na całym świecie i niepozorne drewniane kościoły oddalone od cywilizacji. Poznajcie miejsca pełne tajemnic, ciekawych historii i legend.

1Kościół Pokoju w Świdnicy

kościół pokoju w świdnicy
Kościół pokoju w Świdnicy. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Dla kościołów tego typu najbardziej charakterystyczna jest elewacja charakteryzująca się białymi ścianami poprzecinanymi ciemnymi belkami. Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej w Świdnicy to największa drewniana świątynia na świecie, wykonana wyłącznie z drewna, bez użycia gwoździ. Ze względu na swoje ogromne znaczenie dla ludzkości został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz ze swoim odpowiednikiem w Jaworze.

Na uwagę zasługują również wnętrze kościoła. Zachwyca tu bogato zdobiona ambona i ołtarz, a także organy. Uwagę warto również zwrócić na umiejscowioną nad głównym wejściem lożę Hochbergów, którzy byli głównymi darczyńcami świątyni.

Poprzedni
Poprzedni artykułNie uwierzysz, że to zdjęcia z Polski! 11 świeżych ujęć – zgadniesz co to?
Następny artykułZagadkowe miejsca z II wojny światowej – 11 mrocznych stref
blank
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here