Strona głównaTop 10Najpiękniejsze kościoły w Polsce – arcydzieła architektury sakralnej

Najpiękniejsze kościoły w Polsce – arcydzieła architektury sakralnej

Kolorowe freski, przepych i fantazyjne zdobienia, ale nie tylko! Najpiękniejsze kościoły w Polsce to znacznie więcej niż epatowanie bogactwem. To majestatyczne budowle budzące respekt, sanktuaria znana na całym świecie i niepozorne drewniane kościoły oddalone od cywilizacji. Poznajcie miejsca pełne tajemnic, ciekawych historii i legend.

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół pokoju w Świdnicy
Kościół pokoju w Świdnicy. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Dla kościołów tego typu najbardziej charakterystyczna jest elewacja charakteryzująca się białymi ścianami poprzecinanymi ciemnymi belkami. Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej w Świdnicy to największa drewniana świątynia na świecie, wykonana wyłącznie z drewna, bez użycia gwoździ. Ze względu na swoje ogromne znaczenie dla ludzkości został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz ze swoim odpowiednikiem w Jaworze.

Na uwagę zasługują również wnętrze kościoła. Zachwyca tu bogato zdobiona ambona i ołtarz, a także organy. Uwagę warto również zwrócić na umiejscowioną nad głównym wejściem lożę Hochbergów, którzy byli głównymi darczyńcami świątyni.

Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół pokoju w Jaworze
Kościół pokoju w Jaworze, miniatura. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Podobnie jak Kościół Pokoju w Świdnicy, świątynia w Jaworze została wybudowana na mocy porozumień pokoju westfalskiego po wojnie trzydziestoletniej w 1648 roku. Jaworski Kościół Pokoju to konstrukcja z drewna, słomy i gliny z 1654 roku. Budowla została wykonana w tzw. technice szachulcowej. W środku świątynia jest bogato zdobiona. Na uwagę zasługują m.in. organy oraz empory ze scenami ze Starego i Nowego Testamentu i pejzaże.

Dodatkową atrakcją tego obiektu są Koncerty Pokoju. Odbywają się one w Jaworze od maja do września. Są to koncerty kameralne, instrumentalne i chóralne.

Kościół Wang w Karpaczu

kościół wang w karpaczu
Kościół Wang w Karpaczu. Fot. Shutterstock

Z kościołem Wang w Karpaczu wiąże się niesamowita historia. Kościół został pierwotnie wybudowany w miejscowości Vang w południowej Norwegii. Miało to miejsce na przełomie XII i XIII wieku. Z biegiem lat kościół stał się zbyt mały na potrzeby okolicznej ludności i postanowiono go sprzedać. Wtedy norweski malarz Johan Dahl namówił króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV do zakupu świątyni. Pierwotnie miała ona trafić do muzeum w Berlinie. Stało się jednak inaczej o czym więcej możecie przeczytać w naszym tekście: Kościół Wang w Karpaczu – odrobina Norwegii w Sudetach. 

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach

najpiękniejsze kościoły w polsce – wambierzyce
Wambierzyce, fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Wambierzyce są nazywane śląską Jerozolimą. Historia tego miejsca rozpoczyna się w 1263 roku, kiedy to Jan z Raszewa odzyskał tutaj wzrok na widok postaci Matki Bożej. Aby upamiętnić to wydarzenie ustawiono drewnianą kapliczkę. Dopiero na początku XVIII w. zbudowano tu barokową świątynię, którą oglądać możemy do dziś. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny najbardziej spektakularnie prezentuje się o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy jej elewacja wygląda jak zrobiona w całości ze złota.

Czytaj również: Wambierzyce – śląska Jerozolima

Kościół klasztorny w Sulejowie

Kościół w Sulejowie
Kościół w Sulejowie. Fot. Shutterstock

Kościół klasztorny w Sulejowie to niewątpliwie najbardziej surowa budowla, którą możemy oglądać w tym zestawieniu. Jest on częścią zespołu klasztornego opactwa cysterskiego, który jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Polsce. Kościół w Sulejowie to niezwykłe połączenie stylów – surowa romańska bryła została tu zestawiona z pełnym przepychu wnętrzem utrzymanym w stylistyce barokowej i rokoko.

Kościół Mariacki w Krakowie

Najpiękniejsze kościoły w Polsce – Kościół Mariacki w Krakowie
Najpiękniejsze kościoły w Polsce – Kościół Mariacki w Krakowie. Fot. Shutterstock

Najbardziej rozpoznawalna budowla w Krakowie i jeden z najczęściej utożsamianych z Polską obiektów na świecie. Kościół Mariacki to niewątpliwa perełka architektury sakralnej.  Z jego wieży co godzinę rozlega się hejnał odgrywany na cztery strony świata. Co ciekawe, hejnaliści pełnią aż 24-godzinne dyżury. W ramach darmowego zwiedzania możemy obejrzeć wnętrze kościoła. Będąc w tym miejscu warto również wspiąć się na wieżę i podziwiać krakowski rynek z zupełnie innej perspektywy.

Najpiękniejsze kościoły w Polsce – Kościół Mariacki w Gdańsku

Bazylika Mariacka w Gdańsku – najpiękniejsze kościoły w polsce
Bazylika Mariacka w Gdańsku. Fot. Shutterstock

Bazylika Mariacka w Gdańsku wyróżnia się na tle panoramy miasta. Jest trzecią pod względem objętości świątynią na świecie (i pierwszą w Europie) zbudowaną z cegły. Wieloetapowa budowa trwała aż 159 lat. Aby wejść na znajdujący się tu taras widokowy należy pokonać aż 412 schodów.

Bazylika Mariacka w Gdańsku w bardzo dużym stopniu ucierpiała podczas II wojny światowej – spłonęły drewniane dachówki, zawaliła się znaczna część sklepień. Ogień uszkodził również dzwony, w tym najbardziej okazały Gratia Dei. Wiele wysiłku włożone w odbudowę sprawiło, że dziś może znaleźć się w naszym rankingu: Najpiękniejsze kościoły w Polsce. 

Czytaj również: Bazylika Mariacka w Gdańsku – gotycki kolos

Dawna cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu

Cerkiew w Kwiatoniu
Cerkiew w Kwiatoniu. Fot. Shutterstock

Najpiękniejsze kościoły w Polsce to nie tylko ogromne i dobrze znane sanktuaria, ale również bardziej kameralne budowle. Dawniej była to cerkiew łemkowska z której korzystali grekokatolicy. Dziś jest używana jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej. Od 2013 kościół w Kwiatoniu jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nazwa cerkwie łemkowskie to ogólne określenie na styl architektoniczny cerkwi powstałych na terenach zamieszkiwanych pierwotnie przez Łemków w Karpatach. Cechami wyróżniających te budynki jest przede wszystkim materiał, z którego zostały zbudowane – tradycyjnie było to drewno.

Święta Lipka

najpiękniejsze kościoły w Polsce
Święta Lipka. Fot. Fotokon, shutterstock

Święta Lipka ma jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Niewielka wieś na Mazurach co roku przyciąga tłumy wiernych. Chociaż sanktuarium w Świętej Lipce to niewątpliwie perła architektury sakralnej, to większość gości przyjeżdża tu z zupełnie innego powodu. Wszystko zaczęło się wiele lat temu, a legenda o Świętej Lipce jest żywa do dziś. Ponoć w tym miejscu od dawna dzieją się rzeczy niezwykłe.

Więcej na ten temat: Święta Lipka – miejsce pełne cudów

Jasna Góra

Najpiękniejsze kościoły w Polsce – Jasna Góra
Najpiękniejsze kościoły w Polsce – Jasna Góra. Fot. Shutterstock

Być może ten wybór Was zaskoczy, ale sanktuarium na Jasnej Górze malowniczo góruje nad Częstochową, spójrzcie tylko na zdjęcie!

Jasna Góra to najbardziej rozpoznawalne sanktuarium w Polsce. Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze to także najczęściej nawiedzana bazylika w Polsce. Miejsce to odwiedza 4 mln pielgrzymów rocznie. Przemierzają cały kraj aby stanąć przed obrazem Czarnej Madonny.

Jasna Góra to nie tylko gratka dla pielgrzymów. To również miejsce, które zapisało się na kartach historii. Paulini bronili klasztoru w czasie potopu szwedzkiego. Bitwa ta nie miała wielkiego znaczenia militarnego, została nawet przemilczana w niektórych kronikach. Była jednak bezprecedensowa ze względu na znaczenie symboliczne i morale polskich wojujących.

Czytaj również: Jasna Góra – gratka nie tylko dla pielgrzymów

Czytaj także o innych pięknych kościołach w Polsce:

Bazylika w Krzeszowie

Kościół w Żeliszowie

Drewniany kościół w Dębnie

Kolegiata w Tumie

Bazylika archikatedralna we Fromborku

Opactwo cystersów w Lubiążu

 

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE