Strona głównaTop 10Najpiękniejsze miejsca w Polsce – hity na wiosnę

Najpiękniejsze miejsca w Polsce – hity na wiosnę

Gdzie warto pojechać wiosną w Polsce? To dobra pora roku na zwiedzanie kraju. Gdy tylko robi się nieco cieplej, szczególnie warto zobaczyć polskie parki narodowe w wiosennej szacie. Poza sezonem wiele miejsc ma tańsze bilety wstępu. Dobrym pomysłem na to, co zobaczyć wiosną jest także zaliczenie obleganych polskich atrakcji. Przed wakacjami jest tam znacznie mniej turystów, a są one równie warte odwiedzenia. Oto najpiękniejsze miejsca w Polsce na wiosnę.

Tatry

Najpiękniejsze miejsca w Polsce wiosną są także w Tatrach. Hala Gąsienicowa. Fot. Shutterstock

W ostatnich latach wakacyjne miesiące w Tatrach były koszmarem dla chcących zaznać spokoju. Prawdziwe zatrzęsienie turystów jest tam właściwie przez wszystkie ciepłe miesiące i utrzymuje się od majówki. Polacy tłumnie wyjeżdżają do Zakopanego także w okresie zimowym, na Boże Narodzenie, sylwestra i ferie. Właściwie łatwiej w Tatrach o wysoki sezon niż jego brak.

Wiosna to idealny czas na odkrywanie Tatr. Rozważne odkrywanie, co warto zaznaczyć, bo w wysokich partiach gór śnieg utrzymuje się naprawdę długo, a wędrówki mogą być niebezpieczne. Gdzieniegdzie już w marcu, gdy tylko stopnieje śnieg, w Tatrach pojawiają się pierwsze krokusy. Słyną z nich Dolina Chochołowska i Hala Gąsienicowa, gdzie najlepiej pojechać w kwietniu (właśnie dla krokusów).

Brak tłumów, niższe ceny niż w sezonie oraz piękna przyroda zachęcają do eksplorowania tatrzańskich szlaków. Zdecydowanie można je uznać jako najpiękniejsze miejsca w Polsce na wiosnę, dlatego otwierają naszą listę.

Zobacz także: Atrakcje Tatr do zobaczenia choć raz w życiu (Top 12)

Arboreta

Arboretum Wojsławice

Gdzie najlepiej obserwować zmiany pór roku? W naturze: w parkach narodowych, miejskich, a także w ogrodach botanicznych. Doskonałymi miejscami do takiej obserwacji są arboreta, w których można znaleźć najwięcej kwitnących roślin. Pełne kwiatów, drzew i krzewów arboreta znajdują się m.in. w Wojsławicach na Dolnym Śląsku, czy też w Bolestraszycach pod Przemyślem.

Zobacz: Arboretum w Wojsławicach – 5 dobrych powodów, żeby się teraz wybrać

Czytaj także: Arboretum w Bolestraszycach – zielona wizytówka Podkarpacia

Spektakularne ogrody z wieloma tysiącami gatunków roślin są miejscami dbającymi o zachowanie bioróżnorodności. Przy okazji stanowią najpiękniejsze miejsca w Polsce na wiosnę.

Ojcowski Park Narodowy i okolice

grodzisko wyżyna okulska blisko ojcowskiego parku narodowego
Grodzisko, Wyżyna Okulska blisko Ojcowskiego Parku Narodowego. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Ojcowski Park Narodowy i jego okolice, między innymi Wyżyna Okulska, to świetne miejsca do odwiedzenia wiosną. Najwyższym wzniesieniem tej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest widoczne na zdjęciu Grodzisko. Ten rejon ma najpiękniejsze miejsca w Polsce do uprawiania wspinaczki skałkowej, a sezon rozpoczyna się wiosną. Tras jest wiele, a ich stopień zaawansowania – różny. Jeśli ktoś chce rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką, ten cel wiosennych podróży jest godny polecenia. Należy jednak pamiętać o treningu przygotowawczym (już zimą), zarówno obwodowym, jak i wspinaczkowym (na ściance).

Czytaj także: Skurwysyn – niezwykła atrakcja koło opactwa benedyktynów, o której istnieniu pewnie nie wiedziałeś

Tym, którzy niekoniecznie chcą się wspinać, polecamy Ojcowski Park Narodowy. Odwiedzany jest głównie w wakacje, z kolei najpiękniejsze zdjęcia parku powstają jesienią. Wiosna w Ojcowskim Parku Narodowym także jest piękna, a miejsce to jest idealne do wędrówek, w szczególności dla mieszkańców Krakowa i okolic.

Roztocze

Roztoczański Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Przepiękna przyroda zachęca do odwiedzenia Roztocza. Nigdzie indziej nie znajdziemy tylu lasów (Roztoczański Park Narodowy jest najbardziej zalesiony w Polsce, lasy zajmują ponad 95 proc. jego powierzchni). Na tych cennych przyrodniczo terenach prowadzona jest hodowla koników polskich, a liczne gatunki zwierząt i roślin są objęte ochroną ścisłą.

Warto odwiedzić sam Zwierzyniec powstały z fundacji Zamoyskich. Wziął swoją nazwę od menażerii, do której Zamoyscy sprowadzili wilki, żbiki, sarny, dziki, czy tarpany (wymarłe już konie). Podczas wizyty w Zwierzyńcu trzeba zobaczyć kościół na wodzie – to iście pocztówkowy obrazek. Swoją wiedzę o tych okolicach można poszerzyć w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym, gdzie obejrzymy wystawy stałe oraz czasowe.

Czytaj także: Zwierzyniec – piękne atrakcje Roztocza

Karkonosze

Karkonosze. Fot. Shutterstock

Karkonosze odżyły po latach pandemii, a tłumów tu nie brakuje. Jeśli chodzi o liczbę turystów, latem Karkonosze coraz bardziej przypominają Tatry. Wiosna jest idealną porą, by tam pojechać i powspinać się po górach. Śnieg nie utrzymuje się tu tak długo jak w Tatrach, a liczne atrakcje Karpacza, Szklarskiej Poręby i okolic nie pozwalają się nudzić. Karkonosze bez wątpienia mają najpiękniejsze miejsca w Polsce na wiosnę. W pełnej krasie zaprezentują Wam się kościół Wang, wodospad Kamieńczyka, czy wodospad Szklarki.

Czytaj także: Szklarska Poręba – góry i wodospady u Karkonosza

Warto zajrzeć w okolice Jeleniej Góry, wspiąć się na zamek Chojnik lub odwiedzić inne dolnośląskie zamki. Wiosną pięknie prezentuje się Dolina Pałaców i Ogrodów. Część z dolnośląskich pałaców to ekskluzywne miejsca noclegowe, gdzie można się zatrzymać na wiosenny weekend. Noclegi na Wielkanoc, Majówkę czy weekend z Bożym Ciałem warto rezerwować już teraz.

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku. Fot. Shutterstock

Skoro o zamkach mowa, największa polska forteca musiała się znaleźć w zestawieniu na najpiękniejsze miejsca w Polsce na wiosnę. To jedna z atrakcji naszego kraju, którą każdy powinien odwiedzić choć raz w życiu. Zamek naprawdę jest ogromny, bo położony na 21 hektarach, ale i tak obowiązuje limit na jego zwiedzanie. Na stronie internetowej można kupić bilety dla maksymalnie 250 osób na każde pół godziny. Latem te miejsca szybko się kończą, ale wiosną bez problemów można dokonać rezerwacji.

Przy okazji warto odwiedzić zamki w Sztumie i Kwidzynie. Bilet łączony do wszystkich trzech zamków kosztuje 100 zł (normalny) i jest bardziej opłacalny niż trzy oddzielne wejściówki.

Czytaj także: Zamek w Malborku na weekend

Juraparki

Świętokrzyskie atrakcje – JuraPark Bałtów
Świętokrzyskie atrakcje – JuraPark Bałtów. Fot. Madaland2, Shutterstock

Juraparki bez wątpienia tworzą niezapomniane surrealistyczne krajobrazy, pełne mezozoicznych gadów. Jakość sztucznych dinozaurów jest coraz lepsza, a kolekcje są powiększane, więc najpiękniejsze miejsca w Polsce do odwiedzenia wiosną warto uzupełnić o jakiś jurapark.

Można tam korzystać z pełni atrakcji także przy wiosennej pogodzie. Latem turystów w takich miejscach nie brakuje, wiele jest przede wszystkim rodzin z dziećmi. Juraparki to jednak atrakcje nie tylko dla dzieci, a prezentowaną w nich wiedzę warto zgłębić. Paradoksalnie nasza wiedza o dinozaurach jest największa, kiedy mamy jakieś 7 lat 🙂 Tymczasem czy wiemy, w jakiej erze po Ziemi stąpał T-Rex? Albo: jakie dinozaury mieszkały na terenie dzisiejszej Polski i czym jest na przykład Metoposaurus krasiejowensis? No właśnie, warto się dowiedzieć.

Gdzie szukać w Polsce juraparków? Dowiesz sięz tego tekstu: Najlepsze parki dinozaurów w Polsce (Top 5)

Ogrody zoologiczne

Afrykarium w zoo we Wrocławiu. Fot. Pixabay

Idealnym pomysłem na wiosenną wycieczkę jest pójście do zoo. Tam lato trwa cały rok, dzięki ogrzewanym pawilonom i mieszkającym w nich egzotycznym zwierzętom. Niektóre z nich lepiej jest odwiedzać zimą i wiosną niż latem. To na przykład zimnolubne pantery śnieżne, które w upały chowają się na zapleczach. Nasze rodzime gatunki także lubią wiosenną pogodę. Ponadto ogrody zoologiczne mają bogatą kolekcję roślin i tworzą piękne parki, gdzie warto obserwować przyrodę budzącą się do życia wiosną.

Czytaj także: Które zwierzęta w zoo łatwiej zobaczyć zimą, niż latem?

Każdy ogród zoologiczny w Polsce będzie dobrym adresem. Przy okazji wizyta w zoo poszerzy Waszą wiedzę i nauczy czegoś o najważniejszej misji ogrodów, jaką jest hodowla zachowawcza i ochrona przyrody.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE