Strona głównaTop 10Zaczynasz planować tegoroczne wyjazdy? Mamy propozycje na każdy miesiąc tego roku!

Zaczynasz planować tegoroczne wyjazdy? Mamy propozycje na każdy miesiąc tego roku!

Początek roku to idealny czas na planowanie podróży małych i dużych. Każdy miesiąc roku daje nam inne możliwości odkrywania naszego pięknego kraju. Zastanawiacie się co warto zaplanować w maju? A może nie wierzycie, że można spędzić wyjątkowo czas w listopadzie? Oto nasze propozycje na każdy miesiąc tego roku!

Styczeń – Kaszuby

Ośrodek Narciarski Koszałkowo – Wieżyca. Fot. Shutterstock

Kaszuby to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Polski, który ma wiele uroku także w styczniu. Jest tu tak wiele atrakcji, idealnych na zimowy wypad, że warto spędzić tu co najmniej kilka dni. Punktem, idealnym na bazę wypadową, jest Kościerzyna nazywana Sercem Kaszub. W mieście koniecznie odwiedźcie urokliwy rynek i zwiedźcie Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu i Muzeum Kolejnictwa. Co jeszcze możecie robić na Kaszubach zimą? Jeździć na stoku w Wieżycy, rozpocząć swoją przygodę z nartami biegowymi na trasach w okolicy Parchowa czy przejechać się kuligiem w Szymbarku. Przez cały rok otwarty jest również Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, który jest najstarszym skansenem w Polsce.

Przeczytaj także: Najciekawsze atrakcje Kaszub, które musisz zobaczyć (Top 20)

Luty – Szklarska Poręba (propozycje na każdy miesiąc tego roku)

szklarska poręba zimą
Szklarska Poręba zimą prezentuje się pięknie. Fot. Shutterstock

Wybierając propozycje na każdy miesiąc tego roku, nie może zabraknąć górskich kierunków. Luty to doskonały czas na uprawianie sportów zimowych. Wtedy właśnie warto wybrać się do Jakuszyc – najwyżej położonej dzielnicy Szklarskiej Poręby. Dzięki temu, że panuje tu specyficzny mikroklimat, śnieg szybko się tu pojawia i zazwyczaj leży do późnej wiosny. Jest to również doskonałe miejsce, aby rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem biegowym. Wyruszając z Polany Jakuszyckiej macie do wyboru ponad 10 tras o różnym stopniu trudności. Jednak to, co przyciąga w to miejsce, w ostatnie dni lutego, to Bieg Piastów – najbardziej znana impreza biegowa w Polsce, organizowana od 1976 roku. Kto wie, może ten oryginalny zimowy sport spodoba się Wam tak bardzo, że sami wystartujecie w tych wspaniałych zawodach.

Może Cię zainteresuje tekst: Jakuszyce – najlepsze miejsce na biegówki

Marzec – Gdynia

Rejsy statkiem – Gdynia. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Zastanawiacie się gdzie warto przywitać tegoroczną wiosnę? Koniecznie nad Bałtykiem! Marzec to idealny czas, aby wybrać się na Pomorze. Wtedy właśnie, w powietrzu unosi się najwięcej prozdrowotnego jodu, który doskonale zadziała na Wasz układ oddechowy i odporność organizmu. Jeśli nie macie pomysłu, którą miejscowość wybrać to polecamy Wam Gdynię. Każdego roku, w marcu, miasto staje się prawdziwą stolicą podróżników. Odbywają się tu Kolosy – największy podróżniczo-eksploracyjny festiwal w Europie. Jeśli chcielibyście odpocząć nad polskim morzem, a dodatkowo spędzić wyjątkowo czas słuchając interesujących relacji z wypraw po całym świecie, to Gdynia powinna znaleźć się na Waszej liście kierunków do odwiedzenia.

Dodatkowo przeczytaj: Gdynia – atrakcje Miasta z Morza i Marzeń (Top 8).

Kwiecień – Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska. Fot. Shutterstock

Nasze propozycje na każdy miesiąc roku to okazja, aby pokazać miejsca, które w wyjątkowy sposób celebrują różnego rodzaju uroczystości. Wielki Tydzień to dla katolików najważniejszy czas w roku. Jeśli chcielibyście przeżyć Wielkanoc i poprzedzające ją dni w szczególny sposób, to zaplanujcie urlop w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest to wyjątkowe sanktuarium, które łączy kult cierpiącego Chrystusa oraz Matki Bożej. Było też jednym z ulubionych miejsc papieża Jana Pawła II.

Choć miejsce to przyciąga pielgrzymów przez cały rok, to jednak właśnie w kwietniu – miesiącu kiedy w tym roku wypada Wielkanoc jest ich tu najwięcej. Panuje tu wtedy wyjątkowa i uroczysta atmosfera, którą czuć na każdym kroku. Wszystko za sprawą odbywających się tutaj od ponad 300 lat w Wielki Piątek misteriów pasyjnych. Obchody rozpoczynają się w Niedzielę Palmową, uroczystym wjazdem Jezusa do Jerozolimy na osiołku i trwają aż do Wielkiego Piątku. Sceny odgrywane są przez aktorów przy kaplicach, a za nimi podąża tłum pielgrzymów. Wydarzenie to przyciąga nawet 150 tysięcy osób.

Dowiedz się więcej: Kalwaria Zebrzydowska – ukochane dróżki Jana Pawła II.

Maj – Pojezierze Drawskie (propozycje na każdy miesiąc tego roku)

jezioro drawsko
Jezioro Drawsko. Fot. Shutterstock

Maj kojarzy się wielu osobom z błogim odpoczynkiem, wyjazdami nad jeziora i grillem. Jednym z najbardziej obleganych w tym czasie miejsc są Mazury. Jeśli chcielibyście spędzić wyjątkowy czas w krainie jezior, ale niekoniecznie wśród tłumu turystów, to warto poszukać innych, spokojniejszych miejsc. Takie jest niewątpliwie Pojezierze Drawskie w województwie zachodniopomorskim. To co przyciąga do tej niezwykłej krainy to jeziora, stawy, bagna, rezerwaty przyrody i rzek, a wszystko to otoczone lasami. Zdecydowanie najpiękniejszym obszarem jest Drawski Park Krajobrazowy, który został utworzony w 1979 roku. Miejscem, które Was zachwyci jest Rezerwat Doliny Pięciu Jezior, nazywany także Szwajcarią Połczyńską. Ta malownicza trasa prowadzi przez jeziora: Krzywe, Krąg, Głębokie, Długie i Małe.

Jeśli lubicie aktywny wypoczynek i nie wiecie gdzie jechać w maju w Polsce to koniecznie skierujcie się na Pojezierze Drawskie. Znajdziecie tu ogromną ilość szlaków turystycznych zarówno tych pieszych jak i rowerowych. Tereny te sprzyjają także żeglowaniu, wędkowaniu czy uprawianiu turystyki konnej. Koniecznie odwiedźcie Zamek Drahim w Starym Drawsku, oraz cofnijcie się w czasie przemierzając Kłomino – polskie miasto widmo.

Dowiedz się więcej Pojezierze Drawskie – kraina jezior, miodu i templariuszy.

Czerwiec – Półwysep Helski

propozycje na każdy miesiąc tego roku
Marsz Śledzia 2022. Fot. Maciej Królikowski

Propozycje na każdy miesiąc roku to okazja, aby odkryć jak zachwycająca jest Polska. Jednym z piękniejszych zakątków naszego kraju jest Półwysep Helski, który polecamy Wam w czerwcu. Piękne, piaszczyste plaże, możliwość aktywnego spędzenia urlopu czy militarne atrakcje, to tylko niektóre z rzeczy, które tu na Was czekają. Zastanawiacie się gdzie warto się zatrzymać? Wszystko zależy od tego co lubicie. Chałupy to raj dla miłośników windsurfingu, Kuźnica natomiast to kameralne miejsce dla rodzin z dziećmi. Jastarnia zachwyci Was różnorodnością barów i restauracji, Hel natomiast to miejsce z klimatem, gdzie zjecie doskonałą rybę, pospacerujecie po porcie i dotrzecie na sam początek Polski.

Lato to także okazja, aby wziąć udział lub zobaczyć na własne oczy Marsz Śledzia. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala raz w roku pokonać pieszo Zatokę Pucką. Trasa prowadzi z Kuźnicy do Rewy przez tzw. mieliznę rybitwią. Wydarzenie zazwyczaj odbywało się w sierpniu jednak obecnie zostało przeniesione na czerwiec. Jeśli lubicie ciekawe wyzwania połączone z wyjątkowym wypoczynkiem to wybierzcie się na Półwysep Helski właśnie w czerwcu!

To również Was zainteresuje: Marsz Śledzia – Przeszliśmy pieszo przez Zatokę Pucką! Jesteście ciekawi jak było?

Lipiec – Spływ kajakowy Bugiem

Spływ kajakowy. Fot. Pixabay

Miesiąc lipiec to czas gdy szukamy ochłody nad morzem, jeziorami i rzekami. Jeśli lubicie, gdy otacza Was woda, to spędźcie swój czas przemierzając na kajaku rzekę Wieprz. Największa rzeka Roztocza rozciąga się na dystansie ponad 300 km, większość kajakarzy pokonuje jednak dużo krótsze odcinki. Najpopularniejsze trasy biegną przez pradolinę Wieprza (Baranów-Kośmin-Dęblin) lub dolnym odcinkiem rzeki (Rokitno-Dęblin). Spływ kajakowy to szansa, aby poczuć bliskość natury i spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy. Pokonując rzekę Wieprz z pewnością nie będziecie się nudzić. Na trasie czekają na Was stawy, liczne łąki, łęgi, zakrzaczenia wierzbowe oraz piaskowe mielizny i wysepki. Warto również wypatrywać rzadko spotykanych ptaków. Występują tu m.in uszatka błotna i trzmielojad, błotniaki, bociany, bieliki i bączki.

Przeczytaj także: Najciekawsze szlaki kajakowe w Polsce (Top 11).

Sierpień – Szlak Orlich Gniazd (propozycje na każdy miesiąc tego roku)

Zamek Mirów na szlaku Orlich Gniazd
Zamek Mirów. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Szlak Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to wspaniały kierunek na sierpniową wyprawę. Jest to wyjątkowy kompleks zamków i warowni położony pomiędzy Krakowem a Częstochową. Część z obiektów zachowała się do dziś w stanie niemal idealnym i są one dla odwiedzających prawdziwą lekcją historii. Orle Gniazda powstały w XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Wzniesione na tych terenach grody obronne miały m.in. chronić szlaki handlowe, a także strzec ówczesnej stolicy – Krakowa. Co ciekawe, nigdzie indziej w Polsce, nie ma aż tylu zamków w obrębie jednego szlaku. Dodatkowym atutem jest to, że budowle są przepięknie ulokowane. Jeśli lubicie zamki, będzie to idealna propozycja na spędzenie drugiej połowy wakacji.

Przeczytajcie więcej: Szlak Orlich Gniazd – najpiękniejsze zamki.

Wrzesień – Trasa rowerowa R10

Rower. Fot. Pixabay

Jeśli jesteście miłośnikami aktywnego wypoczynku, to wrzesień jest idealnym miesiącem, aby wybrać się w podróż. Gdy kończy się lato i robi się chłodniej niż w miesiącach wakacyjnych, przyjemnie jest spędzić czas na wycieczce rowerowej… i to nie byle jakiej. Międzynarodowy Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10 to międzynarodowa droga sieci EuroVelo (EV10) przebiegająca dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Pełna trasa mierzy 7930 km i prowadzi przez całą nadbałtycką Europę. Polskie ścieżki rowerowe stanowią 588 kilometrów – rozpoczynają się w Świnoujściu, a kończą w Gronowie.

Jeśli nie jesteście przygotowani, aby od razu pokonać całą polską trasę R10 to polecamy Wam odcinek na Mierzei Wiślanej od Mikoszewa aż po Piaski przy granicy z Rosją. Ponad 50-kilometrowy odcinek to malowniczy i dobrze przygotowany szlak, pełen pięknych widoków i spokojnych leśnych krajobrazów. Trasa rozpoczyna się w Mikoszewie. Następnie mijamy Jantar, Stegnę, Sztutowo, Kąty Rybackie i Krynicę Morską. Cała ścieżka rowerowa jest dobrze oznaczona, a większość trasy utwardzono drobnym kruszywem. W niektórych miejscach zastosowano kostkę, a w pobliżu Krynicy Morskiej ścieżka zrobiona jest z żywicy i zachwyca swoim bursztynowym kolorem. Trasa ta będzie idealna dla osób trenujących kolarstwo, ale także dla rodzin z dziećmi, które możemy bez problemu przewieźć w przyczepce rowerowej czy w foteliku.

Może zainteresuje Cię także: Najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce (Top 11).

Październik – Bieszczady

Bieszczady. Fot. Shutterstock

Żadne góry nie prezentują się tak pięknie jesienią jak Bieszczady. Dlatego wybierając propozycje na każdy miesiąc tego roku, nie mogło ich zabraknąć w październiku. Jesień maluje na połoninach czerwone, rdzawe i rudobrązowe wzory, mgła tworzy niespotykany klimat. Szlaki wyludniają się niemal całkowicie pozostawiając na turystach wrażenie przebywania w miejscu nie z tego świata, jakby na innej planecie. Jeśli cenicie sobie spokój, to o tej porze roku zakochacie się w Bieszczadach. Przemierzając malownicze, górskie szlaki całkiem możliwe jest, że nie spotkacie na swojej drodze żadnego innego turysty. Połoniny pełne jagód, kanie rosnące w kręgach na polanach, rześkie powietrze i niezwykłe wschody i zachody słońca sprawiają, że Bieszczady jesienią są niezapomniane.

Bieszczady – top 10 powodów, by tam pojechać.

Listopad – Białowieża (propozycje na każdy miesiąc tego roku)

Puszcza Białowieska. Fot. Pixabay

Listopad to czas, gdy przyroda zasypia. Liście spadają z drzew, a zwierzęta zaczynają swoją walkę o przetrwanie zimowych miesięcy. W tym czasie warto wybrać się do Białowieży. To właśnie tu znajduje się Puszcza Białowieska – prawdziwa perła w samym sercu Europy. Jest to miejsce gdzie rządzi przyroda, a nie człowiek. Może dlatego, gdy przekraczamy próg tego miejsca, czujemy się tu gościem. Wokół jest tajemniczo, dziko, słychać osobliwe dźwięki, a stawiając każdy krok uważamy, aby pozostawić to miejsce takim jakie je zastaliśmy. Spacer po Puszczy Białowieskiej to wyjątkowa okazja, aby zbliżyć się do przyrody i zachwycić pięknem otaczającej Was fauny i flory. Szczególnie pięknie jest tu jesienią, gdy las mieni się żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi barwami. Tu także możecie w naturalnych warunkach spotkać żubra – prawdziwego króla Puszczy Białowieskiej. W listopadzie zwierzęta te chętnie zaczynają wychodzić z gęstych lasów, aby szukać pożywienia, dlatego warto je wypatrywać spacerując leśnymi ścieżkami.

Grudzień – Kraków

Church of St. Mary and the Cloth Hall in the main Market Square (Rynek Glowny) in the city of Krakow in Poland.

Także koniec roku może przynieść Wam sporo niespodzianek i wyjątkowych podróży. Grudzień to miesiąc, kiedy stolica Małopolski staje się najbardziej świątecznym miastem w Polsce. Wszystko za sprawą Konkursu Szopek Krakowskich, który odbywa się tu od 1937 roku. Każdego roku, na początku grudnia, na Rynku Głównym w Krakowie prezentowane są szopki. Parada rozpocznie się po hejnale o godzinie 12. Przemarsz szopek krakowskich to niespotykane wydarzenie. W żadnym innym miejscu na świecie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Chrystusa. Każdego roku konkurs przyciąga tłumy krakowian i turystów.

Podczas grudniowego pobytu w Krakowie warto wybrać się także na jarmark bożonarodzeniowy. Na Starym Rynku sprzedawane są wyroby z całego świata, dekoracje, upominki i oczywiście grzaniec galicyjski. Miłośnicy dobrej kuchni skosztują wielu świątecznych potraw takich jak pierogi, barszcz czy tradycyjne pierniki.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE