Najpiękniejsze mosty w Polsce zachwycają turystów, architektów a nawet filmowców. To niezwykłe konstrukcje, które z powodzeniem wpisały się w krajobraz większych i mniejszych miast. To także miejsca, w których dozgonną miłość wyznają sobie zakochane pary. Zobaczcie, które miasta mają najpiękniejsze mosty w Polsce.

1. Most Tumski we Wrocławiu

Most Tumski we Wrocławiu, fot Shutterstock

Wrocław może się poszczycić spektakularną liczbą mostów. Jeden z nich szczególnie upodobali sobie zakochani. To właśnie na moście Tumskim możecie znaleźć mnóstwo kłódek pozostawionych przez pary, które w ten sposób chcą sobie zagwarantować wieczną miłość. Dlaczego akurat to miejsce upodobali sobie zakochani? Nie miało to związku z żadnym konkretnym wydarzeniem. Być może niektórzy uznali, że jest to niezwykle romantyczne miejsce. Kłódki zaczęły się tu pojawiać około 2009 roku.

2. Most gotycki w Kłodzku

blank
Most gotycki w Kłodzku, fot. Radosław Maciejewski, Shutterstock

Najpiękniejsze mosty w Polsce są rozsiane po terenie całego kraju. Jedna z piękniejszych konstrukcji znajduje się w Kłodzku. Tamtejszy most to ewenement na skalę regionu. XIII-wieczna perła łudząco przypomina powszechnie znany most Karola znajdujący się w Pradze.

Obiekt ma ciekawą, nieoficjalną nazwę. Często mówiono o nim most na jajach. Wszystko z powodu zaprawy jaka została użyta do jego budowy. Stosowano mieszankę z wapna, piasku i jaj.

Czytaj więcej o moście gotyckim w Kłodzku.

3. Most Zwierzyniecki we Wrocławiu

blank
Most Zwierzyniecki we Wrocławiu, fot. Shutterstock

Most Zwierzyniecki we Wrocławiu jest zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Ogrodu Zoologicznego i Hali Stulecia. Charakterystycznymi cechami tej konstrukcji są secesyjne obeliski z czerwonego piaskowca i żółte, stalowe kratownice.

Most Zwierzyniecki powstał w latach 1895–1897. Wcześniej przeprawiano się w tym miejscu z pomocą drewnianej konstrukcji, która istniała tu od około 1655 roku.

4. Najpiękniejsze mosty w Polsce – Tczew

blank
Most kolejowy w Tczewie, fot. Shutterstock

Tczew może się pochwalić najdłuższym mostem kolejowym w Polsce. W latach 1851-1857 powstał tu pierwszy most drogowo-kolejowy, który był wtedy najdłuższy w Europie. Bardzo szybko okazało się, że to jednak za mało. Podjęto decyzję o budowie drugiego mostu, przeznaczonego wyłączne na potrzeby kolejowe.

Aby utrudnić działania wojskowe i komunikację pomiędzy dwiema częściami Niemiec, most w Tczewie został wysadzony podczas I wojny światowej. Ten korytarz komunikacji okazał się być jednak niezwykle ważny i już w 1940 lub 1941 roku został prowizorycznie odbudowany. Naprawiony nie przetrwał jednak długo – w 1945 roku wysadzili go wycofujący się Niemcy.

5. Wiadukt w Bolesławcu

blank
Wiadukt w Bolesławcu, fot. Shutterstock

Najpiękniejsze mosty w Polsce mają przedstawiciela, który łudząco przypomina starożytne akwedukty. To spektakularny wiadukt kolejowy, który znajduje się w Bolesławcu. Konstrukcja została wykonana w całości z kamienia, a budowa przy której pracowało 600 osób trwała 2 lata. Wiadukt ten jest nie tylko najdłuższym kamiennym obiektem tego typu w Polsce, ale również jednym z najdłuższych w Europie. Ma on 490 metrów długości i aż 8 metrów szerokości.

Czytaj więcej na temat wiaduktu w Bolesławcu.

6. Wiadukty w Stańczykach

blank
Wiadukty w Stańczykach, fot. Shutterstock

Kolejna przepiękna konstrukcja, która znajduje się na naszej liście to wiadukty w Stańczykach. W samym środku Puszczy Rominckiej pośród drzew możemy podziwiać dwa kolosy. Po jednym z mostów przebiegała linia kolejowa, która służyła głównie przejazdom osobowym.

Wiadukty w Stańczykach uznawane są za najwyższe w Polsce, mają 36,5 m wysokości i zbudowane są z pięciu przęseł o łącznej długości 180 metrów. Najpierw (w latach 1912-14) powstał wiadukt południowy, a następnie, w 1918 roku, postawiono północny. Ten późniejszy to konstrukcja żelbetowa, a co do pierwszego trwają spory. Podobno wcześniejszy most zbrojony był balami drewna.

7. Most Gdański w Warszawie

blank
Most Gdański w Warszawie, fot. Shutterstock

To chyba jeden z najchętniej fotografowanych mostów w Warszawie. Nie tylko mieszkańcy stolicy zakochali się w tym miejscu. Most Gdański zagrał w kilku produkcjach filmowych. Najbardziej spektakularną sceną było z pewnością zrzucenie z górnego poziomu piętrowego autobusu. Wszystko to dla uzyskania spektakularnej sceny w indyjskim filmie Kick.

8. Most zwodzony nad Regalicą

most zwodzony nad regalicą
Most zwodzony nad Regalicą, fot. Shutterstock

Most zwodzony nad Regalicą to nietypowa konstrukcja, którą koniecznie trzeba zobaczyć. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jedyny napędzany mechanicznie w Europie. Potocznie nazywany mostem Wrocławskim od połączenia kolejowego Szczecina z Wrocławiem. Mimo iż konstrukcja ucierpiała z rąk Niemców podczas II wojny światowej, udało się ją odbudować i do dziś z powodzeniem służy podróżnym.

Przy okazji wizyty w Szczecinie warto poświęcić chwilę czasu aby obejrzeć jedyny w Polsce czynny kolejowy most zwodzony.

Poprzedni artykułBory Tucholskie – kraina krystalicznych jezior
Następny artykułSkierniewice – atrakcje miasta duchownego
blank
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.