Strona głównaTop 10Najpiękniejsze mosty w Polsce (Top 8)

Najpiękniejsze mosty w Polsce (Top 8)

Najpiękniejsze mosty w Polsce zachwycają turystów, architektów a nawet filmowców. To niezwykłe konstrukcje, które z powodzeniem wpisały się w krajobraz większych i mniejszych miast. To także miejsca, w których dozgonną miłość wyznają sobie zakochane pary. Zobaczcie, które miasta mają najpiękniejsze mosty w Polsce.

Most Tumski we Wrocławiu

najpiękniejsze mosty w Polsce
Most Tumski we Wrocławiu, fot Shutterstock

Wrocław może się poszczycić spektakularną liczbą mostów. Jeden z nich szczególnie upodobali sobie zakochani. To właśnie na moście Tumskim możecie znaleźć mnóstwo kłódek pozostawionych przez pary, które w ten sposób chcą sobie zagwarantować wieczną miłość. Dlaczego akurat to miejsce upodobali sobie zakochani? Nie miało to związku z żadnym konkretnym wydarzeniem. Być może niektórzy uznali, że jest to niezwykle romantyczne miejsce. Kłódki zaczęły się tu pojawiać około 2009 roku.

Most gotycki w Kłodzku

najpiękniejsze mosty w Polsce
Most gotycki w Kłodzku, fot. Radosław Maciejewski, Shutterstock

Najpiękniejsze mosty w Polsce są rozsiane po terenie całego kraju. Jedna z piękniejszych konstrukcji znajduje się w Kłodzku. Tamtejszy most to ewenement na skalę regionu. XIII-wieczna perła łudząco przypomina powszechnie znany most Karola znajdujący się w Pradze.

Obiekt ma ciekawą, nieoficjalną nazwę. Często mówiono o nim most na jajach. Wszystko z powodu zaprawy jaka została użyta do jego budowy. Stosowano mieszankę z wapna, piasku i jaj.

Czytaj więcej o moście gotyckim w Kłodzku.

Most Zwierzyniecki we Wrocławiu

najpiękniejsze mosty w Polsce
Most Zwierzyniecki we Wrocławiu, fot. Shutterstock

Most Zwierzyniecki we Wrocławiu jest zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Ogrodu Zoologicznego i Hali Stulecia. Charakterystycznymi cechami tej konstrukcji są secesyjne obeliski z czerwonego piaskowca i żółte, stalowe kratownice.

Most Zwierzyniecki powstał w latach 1895–1897. Wcześniej przeprawiano się w tym miejscu z pomocą drewnianej konstrukcji, która istniała tu od około 1655 roku.

Najpiękniejsze mosty w Polsce – Tczew

najpiękniejsze mosty w Polsce
Most kolejowy w Tczewie, fot. Shutterstock

Tczew może się pochwalić najdłuższym mostem kolejowym w Polsce. W latach 1851-1857 powstał tu pierwszy most drogowo-kolejowy, który był wtedy najdłuższy w Europie. Bardzo szybko okazało się, że to jednak za mało. Podjęto decyzję o budowie drugiego mostu, przeznaczonego wyłączne na potrzeby kolejowe.

Aby utrudnić działania wojskowe i komunikację pomiędzy dwiema częściami Niemiec, most w Tczewie został wysadzony podczas I wojny światowej. Ten korytarz komunikacji okazał się być jednak niezwykle ważny i już w 1940 lub 1941 roku został prowizorycznie odbudowany. Naprawiony nie przetrwał jednak długo – w 1945 roku wysadzili go wycofujący się Niemcy.

Wiadukt w Bolesławcu

najpiękniejsze mosty w Polsce
Wiadukt w Bolesławcu, fot. Shutterstock

Najpiękniejsze mosty w Polsce mają przedstawiciela, który łudząco przypomina starożytne akwedukty. To spektakularny wiadukt kolejowy, który znajduje się w Bolesławcu. Konstrukcja została wykonana w całości z kamienia, a budowa przy której pracowało 600 osób trwała 2 lata. Wiadukt ten jest nie tylko najdłuższym kamiennym obiektem tego typu w Polsce, ale również jednym z najdłuższych w Europie. Ma on 490 metrów długości i aż 8 metrów szerokości.

Czytaj więcej na temat wiaduktu w Bolesławcu.

Wiadukty w Stańczykach

najpiękniejsze mosty w Polsce
Wiadukty w Stańczykach, fot. Shutterstock

Kolejna przepiękna konstrukcja, która znajduje się na naszej liście to wiadukty w Stańczykach. W samym środku Puszczy Rominckiej pośród drzew możemy podziwiać dwa kolosy. Po jednym z mostów przebiegała linia kolejowa, która służyła głównie przejazdom osobowym.

Wiadukty w Stańczykach uznawane są za najwyższe w Polsce, mają 36,5 m wysokości i zbudowane są z pięciu przęseł o łącznej długości 180 metrów. Najpierw (w latach 1912-14) powstał wiadukt południowy, a następnie, w 1918 roku, postawiono północny. Ten późniejszy to konstrukcja żelbetowa, a co do pierwszego trwają spory. Podobno wcześniejszy most zbrojony był balami drewna.

Most Gdański w Warszawie

najpiękniejsze mosty w Polsce
Most Gdański w Warszawie, fot. Shutterstock

To chyba jeden z najchętniej fotografowanych mostów w Warszawie. Nie tylko mieszkańcy stolicy zakochali się w tym miejscu. Most Gdański zagrał w kilku produkcjach filmowych. Najbardziej spektakularną sceną było z pewnością zrzucenie z górnego poziomu piętrowego autobusu. Wszystko to dla uzyskania spektakularnej sceny w indyjskim filmie Kick.

Most zwodzony nad Regalicą

najpiękniejsze mosty w Polsce
Most zwodzony nad Regalicą, fot. Shutterstock

Most zwodzony nad Regalicą to nietypowa konstrukcja, którą koniecznie trzeba zobaczyć. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jedyny napędzany mechanicznie w Europie. Potocznie nazywany mostem Wrocławskim od połączenia kolejowego Szczecina z Wrocławiem. Mimo iż konstrukcja ucierpiała z rąk Niemców podczas II wojny światowej, udało się ją odbudować i do dziś z powodzeniem służy podróżnym.

Przy okazji wizyty w Szczecinie warto poświęcić chwilę czasu aby obejrzeć jedyny w Polsce czynny kolejowy most zwodzony.

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

NAJPOPULARNIEJSZE