Strona głównaTop 10Najciekawsze atrakcje Kaszub, które musisz zobaczyć (Top 20)

Najciekawsze atrakcje Kaszub, które musisz zobaczyć (Top 20)

Jakie są najciekawsze atrakcje Kaszub, których na pewno nie zapomnisz? Są tu zarówno wspaniałe parki narodowe i krajobrazowe jak i ciekawe miejscowości, muzea, zabytki i zamki. Oto co warto zobaczyć na Kaszubach.

Charzykowy

najciekawsze atrakcje Kaszub
Charzykowy. Fot. Shutterstock

Zaczniemy od malowniczo położonej miejscowości w sercu Borów Tucholskich. Wieś Charzykowy położona na brzegach Jeziora Charzykowskiego jest bramą do niezwykłego świata fauny i flory. Samo jezioro posiada wysokie 25-metrowe brzegi. Znajduje się tu punkt widokowy z pięknym widokiem na ujście Strugi Siedmiu Jezior. Charzykowy uznane są za jedną z najpiękniejszych kaszubskich wsi.

Czytaj więcej: Charzykowy – wielki duch kaszubskiej wsi

Kaszubski Park Etnograficzny

najciekawsze atrakcje Kaszub
Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Fot. Shutterstock

Atrakcje Kaszub zgromadzone są także we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie znajduje się Kaszubski Park Etnograficzny. Został założony już w 1906 roku. Znajdują się tam liczne chaty, wiatraki, kościół budynki gospodarcze i wyposażenie z dawnych lat, a wszystko to jest znakomitym świadectwem kultury kaszubskiej.

Czytaj więcej: Wdzydze Kiszewskie – najstarszy skansen w Polsce

Diabelski Kamień

najciekawsze atrakcje Kaszub
Diabelski Kamień na Kaszubach. Fot. Shutterstock

Jest taka atrakcja Kaszub, o której mówi się, że palono tam czarownice. Podobno na Diabelskim Kamieniu wyprawiały harce. Takich czarcich kamieni jest kilka, a największy i najbardziej znany znajduje się w pobliżu Odargowa w powiecie puckim. Kamień ma pięć wyżłobień. Według legendy to ślady pazurów diabła, który był przykuty do skały. Kolejne kamienie znajdują się koło Świecina, Brodnicy Górnej (nad j. Ostrzyckim) i Owśnic.

Kościół w Pomieczynie

Kościół w Pomieczynie na Kaszubach kilka km od Kartuz. Najciekawsze atrakcje Kaszub
Kościół w Pomieczynie na Kaszubach kilka km od Kartuz

Był styczeń 1945 roku, trzaskający mróz. Ewakuowano obóz koncentracyjny KL Stutthof. Esesmani mieli strzelać do każdego, kto próbuje uciec. Kaszubi przekazywali sobie z ust do ust, że przez ich wsie „Stutthof idzie”. Gdy marsz śmierci doszedł do Pomieczyna, niewielkiej kaszubskiej wsi, więźniów zamknięto w kościele. Mieszkańcy zmobilizowali się. Niektórzy starali się upić Niemców, a pod ich nieuwagę ukrywali uciekinierów w okolicznych domach. Niedługo nie będzie nikogo, kto będzie w stanie opowiedzieć tę historię. Powstaje dokument na temat tych wydarzeń, brakuje jednak środków. Można pomóc w realizacji filmu, a kościół oglądać dziś jako atrakcję.

Czytaj koniecznie: Ryzykowali życiem, by ocalić więźniów obozu. Historię Wsi sprawiedliwych zna garstka osób: to ostatni moment, by została opowiedziana

Kamienne kręgi na Kaszubach

najciekawsze atrakcje Kaszub, kamienne kręgi
Kamienne kręgi na Kaszubach. Fot. Shutterstock

To jedna z ciekawszych atrakcji Kaszub. Kamienne kręgi powstały między I a III wiekiem i prawdopodobnie zostały zbudowane przez Gotów przybyłych ze Skandynawii. Są tam zarówno kurhany gdzie grzebano zmarłych, jak i kręgi o nieznanej funkcji. Najczęściej powtarzaną wersją jest ta, że były to miejsca sądów, obrad i narad. Kamienne kręgi na Kaszubach znajdują się m.in. w Węsiorach, Odrach, Leśnie, Brąchówku a także nieco dalej na zachód – w Grzybnicy.

Dowiedz się więcej: Kamienne kręgi na Kaszubach – polskie Stonehenge

Kaszuby atrakcje – Bory Tucholskie

najciekawsze atrakcje Kaszub
Park Narodowy Bory Tucholskie. Fot. Shutterstock

W Borach Tucholskich znajdziemy przejrzyste jeziora lobeliowe i 42 gatunki motyli. Są tam szlaki kajakowe i miejscowości wypoczynkowe z wypożyczalniami sprzętu wodnego. Atrakcji Kaszub nie brakuje. To idealna kraina na wakacje. Park Narodowy Bory Tucholskie należy do światowych rezerw biosfery UNESCO.

Czytaj więcej: Bory Tucholskie – kraina krystalicznych jezior

Zamek w Bytowie

Kaszuby atrakcje – zamek krzyżacki w Bytowie. Fot. Shutterstock

Piękny i okazały zamek w Bytowie to największy zabytek tej miejscowości. Wzmianki o osadzie Bitom (nie mylić z Bytomiem), Gall Anonim zawarł w swych księgach już w 1113 roku. Twierdza powstała tam później, zaczęto ją budować w 1390 roku. Na początku zamek był krzyżacki, a potem przekształcono go w warownię książąt pomorskich.

Dowiedź się więcej o Bytowie: Bytów – średniowieczne miasto z okazałym zamkiem

Wiadukt w Bytowie

Kamienny wiadukt w Bytowie. Fot. Shutterstock

W Bytowie znajduje się nie tylko zamek, ale też inna atrakcja Kaszub. Nad Borują wznosi się imponujący kamienny most kolejowy, zwany także wiaduktem w Bytowie. Według legendy w jednym z filarów znajduje się zalane betonem ciało jednego z tragicznie zmarłych robotników. Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć co jest tylko legendą.

Słowiński Park Narodowy

słowiński park narodowy
Słowiński Park Narodowy. Fot. Shutterstock

To jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce i co ciekawe także znajduje się na Kaszubach, które ciągną się aż do morza. Cudowna kraina wydm z ruchomymi piaskami to miejsce, gdzie można odpocząć jak nigdzie indziej i zadumać się nad pięknem przyrody. Ruchome piaski zmieniające swe położenie od 3,5 do 10 m na rok są też wdzięcznym obiektem do fotografowania. W Słowińskim Parku Narodowym można podziwiać także torfowiska, łąki i lasy. Tu znajduje się też wzgórze Rowokół o wysokości 115. To najwyższe wzniesienie na Pobrzeżu Słowińskim i święta góra Kaszubów.

Poznaj więcej ciekawostek: Słowiński Park Narodowy – kraina wydm

Szymbark – najciekawsze atrakcje Kaszub

Dom do góry nogami w Szymbarku. Fot. Teresa Kasprzycka, Shutterstock

Atrakcje Kaszub znajdują się także w Szymbarku, gdzie jest m.in. najdłuższa deska na świecie, czy dom do góry nogami. To tu można zobaczyć replikę bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej lub pograć na największym fortepianie świata. Nie należy mylić Szymbarku na Kaszubach z tym w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie znajduje się piękny zamek.

Czytaj więcej: Szymbark – top 10 oryginalnych atrakcji prosto z Kaszub

Wieżyca – najciekawsze atrakcje Kaszub

Wieżyca. Fot. Shutterstock

Kaszuby atrakcje mają także dla miłośników chodzenia po górach. No, górkach. Wieżyca to najwyższe wzniesienie Niżu Środkowoeuropejskiego i mierzy 329 m n.p.m. Może to nie jest imponująca wysokość, ale jak na atrakcję Kaszub jak najbardziej. Można tu podziwiać 150-letni bukowy las. Można wejść tu czarnym szlakiem i podziwiać piękną panoramę z wieży widokowej.

Czytaj więcej: Wieżyca – jedyna taka góra w Europie

Kościerzyna – najciekawsze atrakcje Kaszub

Kaszuby atrakcje – Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Fot. Pixabay

W Kościerzynie znajduje się Muzeum Kolejnictwa, gdzie można podziwiać wystawę rzadkich parowozów. W tym miejscu przecinają się ważne szlaki kolejowe. Także tam można znaleźć Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, które powstało w 2010 roku i w którego zbiorach znajduje się ponad 180 wyjątkowych akordeonów. Trzeba przyznać, że atrakcje Kaszub potrafią być niezwykłe.

Czytaj więcej: Najdziwniejsze muzea w Polsce (część II)

Kaszuby atrakcje – zamek w Łapalicach

zamek w łapalicach
Zamek w Łapalicach. Fot. Maciej Rawluk, Shutterstock

To taki zamek, który nigdy zamkiem nie był. Budowla, która wydaje się zabytkiem, a wcale nie jest stara. Zamek w Łapalicach niedaleko Kartuz to niezrealizowane marzenie prywatnego inwestora. Nadzór budowlany wstrzymał pracę, a miejsce to stało się łupem dla poszukiwaczy ciekawych miejsc i plenerów zdjęciowych.

Czytaj więcej: Nieznane atrakcje Polski. 6,5 wabika dla ciekawych

Atrakcje Kszub – Kartuzy

Deptak w Kartuzach. Fot. Pixabay

Kartuzy są pięknie położone nad czterema jeziorami i choćby dlatego warto je odwiedzić. Można tam podziwiać takie atrakcje Kaszub jak gotycki zespół klasztorny, a na uwagę zasługuje także Muzeum Kaszubskie. Miłośnikom oręża możemy polecić Muzeum Ziemi Kaszubskiej i Sprzętów Militarnych.

Sanktuarium Maryjne Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub w Sianowie

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie. Fot. Gdaniec, CC BY-SA 3.0

Jeśli już odwiedzać na Kaszubach atrakcje takie jak kościół, to ten o którym mówi się, że jest Sanktuarium Królowej Kaszub. Świątynia znajduje się w Sianowie w tzw. Szwajcarii Kaszubskiej. Znajduje się tam gotycka figurka z drewna czczona na Kaszubach już od średniowiecza. Maryja Sianowska jest patronką młodzieży przedślubnej, jeszcze uczącej się.

Wdzydzki Park Krajobrazowy

jezioro wdzydze
Kaszuby atrakcje – Jezioro Wdzydze. Fot. Shutterstock

We Wdzydzkim Parku Krajobrazowym można się naprawdę odprężyć pośród pięknej przyrody. Jest to teren chroniony torfowisk i bagien, ale są tu także liczne szlaki piesze. Można odwiedzić m.in. młyn wodny w Lipuszu i wieżę widokową we Wdzydzach oraz inne atrakcje Kaszub.

Labirynt koło Władysławowa

W Swarzewie w pobliżu Władysławowa znajduje się ekstremalny labirynt w polu kukurydzy. Można tam zabłądzić! Ten los podzieliło już ponad 2000 osób. Wysiano 260 tys. nasion, by stworzyć tą piękną kaszubską atrakcję.  Wszystkie ścieżki mają łącznie 3,5 km długości. Bilety normalne kosztują 25 zł, a ulgowe 20 zł.

Hel – najciekawsze atrakcje Kaszub

Hel. Fot. Robson90, Shutterstock

Hel także należy do Kaszub. To jeden z najciekawszych zakątków Polski. Półwysep można uznać za jeden z krańców naszego kraju. Warto zobaczyć tam bunkry i wypocząć na jednej z pięknych plaż. Koniecznie podziwiając zachód słońca.

Czytaj także: Nietypowe atrakcje Półwyspu Helskiego

Łeba

Jurapark w Łebie. Fot. Shutterstock

Kaszuby atrakcje mają także w Łebie. Labirynt, park linowy, jurapark, piękne plaże. Można tu znaleźć wszystko: także wielu turystów. Tym, którzy wybierają Kaszuby ze względu na niewielkie zatłoczenie, polecamy Łebę po sezonie.

Czytaj więcej: Łeba – atrakcje krainy wydm (i dinozaurów!)

Groty Mechowskie

groty mechowskie
Groty Mechowskie. Fot. Shutterstock

Groty Mechowskie stanowią najkrótszą trasę turystyczną Polski mierzącą 61 m. Ta atrakcja Kaszub nie zabierze Wam więc dużo czasu. Piękne jaskinie sufozyjne mienią się różnymi kolorami dzięki grze świateł. Posiadają niewielkie stalaktyty i żebra, częściowo zabarwione na kolor czerwony.

Czytaj więcej: Groty Mechowskie – najkrótsza trasa turystyczna Polski

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE