Strona głównaTop 10Zachodniopomorskie zamki – świetny szlak w północnej Polsce

Zachodniopomorskie zamki – świetny szlak w północnej Polsce

Jeśli lubicie zamki albo już planujecie tegoroczne wakacje, warto ułożyć sobie trasę szlakiem warowni w woj. zachodniopomorskim. W jednej z twierdz mógł być ukryty skarb templariuszy… Oto najciekawsze zachodniopomorskie zamki.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

zamek szczecin
Zamek górujący nad Szczecinem. Fot. Maciej Błędowski, Shutterstock

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest przykładem architektury renesansowej. To historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Kiedyś drewniany gród słowiański, dziś po wielu przebudowach doskonały przykład prostoty i harmonii stylu renesansowego.

O początkach Zamku Książąt Pomorskich możemy mówić od 1346 roku, kiedy to książę Barnim III rozpoczął budowę tzw. kamiennego domu.

Osobliwym elementem zamku jest zegar umieszczony na Wieży Zegarowej. Jego projektantem był Johann von Goethe. Jak na tamte czasy projekt był bardzo ciekawy i niespotykany. Maska zielonego człowieka, która porusza oczami, datownik w ustach maski pokazujący aktualną datę, błazen wybijający godzinę oraz kula prezentująca fazy księżyca.

Ceny biletów: 6 zł normalny, 4 zł ulgowy

Czytaj więcej: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – tu namieszała czarownica

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

zamek w darłowie
Zamek w Darłowie. Fot. Shutterstock

Budowa zamku w Darłowie rozpoczęła się w roku 1352. Były to czasy panowania Bolesława V oraz intensywnego rozwoju miasta należącego do Hanzy. Gdy książę pomorski kupił teren pod budowę warowni, była tu wyspa z młynem otoczona z każdej strony wodami rzeki Wieprzy oraz dwoma fosami.

Wiek XV i XVI to czas intensywnej rozbudowy zamku szczególnie o dodatkowe pomieszczenia mieszkalne. Budynek otrzymał tytuł Zamku Książąt Pomorskich.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie kilkukrotnie został dotknięty pożarami. Dziś w muzeum możemy zobaczyć zabytki pomorskiej sztuki ludowej.

Czytaj więcej: Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie z królem o trzech koronach

Zamek w Świdwinie

zamek w świdwinie
Zamek w Świdwinie. Fot. Shutterstock

Zamek w Świdwinie znajduje się na brzegu rzeki Regi. Pierwszy budynek powstał w XIII w. jako budowla obronna, a właściwy zamek powstał na początku XIV w. Rozbudowali go także Krzyżacy, a w późniejszych latach elektor brandenburski Fryderyk II.

Najbardziej znanymi właścicielami zamku są joannici, którzy władali nim od 1540 r. i przebudowali w stylu barokowym. Zamknęli dziedziniec i dobudowali nowe skrzydła. Byli panami na zamku do 1808 r., kiedy to ich komandoria została zlikwidowana.

Warownia stała się siedzibą urzędów pruskich. Z kolei po II wojnie światowej zamek strawiła pożoga. Odbudowano go w 1968 r. i dziś mieści się tam dom kultury.

Zamek w Tucznie

zamek w tucznie
Zamek w Tucznie, fot. Klaudia Kamińska

Zamek w Tucznie powstał jako twierdza obronna, w drobnej miejscowości z rybacką osadą. To miejsce strategiczne: forteca miała strzec pogranicza Branderburgii i Ziemi Wałeckiej.

O tej twierdzy Karol IV z dynastii Luksemburgów, panujący w XIV wieku, miał powiedzieć że jest jedną z najsilniejszych po wschodniej stronie Odry. Nie bez przyczyny. Pierwotny zamek posadowiony był na podmokłych trudnych do zdobycia terenach. Murowana twierdza otoczona była fosą, której pozostałości zachowały się do naszych czasów.

Murowany gotycki zamek z XIV wieku otoczony był fosą, ale budowla nie miała szczęścia i wielokrotnie popadała w ruinę.

Zamek był wielokrotnie najeżdżany, nie oparł się m.in. Krzyżakom. Z tych starć twierdza nie wyszła jednak cało, została częściowa spalona.

Czytaj więcej: Zamek w Tucznie – forteca warta odwiedzenia

Zamek w Chwarszczanach

Kamplica templariuszy w Chwarszczanach, pozostałość po zamku w Chwarszczanach
Kamplica templariuszy w Chwarszczanach, pozostałość po zamku w Chwarszczanach. Fot. Jan Jerszyński, CC BY-SA 2.5

Zamek w Chwarszczanach należał do zakonu templariuszy. Cała wieś została im nadana w 1232 roku przez Władysława Odonica. Zakonnicy zbudowali kaplicę na wzniesieniu, a także umocnienia.

Po sekularyzacji zakonu, zamek przeszedł w ręce joannitów. Następnie przez wieki dawna warownia służyła za folwark (aż do II wojny światowej). Obecnie pozostała z niej tylko kaplica.

Skarb templariuszy ukryty w Chwarszczanach rozbudza wyobraźnię poszukiwaczy. Zakon gromadził liczne skarby podczas wojen z niewiernymi od XII wieku, a dzięki swemu bogactwu mógł też udzielać intratnych pożyczek. U templariuszy zadłużył się też m.in. Filip IV Piękny. Monarcha Francji doprowadził do kasaty zakonu. Jego mistrzów spalono na stosie, podobno w piątek trzynastego, stąd pechowość tej daty.

Czy złoto jest więc ukryte w kaplicy templariuszy w Chwarszczanach, otoczonej bagnami i naturalnymi zasiekami? Templariusze mieli je tu schować, co podobno nie mogło być trudne przy ich znajomości melioracji. Jak łatwo się domyślić, po kasacie zakonu wielokrotnie szukano skarbu. Także chwarszczańskie bagna przekopano. Ale niedokładnie… Poszukiwania trwające od 2004 do 2008 roku przerwano w tajemniczych okolicznościach. Nigdy nie zostały zakończone…

Czytaj także: Najcenniejsze zaginione skarby w Polsce

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE