Zagórze Śląskie jest doskonałym miejscem na weekendowy wypad na Dolnym Śląsku. Nad malowniczo położonym Jeziorem Bystrzyckim skrywającym zalaną Śląską Dolinę, wznosi się potężna tama. Wyżej, na wzgórzu, posadowiony jest piękny średniowieczny Zamek Grodno.
Dobre miejsce na weekend – Zagórze Śląskie
Zagórze Śląskie to pięknie położona miejscowość w gminie Walim. Dolnoślązacy chętnie wypoczywali tutaj zwłaszcza w czasach PRL, choć dziś także jest to idealne miejsce na wycieczki. Główną atrakcją jest Jezioro Lubachowskie, czyli inaczej Jezioro Bystrzyckie. Powstało po budowie sztucznej zapory, która stała się początkiem rozwoju turystyki w tym miejscu. To wokół jeziora skupiają się atrakcje, a okolicę warto podziwiać z jego tafli lub z któregoś odcinka trasy pieszej wokół akwenu. Wiele tu punktów widokowych i ładnych plenerów do zdjęć.
Do XVI wieku w miejscu jeziora znajdowała się osada Śląska Dolina (Schlesiertal). Położona nad Bystrzycą wieś została zalana w 1897 r. w związku z budową tamy o wysokości 44 m. Do dziś na dnie Jeziora Lubachowskiego znajdują się ruiny tej górniczej osady. Warto odwiedzić Zagórze Śląskie dla historii tego niezwykłego zalanego miejsca.
Czytaj także: Podwodne miejscowości w Polsce – duchy przeszłości na dnie jezior i morza (Top 11)
Zamek Grodno
W Zagórzu Śląskim na wzgórzu Choina wznosi się Zamek Grodno, jedna z najpiękniej położonych twierdz Dolnego Śląska. Imponująca warownia była jedną z ważniejszych w tych okolicach i stanowiła siedzibę książąt świdnicko-jaworskich. W swej historii zamek był także we władaniu Korony Czeskiej, a później rodów rycerskich. Został częściowo zniszczony przez Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej. Od 2008 roku jest we władaniu gminy Walim, działa w nim hotel i restauracja.
Z zamkiem związanych jest wiele legend, jak choćby taka, że Czesi przejęli go podstępem. Przybyli pod Zagórze Śląskie i ukryli się w tutejszych lasach. Zwabili kasztelana na pobliską Kruczą Skałę, rzekomo by opowiedzieć mu o dokładnym miejscu ukrycia skarbu w zamku. Potem pozbawili kasztelana życia i wkroczyli do twierdzy. Sam skarb także jest przedmiotem legend, kolejne mówią o Białej Damie i zagórskim szkielecie.
Czytaj także: Zamek Grodno – skarb w tajemniczym tunelu
Inne atrakcje wokół Zagórza Śląskiego
Zagórze Śląskie i okolice to destynacja pełna rzadkich atrakcji. Jedną z nich jest wieża do suszenia węży strażackich z 1826 roku, którą można podziwiać w pobliskiej Niedźwiedzicy. Jest także ciekawy wiadukt kolejowy w Jugowicach. Warto wybrać się na jeden ze wspomnianych wcześniej punktów widokowych: dookoła jeziora są cztery. Nad akwenem znajduje się także plaża, jak również Akwarium – Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. W Górach Wałbrzyskich podziwiać można piękny pałac w Jedlince, gdzie dziś znajduje się między innymi hotel i muzeum. Historia pałacu jest niezwykle ciekawa, znajdował się on w czasie II wojny światowej w rękach nazistowskich i służył Organizacji Todt, która budowała obiekty wojskowe. Bliskie sąsiedztwo siedziby Todt dodaje tajemniczości wielkiej inwestycji, jaką skrywają pobliskie góry Sowie. Ogromny kompleks Riese znajduje się niedaleko stamtąd i odwiedzając Zagórze Śląskie nie można go przegapić.
Riese
Dosłownie rzut beretem od Zagórza Śląskiego znajduje się kompleks Riese, sieć tuneli wydrążona w Górach Sowich. Nikt nie zna ich przeznaczenia, a nawet dokładnej siatki. Nie wiadomo, ile kilometrów korytarzy pozostaje nieodkrytych i ile jeszcze planowanych było do wydrążenia. Do tej pory nie udało się znaleźć dokumentów jednoznacznie stwierdzających, po co korytarze w Górach Sowich były drążone. Są jednak świadkowie, którzy pracowali w kompleksie i mieli za zadanie wykuwanie ich w skale w niewiadomym sobie celu.
Z 1 grudnia 1943 roku pochodzi pierwsze odnalezione pismo dotyczące tajemniczego kompleksu. Przekazano na budowę Riese aż 150 milionów reichsmarek, a żywność była reglamentowana. Wiadomo, że robotnicy protestowali, bo dostawali za małe racje żywnościowe. Warunki były tak ciężkie, że wielu z nich nie przeżyło. Umarli między innymi z wycieńczenia, a także w wyniku tyfusu. Ponad tysiąc więźniów zostało też według niektórych źródeł zamordowanych w głębi kompleksu Włodarz w Głuszycy. Wciąż wiele faktów dotyczących Riese jest nieznanych. Zwiedzając Zagórze Śląskie polecamy wpisać sobie do planu podróży wycieczkę z przewodnikiem po kompleksie Riese. Uwaga, w środku jest bardzo zimno!
Czytaj więcej: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?
Zdjęcie zajawkowe: Zamek Grodno. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca