Wiele miejscowości w Polsce mimo swoich niewielkich rozmiarów jest bardzo rozpoznawalnych, bo stąd pochodzą znani Polacy. Oto miasta i wsie, gdzie warto zajrzeć by odwiedzić miejsca związane z dzieciństwem wybitnych rodaków. W niektórych z nich funkcjonują nawet muzea.

1Wola Okrzejska

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Fot. Jackowy, CC BY-SA 3.0

Henryk Sienkiewicz związany był z Wolą Okrzejską w woj. lubelskim. W oficynie gdzie dziś urządzone jest jego muzeum, przyszedł na świat w 1846 roku. Był to budynek stojący na posiadłości otoczonej parkiem w stylu angielskim. Można tam oglądać pamiątki rodzinne i zdjęcia, a także dzieła noblisty. Bilety normalne kosztują 5 zł, a ulgowe 4 zł. Wola Okrzejska to także rodzinna miejscowość Lewisa Bernsteina-Namierowskiego. Między 1781-1870 miejscowość ta była własnością Cieciszowskich-Sienkiewiczów, a następnie przejęli ją Bernsteinowie.

Poprzedni
Poprzedni artykułNajbardziej zaskakujące miejsca w Polsce
Następny artykułZamek Krasiczyn – wyjątkowa rezydencja czterech baszt
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here