Strona głównaTop 10Małe miejscowości, z których pochodzą znani Polacy

Małe miejscowości, z których pochodzą znani Polacy

Wiele miejscowości w Polsce mimo swoich niewielkich rozmiarów jest bardzo rozpoznawalnych, bo stąd pochodzą znani Polacy. Oto miasta i wsie, gdzie warto zajrzeć by odwiedzić miejsca związane z dzieciństwem wybitnych rodaków. W niektórych z nich funkcjonują nawet muzea.

Wola Okrzejska

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Fot. Jackowy, CC BY-SA 3.0

Henryk Sienkiewicz związany był z Wolą Okrzejską w woj. lubelskim. W oficynie gdzie dziś urządzone jest jego muzeum, przyszedł na świat w 1846 roku. Był to budynek stojący na posiadłości otoczonej parkiem w stylu angielskim. Można tam oglądać pamiątki rodzinne i zdjęcia, a także dzieła noblisty. Bilety normalne kosztują 5 zł, a ulgowe 4 zł. Wola Okrzejska to także rodzinna miejscowość Lewisa Bernsteina-Namierowskiego. Między 1781-1870 miejscowość ta była własnością Cieciszowskich-Sienkiewiczów, a następnie przejęli ją Bernsteinowie.

Wisła

Skocznia w Wiśle Malince. Fot. dyziO, Shutterstock

Wisła nie jest małą wioską tak jak Wola Okrzejska czy Nagłowice, ale też pasuje do tego zestawienia. Stała się popularna w czasie gdy Adam Małysz osiągał największe sukcesy, bo tam właśnie mieszkał. Jeden z najwybitniejszych polskich skoczków narciarskich nie mógł się opędzić od fanów. Czekali oni na autografy nawet pod domem Adama i Izabeli Małyszów. Mamy nadzieję że Małyszomania przyczyniła się chociaż do rozwoju turystyki narciarskiej w Wiśle i okolicach.

Czytaj więcej: Wisła atrakcje

Wisła – źródło najdłuższej rzeki i rodzinne miasto Małysza

Nagłowice

Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach. Fot. Przykuta, CC BY-SA 3.0

Mikołaj Rej znany był jako Mikołaj Rej z Nagłowic, czasami dodawano do tego, że był herbu Oksza. Być może zaznajamialiście się z Krótką rozprawą między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem, która była jednym z jego najsłynniejszych dzieł. Na języku polskim można było także usłyszeć że wychował się w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Co ciekawe nie urodził się jednak w Nagłowiacach, a Żurawnie na Rusi Czerwonej, w Nagłowicach w dzisiejszym woj. świętokrzyskim zamieszkał później. Dziś funkcjonuje tam Muzeum Mikołaja Reja.

Czytaj także: Muzea biograficzne w Polsce. Poznaj życie geniuszy (Top 9 + bonus)

Kasina Wielka

Stary drewniany kościół w Kasinie Wielkiej. Fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0

W Kasinie Wielkiej w gminie Mszana Dolna w woj. małopolskim urodziła się Justyna Kowalczyk, najbardziej znana polska biegaczka narciarska. Rozsławiła niewielką miejscowość (2800 mieszkańców), do której podczas jej powrotów po zimowych zawodach zjeżdżały tłumy wiwatujących kibiców. Kasina Wielka jest warta odwiedzenia m.in. ze względu na urokliwy kościółek, cmentarze i kapliczki. Jest tam także wiele malowniczych pieszych tras turystycznych.

Żelazowa Wola

Park w Żelazowej Woli. Fot. Shutterstock

Żelazowa Wola nierozerwalnie łączy się z rodziną Chopinów i kojarzy jako miejsce urodzenia wybitnego polskiego kompozytora. To właśnie tu poznali się jego rodzice (pracowali w majątku, w którego oficynie później razem zamieszkali). Pobrali się w kościele w pobliskim Brochowie i tam ochrzcili syna. Warto zobaczyć te miejsca.

Czytaj więcej: Żelazowa Wola – tu urodził się wybitny kompozytor

Wadowice

Dom Jana Pawła II, Wadowice. Fot. Shutterstock

Tu w tym mieście Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło… – mówił Jan Paweł II 16 czerwca 1999 r. podczas spotkania z wiernymi na wadowickim Rynku (dziś placu Jana Pawła II). Rodzinny dom Wojtyłów można zwiedzać. Obowiązkowym punktem programu jest wybranie się na kremówki, na które Karol z kolegami chodzili po maturach.

Kórnik

zamek w kórniku
Zamek w Kórniku. Fot. Mike Mareen, Shutterstock

W Kórniku w woj. wielkopolskim urodziła się polska noblistka Wisława Szymborska. Przyszła na świat w 1923 roku na Prowencie, czyli folwarku (te tereny są dziś częścią Kórnika). Było to bliskie sąsiedztwo zamku w Kórniku, jednej z ciekawszych wielkopolskich warowni. Poetka, eseistka i tłumaczka związana była z Kórnikiem bardzo niedługo, bo już w 1924 rodzina przeniosła się do Torunia. Zmarł wtedy hrabia Władysław Zamoyski, którego dobrami opiekował się ojciec Szymborskiej, a więc obecność rodziny w folwarku nie była już potrzebna. Kilka lat później Szymborscy przenieśli się do Krakowa na ul. Radziwiłłowską.

Czytaj więcej: Zamek Kórnik – skarb Wielkopolski

Kobiele Wielkie

Skoro już o noblistach mowa, w Kobielach Wielkich w woj. łódzkim przyszedł na świat Władysław Stanisław Reymont. Autorowi Chłopów poświęcono dwa obeliski stojące w miejscowości. W Kobielach Wielkich znajduje się park dworski wpisany na listę zabytków. Reymont wielokrotnie zmieniał miejsce zamieszkania i dużo podróżował, więc niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w ogóle istnieją jakieś Kobiele Wielkie.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE