Strona głównaTop 10Najpiękniejsze budowle romańskie w Polsce (Top 10)

Najpiękniejsze budowle romańskie w Polsce (Top 10)

Te budowle są najwspanialszymi przykładami architektury romańskiej w Polsce. Oto idealne kościoły, zamki i rotundy, od których nie można oderwać wzroku.

Kolegiata w Tumie

kolegiata w tumie
Kolegiata w Tumie. Fot. Shutterstock

To jeden z najwspanialszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Kolegiata w Tumie powstała w XII wieku w pobliżu średniowiecznego grodu. To tu działało pierwsze w Polsce opactwo benedyktynów. Według legendy, w budowie kościoła przeszkadzał sam diabeł Boruta.

Czytaj więcej: Kolegiata w Tumie – zainspirowała Pana Samochodzika

Kościół w opactwie w Sulejowie

kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego w opactwie cystersów w Sulejowie. Fot. Shutterstock

Opactwo cystersów w Sulejowie ufundowano w XII wieku. W 1232 r. powstał kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego, a bryła pozostaje od tego czasu w niezmienionym kształcie. Podobno Kazimierz Sprawiedliwy zgubił się tam w pogoni za jeleniem, a podczas burzy usłyszał z nieba głos, by zbudował w tym miejscu kościół. Gdy wstał, zobaczył dwanaście lwów, a te doprowadziły go do kompanów. Potem w kościele znalazło się podobno dwanaście rzeźb lwów.

Czytaj także: Łódzkie – najciekawsze atrakcje w sercu Polski (Top 10)

Zamek Piastowski w Legnicy

Zamek Piastowski w Legnicy. Fot. Shutterstock

Zamek w Legnicy jest z pewnością jednym z kilku najstarszych w Polsce, a według niektórych historyków być może nawet najstarszym (najbardziej prawdopodobne jest, że to zamek we Wleniu jest najstarszy). Legnicką warownię zbudowano pod koniec XII wieku a już w 1172 roku strawił ją pożar.

Rotunda św. Gotarda w Strzelinie

Rotunda św. Gotarda w Strzelinie. Fot. Shutterstock

Ten przepiękny przykład architektury romańskiej i jeden z najstarszych polskich kościołów to zbudowana w XII lub XIII wieku Rotunda św. Gotharda w Strzelinie. W środku można wciąż znaleźć wyposażenie. Ten romański zabytek od zawsze zachwycał historyków. Niektórzy myśleli, że jest to pozostałość dawnej baszty obronnej.

Zamek Wleń

Zamek Lenno we Wleniu
Zamek Lenno we Wleniu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Prawdopodobnie najstarszy zamek w Polsce znajduje się we Wleniu na Dolnym Śląsku. Twierdza zwana także zamkiem Lenno pięknie wznosi się nad okolicą. Strategicznie położona warownia przeszła renowację, dzięki czemu można się nią cieszyć na dłużej.

Czytaj więcej: Zamek Wleń – najstarszy w Polsce (zdjęcia z drona!)

Kościół św. Idziego we Wrocławiu

Kościół świętego Idziego, Ostrów Tumski, Wrocław
Kościół świętego Idziego, Ostrów Tumski, Wrocław. Fot. CC BY-SA 3.0

Najstarsza we Wrocławiu świątynia to romański kościół św. Idziego położony na Ostrowie Tumskim obok archikatedry. Pochodzi z I połowy XIII wieku. Jest nadal czynny i czasami odbywają się tam msze. Niektórzy postanawiają tam wziąć ślub (jednak świątynia jest bardzo mała).

Rotunda w Cieszynie

rotunda w cieszynie
Rotunda romańska w Cieszynie. Fot. Shutterstock

Znana wszystkim z banknotu o nominale 20 zł rotunda w Cieszynie, jest jednym z najbardziej okazałych budowli romańskich w Polsce. Kaplica św. Mikołaja powstała około 1180 roku na Górze Zamkowej. Do dziś raz w roku, konkretnie 6 grudnia, odbywają się tam msze.

Czytaj także: Cieszyn – atrakcje miasta na granicy kultur (Top 12)

Kościół św. Idziego w Inowłodzu

Kościół św. Idziego w Inowłodzu. Fot. Shutterstock

Kościół św. Idziego w Inowłodzu wybudowano według umieszczonej tam płyty w 1082 roku, ale najprawdopodobniej pochodzi on z 1138 roku. Świątynia została przebudowana, ale i tak stanowi piękny przykład sakralnej romańskiej architektury obronnej.

Opactwo benedyktynów w Tyńcu

Opactwo benedyktynów w Tyńcu. Fot. Shutterstock

Opactwo w Tyńcu także jest romańskie. Położony na wapiennej skale zespół klasztorny benedyktynów założono według niektórych źródeł już w 1044 roku. Warto zobaczyć tam romański kościół śś. Piotra i Pawła, w którego miejscu według historyków istniał wcześniej kościół drewniany.

Kolegiata w Kruszwicy

kolegiata w kruszwicy
Kolegiata śś. Pawła i Piotra w Kruszwicy. Fot. Shuttestock

Piękny i wprost modelowy przykład architektury romańskiej stanowi także kolegiata śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy. Można tu zaobserwować wszystkie cechy tego stylu architektonicznego. Budynek powstawał w latach 1120-1140 jako siedziba biskupstwa (ale przeniesiono ją później do Włocławka).

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

6 KOMENTARZE

  1. Wszystko fajnie, tylko czemu ta galeria klika się w bok 10 razy, skoro połowa strony wisi pusta przy scrollowaniu. Kumam chęć nabicia klików, ale to już jest lekka przesada a’la Pudelek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE