Strona głównaTop 10Podziemne trasy turystyczne, o których nie miałeś pojęcia (Top 9)

Podziemne trasy turystyczne, o których nie miałeś pojęcia (Top 9)

Ciekawe polskie atrakcje mamy nie tylko na ziemi, ale także pod jej powierzchnią. Podziemia Sandomierza czy krakowskiej Nowej Huty zachęcają do eksplorowania. Oto ciekawe podziemne trasy turystyczne w Polsce – o niektórych z nich mogłeś nie mieć pojęcia.

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach

Kopalnia w Tarnowskich Górach
Kopalnia w Tarnowskich Górach. Fot. Shutterstock

W Tarnowskich Górach możemy zwiedzić niezwykły zabytek techniki. Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej: Tarnowskie Góry i kopalnia srebra z listy UNESCO

Podziemia Nowej Huty

podziemne trasy turystyczne w Polsce Schrony w Nowej Hucie
Schrony przeciwlotnicze w Nowej Hucie ze stanowiskiem dowodzenia na czele to ciekawe podziemne trasy turystyczne w Polsce. Fot. Shutterstock

Schrony pod krakowską Nową Hutą rozbudzają wyobraźnię. Stanowisko dowodzenia opuszczone jakby wczoraj, szpital z salą operacyjną, autentyczne maski gazowe, mapy. W czasach zimnej wojny zbudowano pod Krakowem schrony przeciwlotnicze, o których wiele osób nie ma pojęcia. Zwane są niekiedy podziemnym miastem i na pewno godne odwiedzenia.

Czytaj więcej: Schrony w Nowej Hucie – tajemnice podziemnego miasta

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra. Fot. Kozer, Shutterstock

Twierdza Srebrna Góra koło Kłodzka była jedną z najpotężniejszych fortyfikacji XVIII wieku. Okazałe obwarowania mogły pomieścić aż 5000 żołnierzy, a zgromadzone w magazynach zapasy zapewniały prowiant nawet na pięć miesięcy oblężenia. Niektórzy twierdzą, że to właśnie tu może być ukryty sławny złoty pociąg.

Czytaj więcej: Twierdza Srebrna Góra – największy fort górski w Europie

Kopalnia złota w Złotym Stoku

Kopalnia w Złotym Stoku
Kopalnia w Złotym Stoku. Fot. Shutterstock

Tę podziemną trasę naprawdę warto wybrać. Złoty Stok to najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce. Przez 700 lat eksploatacji wydobyto stąd 16 ton czystego złota. Ślady eksploatacji pierwszych złóż sięgają X wieku – po to wybudowano w tym miejscu osadę.

Czytaj więcej: Złoty Stok – kopalnia złota i podziemny wodospad

Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu

Podziemne trasy turystyczne w Polsce – Sandomierz
Podziemne trasy turystyczne w Polsce – Sandomierz. Fot. Shutterstock

Warta odwiedzenia jest sandomierska podziemna trasa turystyczna, która każdego roku wzbudza ciekawość wielu osób. Podziemia miasta odgrywają rolę m.in. w książce i filmie Ziarno Prawdy. Trasa turystyczna to zespół miejskich piwnic i składów połączonych tunelami. Wejście do niego znajduje się przy Rynku 12

Czytaj więcej: Sandomierz – nasz mały Rzym

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzecki Rejon Umocniony – podziemna trasa turystyczna
Międzyrzecki Rejon Umocniony – podziemna trasa turystyczna. Fot. Shutterstock

Pętla Boryszyńska, Pniewo, inaczej Międzyrzecki Rejon Umocniony – to jedno z bardziej znanych skupisk fortyfikacji w naszym kraju. Pniewo w woj. lubuskim jest znane z powojennych bunkrów. Największą atrakcją tego miejsca jest imponującej długości trasa podziemna oraz Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Pętla Boryszyńska to południowa część centralnego odcinka MRU. Miała stanowić zaplecze dla niewybudowanej baterii nr 5. Dziś do wyboru mamy tam dwie trasy zwiedzania – długą oraz krótką.

Czytaj więcej: Pętla Boryszyńska. Tunele i bunkry, w których królują nietoperze

Podziemne trasy turystyczne w Szczecinie

Wały Chrobrego w Szczecinie
Wały Chrobrego w Szczecinie. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

To ciekawy zabytek z okresu II wojny światowej. W Szczecinie można zwiedzić schrony przeciwlotnicze i przeciwatomowe. W okolicy dworca głównego schodzi się do podziemnych korytarzy udostępnionych do zwiedzania przez firmę Magnolia Management Group. Znajduje się tam m.in. największy schron cywilny z czasów II wojny światowej w Polsce liczący 5 podziemnych kondygnacji i sięgający 18 m wgłąb ziemi.

Kopalnia Guido

Podziemna trasa turystyczna w kopalni Guido
Podziemna trasa turystyczna w kopalni Guido

Wiecie, że kilkaset metrów pod zabrzańskimi jezdniami i chodnikami ciągną się kilometry tajemniczych kopalnianych korytarzy? Tunele łączą różne kopalnie konurbacji górnośląskiej i są udostępnione do zwiedzania. Kopalnia Guido w Zabrzu skrywa ogrom tajemnic i jest naprawdę ciekawa. Bilet normalny kosztuje jedynie 39 zł (ulgowy 35 zł). Dla porównania kopalnia soli Wieliczka oferuje zwiedzanie w cenie 55 zł (39 zł ulgowy). A atrakcje naprawdę są konkurencyjne.

Czytaj więcej: Kopalnia Guido – ciekawa i tańsza niż Wieliczka

Riese, Włodarz, sztolnie w Walimiu

Kompleks Riese kryje najbardziej tajemnicze podziemne trasy turystyczne w Polsce
Kompleks Riese kryje najbardziej tajemnicze podziemne trasy turystyczne w Polsce. Fot. Shutterstock

Dolny Śląsk ma jedne z najciekawszych tras turystycznych w Polsce. Riese, czyli Olbrzym, to sieć podziemnych korytarzy w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Nikt nie zna nawet ich dokładnej siatki. Nie wiadomo ile kilometrów korytarzy pozostaje nieodkrytych w powiecie wałbrzyskim. W 1943 roku w okolicy Walimia, Głuszycy, Osówki zaczęły powstawać tunele, których przeznaczenie nie jest wyjaśnione.

Istnieją legendy, że podobno kompleks Olbrzym łączył się z podziemiami zamku Książ w Wałbrzychu. Odległość do zamku jest dość spora i ta teoria jest mocno naciągana. Można będzie jednak eksplorować podziemia Książa już od końca października tego roku. Zostanie tam uruchomiona nowa trasa turystyczna, znacznie ciekawsza niż podziemia obecnie udostępnione do zwiedzania.

Do zwiedzania są także podziemia Rynku w Krakowie. Sprawdź: Podziemia Rynku w Krakowie – zdziwisz się, co skrywają

Czytaj więcej: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

Bądźmy w kontakcie: Polska Zachwyca na Facebooku

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE