Wigilijny wieczór to wyjątkowa chwila w roku. W tym dniu zasiadamy do rodzinnej wieczerzy i wspólnie rozpoczynamy świętowanie Bożego Narodzenia. Wigilijne zwyczaje różnią się jednak w zależności od regionu, w którym mieszkamy. Choć na przestrzeni lat zmieniały się i przeplatały ze względu na migrację i wpływ mediów, to wiele charakterystycznych elementów pozostało niezmiennych. Odkryjcie najpiękniejsze tradycje z różnych stron Polski.

2Wielkopolska

W Wielkopolsce prezenty przynosi Gwiazdor. Fot. Shutterstock

W Wielkopolsce wieczór wigilijny nazywany jest Gwiazdką. Określenie to nawiązuje do zwyczaju zasiadania do kolacji, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Tak jak w innych miejscach w Polsce, przed rozpoczęciem posiłku, ma miejsce tradycyjne dzielenie się opłatkiem. W Wielkopolsce jednak są dwa kolory opłatków – biały i czerwony. Białym dzielą się ludzie, natomiast czerwony dodawany jest do jedzenia dla zwierząt.

W środkowej Polsce domy odwiedzane są przez Herodów czyli kolędników, którzy odgrywają scenki związane z narodzinami Jezusa. Warto wiedzieć, że w Wielkopolsce w wigilijny dzień prezenty przynosi Gwiazdor. Jego nazwa wywodzi się od gwiazdy noszonej dawniej przez grupy kolędników. Była to postać ubrana w długi kożuch i futrzaną czapę, z twarzą ukrytą pod maską lub umazaną sadzą. Gwiazdor nosił ze sobą worek pełen prezentów, a dla niegrzecznych dzieci miał rózgę. Dziś Gwiazdor przypomina swym wyglądem Świętego Mikołaja.

Wśród najpopularniejszych potraw na wielkopolskich wigilijnych stołach znajdują się: zupa owocowa z suszonych jabłek i śliwek zagęszczana śmietaną, makiełki czyli kluski z makiem, śledzie w śmietanie z ugotowanymi ziemniakami, kapusta z grochem, karp pieczony, pierniki oraz makowiec.

Wiecie kto, poza Świętym Mikołajem przynosi w Polsce prezenty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here