Strona głównaCiekawostkiSztolnia Czarnego Pstrąga – jedna z najdłuższych podziemnych tras łodziami w Europie

Sztolnia Czarnego Pstrąga – jedna z najdłuższych podziemnych tras łodziami w Europie

Tarnowskie Góry to jak dotąd jedyne miasto na Śląsku, które może poszczycić się atrakcją wpisaną na światową listę dziedzictwa UNESCO. Znajdująca się tu Sztolnia Czarnego Pstrąga to także okazja, aby przepłynąć łodzią po jednej z najdłuższych w Europie podziemnych tras. Odkryjcie z nami ten niezwykły zabytek techniki, pełen legend i zaskakujących atrakcji.

Dzieło techniki, które działa do dziś

Sztolnia Czarnego Pstrąga to zaskakujące miejsce na mapie Śląska. Jest to wciąż funkcjonująca sztolnia odwadniająca, która od lat ułatwia górnikom ich pracę. Miejsce to drążono w latach 1821-1834, aby odprowadzać wodę z podziemi, założonej w 1784 roku królewskiej kopalni rudy ołowiowo-srebrowej Fryderyk. To co obecnie nazywane jest Sztolnią Czarnego Pstrąga to 600 metrowy fragment XIX-wiecznej sztolni Fryderyk odwadniającej podziemia tarnogórskie, który pokonuje się łodziami. Tą wyjątkową atrakcję znajdującą się pod ziemią można zwiedzać od 1957 roku.

Zobaczcie także: Najciekawsze podziemne atrakcje w Polsce (Top 10).

Najdłuższy podziemny rejs łodziami w Polsce

Znajdujący się w Tarnowskich Górach zabytek przyciąga turystów 600-metrowym odcinkiem dawnej Głębokiej Sztolni Fryderyk. Miejsce to pokonuje się płynąc łodziami od Szybu Sylwester (30 m głębokości) do Szybu Ewa (20 m głębokości). Jest to jeden z najdłuższych podziemnych przepływów łodziami w Europie. W Polsce dwa razy dłuższy spływ oferuje Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, ale tam pływa się łodziami elektrycznymi. W Tarnowskich Górach to przewodnik porusza łodzie, odpychając się od skał co sprawia, że jest to najdłuższa taka podziemna trasa w naszym kraju. To co dodaje sztolni dodatkowy klimat to zwiedzanie jej w świetle małej karbidki (lampy gazowej) z płomieniem. Wszystko to sprawia, że rejs podziemnymi tunelami jest niezapomnianym przeżyciem.

To również Was zainteresuje: Podziemne trasy turystyczne, o których nie miałeś pojęcia (Top 9).

Śląska atrakcja UNESCO (Sztolnia Czarnego Pstrąga)

sztolnia czarnego pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga. Fot. Gabriel Wilk, CC BY-SA 4.0

To wyjątkowe miejsce na mapie Śląska jest chętnie odwiedzane przez turystów. Atrakcję można podziwiać od 1957 roku, jednak lipiec 2017 roku to dla niej początek nowej ery. Wtedy właśnie Kopalnia Srebra, Sztolnia Czarnego Pstrąga, ale także 20 innych obiektów pogórniczych z Tarnowskich Gór i okolic zostało wpisanych na prestiżową listę dziedzictwa UNESCO. Od tego czasu cieszy się ona jeszcze większym uznaniem nie tylko wśród polskich turystów, ale także tych spoza granic naszego kraju. Co ciekawe obecnie jest to jedyna atrakcja województwa śląskiego, która znajduje się na tej liście.

Zobaczcie także: Śląskie atrakcje na każdą kieszeń (Top 33).

Bramy pełne legend

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Fot. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, CC BY-SA 4.0

Zapewne wybierając się do sztolni zadacie sobie pytanie skąd wzięła się jej nazwa. Nawiązuje ona do pływających w jej wodach pstrągów, które w świetle lamp karbidowych wydają się być czarne.

Tarnogórska podziemna atrakcja ma jeszcze inne ciekawostki, które warto poznać. Płynąc łodzią w sztolni mija się kilka bram, które mają swoje nazwy i warte poznania legendy. Znajdziecie tu m.in. Bramę Pamięci, Bramę Odważnych albo Strachu czy Bramę Szczęścia albo Mądrości. W tej ostatniej warto zwrócić uwagę na spadające krople wody, które według legend mają spore znaczenie. Jeśli jakaś spadnie Wam na głowę, to znaczy, ze będziecie bardzo mądrzy. Jeżeli kropla wyląduje na Waszej ręce, będziecie bogaci. Jeśli poczujecie wodę na nodze, szczególnie na kolanie, to znaczy, że czeka Was długie, szczęśliwe życie, ale na starość nie ominie Was reumatyzm. Najważniejsze jednak, żeby kropla nie spadła Wam na plecy, bo to wróży ciężką pracę do końca życia. 😉

Sztolnia Czarnego Pstrąga – atrakcje dla odważnych

Choć Sztolnia w Tarnowskich Górach sama w sobie jest wyjątkową atrakcją, to warto odkryć także inne zaskakujące możliwości jakie daje ta podziemna trasa. Jedną z nich jest morsowanie w sztolni. Podziemna kąpiel w lodowatej wodzie to atrakcja, z której mogą skorzystać nie tylko zaprawieni w bojach miłośnicy tej formy spędzania wolnego czasu, ale także wszyscy spragnieni wrażeń i szukający nieco ochłody.

Zastanawiacie się w jaki sposób możecie jeszcze podziwiać wnętrza Sztolni Czarnego Pstrąga? Podziemny korytarz można przepłynąć przy pomocy ultralekkich i niezwykle wytrzymałych pontonów zwanych pacraftami. To pierwsza tego typu oferta na świecie. Podziemny rafting w obiekcie UNESCO to oferta dla spragnionych adrenaliny. Jest to także okazja, aby spojrzeć na zabytkową sztolnię z zupełnie innej perspektywy.

Przeczytajcie także: Tarnowskie Góry i kopalnia srebra z listy UNESCO.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

3 KOMENTARZE

  1. Nic się tu nie zgadza, ani to, że najdłuższa taka atrakcja ani to, że się płynie od tego szybu do tamtego, bo niby co potem, przenoszą te tratwy?

  2. Nie jest najdłuższy.
    To kłamstwo.
    Sztolnia Królowa Luiza ma 1100 m.
    Piękny to fakt ale rzetelność to cnota.
    Pisanie by pisać. A za artykuł mijający się z prawdą kasa leci.
    Słabe.

    • Dzień dobry Panie Piotrze, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Autorka artykułu już naprawiła swój błąd. Ta informacja o kasie jest frapująca… gdzie leci? Będziemy łapać. Proszę dawać znać. Pozdrawiamy bardzo serdecznie. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE