Warmia i Mazury to region, który jest chętnie odwiedzany nie tylko podczas wakacyjnych wojaży. Znajdziecie tu wspaniałą przyrodę, ogromną ilość jezior i atrakcje, które są tu wyjątkowo różnorodne. Jeśli zastanawiacie się gdzie jechać na jeden dzień na Warmii i Mazurach, to zebraliśmy dla Was sporo ciekawych propozycji.
Zamek w Nidzicy
Wybierając miejsca gdzie jechać na jeden dzień na Warmii i Mazurach warto wybrać któryś z zachwycających zamków tego regionu. Jednym z nich jest Zamek w Nidzicy, który często bywa mylony z zamkiem w Niedzicy w województwie małopolskim, ale to zupełnie inna warownia, której nie możecie pominąć.
Gotycki zamek krzyżacki w Nidzicy na Mazurach pochodzi z XIV wieku, a rozbudowano go w XV wieku. Warownia miała bardzo burzliwą historię, a największych zniszczeń doznała podczas II wojny światowej. Na szczęście obiekt został odbudowany, dzięki czemu dziś możemy zachwycać się jednym z najbardziej imponujących zamków krzyżackich w Polsce.
To również Was zainteresuje: Mazury – atrakcje ukryte i mało znane (Top 11).
Kanał Elbląski – Gdzie na jeden dzień na Warmii i Mazurach?
Województwo warmińsko-mazurskie może poszczycić się zabytkiem techniki, którego rozwiązanie hydrotechniczne uważane jest za wyjątkowe na skalę światową. Kanał Elbląski to sztucznie stworzona droga wodna łącząca Elbląg z Ostródą. Trasa ta mierzy 82 km, a po drodze czeka na Was aż 5 pochylni, gdzie różnica poziomów między najwyższym i najniższym punktem kanału wynosi niemal 100 m! Podczas rejsu czekają na Was także śluzy regulujące poziom wody oraz pochylnie, po których przetacza się statki ustawione na platformach. To ostanie rozwiązanie to atrakcja na skalę europejską, którą koniecznie musicie zobaczyć.
Dowiedźcie się więcej: Kanał Elbląski – poznajemy ciekawostki.
Piramida w Rapie
Piramida w Rapie to dość zaskakująca atrakcja, którą warto wybrać, jeśli nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień na Warmii i Mazurach. Ta dość nietypowa budowla powstała tu na początku XIX wieku. Fundator piramidy, pruski baron von Fahrenheid, do którego należała wieś Rapa, miał życzenie, aby pochować rodzinę właśnie w grobowcu o takim kształcie. Tak też się stało i piramida stała się grobowcem, przypominającym egipskie budowle. Na przestrzeni lat piramida była niszczona i narażana na kradzież drogocennych rzeczy, które mogły znajdować się wewnątrz. Do dziś zachowały się drewniane trumny, w których zamknięte są zmumifikowane ciała. Trumny możecie oglądać przez zakratowane okienka.
Wilczy Szaniec – Gdzie na jeden dzień na Warmii i Mazurach?
Warmia i Mazury znane są ze swoich historycznych miejsc, które wspólnie tworzą Szlak Fortyfikacji Mazurskich. Jednym z najbardziej znanych obiektów tego szlaku jest Wilczy Szaniec w Gierłoży, gdzie podczas II wojny światowej znajdowała się kwatera Hitlera. W lesie gierłoskim (niedaleko Kętrzyna) zbudowano kilkadziesiąt drewnianych baraków i żelbetowych, celowo dobrze ukrytych bunkrów. W kolejnych latach kwaterę rozbudowywano. Do budowy ogromnego kompleksu zaangażowano 20 tysięcy robotników. Gdy w 1945 roku wojna dobiegła końca wysadzono większość zabudowań, jednak ruiny najbardziej okazałych budowli przetrwały do naszych czasów. Dziś kompleks jest udostępniony do zwiedzania i robi spore wrażenie.
Zobaczcie także: Szlak Fortyfikacji Mazurskich – historia ukryta w schronach i zamkach.
Święta Lipka
Święta Lipka to jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Niewielka wieś na Mazurach co roku przyciąga tłumy wiernych. Skąd tak duże zainteresowanie? Wszystko zaczęło się wiele lat temu, a legenda o Świętej Lipce jest żywa do dziś. Dawno temu pewien skazaniec oczekiwał w celi na zamku w Kętrzynie na wykonanie wyroku. Ukazała się mu Matka Boska i nakazała wyrzeźbić figurkę w kawałku drewna. Kiedy strażnicy znaleźli jego pracę, uznali, że więźnia ułaskawił Bóg i uwolnili go. Figurka trafiła na lipę, a ta stała się miejscem kultu.
Jeśli będziecie mieli okazję odwiedzić to okazałe miejsce to koniecznie zwróćcie uwagę na niezwykły ołtarz, który znajduje się w bazylice. Jest to dzieło Krzysztofa Peuckera i Jana Dobla. W Świętej Lipce znajduje się też skarbiec przepełniony cennymi zbiorami.
Zobaczcie także: Największe sanktuaria w Polsce – znane na całym świecie.
Giżycko – Gdzie na jeden dzień na Warmii i Mazurach?
Giżycko to miasto położone w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Dawniej kojarzone było jako wojskowe, dziś to jeden z najchętniej odwiedzanych mazurskich kurortów, gdzie każdy znajdzie atrakcje dla siebie. Odnajdą się tu fani militariów, miłośnicy sportów wodnych oraz ci, którzy szukają błogiego lenistwa nad pięknymi jeziorami. Co warto zobaczyć podczas wizyty w Giżycku? Na obowiązkowej liście powinny znaleźć się: Twierdza Boyen, most obrotowy, port oraz wieża ciśnień.
Jednak Giżycko to przede wszystkim jedno z najlepiej położonych miast na Pojezierzu Mazurskim znajdujące się między dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin. Dzięki temu miejsce to jest rajem dla żeglarzy, ale także dla każdego, kto chce poznać miasto z innej (wodnej) perspektywy. Możecie wybrać się tu w rejsy statkiem, popływać na kajaku, łodzi, rowerku wodnym, a nawet spróbowania swoich sił na windsurfingu.
To także Was zainteresuje: Giżycko – atrakcje z Krainy Wielkich Jezior.
Skansen w Olsztynku
Kolejnym ciekawym miejscem, pozwalającym dowiedzieć jak żyli dawniej mieszkańcy tego regionu, jest Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, które istnieje tam od 1909 roku. Na terenie skansenu możemy podziwiać wiele ciekawych eksponatów architektury drewnianej. Znajduje się tu m. in. zagroda biedniacka z Mazur, karczma oraz piękne drewniane wiatraki. Na terenie skansenu można również oglądać ekspozycje rzadkich gatunków zwierząt gospodarskich polskiego pochodzenia takich jak konik polski, owce skudde, kury gołoszyjki i wiele innych.
Wiadukty w Stańczykach i Szlak Połamanych Semaforów
Wiadukty w Stańczykach to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji na Mazurach. Pośrodku gęstych lasów parku krajobrazowego znajdują się dwa kolosalne wiadukty kolejowe. Arkadowe mosty ciągną się nad koronami drzew i trzeba zadzierać głowę, by objąć je wzrokiem. Mosty w Stańczykach to konstrukcje budzące podziw i zaciekawienie. Jest to najwyższy most kolejowy w Polsce, którego wysokość to 36,5 metra, a długość 180 metrów.
Ze względu na swoją popularność na Wiaduktach w Stańczykach możemy spotkać sporą ilość turystów. Co ciekawe niedaleko znajdują się także inne, mniej znane, lecz równie okazałe wiadukty kolejowe. Jeden znajdziecie w Botkunach, a dwa w okolicy wsi Kiepojcie. Wszystkie mosty stanowią fragment dawnej linii kolejowej, która kiedyś łączyła Gołdap z Żytkiejmami. Dziś trasa, na której oprócz dawnych wiaduktów znajdziemy także dawne stacje i pozostałości torów, tworzy Szlak Połamanych Semaforów. Ten niezwykły szlak to pozostałość historii kolejnictwa, która do dziś pokazuje rozmach zbudowanych tu konstrukcji.
Mazurolandia – Gdzie na jeden dzień na Warmii i Mazurach?
Mazurolandia to ciekawa atrakcja, na mapie Warmii i Mazur, która znajduje się w miejscowości Gierłoży koło Kętrzyna (niedaleko Wilczego Szańca). Jest to miejsce łączące zabawę z odkrywaniem historii, zabytków i kultury regionu. W parku miniatur zobaczycie najpiękniejsze budowle Warmii i Mazur w skali 1:25, a wszystko to zlokalizowane na ogromnej mapie regionu. Wędrując po Mazurolandii zobaczycie m.in.: śluzę na Kanale Mazurskim, zamek Reszel, czy twierdzę Boyen. Jeśli lubicie historię, to z pewnością zainteresuje Was wystawa militariów z czasów II wojny światowej, oraz możliwość oddania strzałów z unikatowych replik broni wojennych.
Zobaczcie także: Parki Miniatur – mała podróż po najpiękniejszych miejscach na świecie (Top 16).
Śniardwy – największe jezioro w Polsce
Największą atrakcją Warmii i Mazur są jeziora i otaczająca je bajeczna przyroda. Nic więc dziwnego, że wybierając się w ten region kraju, chcemy poczuć bliskość wód i zobaczyć najpiękniejsze krajobrazy, których tu nie brakuje. Zastanawiając się gdzie jechać na jeden dzień na Warmii i Mazurach, aby było nie tylko zachwycająco, ale także ciekawie warto odwiedzić Śniardwy. Jest to największe jezioro w Polsce, które nazywane jest mazurskim morzem. Wiele osób uważa, że Śniardwy najpiękniej wyglądają o poranku, gdy unosi się lekka mgła, a wokół otacza nas bezkres wód niczym na środku oceanu. To wyjątkowe jezioro najlepiej podziwiać z perspektywy wody, jednak jest to opcja tylko dla doświadczonych żeglarzy, gdyż Śniardwy potrafią być nieprzewidywalne. Jeśli wolicie spokojniejszy wypoczynek, wybierzcie się na jedną z wielu plaż nad największym jeziorem w Polsce.
Przeczytajcie także: Najpiękniejsze jeziora na Mazurach (Top 10).
Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo
W Kadzidłowie, pomiędzy miejscowościami Ruciane-Nida i Mikołajki w Puszczy Piskiej, położony jest park zoologiczny o łącznej powierzchni około 100 hektarów. Znajduje się tu ponad 400 zwierząt z ponad 100 gatunków. Ten mazurski park to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie wciąż można zobaczyć dzikie zwierzęta w warunkach zbliżonych do naturalnych. Po kompleksie można poruszać jedynie z przewodnikiem, który z wielką pasją opowie Wam o mieszkających tu zwierzętach. Sporą atrakcją, szczególnie dla dzieci, jest możliwość wchodzenia na wybiegi tutejszych mieszkańców, uczestniczenie w karmieniu, a czasem nawet pogłaskanie ich. Wiele z mieszkających tu zwierząt to gatunki zagrożone wyginięciem np. wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek czy kurak leśny.
Zamek Reszel
Zamek Reszel to jeszcze jedna warownia, którą trzeba odwiedzić jeśli nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień na Warmii i Mazurach. Jej budowa trwała pół wieku i zakończyła się w 1401 roku. Twierdza była wielokrotnie oblegana i zdobywana przez wojska polskie i krzyżackie. Dzięki podpisaniu traktatu toruńskiego w 1466 roku, zamek w Reszlu przeszedł we władanie króla Polski. Na początku XVI wieku wybudowano nowe mury i zmodernizowano fortyfikacje. Od 1958 roku zamek jest stopniowo odnawiany i rozbudowywany o nowe atrakcje. Powstała tu galeria sztuki, pomieszczenia dla Domu Pracy Twórczej, a w 2021 roku hotel z restauracją oraz oddział Muzeum Warmii i Mazur, w którym możecie zobaczyć wystawy czasowe.