Strona głównaTop 10Gdzie jechać na jeden dzień w łódzkim? (Top 10)

Gdzie jechać na jeden dzień w łódzkim? (Top 10)

Chcąc spędzić wyjątkowy i nieszablonowy dzień, warto wybrać się w podróż do województwa łódzkiego. Czekają tu na Was bajeczne ogrody, okazałe romańskie zabytki i atrakcje, których nie spotkacie nigdzie w Europie. Najwyższa pora odkryć sekret: gdzie jechać na jeden dzień w łódzkim. Te miejsca na pewno Was zachwycą.

Arkadia (Gdzie jechać na jeden dzień w łódzkim)

Arkadia fot. Shutterstock

Każda pora roku jest dobra, aby przenieść się do idyllicznej Arkadii znanej z mitologii jako utopijna kraina szczęśliwości i beztroski. Co najważniejsze takie miejsce znajdziecie w naszej zachwycającej Polsce! Arkadia to wieś leżąca w województwie łódzkim, niedaleko Łowicza. Znajduje się tu piękny ogród, zachwycający piękną roślinnością i magią różnorodnych barw. Miejsce to zostało zaprojektowane przez architektów na wzór idealnego raju i z pewnością udało się osiągnąć spektakularny efekt. Wiosną Arkadia urzeka swoją piękną zielenią, latem ogromem kolorów, jesienią barwną czerwienią, brązem i żółcią, a zimą czarującą bielą. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda prawdziwa arkadia, to koniecznie odwiedźcie te magiczne ogrody.

Przeczytajcie więcej: Arkadia – mityczna kraina w sercu Polski.

Opactwo cystersów w Sulejowie

gdzie jechać na jeden dzień w łódzkim
Podklasztorze w Sulejowie. Fot. Shutterstock

Szukając zachwycających miejsc, gdzie jechać na jeden dzień w łódzkim, skierujcie się do Sulejowa. To właśnie tu macie szansę zobaczyć budynek, który nie zmienił się od 1232 roku. Opactwo cystersów w Sulejowie to piękny kościół, który jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Cystersi mieli w dawnej Polsce wiele opactw. Do Sulejowa zakonników przywołał Kazimierz II Sprawiedliwy z francuskiego Morimond. Ufundował im klasztor, do czego według legendy nakłoniła go pewna wizja. Książę miał zgubić się w puszczy podczas pogoni za jeleniem. Podczas tego wydarzenia dodatkowo zastała go burza. Wtedy usłyszał z nieba głos: „Zbuduj w tym miejscu kościół, a doprowadzę cię do sług twoich”. Po przebudzeniu król zobaczył 12 lwów, które doprowadziły go do towarzyszy. Na pamiątkę tego wydarzenia w kościele stanęło potem 12 rzeźb lwów (niezachowanych do dziś).

To również Was zainteresuje: Najpiękniejsze budowle romańskie w Polsce (Top 10).

Pałac w Nieborowie

gdzie jechać na jeden dzień w łódzkim
Pałac w Nieborowie. Fot. Shutterstock

Niedaleko wspomnianego wcześniej ogrodu w Arkadii znajduje się Pałac w Nieborowie, który jest jednym z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Wybierając zachwycające miejsca w województwie łódzkim, idealne na jednodniowe wyprawy, koniecznie wpiszcie na swoją listę Pałac w Nieborowie. Budynek zbudowano w latach 1690-1697 i jest on przykładem stylu barokowego. Pomysłodawcą wzniesienia w tym miejscu rezydencji był prymas Michał Stefan Radziejowski.

Dzięki przejęciu pałacu w roku 1774 przez Michała Hieronima Radziwiłła znacząco rozrosła się kolekcja obrazów przechowywanych w Nieborowie (spis dzieł sztuki zajmował aż 145 stron!). Po zakończeniu II wojny światowej rezydencja stała się odziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Odwiedzając to okazałe miejsce będziecie mogli zobaczyć m.in. odrestaurowane wnętrza pałacowe wraz z wyposażeniem, a także kolekcje obrazów, rzeźb, porcelany czy zegarów.

Orientarium w Łodzi (Gdzie jechać na jeden dzień w łódzkim)

Jeśli nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień w łódzkim, to podpowiadamy: do Orientarium! Ta, otwarta w 2021 roku atrakcja Łodzi znajduje się na terenie Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego. W jednym miejscu powstał ogromny kompleks hodowlano-wystawienniczy, gdzie zobaczycie faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Ogromna przestrzeń obiektu sprawia, że zwierzęta mogą poczuć namiastkę swojego naturalnego środowiska, a co za tym idzie możecie obserwować zwierzęta w warunkach jak najbliższych naturze.

Jakie atrakcje czekają na Was w tym wyjątkowym obiekcie? Zobaczycie tu m.in. największego słonia indyjskiego w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, krytycznie zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki. Wizyta w tym miejscu z pewnością będzie ciekawym przeżyciem.

Nota bene: Ci sami architekci, którzy zaprojektowali łódzkie Orientarium, stworzyli także projekt wrocławskiego Afrykarium – unikatowe oceanarium w skali świata

Muzeum i Skansen w Łowiczu

Podróżując po województwie łódzkim warto wybrać się do Łowicza. To właśnie tu znajduje się muzeum przybliżające historię Ziemi Łowickiej oraz kulturę Księżaków, czyli mieszkańców Łowicza. Początki działalności placówki sięgają przełomu XIX i XX wieku, kiedy to kolekcjoner i społecznik Władysław Tarczyński zebrał i udostępnił swoją kolekcję pod nazwą „Zbiory Starożytności”. Dziś w muzeum znajdziecie takie wystawy jak: Sztuka Baroku w Polsce, Historia miasta i regionu, Etnografia Księstwa Łowickiego czy Izba Pamięci Żydów Łowickich.

Obok Muzeum znajduje się także miniskansen, w którym zobaczycie najstarsze, przeniesione z terenu dawnego Księstwa Łowickiego, budynki mieszkalne i gospodarcze. Wystawę wzbogacają sprzęty oraz pojazdy używane w gospodarstwie wiejskim. Spacerując po ogrodzie, możecie obejrzeć także przykłady uli figuralnych i skrzynkowych oraz rabaty z roślinami wykorzystywanymi w magii i medycynie ludowej.

Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim

Jeśli chcielibyście odwiedzić jedno z najbardziej kolorowych miejsc w województwie łódzkim, to wybierzcie się do Tomaszowa Mazowieckiego. Miasto może pochwalić się wyjątkowo barwną atrakcją, którą koniecznie musicie zobaczyć podczas jednodniowych wycieczek. To właśnie tu utworzono Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła, który od lat przyciąga miłośników odpoczynku na łonie natury. To, co zachwyca w tym miejscu, to przede wszystkim magiczna barwa wody znajdującej się w źródłach. Wypływając spod ziemi woda przybiera niebiesko-zieloną barwę. To, jaki odcień uda Wam się dostrzec, zależy od aktualnej pogody, stopnia nasłonecznienia oraz zachmurzenia. Ta niezwykle czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, a przepuszcza odbite od dna niebieskie i zielone, które możecie podziwiać i zachwycać się lazurową wodą w samym środku Polski.

To także Wam się spodoba: Najbardziej kolorowe miejsca w Polsce. Nr 8 wybrano jednym z najbarwniejszych miast na świecie!

PGE Giganty mocy

Jedno z najbardziej interaktywnych miejsc, gdzie jechać na jeden dzień w łódzkim z dziećmi, znajduje się w Bełchatowie. PGE Giganty Mocy to nowoczesna placówka muzealna, w której dzieci poznają historię wydobycia węgla brunatnego i produkcji energii elektrycznej. A co najważniejsze wszystko to w interesujący i interaktywny sposób. Na najmłodszych czeka 11 sal, w których mogą wszystko zobaczyć, dotknąć, usłyszeć i poczuć, a co za tym idzie pobudzane są wszystkie ich zmysły. W PGE Giganty Mocy odbywają się także zajęcia edukacyjne, podczas których najmłodsi uczestniczą w warsztatach i odkrywają świat nauki oraz bogactwo górniczych tradycji. Dzieci dowiadują się m.in. jak wygląda górniczy mundur oraz co mówią nam kolory pióropuszy na górniczych czapkach.

Tematyka wytwarzania energii elektrycznej na drodze spalania węgla jest obecnie kontrowersyjnym tematem. Miejmy nadzieję, że swoboda i komfort dzieci, jakie czują podczas wizyty w tym miejscu, pomogą im nie tylko w przyswajaniu trudnej tematyki i skomplikowanych informacji, ale przede wszystkim w wyrobieniu sobie własnego zdania na temat wydobycia węgla.

Termy Uniejów (Gdzie jechać na jeden dzień w łódzkim)

Ciekawym miejscem, położonym w województwie łódzkim, są Termy Uniejów, które w 2011 roku uzyskały oficjalny status uzdrowiska termalnego. Główną atrakcją uniejowskiego kompleksu jest wykorzystanie w basenach wód geotermalnych o temperaturze 68 stopni Celsjusza, wydobywanych z głębokości 2 tys. metrów. Wykorzystanie wód w celach leczniczo-rekreacyjnych nadaje temu miejscu innowacyjny i niepowtarzalny charakter. Jeśli wybieracie się do Uniejowa w celach zdrowotnych, to znajdziecie tu baseny, które zawierają leczniczą wodę termalną. Możecie również skorzystać z tężni solankowej. W strefie rekreacyjnej można znaleźć rwącą rzekę, bufet wodny, taras wypoczynkowy, wyspę z jacuzzi, brodzik dla dzieci i zjeżdżalnie.

Przeczytajcie także: Uzdrowiska w Polsce – 12 hitów, także dla młodych.

Kolegiata w Tumie

kolegiata w tumie
Kolegiata w Tumie. Fot. Shutterstock

Kolejnym wyjątkowym miejscem, które musicie odwiedzić w łódzkim to Kolegiata w Tumie, która jest jednym z najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Kościół wzniesiono w XII wieku w pobliżu wczesnośredniowiecznego grodu. W budowie kościoła miał przeszkadzać diabeł Boruta, który zamieszkiwał podziemia zamku w pobliskiej Łęczycy. Niektórzy twierdzą, że widoczne wgłębienia na elewacji, to ślady pazurów Boruty.

Historia nie była łaskawa dla Kolegiaty w Tumie. Miejsce to zostało spalone a ludność, która schroniła się wewnątrz budynku podczas napadu Litwinów spłonęła w pożarze. Zaledwie kilka lat później na tych terenach pojawili się Krzyżacy, którzy również przyczynili się do zrujnowania kolegiaty. W roku 1947 rozpoczęto odbudowę kościoła, jednak dopiero w 1961 roku udało się przywrócić wnętrza kolegiaty do życia. W 1999 roku sprowadzono z Gniezna do Tumu relikwię św. Wojciecha, które dziś przyciągają w to miejsce pielgrzymów.

Szlak Młynów nad Grabią

Zastanawiając się gdzie jechać na jeden dzień w łódzkim, warto postawić na aktywną formę spędzenia czasu. Malowniczym miejscem, które przyciąga miłośników podróżowania na rowerach jest Szlak Młynów nad Grabią. Jest to 50-kilometrowy szlak, wytyczony na terenach gmin Łask i Sędziejowice. Przemierzając trasę, prowadzącą przez niezwykle zielone tereny, zobaczycie wiele interesujących ciekawostek związanych z regionem np. przepisy kulinarne czy informacje o produktach regionalnych. Jednak to, co na szlaku zachwyca najbardziej to budynki dawnych młynów, osady młyńskie i elektrownie wodne.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE