Atrakcje na Dolnym Śląsku to nie tylko Wrocław. Jakie miejsca warto zobaczyć wybierając się na urlop w tym województwie? Wiele jest mniej znanych atrakcji, które możemy polecić.
Sokołowsko – atrakcje na Dolnym Śląsku
Sokołowsko to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku słynąca niegdyś z uzdrowiska. W pięknym gmachu funkcjonowało pierwsze na świecie sanatorium dla gruźlików. Mówiono na Sokołowsko śląskie Davos nawiązując do słynnego szwajcarskiego kurortu, choć tak naprawdę to na wzór Sokołowska podobny ośrodek powstał w Davos. To Davos powinno się nazywać szwajcarskim Sokołowskiem. Dziś spalony budynek sanatorium stoi opuszczony. Ale urokliwe Sokołowsko, wieś Kieślowskiego, nadal przyciąga.
Czytaj więcej: Sokołowsko – śląskie Davos i wieś Kieślowskiego
Jezioro Pilchowickie – atrakcje na Dolnym Śląsku
Jezioro Pilchowickie położone jest na Dolnym Śląsku w okolicach Jeleniej Góry. Możemy tam podziwiać zaporę Pilchowicką na Bobrze i elektrownię wodną. Jest również interesujący most kolejowy. Zapora na Bobrze powstała w 1912 roku. Tama ma 62 m wysokości i 290 m szerokości, a także do 50 m grubości. To największa w Polsce kamienna zapora.
Wiadukt w Bolesławcu
Wiadukt w Bolesławcu to wyjątkowy przykład inżynierii kolejowej wykonany w całości z kamienia. Jest nie tylko jednym z najdłuższych tego typu obiektów w Polsce, ale i w całej Europie. W 1845 roku do Bolesławca doprowadzono linię kolejową. Jednocześnie prowadzono pracę nad jej przedłużeniem w kierunku Węglińca. Podstawowym zadaniem było więc stworzenie przeprawy przez Bóbr. Przy realizacji tego wyjątkowego projektu pracowało około 600 robotników.
Most gotycki w Kłodzku
Most gotycki w Kłodzku to ewenement na skalę regionu. Unikatowa konstrukcja mostu św. Jana została oddana do użytku prawdopodobnie w XIII wieku. Trochę później na filarach pojawiły się dostojne barokowe rzeźby. Niektórzy porównują przeprawę do słynnego mostu Karola w Pradze. Most gotycki w Kłodzku jest najstarszym obiektem tego typu w regionie. Często mówiono o nim most na jajach. Wszystko z powodu zaprawy jaka została użyta do jego budowy. Stosowano mieszankę z wapna, piasku i jaj.
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra koło Kłodzka była jedną z najpotężniejszych fortyfikacji XVIII wieku. Okazałe obwarowania mogły pomieścić aż 5000 żołnierzy, a zgromadzone w magazynach zapasy zapewniały prowiant nawet na pięć miesięcy oblężenia. Niektórzy twierdzą, że to właśnie tu może być ukryty sławny złoty pociąg. Jedynym testem dla Srebrnej Góry było oblężenie przez wojska napoleońskie podczas wojny Francji z Prusami. Twierdza nie została wtedy zajęta. Później forteca służyła jako więzienie.
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim znany jako pałac Marianny Orańskiej to piękna posiadłość w województwie dolnośląskim w otoczeniu pięknego parku. W 1838 r. tereny te trafiły w ręce niderlandzkiej królewny Marianny Orańskiej. Zaraz po zakupieniu majątku zleciła wykonanie projektu przyszłego pałacu. Praca ta przypadła w udziale jednemu z najwybitniejszych architektów – Friedrichowi Schlinklowi. Królewna nie oszczędzała na specjalistach. Za datę zakończenie budowy uznaje się rok 1872.
Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły wyróżniają się bardzo stromą ścianą. Znajdziemy je na karkonoskim szlaku między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Niektóre ze stromych ścian dochodzą do 150 m wysokości. Swoją ciekawą budowę geologiczną Śnieżne Kotły zawdzięczają zlodowaceniom.
Rynek w Boguszowie-Gorcach
Najwyżej położony w Polsce rynek znajduje się w Boguszowie-Gorcach, czyli w dolnośląskich Sudetach. Plac ten znajdziemy na wysokości 591,58 m n.p.m. Miasto może się poszczycić także najwyżej położonym stadionem w Polsce przy ulicy Kusocińskiego (664 m n.p.m.) i najwyżej położoną stacją kolejową i dworcem na linii Wrocław – Jelenia Góra (547 m n.p.m.).
Czytaj więcej: Boguszów-Gorce – Top 6 atrakcji dla wymagających
Zamek Książąt Oleśnickich
Zamek Książąt Oleśnickich należy do europejskiego szlaku zamków i pałaców. Jego budowa rozpoczęła się w XIII w. Początkowo była to warownia Piastów Oleśnickich. Dzisiaj możemy podziwiać go w ostatecznej, renesansowej formie. Szczególną urodą odznacza się dziedziniec zamkowy z przepięknymi krużgankami. Zamek jest udostępniony do zwiedzania cały rok.
Wodospad Wilczki
Wodospad Wilczki to rezerwat przyrody w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej i Międzygórza na Dolnym Śląsku. Rezerwat znajdziemy pod masywem Śnieżnika na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Został założony w 1958 roku i znajduje się on w obszarze Natura 2000.
Jezioro Leśniańskie
Jezioro Leśniańskie koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty na Dolnym Śląsku, a to dlatego że na jego brzegu wznosi się zamek Czocha, jedna z najwspanialszych warowni województwa. Na drugim brzegu odnajdziemy zamek Rajsko, ale są to sztuczne ruiny (nie ma dowodów, że istniał tam kiedyś zamek). Jezioro jest zbiornikiem zaporowym na Kwisie, tama została ukończona w 1905 r. Organizowane są po nim rejsy.
Rotunda św. Gotarda w Strzelinie
Rotunda św. Gotharda w Strzelinie to doskonały przykład architektury romańskiej. Pochodzi z XII lub (co bardziej prawdopodobne) z XIII w. Podobne rotundy można spotkać w Cieszynie, Strzelnie na Kujawach lub Stroni koło Oleśnicy. Pierwotny kształt rotundy jest zatarty, ale wciąż stanowi dobrze zachowany kościółek. W baroku określano go jako Polnische Kirche.
Kopalnia Złota Złoty Stok
Złoty Stok to najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce. Przez 700 lat eksploatacji wydobyto stąd 16 ton czystego złota. Ślady eksploatacji pierwszych złóż sięgają X wieku – po to wybudowano w tym miejscu osadę.
Dziś była kopalnia, czyli zespół sztolni, jest udostępniona dla turystów. Powstało w tym miejscu Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku. Ma największy w Europie podziemny wodospad.
Palmiarnia w Lubiechowie
Palmiarnia w Lubiechowie – dzielnicy Wałbrzycha, znajduje się przy trasie na Wrocław, przy ul. Wrocławskiej 158. Wybudowana w 1913 roku na zlecenie Henryka XV von Pless, ówczesnego właściciela zamku Książ, jest jednym z najstarszych obiektów tego rodzaju w Polsce. Palmiarnia znajduje się w pobliżu zamku Książ. Zwiedzanie obu obiektów można połączyć, kupując specjalny bilet na obie atrakcje. Często kolejki do kasy biletowej w palmiarni są krótsze niż w zamku.
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich to średniowieczny zabytek nazywany śląską Pizą, a jednocześnie najwyższa krzywa wieża w Polsce mierząca 34 m wysokości. Jej odchylenie od pionu wynosi obecnie 2 m 14 cm. Niezwykła jest grubość murów u stóp wieży (ponad 4 metry). Na szczyt prowadzi 139 schodów.