Ostatnio w internecie panuje swoista moda na śmianie się z Podlasia. Śmiesznostki śmiesznostkami – a jak jest naprawdę? Czy woj. podlaskie jest biedne, zacofane i nic się tam nie dzieje? Oto prawdy i mity o Podlasiu!

1. Podlasie to najbiedniejsze województwo w Polsce

Kotek w Suchowoli na Podlasiu. Fot. Pixabay

Fałsz. Podlasie znajduje się w dziesiątce najbogatszych województw w Polsce. Konkretnie zajmuje 8. miejsce. Nie osiąga wcale takich małych dochodów z podatków, toczy się tam wiele inwestycji. Cały ranking tutaj:

Najbogatsze województwa w Polsce (Top 10). Będziesz zaskoczony

2. Na Podlasiu wiele osób wyznaje prawosławie

blank
Krzyże na górze Grabarka. Fot. Dzerkach Viktar, Shutterstock

Prawda. Niektóre dane mówią o nawet 300 tys. wyznawców prawosławia, byłoby to w takim razie powyżej 50 proc. w Polsce. Znajduje się tam ponad sto parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Najbardziej znanym miejscem pielgrzymek jest Grabarka.

3. Podlasie to polski biegun zimna

suwalszczyzna
Suwałki. Fot. Shutterstock

Fałsz. Kiedyś tak myślano, ale polski biegun zimna to góry. Najniższe średnie temperatury zimowe i roczne są notowane na Hali Izerskiej w Sudetach. W 1995 r. powstała tam stacja meteorologiczna Nadleśnictwa Świeradów – to jest najzimniejsze miejsce w Polsce.

4. Głusza, łąki i bezkresny horyzont – prawdy i mity o Podlasiu

blank
Podlasie, okolice Tykocina. Fot. Shutterstock

Prawda. W bardzo wielu miejscach na Podlasiu jest wręcz idylliczna cisza. W dodatku na terenie województwa istnieją 4 parki narodowe, w tym najstarszy w Polsce – Białowieski Park Narodowy, a także największy – Biebrzański Park Narodowy. Dwa pozostałe to wigierski i narwiański.

Ochrona przyrody i środowiska naturalnego w województwie podlaskim obejmuje także 3 parki krajobrazowe, 85 rezerwatów przyrody oraz 2051 pomników przyrody.

5. Na Podlasiu brakuje atrakcji – prawdy i mity o Podlasiu

tanie miejsca na wakacje w polsce cerkiew w puchłach
Cerkiew w Puchłach na Podlasiu. Fot. Shutterstock

Fałsz! Podlasie obfituje w niezwykłe miejsca do odwiedzenia. To nie tylko liczne piękne cerkwie i kościoły. Uzdrowisko w Supraślu słynie z mikroklimatu i złóż borowin. Parki narodowe także koniecznie trzeba odwiedzić, zwłaszcza Białowieski PN. Piękny jest dworek gubernatora w Białowieży – najstarszy budynek w miejscowości.

Miłośnicy architektury będą zachwyceni dworkami. Pałac Branickich w Białymstoku podobnie jak ten w Choroszczy oraz pałac Paca w Dowspudzie (pozostałości) są jedyne w swoim rodzaju. Koniecznie trzeba zobaczyć Kanał Augustowski oraz klasztor kamedułów w Wigrach. Twierdze też tam są: zamek w Tykocinie oraz Twierdza Osowiec pochodzą z różnych epok, ale są równie ciekawe.

6. Podlaskie jako jedyne graniczy z 3 państwami

blank
Okolice Suwałk, niedaleko trójstyku granic. Fot. Shutterstock

W zasadzie to prawda. Oczywiste jest, że Podlaskie graniczy z Białorusią i Litwą, wyraźnie widać to na mapie. To, czego nie widać tak dobrze, to Trójstyk Granic Wisztyniec. Trójstyk to miejsce, w którym stykają się granice trzech państw. 7 km na wschód od Żytkiejm w Puszczy Rominckiej zbiegają się granice Polski, Litwy i Rosji – konkretnie obwodu kaliningradzkiego. Tam też dochodzi granica województwa warmińsko-mazurskiego, więc to nawet swoisty czwórstyk.

Czytaj więcej: Trójstyk – stań w trzech państwach jednocześnie!

7. Województwo podlaskie to tylko Podlasie

podlasie
Typowy krajobraz Podlasia. Fot. Shutterstock

Fałsz. Obszar województwa nie pokrywa się z obszarem Podlasia. W skład woj. podlaskiego wchodzą: Podlasie (36 proc.), Pojaćwielska Suwalszczyzna (okolice Augustowa, Sejn, Suwałk: 35 proc.), Mazowsze (ziemia łomżyńska i wiska: 20 proc.), Polesie (7 proc.), Ruś Czarna o Mazury (po 1 proc.).

8. Podlasie najbardziej zróżnicowane kulturowo

meczet w kruszynianach
Meczet w Kruszynianach – najstarszy meczet tatarski w Polsce. Fot. Shutterstock

Prawda. Żyje tu około 50 tys. obywateli Białorusi i kilka tysięcy Litwinów. Można spotkać także Tatarów, Romów i Żydów. Przyjeżdżają tam też Rosjanie i Ukraińcy. Wiele osób mówi gwarą z elementami naleciałości ze Wschodu.

Próbka gwary tutaj: Mowa chachłacka – gadać po swojemu na wschodzie

9. Woj. podlaskie jest najmniejsze

wiatrak koźlak na podlasiu
Wiatrak Koźlak w Tykocinie na Podlasiu. Fot. Shutterstock

Fałsz i to wielki. Podlaskie jest szóste pod względem wielkości wśród 16 województw. Wyprzedza Dolny Śląsk i Małopolskę. Z powierzchnią 20 180 kmkw woj. podlaskie jest ponad dwa razy większe niż zamykające listę woj. opolskie.

Przeczytaj także Podlasie – atrakcje inne niż wszystkie.

Poprzedni artykułTeż jesteś tym typem turysty? W Tatrach takich nie chcą!
Następny artykuł7 powodów, dla których powinieneś jechać na urlop jesienią
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here