Co najchętniej czytaliście w 2017 roku? Lubicie tajemnicze miejsca, historyczne zagadki, zamki i… kopalnie. Interesujecie się bieżącymi tematami i szukacie rzetelnych informacji o najciekawszych atrakcjach Polski. To wszystko w PolskaZachwyca.pl. Najciekawsze w Polsce to zbiór najpopularniejszych tekstów od miejsca 10 do 1.

10. Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Najciekawsze w Polsce jarmarki zestawiliśmy w popularny tekst, Fot. Shutterstock

W listopadzie rozgrzał Was tekst o najpiękniejszych polskich jarmarkach, gdzie do Świąt można było kupić regionalne produkty, rękodzieło czy pamiątki, a także napić się grzańca. Na pewno będzie aktualny także w przyszłym roku.

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

9. W czym Polacy są dobrzy

blank
Maliny to jeden z towarów eksportowych naszego kraju. W czym jeszcze Polacy są dobrzy? Fot. Shutterstock

Kolejne miejsce w naszym zestawieniu zajmuje tekst, który rzutem na taśmę wskoczył do niego pod koniec 2017 roku. Ciekawiło Was, w czym Polacy są najlepsi lub prawie najlepsi na świecie. A jest się czym pochwalić! Tekst poniżej:

W czym Polacy są dobrzy? Będziesz zaskoczony (Top 12)

8. Centralny Port Komunikacyjny

blank
Polskie Linie Lotnicze

W listopadzie zaciekawiły Was szczegóły dotyczące budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z tego największego w Polsce lotniska odlecimy w 2027 roku.

Centralny Port Komunikacyjny – to będzie największe lotnisko

7. Kopalnia Guido

blank
Kopalnia Guido jest jedną z ciekawszych w Polsce

To punkt obowiązkowy wycieczki na Górny Śląsk. Nie dość, że w kopalni Guido odbywają się różne koncerty i imprezy, to każdego dnia obiekt jest otwarty do zwiedzania i można poznać jego niezwykłą historię. Takiego wyrobiska nie ma nigdzie indziej na świecie, a dodatkowo wyposażenie kopalni nadal działa i można zaobserwować, jak maszyny pracują!

Kopalnia Guido – ciekawa i tańsza niż Wieliczka

6. Wilczy Szaniec

blank
Wilczy Szaniec – tajna kwatera Hitlera w Polsce

W latach 1941-44 w Wilczym Szańcu (Wolfsschanze) znajdowała się kwatera Hitlera. W lesie gierłoskim na podmokłym terenie na wschód od Gierłoża (niedaleko Kętrzyna) zbudowano kilkadziesiąt drewnianych baraków i żelbetowych, celowo dobrze ukrytych bunkrów. Ten tekst był jednym z chętniej czytanych przez Was w ubiegłym roku.

Wilczy Szaniec – kwatera Hitlera w Polsce

5. Przejścia graniczne

blank
Trójstyki to jedne z ciekawszych granic

Przejścia graniczne w Polsce można pokonać koleją, kajakiem, da się także stanąć w trzech państwach jednocześnie. Spodobał Wam się tekst o najbardziej oryginalnych granicach naszego kraju.

Najbardziej oryginalne przejścia graniczne w Polsce

4. Kwatera w Mamerkach

blank
Budowle tajnej kwatery w Mamerkach

Na terenie dzisiejszej Polski naziści zbudowali wiele kwater dla dowódców. Były bunkry Hitlera, Himmlera czy Ribbentropa. Ale to kwatery w pobliżu linii kolejowej Kętrzyn – Węgorzewo na Mazurach budowane przez Naczelne Dowództwo Wojsk Lądowych III Rzeszy (OKH) wzbudziły Waszą większą ciekawość. OKH odpowiadało ono za prowadzenie walk na froncie wschodnim. Niemcy przygotowywali się do ataku na Rosję.

Kwatera w Mamerkach. Zamach na Hitlera i Bursztynowa Komnata

3. Bóbrka

Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce
Bóbrka. Fot. Avillfofto, Shutterstock

Najstarsza kopalnia ropy na świecie znajduje się w Polsce, a tekst o niej znalazł się na podium najchętniej czytanych przez Was artykułów. Poniżej przypomnicie sobie historię o tym, jak w 1854 r. Łukasiewicz, Trzecieski i Klobassa-Zrencki założyli słynną kopalnię.

Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy na świecie

2. Zamek w Mosznej

Opolskie atrakcje: zamek Moszna
Opisując najciekawsze w Polsce zamki nie sposób pominąć Mosznej

Zamek Moszna to niezwykłe połączenie różnych stylów architektonicznych. Budowla powstała jako pałac barokowy. Dziś zachwyca swą urodą przypominając czarodziejski zamek. Wspominaliśmy, że działa tam szkoła magów?

Zamek Moszna – miejsce jak z bajki

1. Zamek Olsztyn na Warmii?

blank
Zamek Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Fot. Shutterstock

Najchętniej czytany przez Was tekst w 2017 roku dotyczył pomyłki linii Wizz Air, które zachęcały swoich pasażerów wizytą na lotnisku Olsztyn-Mazury zdjęciem zamku w Olsztynie, ale na Śląsku. Olsztyny są w Polsce dwa, w obu znajdują się zamki. Samoloty lądują na Warmii, ale turyści mogą się nieźle zdziwić, że reklamowanego przez Wizz Air zamku nie ma w bliskim lotniska Olsztynie.

Zamek Olsztyn na Warmii? Wizz Air się pomylił

Poprzedni artykułZamek Reszel – tu spalono ostatnią czarownicę
Następny artykułOgrody Hortulus w Dobrzycy – spektakularny labirynt
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.