Strona głównaTop 10Gdzie jechać na weekend z Warszawy? 9 podpowiedzi

Gdzie jechać na weekend z Warszawy? 9 podpowiedzi

Gdzie jechać na weekend z Warszawy? Wiele jest miejsc w niedalekiej odległości od stolicy idealnych do zorganizowania tam jednodniowego lub dwudniowego wypadu. Oto 9 miejsc w pobliżu Warszawy, gdzie warto pojechać na weekendową wycieczkę.

Zamek w Czersku

zamek w czersku
Zamek w Czersku. Fot. Shutterstock

Ta imponująca warownia stoi od czasów Władysława Hermana lub Bolesława Śmiałego (nie ma co do tego pewności). Jest na tyle niedaleko od stolicy, że idealnie nadaje się na weekendowy wyjazd z Warszawy.

To tutaj w 1229 roku książę Konrad mazowiecki uwięził Henryka Brodatego i wypuścił dopiero po interwencji księżnej Jadwigi, gdy Brodaty zrzekł się roszczeń do Małopolski. Henryk Brodaty nie był jedynym, który podzielił taki los. Konrad lubił więzić ludzi na zamku w Czersku. W 1239 roku pozbawił wolności Bolesława Wstydliwego.

Jeśli nie wiecie, gdzie jechać na weekend z Warszawy a kochacie zamki, musicie tu przyjechać.

Czytaj więcej: Zamek Czersk – rezydencja Bony w żółtych płomieniach liści

Dom Fryderyka Chopina

Dom Fryderyka Chopina
Dom Fryderyka Chopina. Fot. Shutterstock

Weekendowy wyjazd z Warszawy to także doskonała okazja, by odwiedzić dom Fryderyka Chopina. To tu rozkwitła miłość państwa Chopinów: Justyny z Krzyżanowskich i guwernera Mikołaja.

1 marca 1810 roku na świat przyszedł Fryderyk, a jesienią tego samego roku Chopinowie postanowili opuścić Żelazową Wolę. Mimo, że na początku swojego życia Fryderyk nie był tam zbyt długo, nie był to jego ostatni kontakt z miejscem urodzenia. Często tam przyjeżdżał. Warto zrobić to samo jeśli wciąż zastanawiacie się gdzie jechać na weekend z Warszawy.

Zobacz ceny i lokalizację: Dom Fryderyka Chopina w przewodniku Polska Zachwyca.

Pałac w Otwocku Wielkim

pałac w otwocku wielkim na weekend z warszawy
Pałac w Otwocku Wielkim. Fot. Shutterstock

Jeśli zastanawiacie się gdzie jechać z Warszawy na weekend by poczuć się jak arystokrata, polecamy pałac w Otwocku Wielkim.

XVII–wieczna rezydencja zbudowana dla marszałka wielkiego koronnego Kazimierza Bielińskiego ma zdecydowanie niezwykłą lokalizację. Pałac umiejscowiono na wyspie jeziora Rokola. To jeden z piękniejszych przykładów rezydencji barokowych na Mazowszu. Od 2004 roku we wnętrzach Pałacu w Otwocku Wielkim mieści się muzeum, które jest odziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Czytaj więcej: Pałac w Otwocku Wielkim – rezydencja na wyspie

Kampinoski Park Narodowy

puszcza kampinoska
Chatka w Puszczy Kampinoskiej. Fot. Shutterstock

Na zachód od stolicy w pradolinie Wisły leży Puszcza Kampinoska: idealne miejsce na weekend z Warszawy jeśli kochacie zieleń i naturę. Większość Puszczy Kampinoskiej należy do Kampinoskiego Parku Narodowego. To jeden z rezerwatów biosfery UNESCO. Symbolem parku jest łoś, przywrócony w tym miejscu. Mieszkają tu także bobry i rysie.

Twierdza Modlin

twierdza modlin
Twierdza Modlin. Fot. Shutterstock

Twierdza Modlin to potężny system umocnień położony zaledwie 35 kilometrów od Warszawy. To najdłuższy budynek w Europie. Ten wielki system fortów w czasie oblężeń był schronieniem nawet dla 60 tysięcy ludzi. Twierdza Modlin jest znacznie większa niż Wawel czy zamek w Malborku. Dla miłośników historii to odpowiedź na pytanie gdzie jechać na weekend z Warszawy.

Pierwsze fortyfikacje na terenie Modlina pojawiły się podczas potopu szwedzkiego. Kolejne umocnienia powstały z rozkazu Napoleona I. Z kolei we wrześniu 1939 roku została otoczona przez wojska niemieckie.

Czytaj więcej: Twierdza Modlin – najdłuższy budynek w Europie

Kościół w Brochowie

kościół w brochowie
Gdzie jechać na weekend z Warszawy? Może kościół w Brochowie. Fot. Shutterstock

Niesamowity kościół św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie został zbudowany w latach 1551-1561 jako świątynia obronna, a to czyni z niej perełkę architektury. Obwarowania musiały mieć charakter symboliczny – według historyków świadczy to o rozmachu inwestora, murów nie stawiano z obawy przed wrogiem.

W kościele w Brochowie wzięli ślub rodzice najsłynniejszego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Stało się to w roku 1806 r. Cztery lata później, w Wielkanoc 1810 roku, ich syn został tutaj ochrzczony. Przypomina dziś o tym pamiątkowa tablica.

Czytaj też: Atrakcje Brochowa – kościół-forteca i piękna puszcza

Zamek w Liwie

zamek w liwie
Gdzie jechać na weekend z Warszawy? Idealny będzie zamek w Liwie. Fot. Shutterstock

Zamek w Liwie zbudowano w XV wieku za Janusza I Starszego. Książę chciał mieć warownię na granicy księstwa na brzegu Liwca. Był to posterunek przy przeprawie przez rzekę. Niewielką warownię na wzniesieniu postawiono na planie prostokąta.

W XVIII wieku powstał przy niej murowany barokowy dwór. Twierdza była wielokrotnie niszczona przez Szwedów. W czasie II wojny światowej Niemcy stwierdzili, że zamek był krzyżacki więc zaczęli jego odbudowę. Porzucili ją, gdy dowiedzieli się prawdy. Dziś mieści się tam muzeum.

Czytaj więcej: Zamek w Liwie – tu usłyszysz legendę o żółtej damie

Farma Iluzji

farma iluzji
Farma Iluzji. Fot. Shutterstock

Farma Iluzji jest świetną opcją dla rodzin z dziećmi, które nie wiedzą gdzie jechać na weekend z Warszawy. Łatwiej powiedzieć, czego tam nie ma, bo moc atrakcji jest ogromna. Aż trudno je wymienić! Żeby tylko wspomnieć latającą chatę, pokój Amesa, muzeum iluzji, tunel zapomnienia, pałac luster, czy też gabinet cieni. Są smoki, piraci, tyrolka, basen i wiele innych. Najmłodszym dzieciom na pewno spodoba się minizoo z zagrodą uroczych puchatych króliczków.

Ogrom atrakcji i ceny poznacie w przewodniku: Park rozrywki Farma Iluzji

Alpakarium

alapakarium
Fot. Alpakarium

Jeśli już o uroczych i puchatych zwierzątkach mowa, to warto pojechać do Rudki by spotkać się z alpakami.

Gospodarze Alpakarium po latach życia w stolicy postanowili wrócić w rodzinne strony. Znaleźli piękny stary dom na skraju lasu w Rudce w woj. mazowieckim, blisko granicy z woj. lubelskim i podlaskim. Postanowili hodować przy nim alpaki.

Teraz jest tam idylliczny zakątek, gdzie można przenocować i wytulić alpaki. Alpakarium gwarantuje czyste pachnące lasem powietrze.

Czytaj więcej: Alpakarium – nie uwierzysz jak urocze miejsce mamy w Polsce

Już wiecie gdzie jechać na weekend z Warszawy? A może macie inne pomysły?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE