Niemodlin to urokliwa miejscowość na Opolszczyźnie, gdzie zabytki stoją na każdym kroku. Zamek w Niemodlinie wybudowany przez księcia Bolesława Niemodlińskiego, po wielu przebudowach stał się perełką renesansu. Od kwietnia 2017 r. można w nim podziwiać imitację Bursztynowej Komnaty. Nieopodal miejscowości znajduje się też między innymi najstarsze arboretum w Polsce. Przenieśmy się więc do magicznego Niemodlina, położonego nieopodal Opola, po drugiej stronie autostrady A4.

3. Replika w Zamku Niemodlin

Bursztynową Komnatę można podziwiać także w Zamku Niemodlin – choć to oczywiście replika. Mało kto słyszał o jej poszukiwaniach w 2017 roku, a to historia na świetny film! Bursztynowa Komnata została znaleziona w skrzyniach i jest podobno wiernym odzwierciedleniem tej oryginalnej. Bursztynowa Komnata w Niemodlinie wykonana jest z materiału imitującego bursztyn.

Gdy w zamku odkryto skarb, przypomniano sobie, że Niemodlin leży na przecięciu ważnych szlaków: Via Regia, którą budowali Rzymianie, prowadzi niemal przez całą Europę. Droga krajowa 46 prowadzi dawnym szlakiem z dzisiejszej wschodniej Polski przez jej centrum (między innymi Łódź i Niemodlin) i potem biegnie aż do Pragi.

Obecnie Zamek Niemodlin przechodzi rewitalizację, dlatego piętro z komnatą nie jest dostępne w czasie powstawania tego tekstu. W planach jest jednak ponowne udostępnienie repliki Bursztynowej Komnaty dla zwiedzających w lipcu 2021 r. Zamek przyciąga nie tylko komnatą. Można tam obejrzeć także ikony, hodowlę danieli i izbę tortur oraz oczywiście samo muzeum zamkowe w pięknych murach warowni.

Zamek Niemodlin
Zamek Niemodlin. Fot. materiały prasowe niemodlinzamek.pl
Poprzedni artykułGdzie jechać w czerwcu? Najpiękniejsze zakątki i imprezy plenerowe
Następny artykułMierzeja Wiślana – atrakcje bursztynowej krainy (Top 11)
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here