Strona głównaTop 10Ciekawe miejsca w Polsce za darmo (zestawienie)

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo (zestawienie)

Przedstawiamy ciekawe miejsca w Polsce, które zwiedzimy zupełnie za darmo. Jeśli nie wiecie, gdzie pojechać w Polsce na weekend lub nieco dłuższy wypad i nie wydać przy tym zbyt wiele służymy naszą listą. Mamy mnóstwo interesujących bezpłatnych atrakcji.

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo – Warszawa

ciekawe miejsca w polsce za darmo
Plac Zamkowy w Warszawie – jedno z popularniejszych miejsc na turystycznej mapie Polski.

Do Zamku Królewskiego w Warszawie w niedziele wejdziemy zupełnie za darmo. W sezonie zimowym atrakcja jest otwarta w godz. 10:50-15, a w letnim od 10:50 do 17. W środku obejrzymy m.in. ekspozycje jednych z najsłynniejszych polskich obrazów.

W ramach odwiedzin można oglądać zrekonstruowane sale zamku m. in. królewską sypialnię, salę tronową czy salę wielką (balową). Doskonale odwzorowane pomieszczania pozwalają zobaczyć jak kiedyś żyli i mieszkali polscy władcy.

Czytaj więcej: Zamek Królewski w Warszawie. Z wizytą w domu króla

Inne darmowe atrakcje Warszawy to m.in. Łazienki Królewskie, pałac Sobieskiego w Wilanowie czy galeria Zachęta.

Zobacz też: Darmowe atrakcje Warszawy – top 7

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo – Wrocław

ciekawe miejsca w polsce darmowe atrakcje wrocławia labirynt brochów
Labirynt w parku na Brochowie zwiedzimy za darmo. Fot. Piotr Grajek, źródło: Maps Google

Wszystkie najważniejsze darmowe atrakcje Wrocławia skupione są wokół Rynku i Ostrowa Tumskiego oraz Hali Stulecia. To trzy najbardziej popularne wśród turystów rejony miasta.

Koniecznie trzeba obejść dookoła Rynek, zobaczyć Ostrów Tumski wraz z mostem Tumskim i słynnymi latarniami gazowymi. Możemy też wejść do archikatedry i kościoła pw. Świętego Krzyża i św. Bartłomieja. To naprawdę ciekawe miejsca w Polsce.

W okolicy Hali Stulecia (do której także mamy szansę wejść za darmo, by ją po prostu obejrzeć od środka, jeśli akurat nie odbywa się żadne biletowane wydarzenie) znajduje się Pawilon Czterech Kopuł, fontanna multimedialna na Pergoli i park Szczytnicki: wszystkie te atrakcje można zwiedzić za darmo.

We Wrocławiu nie brakuje także muzeów i galerii, gdzie w wybrane dni wstęp jest darmowy. Są to m.in. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Architektury i Muzeum Sztuki Cmentarnej, gdzie wejdziemy za darmo w czwartki.

Czytaj o tym więcej: Darmowe atrakcje Wrocławia – Top 13

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo – Kraków

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo
Kościół Mariacki w Krakowie. Fot. Shutterstock

W Krakowie za darmo zobaczymy oczywiście Rynek Główny wraz z Sukiennicami oraz Katedrę Mariacką. We wtorki obejrzymy też bezpłatnie podziemia pod Rynkiem i Sukiennicami. Samo zwiedzanie katedry na Wawelu (bez dzwonu Zygmunta i grobów królewskich) też jest darmowe.

Apteka Pod Orłem przy pl. Bohaterów Getta była jedyną apteką w getcie krakowskim. Wystąpiła w filmie Lista Schindlera. Dziś mieści się tam muzeum poświęcone historii holokaustu Żydów krakowskich. W poniedziałki wejdziemy tam bezpłatnie. Starą Synagogę przy ul. Szerokiej na Kazimierzu także zobaczymy za darmo w poniedziałki. W ten sam dzień za darmo możemy obejrzeć wystawę stałą Fabryki Schindlera. Ciekawe miejsca w Polsce znajdziemy głównie w Krakowie. Ale to nie wszystko!

Przy ul. św. Jana odwiedzimy też Muzeum Bursztynu. We wtorki z kolei bezpłatnie zobaczymy Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Lipowej. W soboty od godz. 10 do 14 wejdziemy zaś do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W niedziele bezpłatnie można oglądać dom Jana Matejki przy ul. Floriańskiej wraz ze znajdującymi się tam eksponatami, podobnie jak dom Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej.

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo – Toruń

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo
Toruń to miasto, gdzie wiele atrakcji możemy zobaczyć za darmo. Fot. Shutterstock

Podróż po Toruniu warto zacząć od pomnika Mikołaja Kopernika. Znajduje się on na Rynku Staromiejskim od 1853 roku co czyni go drugim najstarszym w Polsce pomnikiem astronoma. Ratusz można za darmo zwiedzać w środy (wystawy stałe). W ten sam dzień obejrzymy bezpłatnie Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów przy ul. Łaziennej. Podobnie jest z Kamienicą pod Gwiazdą (przy Rynku) i Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika przy ul. Franciszkańskiej.

Średniowieczna Krzywa Wieża i Dom Mikołaja Kopernika niestety są obecnie niedostępne.

Czytaj też: Toruń – atrakcje, których nie chcecie pominąć (Top 10)

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo – Łódź

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo pałac izraela poznańskiego
Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi. Fot. Shutterstock

Łódzki Luwr, czyli Pałac Izraela Poznańskiego zwiedzimy za darmo w środy. Inne odziały łódzkich muzeów także wyznaczyły bezpłatne dni wstępu. Np. do Muzem Sztuki przy ul. Więckowskiego 36 wejdziemy w czwartki nie płacąc ani złotówki. W piątki ta zada obowiązuje Muzeum Włókiennictwa przy Piotrkowskiej, w czwartki w Muzeum Kinematografii przy pl. Zwycięstwa 1. Do Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy Gdańskiej też wejdziemy za darmo.

Zobacz też: Łódź – atrakcje polskiej stolicy filmu (top 8)

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo – Poznań

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo
Poznań ma wiele darmowych atrakcji

W Poznaniu za darmo zobaczymy Rynek, gdzie w każde południe trykają poznańskie koziołki. Muzeum Narodowe przy al. Marcinkowskiego, Archeologiczne przy ul. Wodnej a także dwa przy Starym Rynku: Muzeum Instrumentów Muzycznych i Muzeum Historii Miasta Poznania, w soboty także odwiedzimy bezpłatnie.

Zamek Cesarski przy ul. św. Marcin, gdzie mieści się Centrum Kultury, Teatr Animacji i Centrum Sztuki Dziecka, zobaczymy codziennie za darmo. Podobnie jest w Starym Zoo, które dziś bardziej przypomina park.

Warto się wybrać nad Maltę, gdzie w ciszy za darmo odpoczniemy nad jeziorem. Miłośnicy zakupów rozerwą się też w Starym Browarze: jeśli nic nie kupujemy, wycieczka do zrewitalizowanego centrum handlowego też będzie bezpłatna.

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo – Gdańsk

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo
W Trójmieście można się rozerwać zupełnie bezpłatnie. Fot. Shutterstock

Zacznijmy od Fontanny Neptuna na Długim Targu. Za darmo zobaczymy też słynnego Żurawia (w środy)

Ciekawe miejsca w Gdańsku za darmo to też kościół św. Katarzyny z zegarem pulsarowym i pomnik Poległych Stoczniowców.

Czytaj również: Darmowe atrakcje Gdańska – Top 6

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo – Bydgoszcz

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo
Bydgoszcz bardzo się ostatnio zmieniła. Fot. Shutterstock

Gdy dobrze się przyjrzycie, na zdjęciu powyżej zobaczycie Przechodzącego przez rzekę. Jest to rzeźba na linie, która powstała z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Fascynujące jest to, że mimo wiatrów, burz i innych niedogodności pogodowych mężczyzna na linie nigdy nie traci równowagi. Doskonale prezentuje się z rzeki Brdy.

Na ul. Długiej za darmo możemy podziwiać Bydgoską Aleję Autografów. Miejscem spotkań jest też Wyspa Młyńska. Z kolei bydgoska fara to najstarszy i najcenniejszy zabytek miasta, pięknie położony nad Wodą. Bydgoszcz bywa zwana Wenecją, bo bulwary spacerowe nad Brdą naprawdę pięknie się prezentują.

Przygotowaliśmy dla Was więcej, zobacz: Darmowe atrakcje Bydgoszczy – Top 8

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo – Zamość

Ciekawe miejsca w Polsce za darmo
Zamość to prawdziwa perła renesansu. Fot. Shutterstock

Wiele jest miejsc, które zobaczymy w Zamościu za darmo. Ogółem najbardziej warta uwagi jest sama zabudowa z centralnym Rynkiem z pięknymi kamieniczkami, pałacem Zamoyskich i murami obronnymi.

Kościół św. Katarzyny i franciszkański Kościół Zwiastowania NMP to także ciekawe bezpłatne atrakcje Zamościa. Stara Brama Lubelska w Zamościu jest z kolei częścią dawnych fortyfikacji. To ją Jan Zamoyski kazał zamurować po wizycie Jana Batorego – obiecał królowi, że nikt poza nim już nią nie przejdzie.

Czytaj także: Darmowe atrakcje Zamościa – Top 9

Jakie są Wasze ulubione ciekawe miejsca w Polsce za darmo?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE