Strona głównaTop 10Wakacyjne rejsy statkiem (Top 16). Nr 11 zupełnie Was zaskoczy!

Wakacyjne rejsy statkiem (Top 16). Nr 11 zupełnie Was zaskoczy!

Wakacje to idealny moment na przeżycie niezapomnianej podróży. Okazją, aby niestandardowo spędzić czas jest wycieczka po morzu, rzece, kanale czy jeziorze. Przygotowaliśmy dla Was oryginalne rejsy statkiem, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Obierzcie kurs na wodną przygodę!

Zalew Wiślany (Krynica Morska – Frombork)

rejsy statkiem
Zalew Wiślany. Fot. Pixabay

Jeśli spędzacie urlop nad Zalewem Wiślanym warto zwiedzić dwa wyjątkowe miasta – Krynicę Morską oraz Frombork. Oba miasta połączone zostały za pomocą rejsów Żeglugi Gdańskiej. Podczas 1,5 godzinnej przeprawy tradycyjnym katamaranem podziwiać możecie zalew, który jest dawną częścią Bałtyku naturalnie oddzieloną od morza Mierzeją Wiślaną.

Będąc w Krynicy Morskiej koniecznie przespacerujcie się pięknym deptakiem, odwiedźcie latarnię morską i zobaczcie port morski. Odwiedziny we Fromborku to natomiast okazja do zwiedzania Wzgórza Katedralnego oraz planetarium – miejsca pracy samego Mikołaja Kopernika.

Przeczytaj także: Frombork – atrakcje miasta Kopernika (Top 14) oraz Mierzeja Wiślana – atrakcje bursztynowej krainy (Top 11).

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Mazury. Fot. Shutterstock

Kolejna propozycja przypadnie do gustu miłośnikom jezior. Wielkie Jeziora Mazurskie z dziewiczym krajobrazem, różnorodnością szlaków wodnych i pięknymi lasami stanowią wyjątkową krainę, która przyciąga swoimi naturalnymi walorami. Chcąc odkryć szlak wodny, którego historia sięga XIV wieku, wybierzcie się na rejsy statkiem. Możecie wybrać się na wycieczkę jednodniową lub dłuższą wyprawę po mazurskiej krainie.

Swoją podróż możecie rozpocząć z Węgorzewa, płynąc przez Giżycko i Ryn aż do Mikołajek, skąd można wyruszyć do Pisza lub Rucianego-Nidy. Podziwianie piękna przyrody, wycieczka po największym jeziorze – Śniardwy oraz wspólnie spędzony czas z rodziną lub przyjaciółmi będą niezapomnianym przeżyciem.

Przeczytaj także: Mazury – atrakcje ukryte i mało znane (Top 11).

Warszawa – rejs po Wiśle

Warszawska Syrenka. Fot. Artur Bociarski Shutterstock

Stolica Polski to miasto, które chętnie odwiedzamy i odkrywamy jego wyjątkowe zabytki. Podczas wizyty warto wybrać się w rejs po Wiśle i zobaczyć Warszawę z zupełnie nowej perspektywy. Macie do wyboru dwa typy wycieczek: dzienne lub wieczorne. W słoneczne dni będziecie mieli możliwość zrelaksowania się na leżakach. Natomiast rejsy o zmroku dadzą szansę podziwiania zachodu słońca i pięknie oświetlonego Stadionu Narodowego.

W czasie godzinnej wycieczki będziecie mogli zobaczyć szereg warszawskich atrakcji takich jak: panorama Starego i Nowego Miasta, Centrum Nauki Kopernik, Warszawską Syrenkę, Stadion Narodowy, wejście do Portu Czerniakowskiego, unikalną stację wodociągów Grubą Kaśkę, plażę miejską Poniatówka, parki i tereny zielone na prawym brzegu Wisły i wiele innych.

Przeczytaj także: Warszawa – atrakcje mniej i bardziej znane (TOP 11).

Rejsy statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim

rejsy statkiem
Jezioro Czorsztyńskie. Fot. Shutterstock

Także w górach możecie spędzić czas na statku. Taką okazję będziecie mieli odwiedzając Pieniny. Niedawno powstałe Jezioro Czorsztyńskie to zalane koryto rzeki Dunajec, które przykryło wodą znane miejscowości takie jak Czorsztyn, część wioski Niedzica czy Stare Maniowy. To tu odbywają się regularne rejsy wycieczkowe, podczas których można podziwiać góry, zaporę wodną ZEW Niedzica, zamek Czorsztyn, zamek Niedzica oraz skansen Czorsztyński. Malownicza trasa w połączeniu pięknymi widokami sprawia, że jest to obowiązkowa atrakcja podczas wizyty w Pieninach.

Odwiedźcie także Zamek Czorsztyn.

Rejs po Dolinie Rospudy

rejsy statkiem
Rospuda. Fot. Kinga Wiśniewska, CC BY-SA 3.0.

Dzika Puszcza Augustowska, piękna przyroda i błoga cisza to coś co przyciąga na Podlasie. Jeśli Wy również marzycie o odpoczynku od zgiełku i relaks w otoczeniu przyrody skierujcie swoje kroki do Doliny Rospudy. Jest to miejsce unikatowe i chronione ze względu na występowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Aby odkryć uroki Doliny Rospudy wybierzcie się w rejs. Swoją podróż rozpoczniecie z Portu Żeglugi Augustowskiej, a następnie statek skieruje się na rzekę Nettę. Mijając jedne z piękniejszych w Augustowie spacerowych tras po obu stronach rzeki wpłyniecie na jezioro Necko, a następnie na jezioro Rospuda położone wśród dziewiczej, nienaruszonej przyrody.

Przeczytaj także: Podlasie – atrakcje inne niż wszystkie.

Rejsy statkiem po Zalewie Solińskim

zalew soliński
Zalew Soliński. Fot. Shutterstock

Także wizyta w Bieszczadach może okazać się idealną okazją, aby zaplanować rejsy statkiem. Jedną z propozycji jest wycieczka po Jeziorze Solińskim – największym sztucznym zbiorniku wodnym w Polsce! Słynny akwen, który jest główną wizytówką tego regionu, powstał na skutek wybudowania największej w Polsce zapory wodnej w Solinie i doskonale wtopił się bieszczadzki krajobraz. Siedząc na pokładzie statku będziecie mogli podziwiać piękne górskie krajobrazy, ale również wysłuchać cenne informacje na temat powstania zalewu i samej zapory w Solinie.

Przeczytaj także: Solina – oaza spokoju w Bieszczadach.

Rejsy statkiem po Brdzie – Bydgoszcz

Od kilku lat nabrzeże Brdy stało się sercem Bydgoszczy, które skupia wokół siebie mieszkańców i turystów, którzy mogą tu odpocząć i cieszyć się pięknem bluszczowej rzeki. Bydgoski Tramwaj Wodny to jedna z ulubionych i najpopularniejszych wakacyjnych atrakcji turystycznych Bydgoszczy. Możliwość podziwiania miasta z zupełnie innej perspektywy – od strony rzeki – przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów i bydgoszczan.

Rejsy statkiem obsługiwane są na dwóch trasach, podczas których zobaczyć można bydgoskie atrakcje. Linia Słoneczna przepływa między innymi koło zabytkowego budynku Poczty Polskiej, dawnego terenu zakonu Bernardynów czy obok znajdującego się na szlaku TeH2O budynku Gazowni Miejskiej i Wyspy Młyńskiej. Natomiast Linia Staromiejska mija Bydgoską Katedrę, Operę Nova i Wyspę Młyńską. Największą atrakcją drugiej trasy jest jednak śluzowanie odnowioną śluzą miejską, podczas którego statek zmienia poziom wody.

Przeczytaj także: Bydgoszcz – miasto nad Brdą.

Rejs Okrętem Torpedowym – Kołobrzeg

Kołobrzeg to kolejne miejsce, gdzie warto się wybrać, aby skorzystać z ciekawych opcji rejsów statkiem. To właśnie tu oprócz morskiej przygody czeka na Was coś wyjątkowego, czego nie ma nigdzie indziej! Odbywają się tu rejsy jedynym w Polsce dostępnym cywilom Kutrem do Zwalczania Okrętów Podwodnych! Podczas trwającej około 40 minut wyprawy będziecie mieli okazję zwiedzić okręt, posłuchać jego historii, ale także zrobić sobie zdjęcie w czapce kapitana. Ta morska wyprawa z pewnością będzie oryginalną atrakcją podczas Waszego pobytu w Kołobrzegu.

Przeczytaj także: Kołobrzeg – dawna twierdza z piękną latarnią.

Rejs lodołamaczem po Warcie – Gorzów Wielkopolski

Gorzów Wielkopolski. Fot. Shutterstock

Bardzo atrakcyjną ofertę wodnej wyprawy ma dla mieszkańców i turystów Gorzów Wielkopolski. To tu macie szansę przepłynąć się po Warcie najstarszym w kraju pływającym statkiem żeglugi śródlądowej. Jest to rzeczny lodołamacz Kuna, zbudowany dla Królewsko-Pruskiego Zarządu regulacji Wisły w 1884 roku. Jednostka została wyremontowana w 2007 roku i od tego momentu stała się statkiem pasażerskim, szkoleniowym, a także pływającą galerią. Podczas rejsu będziecie mogli zobaczyć pełne uroku, najciekawsze zakątki Warty i Gorzowa Wielkopolskiego.

Przeczytaj także: Gorzów Wielkopolski – miasto na siedmiu wzgórzach.

Rejs statkiem po Kaszubskim Morzu

jezioro wdzydze
Jezioro Wdzydze. Fot. Shutterstock

Wdzydze Kiszewskie to kaszubska wieś położona w samym centrum Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Charakteryzuje się on różnorodnością przyrodniczą i mnogością jezior, które są otoczone przez lasy, łąki i pola. Będąc we Wdzydzach Kiszewskich warto wybrać się w rejs statkiem Stolem II. Trasa rejsu rozpoczyna się na jeziorze Jelenim, a następnie krzyżuje się z jeziorami: Wdzydzkim, Radolnym i Gołuń by następnie między półwyspami Niwka i Kozłowiec wpłynąć na wielką wodę, czyli jezioro Wdzydze. Podczas rejsu warto wypatrywać licznie występujących tu gatunków ptaków wodno-błotnych m.in.: perkoz dwuczuby, łabędź niemy, czapla siwa i biała, kormoran, a jeżeli dopisze Wam szczęście można też zauważyć krążącego nad wodami bielika.

Przeczytaj także: Wdzydze Kiszewskie – najstarszy skansen w Polsce.

Rejs po trawie – Kanał Elbląski

Kanał Elbląski. Fot. Michael Schroeder, Shutterstock

Kanał Elbląski to zdecydowanie HIT na skalę światową. Rejsy statkiem kojarzą nam się jedynie z pływaniem po wodzie, tu natomiast mamy szansę wybrać się w rejs po trawie! Kanał został wybudowany z Elbląga do Ostródy. Jego długość to aż 82 km, a na jego trasie znajduje się 5 pochylni, które mają na celu wyrównanie poziomów między najwyższym i najniższym punktem kanału (jest to niemal 100 m!). Do regulacji różnicy poziomów oprócz pochylni przyczyniają się także śluzy.

Chcąc zobaczyć ten niezwykły zabytek techniki wybierzcie się w rejs Statkiem po trawie. Wyprawa trwa 4 godziny 40 minut, podczas których czeka Was wiele wrażeń. Trasa rejsu przebiega przez odcinek Kanału Elbląskiego, na którym znajdują się m.in.: system 5 pochylni, uważany za jeden z najznakomitszych rozwiązań hydrotechnicznych na świecie oraz rezerwat ornitologiczny na jeziorze Druzno.

Przeczytajcie o ciekawostkach związanych z Kanałem Elbląskim.

Rejs Galeonem po Bałtyku

Rejsy statkiem – Gdynia. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Nie tylko dzieci marzą o tym, aby choć na chwilę poczuć się jak prawdziwi piraci. Rejsy okazałymi galeonami dostępne są nad Bałtykiem, dlatego warto choć raz wybrać się na piracką przygodę. Wycieczki dostępne są z 6 polskich miast: Gdańska, Gdyni, Łeby, Ustki, Darłowa oraz Międzyzdrojów. 5 statków stylizowanych jest na XVII-wieczne galeony, a jeden wybudowany został w stylu łodzi Wikingów. Na statku poczujecie się jak prawdziwi morscy odkrywcy, a dodatkowej atmosfery doda muzyka szantowa grana na pokładzie.

Przeczytaj także: Najbardziej ustronne miejsca nad Bałtykiem (Top 7).

Rejsy statkiem w Kazimierzu Dolnym

rejsy statkiem
Kazimierz Dolny – rejsy po Wiśle. Fot. Shutterstock

Kazimierz Dolny to jedno z najchętniej odwiedzanych miasteczek w Polsce. Przyciąga on swoją wspaniałą architekturą, zabytkami, niesamowitym klimatem i mnóstwem naturalnych atrakcji, takich jak wąwozy, wzgórza, czy przepływająca przez Kazimierz Dolny Wisła. To właśnie na najdłuższej rzece w Polsce organizowane są rejsy pełne niesamowitych widoków. Podczas 60 minutowego rejsu statek wypływa z portu w Kazimierzu i płynie w górę Wisły mijając stare kamieniołomy, Mięćmierz i dopływa do Krowiej wyspy, przy której zawraca z powrotem do Kazimierza.

Ciekawy artykuł o rzece: Wisła – królowa polskich rzek.

Rejsy statkiem – Zatoka Gdańska

Ciekawą opcją wodnej wycieczki jest także przepłynięcie Zatoki Gdańskiej. Taką propozycję ma dla Was Żegluga Gdańska, która oferuje aż 3 opcje podróży. W ciągu zaledwie 2 godzin możecie przenieść się z Półwyspu Helskiego zwanego początkiem Polski do tętniącego życiem Sopotu, zabytkowego Gdańska oraz portowej Gdyni. Każde z tych miast ma dla odwiedzających moc atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Także przepłynięcie Zatoki Gdańskiej może okazać się ciekawą przygodą. Podczas słonecznego dnia możecie podziwiać piękno okolicznych miast, które położone są na całej długości wybrzeża. Natomiast podczas wietrznego dnia zachwycą Was kite i windsurferzy, których dzięki doskonałym warunkom, w tym miejscu nie brakuje.

Przeczytaj także: Darmowe atrakcje Trójmiasta (Top 8).

Rejs po Odrze – Wrocław

Rejsy po Odrze – Wrocław. Fot. Artur Kowalczyk

Wycieczka statkiem po Odrze to niepowtarzalna szansa, aby popłynąć największym śródlądowym statkiem pasażerskim w Polsce z restauracją na pokładzie. Statek Vratislavia to jeden z kilku statków, z których możecie podziwiać Wrocław z rzecznej perspektywy. Pozostałe to parostatek Neredia i Wiktoria, statek Goplana i Driada oraz stateczek Gucio. Wszystkie płyną przez samo serce Wrocławia, odkrywając przed podróżnymi najciekawsze zabytki miasta. Na trasie zobaczyć możecie m.in. Katedrę i Ostrów Tumski, Muzeum Narodowe, Urząd Wojewódzki, Wieżę Ciśnień, ZOO, Przejście Klary, Most Młyński czy Most Tumski. Podróżując po wodzie macie możliwość opuszczenia statku, aby zwiedzić wybrane przez siebie atrakcje oraz wrócić na pokład podczas kolejnego kursu.

Rejsy po Kanale Gliwickim

Śląsk to kierunek, który coraz chętniej wybieramy na miejsce naszego urlopu. Jednym z ciekawszych miast są Gliwice, które oprócz najwyższej drewnianej radiostacji na świecie oraz Palmiarni Miejskiej posiadają także port, z którego możemy wyruszyć w rejs. Marina Gliwice to przystań turystyczna ulokowana w Porcie Gliwice na Kanale Gliwickim. To stąd odbywają się rejsy statkami pasażerskimi Foxtrot i Samba. To, co przyciąga do rzecznych podróży, to piękne okoliczności przyrody, wszechobecne zabytki techniki oraz miła żeglarska atmosfera. Dodatkową zachętą są rejsy tematyczne. Możecie spędzić czas podczas Piątkowych Rejsów Kulinarnych, Czwartkowych Rejsów Muzycznych, Niedzielnych Rejsów do kolonii kormoranów oraz Rejsów Rowerowych. Trasa wycieczek prowadzi przez śluzy, które stanowią wyjątkową atrakcję dla turystów.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE