Niemodlin to urokliwa miejscowość na Opolszczyźnie, gdzie zabytki stoją na każdym kroku. Zamek w Niemodlinie wybudowany przez księcia Bolesława Niemodlińskiego, po wielu przebudowach stał się perełką renesansu. Od kwietnia 2017 r. można w nim podziwiać imitację Bursztynowej Komnaty. Nieopodal miejscowości znajduje się też między innymi najstarsze arboretum w Polsce. Przenieśmy się więc do magicznego Niemodlina, położonego nieopodal Opola, po drugiej stronie autostrady A4.

2. O znalezieniu Bursztynowej Komnaty

Każdy kojarzy jeden z najcenniejszych zaginionych skarbów w historii Polski: Bursztynową Komnatę. Ta oryginalna, wykonana przez mistrzów z Gdańska, zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach i nigdy nie została znaleziona. Wszystko zaczęło się w 1701 roku. Fryderyk I Hohenzollern zapragnął mieć piękny pokój ze ścianami inkrustowanymi bursztynem w swoim podberlińskim pałacu Charlottenburg. W 1716 Fryderyk postanowił podarować wystrój komnaty carowi Piotrowi I Wielkiemu i trafił on do Petersburga, a następnie Carskiego Sioła, gdzie dziś możemy oglądać odtworzony wystrój komnaty.

W 1941 r. Niemcy zrabowali komnatę i nie wiemy, co dokładnie się z nią stało, oprócz tego, że w 1942 r. trafiła w skrzyniach do zamku w Królewcu. Wiadomo też, że ponowie złożono wystrój i zapakowano do skrzyń w 1944 roku. Dalsze losy transportu są właściwie nieznane…

Czytaj więcej: Bursztynowa Komnata – nierozwiązana zagadka zaginionego skarbu

Bursztynowa Komnata, Zamek Niemodlin
Bursztynowa Komnata, Zamek Niemodlin. Fot. materiały prasowe niemodlinzamek.pl, Paweł Augustyniak Fotografia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here