Strona głównaTop 10Cuda natury w Polsce. Byłeś tam?

Cuda natury w Polsce. Byłeś tam?

Groty, pustynia, krzywe drzewa, wąskie przesmyki między skałkami. Mamy skrzyżowanie rzek, ruchome wydmy, polską Toskanię i Prowansję. Pełno jest w Polsce niesamowitych osobliwości przyrody. To czyni nasz kraj bardzo różnorodnym. Znacie poniższe cuda natury w Polsce?

Błędne Skały

Ten fenomen przyrody znajdziecie w Górach Stołowych na Dolnym Śląsku. Błędne Skały były scenerią filmu Opowieści z Narni.

Pola lawendy w Małopolsce

Nie, to nie francuska Prowansja, to Polska! A konkretnie Małopolska. Prowansja Ostrów niedaleko Krakowa słynie z upraw lawendy.

Dokładny adres: Ostrów 167, Ostrów, 32-112 Klimontów

Pustynia Błędowska

Podobno powstanie pustyni Błędowskiej to zasługa diabła. Wymieniając cuda natury w Polsce nie sposób jej pominąć. Jest unikatowa na skalę Europy.

Groty Mechowskie

Jeśli ktoś z Was lubi zwiedzać, ale jednocześnie jest leniwy, groty w Mechowie  będą idealne 🙂 To najkrótsza trasa turystyczna Polski, ma 61 m długości.

Krzywy Las

Osobliwe powykrzywiane drzewa koło Gryfina swój kształt zawdzięczają człowiekowi. Być może miały służyć do wyrobu instrumentów bądź broni. Czytaj więcej o Krzywym Lesie.

Skrzyżowanie rzek

Nielba i Wełna znajdują się na jednej płaszczyźnie, krzyżują się, ale się nie mieszają i leniwie płyną dalej. Jak to możliwe? Czytaj więcej o skrzyżowaniu rzek.

Dąb Bartek

Jeden z najstarszych w Polsce dębów rośnie w Świętokrzyskiem. Ledwo rośnie, trzeba podkreślić. Toczy go próchnica. Czytaj więcej o dębie Bartku. Tam też wspominamy najstarsze polskie drzewo, ponadtysiącletni cis.

Słowiński Park Narodowy

Niezwykłe ruchome wydmy nie są jedynymi dziwami natury w tym parku. Jest on bardzo zróżnicowany pod względem rzeźby terenu. Więcej o Słowińskim Parku Narodowym.

Piekło Niekłańskie

Niesamowite głazy przypominają Błędne Skały, są jednak od nich mniej znane i zdecydowanie mniejsze. Mimo to warto odwiedzić Piekło Niekłańskie.

Klify Orłowskie

W Gdyni koniecznie trzeba wybrać się na spacer do Orłowa. Tamtejsze klify są kształtowane od 23 milionów lat.

Szczeliniec

Jesteśmy bez reszty zakochani w Szczelińcu i Górach Stołowych. Kochamy te niezwykłe formy skalne i przepiękne widoki. A Wy?

Rezerwat Biała Woda w Pieninach

Była już polska Prowansja, teraz czas na naszą Toskanię. Na zdjęciu nie Włochy, a Polska. Konkretnie Rezerwat Biała Woda w Pieninach.

Hala Gąsienicowa

Między tatrzańskimi szczytami znajduje się sporej wielkości hala, wykorzystywana niegdyś przez górali do wypasu owiec. Dziś więcej jest tu turystów niż zwierząt, ale Hala Gąsienicowa nic nie straciła ze swego uroku.

Jaskinia Niedźwiedzia

Mamy w Polsce sporo jaskiń. Te cuda natury spotkamy m.in. w Sudetach. Niesamowita Jaskinia Niedźwiedzia jest jedną z większych i bardziej znanych.

Sokolica, Pieniny

cuda natury
Fot. Shutterstock (15)

Jakim cudem sosna reliktowa nadal rośnie na Sokolicy w Pieninach? Rachityczne drzewko jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym w polskich górach.

Aktualizacja: Niestety zachwycająca sosna reliktowa to już przeszłość. Sosna uległa zniszczeniu.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE