Strona głównaTop 10Dolnośląskie zamki na zdjęciach z drona (Top 14)

Dolnośląskie zamki na zdjęciach z drona (Top 14)

Dolny Śląsk to kraina zamków i stoją tu bez wątpienia najbardziej fascynujące fortece w Polsce. Znajduje się ich tu nawet około 60 i pochodzą z różnych okresów historycznych. Niektóre z nich uchwyciliśmy na zdjęciach z lotu ptaka. Oto piękne najciekawsze dolnośląskie zamki na zdjęciach z drona. Wszystkie fotografie są autorstwa Artura Kowalczyka.

Zamek Czocha

zamek czocha
Zamek Czocha. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

To najbardziej nawiedzona warownia w Polsce, w której straszy całe stado duchów. Posadowiony na wzniesieniu nad Jeziorem Leśniańskim zamek Czocha w Suchej w gminie Leśna, jest jednym z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku. Wciąż są tam podobno tajemnicze tunele czekające na odkrycie.

Czytaj więcej: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce

Zamek Książ

zamek książ z drona
Zamek Książ. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Największy zamek na Dolnym Śląsku znajduje się na obrzeżach Wałbrzycha. Książ to potężna warownia, w której mieszkała m.in. baronowa von Pless zwana księżną Daisy. Zachwycające ogrody, tajemnicze tunele nazistów, zagadki z II wojny światowej i duchy: Książ ma wszystko, co fascynujące.

Czytaj także: Wesele w zamku Książ? Możesz mieć ślub jak dziedzice Hochbergów

Zamek Chojnik

zamek chojnik z drona
Zamek Chojnik z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Nad Piekielną Doliną wznosi się zbudowany w XIII wieku przez Bolesława Łysego-Rogatka zamek Chojnik. Początkowo stał tam dwór myśliwski, potem murowany zamek. Ciężko było go zdobyć, bo posadowiono go na wzgórzu. Niestety po uderzeniu pioruna w 1675 r. i pożarze nigdy nie został odbudowany.

chojnik z drona
Zamek Chojnik z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

W XIX wieku zamek stał się atrakcją turystyczną, popularną m.in. wśród kuracjuszy w Cieplicach. Warto się tam wybrać, by podziwiać niezwykłe widoki.

Zamek Bolków

zamek bolków z drona
Zamek Bolków z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Bolków to przepiękna twierdza z XIII w. Została zbudowana za czasów księcia Bolesława II Rogatki, a rozbudowywana była przez jego syna Bolka I Surowego. I tutaj, podobnie jak w Książu, mają się znajdować podziemne tunele, w których Rzesza prowadziła badania podczas II wojny światowej.

zamek bolków z drona
Zamek Bolków. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Latem zamek staje się sceną jednego z największych gotyckich festiwali muzycznych w Polsce, Bolków Castle Party.

Czytaj więcej: Najciekawsze imprezy w polskich zamkach (Top 12)

Zamek Świny

zamek świny
Zamek Świny. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Świnków czy też zamek Świny, jak również się go nazywa, to wiekowa warownia. Jest wręcz najstarszą prywatną twierdzą w Polsce. Jeszcze ciekawszy jest żyjący w XVII w. Johann Sigismund von Schweinichen z rodu Świnków. Za jego czasów zamek Świny zmienił się w renesansową rezydencję. Według historyków utrzymywał on kontakty z mistykami, alchemikami i różokrzyżowcami. Dzięki niemu działalność rozpoczęła biblioteka mistyczno-teofizyczna w Świnach i koło teozoficzne.

Czytaj więcej: Zamek Świny – najstarsza prywatna twierdza i mistyczna biblioteka

Hotel Zamek na Skale

hotel zamek na skale z drona
Hotel Zamek na Skale. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Hotel Zamek na Skale mieści się obok Lądka-Zdroju, jednej z najstarszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Na początku stała tam rycerska twierdza, a następnie renesansowy zamek. Był on siedzibą wielkich rodów słowiańskich, pruskich, walijskich i francuskich w otoczeniu Sudetów. Przez 500 lat był wielokrotnie przebudowywany, a dziś ten XVI-wieczny zabytek to 4-gwiazdkowy hotel ze spa, restauracją i winiarnią.

Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach
Zamek w Karpnikach. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Ten urokliwy zameczek położony jest w Dolinie Pałaców i Ogrodów, w Mysłakowicach 15 km od Jeleniej Góry. Mieszkali tu m.in. Hohenzollernowie, wiele niemieckich rodów miało bowiem swoje letnie siedziby właśnie w Kotlinie Jeleniogórskiej. Za czasów Wilhelma Hohenzollerna budowla została przebudowana w stylu neogotyku angielskiego. Było to centrum życia towarzyskiego dla elit.

Czytaj więcej: Zamek w Karpnikach – neogotycki majtersztyk

Zamek Lenno we Wleniu

Zamek Lenno we Wleniu
Zamek Lenno we Wleniu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Wleń znany też jako zamek Lenno jest najstarszy w Polsce jeśli chodzi o zamki murowane i ma ponad 800 lat. Historycy uważają go za niekwestionowanego zwycięzcę w tej kategorii, choć brak dokładnej daty powstania zamku i jest pewna możliwość, że starszy był Zamek Piastowski w Legnicy. W warowni przebywał Henryk II Pobożny i więziony był biskup Tomasz I. Zamek Wleń przechodził liczne wojny i oblężenia, o których dowiesz się więcej z naszego tekstu:

Zamek Wleń – najstarszy w Polsce (zdjęcia z drona!)

Zamek Książąt Oleśnickich w Oleśnicy

Zamek Książąt Oleśnickich
Zamek Książąt Oleśnickich. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Książąt Oleśnickich postawiono w XIII w., ale potem przechodził liczne przebudowy i dziś można go podziwiać w renesansowej formie. Na początku należał do Piastów oleśnickich. Warto zwrócić uwagę na dziedziniec z pięknymi krużgankami i park przyzamkowy.

Czytaj więcej: Zamek Książąt Oleśnickich

Zamek Grodno

zamek grodno z drona
Zamek Grodno. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim nad Jeziorem Lubachowskim to pięknie położona twierdza z czasów Bolka I świdnicko-jaworskiego. Ukryty jest tam podobno skarb z czasów II wojny światowej, pod uwagę bierze się słynne Złoto Wrocławia, choć poszukiwacze sensacji przeszukali twierdzę wzdłuż i wszerz. Istnienie tajemniczego przejścia mają potwierdzać przewodniki z 1906 roku. Być może zostało ono zalane wraz z budową zapory wodnej i sztucznego Jeziora Lubachowskiego. Przy okazji straszy tam też wiele duchów, więc to bardzo ciekawa twierdza.

Czytaj więcej: Zamek Grodno – skarb w tajemniczym tunelu

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów z drona
Zamek Bolczów z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Do ukrytego pośród lasu zamku Bolczów bardzo łatwo się dostać, bo z pobliskich Janowic Wielkich prowadzi tam wygodny szlak. To malownicze ruiny twierdzy zbudowanej w 1375 roku przez Clericusa Bolze, dworzanina księcia Bolka II. Była to siedziba rodu Bolczów i miała za zadanie strzec szlaków kupieckich przebiegających w pobliżu.

Czytaj więcej: Zamek Bolczów – malownicze ruiny w Rudawach Janowickich

Zamek w Ząbkowicach Śląskich

Zamek w Ząbkowicach Śląskich
Zamek Frankenstein w Ząbkowicach Śląskich. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Ząbkowice Śląskie nazywały się kiedyś Frankenstein. Jeśli myślicie, że są powiązania z miastem i doktorem doktora Frankensteina, to się nie mylicie. Związane jest to z pewną aferą grabarzy…

Czytaj więcej o aferze grabarzy z Frankenstein: Ząbkowice Śląskie – atrakcje miasta Frankenstein. Lepiej usiądźcie!

Stoi tam także zamek Frankenstein z XIV wieku, czyli zamek w Ząbkowicach Śląskich. Powstał w latach 1522-1532 w stylu renesansowym i przechodził liczne perypetie, o których dowiecie się więcej z naszego tekstu:

Zamek w Ząbkowicach Śląskich – twierdza Frankenstein

Zamek Piastowski w Legnicy

Zamek Piastowski w Legnicy
Zamek Piastowski w Legnicy. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Piastowski w Legnicy jest jednym z najstarszych w Polsce, a niektórzy sądzą, że nawet najstarszym (choć zdecydowana większość historyków przyznaje ten tytuł twierdzy we Wleniu). Forteca w Legnicy powstała w końcu XII wieku, a już w 1172 roku została spalona. Na początku wieku XV trwała dość duża przebudowa zamku legnickiego. Do naszych czasów zamek zachował się w dobrej kondycji.

Czytaj także: Legnica – wielkie atrakcje Małej Moskwy

Zamek Topacz

zamek topacz z drona
Zamek Topacz z droa. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

W Ślęzie pod Wrocławiem stoi kompleks pałacowy, ale jego główny budynek znany jest jako zamek Topacz. Pierwszą wieżę warowną w tym miejscu zbudowali Templariusze, którzy strzegli kupieckiego szlaku. Stopniowo wokół wieży dobudowywane były kolejne budynki. Dziś to centrum konferencyjne i muzeum motoryzacji. Możemy tam podziwiać 200 eksponatów, takich jak warszawa M20 czy syrenka 100. Są też klasyczne nyski, fiaty i wartburgi, rolls royce i bentleye czy też motocykle.

Czytaj więcej: Zamek Topacz – auta z duszą w starych murach

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE