Dolny Śląsk to kraina zamków i stoją tu bez wątpienia najbardziej fascynujące fortece w Polsce. Znajduje się ich tu nawet około 60 i pochodzą z różnych okresów historycznych. Niektóre z nich uchwyciliśmy na zdjęciach z lotu ptaka. Oto piękne najciekawsze dolnośląskie zamki na zdjęciach z drona. Wszystkie fotografie są autorstwa Artura Kowalczyka.
Zamek Czocha
To najbardziej nawiedzona warownia w Polsce, w której straszy całe stado duchów. Posadowiony na wzniesieniu nad Jeziorem Leśniańskim zamek Czocha w Suchej w gminie Leśna, jest jednym z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku. Wciąż są tam podobno tajemnicze tunele czekające na odkrycie.
Czytaj więcej: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce
Zamek Książ
Największy zamek na Dolnym Śląsku znajduje się na obrzeżach Wałbrzycha. Książ to potężna warownia, w której mieszkała m.in. baronowa von Pless zwana księżną Daisy. Zachwycające ogrody, tajemnicze tunele nazistów, zagadki z II wojny światowej i duchy: Książ ma wszystko, co fascynujące.
Czytaj także: Wesele w zamku Książ? Możesz mieć ślub jak dziedzice Hochbergów
Zamek Chojnik
Nad Piekielną Doliną wznosi się zbudowany w XIII wieku przez Bolesława Łysego-Rogatka zamek Chojnik. Początkowo stał tam dwór myśliwski, potem murowany zamek. Ciężko było go zdobyć, bo posadowiono go na wzgórzu. Niestety po uderzeniu pioruna w 1675 r. i pożarze nigdy nie został odbudowany.
W XIX wieku zamek stał się atrakcją turystyczną, popularną m.in. wśród kuracjuszy w Cieplicach. Warto się tam wybrać, by podziwiać niezwykłe widoki.
Zamek Bolków
Zamek Bolków to przepiękna twierdza z XIII w. Została zbudowana za czasów księcia Bolesława II Rogatki, a rozbudowywana była przez jego syna Bolka I Surowego. I tutaj, podobnie jak w Książu, mają się znajdować podziemne tunele, w których Rzesza prowadziła badania podczas II wojny światowej.
Latem zamek staje się sceną jednego z największych gotyckich festiwali muzycznych w Polsce, Bolków Castle Party.
Czytaj więcej: Najciekawsze imprezy w polskich zamkach (Top 12)
Zamek Świny
Zamek Świnków czy też zamek Świny, jak również się go nazywa, to wiekowa warownia. Jest wręcz najstarszą prywatną twierdzą w Polsce. Jeszcze ciekawszy jest żyjący w XVII w. Johann Sigismund von Schweinichen z rodu Świnków. Za jego czasów zamek Świny zmienił się w renesansową rezydencję. Według historyków utrzymywał on kontakty z mistykami, alchemikami i różokrzyżowcami. Dzięki niemu działalność rozpoczęła biblioteka mistyczno-teofizyczna w Świnach i koło teozoficzne.
Czytaj więcej: Zamek Świny – najstarsza prywatna twierdza i mistyczna biblioteka
Hotel Zamek na Skale
Hotel Zamek na Skale mieści się obok Lądka-Zdroju, jednej z najstarszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Na początku stała tam rycerska twierdza, a następnie renesansowy zamek. Był on siedzibą wielkich rodów słowiańskich, pruskich, walijskich i francuskich w otoczeniu Sudetów. Przez 500 lat był wielokrotnie przebudowywany, a dziś ten XVI-wieczny zabytek to 4-gwiazdkowy hotel ze spa, restauracją i winiarnią.
Zamek w Karpnikach
Ten urokliwy zameczek położony jest w Dolinie Pałaców i Ogrodów, w Mysłakowicach 15 km od Jeleniej Góry. Mieszkali tu m.in. Hohenzollernowie, wiele niemieckich rodów miało bowiem swoje letnie siedziby właśnie w Kotlinie Jeleniogórskiej. Za czasów Wilhelma Hohenzollerna budowla została przebudowana w stylu neogotyku angielskiego. Było to centrum życia towarzyskiego dla elit.
Czytaj więcej: Zamek w Karpnikach – neogotycki majtersztyk
Zamek Lenno we Wleniu
Zamek Wleń znany też jako zamek Lenno jest najstarszy w Polsce jeśli chodzi o zamki murowane i ma ponad 800 lat. Historycy uważają go za niekwestionowanego zwycięzcę w tej kategorii, choć brak dokładnej daty powstania zamku i jest pewna możliwość, że starszy był Zamek Piastowski w Legnicy. W warowni przebywał Henryk II Pobożny i więziony był biskup Tomasz I. Zamek Wleń przechodził liczne wojny i oblężenia, o których dowiesz się więcej z naszego tekstu:
Zamek Wleń – najstarszy w Polsce (zdjęcia z drona!)
Zamek Książąt Oleśnickich w Oleśnicy
Zamek Książąt Oleśnickich postawiono w XIII w., ale potem przechodził liczne przebudowy i dziś można go podziwiać w renesansowej formie. Na początku należał do Piastów oleśnickich. Warto zwrócić uwagę na dziedziniec z pięknymi krużgankami i park przyzamkowy.
Czytaj więcej: Zamek Książąt Oleśnickich
Zamek Grodno
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim nad Jeziorem Lubachowskim to pięknie położona twierdza z czasów Bolka I świdnicko-jaworskiego. Ukryty jest tam podobno skarb z czasów II wojny światowej, pod uwagę bierze się słynne Złoto Wrocławia, choć poszukiwacze sensacji przeszukali twierdzę wzdłuż i wszerz. Istnienie tajemniczego przejścia mają potwierdzać przewodniki z 1906 roku. Być może zostało ono zalane wraz z budową zapory wodnej i sztucznego Jeziora Lubachowskiego. Przy okazji straszy tam też wiele duchów, więc to bardzo ciekawa twierdza.
Czytaj więcej: Zamek Grodno – skarb w tajemniczym tunelu
Zamek Bolczów
Do ukrytego pośród lasu zamku Bolczów bardzo łatwo się dostać, bo z pobliskich Janowic Wielkich prowadzi tam wygodny szlak. To malownicze ruiny twierdzy zbudowanej w 1375 roku przez Clericusa Bolze, dworzanina księcia Bolka II. Była to siedziba rodu Bolczów i miała za zadanie strzec szlaków kupieckich przebiegających w pobliżu.
Czytaj więcej: Zamek Bolczów – malownicze ruiny w Rudawach Janowickich
Zamek w Ząbkowicach Śląskich
Ząbkowice Śląskie nazywały się kiedyś Frankenstein. Jeśli myślicie, że są powiązania z miastem i doktorem doktora Frankensteina, to się nie mylicie. Związane jest to z pewną aferą grabarzy…
Czytaj więcej o aferze grabarzy z Frankenstein: Ząbkowice Śląskie – atrakcje miasta Frankenstein. Lepiej usiądźcie!
Stoi tam także zamek Frankenstein z XIV wieku, czyli zamek w Ząbkowicach Śląskich. Powstał w latach 1522-1532 w stylu renesansowym i przechodził liczne perypetie, o których dowiecie się więcej z naszego tekstu:
Zamek w Ząbkowicach Śląskich – twierdza Frankenstein
Zamek Piastowski w Legnicy
Zamek Piastowski w Legnicy jest jednym z najstarszych w Polsce, a niektórzy sądzą, że nawet najstarszym (choć zdecydowana większość historyków przyznaje ten tytuł twierdzy we Wleniu). Forteca w Legnicy powstała w końcu XII wieku, a już w 1172 roku została spalona. Na początku wieku XV trwała dość duża przebudowa zamku legnickiego. Do naszych czasów zamek zachował się w dobrej kondycji.
Czytaj także: Legnica – wielkie atrakcje Małej Moskwy
Zamek Topacz
W Ślęzie pod Wrocławiem stoi kompleks pałacowy, ale jego główny budynek znany jest jako zamek Topacz. Pierwszą wieżę warowną w tym miejscu zbudowali Templariusze, którzy strzegli kupieckiego szlaku. Stopniowo wokół wieży dobudowywane były kolejne budynki. Dziś to centrum konferencyjne i muzeum motoryzacji. Możemy tam podziwiać 200 eksponatów, takich jak warszawa M20 czy syrenka 100. Są też klasyczne nyski, fiaty i wartburgi, rolls royce i bentleye czy też motocykle.
Czytaj więcej: Zamek Topacz – auta z duszą w starych murach