Miasta zwane polskimi Carcassone przypominają układem ulic o swej historii sięgającej średniowiecza. Nie brakuje nam osad lokowanych na prawie niemieckim na siatce ulic wokół rynku. Niektóre średniowieczne miasta w Polsce wciąż okalają zabytkowe mury. Oto najlepsze miejsca, by poczuć się jak przed wiekami – najstarsze miasta w Polsce na ostatnich slajdach.

13Średniowieczne miasta w Polsce – Paczków

Najstarsze miasta w Polsce – Paczków. Fot. Shutterstock

Paczków to miasto z układem parceli niemal idealnie zachowanym od czasów średniowiecza, z niemal pełnym przebiegiem murów, zachowanymi basztami i wieżami bramnymi.

Paczków lokowano na prawie niemieckim w 1254 roku, podobnie jak Bytom.

Poprzedni
Poprzedni artykułGdzie jechać na weekend z Warszawy? 9 podpowiedzi
Następny artykułBolesławiec – atrakcje miasta ceramiki (Top 9)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

10 KOMENTARZE

 1. No dobra, ale jest tutaj jedno ale… To o czym piszesz to nie jest „utworzenie miast” ale przebudowanie ich do poziomu zachodniego. Wcześniej istniały tzw. grody, które są na wszystkich mapach historycznych ukazywane jako miasta (tylko w innej technice i stylu).

 2. Nie jest prawdą, że Kalisz był lokowany w 1268r. – 1268r. to data przed którą na pewno był lokowany bo z tego roku jest źródło które go po raz pierwszy wymienia jako miasto.
  To pokazuje umowność przyjętej klasyfikacji, to co Kamil napisał o grodach to 100% racja.
  Kalisz jest poświadczony w źródle już w II w. n.e. a Długosz nazywa go „najstarszym miastem Polski”. Trudno przypuszczać żeby był młodszy od np. Złotoryi. Z drugiej strony w II w. na terenie Kalisza nie mieszkali Polacy ani nawet Słowianie, a w tym samym czasie na terenie Polski istniały też inne miasta, ale źródła co do nich się nie zachowały (podobnie jak o lokacji Kalisza w XIII (?) w.). Poza tym chwalimy się „oficjalnie” najstarszymi (wg lokacji) miastami, które zarówno w początkach jak i przez większość swojego istnienia nie były polskie.

  • Gród, to pierwotne miasto. Kalisz jest najstarszy- ma najstarszą metrykę pisaną, słuszne jest powołać się na Ptolemeusza. Metryka dowodzi niezbicie- Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce.

   • Na mapie u Ptolemeusza pisze Calisia (czyli Silesia) nie jak niektórzy domniemają Kalisia według nowożytnej łaciny – w rzeczywistości to nie było miast tylko prywatna ufortyfikowana faktoria handlowa poza granicami cesarstwa. Jedynym miastem z czasów Rzymskich jest celtyckie Carodunum (Karodunum) później po najeździe Hunów jako miasto Caro (Karo) od roku 874 czyli najazdu Morawian – Krąków -krąg krów . (czyli Kraków).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here