Strona głównaTop 10Dobrze zachowane polskie zamki. W tych murach czas się zatrzymał (Top 15)

Dobrze zachowane polskie zamki. W tych murach czas się zatrzymał (Top 15)

Które polskie zamki zachowały się w dobrym kształcie do dzisiejszych czasów? Jest ich całkiem sporo. Jeśli lubicie zwiedzać zamkowe wnętrza z odtworzonym wyposażeniem albo cenicie zachowane detale, spodobają Wam się te twierdze. Wybraliśmy 15 polskich warowni, którym bardzo daleko do ruiny. Zaznaczamy, że większość z nich przechodziła znaczne przebudowy i renowacje.

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku
Zamek w Malborku. Fot. Shutterstock

Oczywiście nie wszystko w zamku w Malborku jest oryginalne od średniowiecza i wyposażenie części sal zostało zrekonstruowane, a sama warownia była przebudowywana. Jednak największy zamek na świecie zdecydowanie można uznać za wprost świetnie zachowany.

Historia zamku w Malborku sięga XIII wieku. Wtedy to zakon krzyżacki zaczął budować siedzibę dla swojego komtura. Po pewnym czasie zamek został rozbudowany na tyle, by móc stać się siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a później władz całych Prus.

Czytaj więcej: Malbork – prawdy i mity. Sprawdź, czy wiesz wszystko o zamku

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie. Fot. Shutterstock

Zamek w Łańcucie, w którym mieszkali przedstawiciele rodów Potockich
i Lubomirskich, jest okazałą rezydencją wartą odwiedzenia. Pierwsza rezydencja w tym miejscu istniała od II połowy XVI wieku. Zamek był atakowany m.in. w czasie potopu szwedzkiego.W czasach PRL otwarto tu muzeum.

Mimo poniesionych strat, zamek w Łańcucie może się poszczycić dobrze zachowanymi wnętrzami pełnymi cennych zbiorów. Na uwagę zasługują również zamkowe sale. Jako najważniejsze i najbardziej ciekawe można wyróżnić: salę balową, jadalnię wielką, salę kolumnową, galerię rzeźb oraz teatr dworski. Najstarsze eksponaty pochodzą jeszcze z kolekcji Izabeli Lubomirskiej i pochodzą z II połowy XVIII w. Wart odwiedzenia jest też park otaczający zamek. Bilety na główną wystawę: 29 zł normalne, 21 zł ulgowe

Czytaj więcej: Zamek w Łańcucie – warownia, której nie zdobyli Szwedzi

Zamek Kliczków

Zamek Kliczków
Zamek Kliczków. Fot. piotrbb, Shutterstock

Zamek Kliczków położony jest pośrodku Borów Dolnośląskich. Powstał w XIII wieku, a jego pierwszym władcą był Bolek I Surowy. Kliczkowskie ziemie stały się najbogatszymi na całym Śląsku.

Warownia była przebudowywana w XVI i XIX wieku. Podczas drugiej przebudowy obok zamku powstał park. Znajduje się tam unikatowy na skalę europejską cmentarz koni. Jeszcze w latach 50. XX wieku znajdowało się tu kilkanaście nagrobków. Dziś pozostały jedynie dwa, na których nadal można zobaczyć wykute imiona koni i daty ich śmierci.

Dziś zamek jest centrum konferencyjno-wypoczynkowym. Ceny biletów na zwiedzanie: 15 zł normalne, 10 zł ulgowe. Dzieci do lat 4 bezpłatnie.

Czytaj więcej: Zamek Kliczków – warownia pełna duchów i legend

Zamek Krasiczyn

Zamek Krasiczyn
Zamek Krasiczyn. Fot. Shutterstock

Zamek Krasiczyn od swych początków w XVI wieku był siedzibą wielu magnackich rodów. Gościły w nim też często koronowane głowy. Położony jest w województwie podkarpackim, 10 km od Przemyśla nad Sanem.

Zamek z charakterystycznymi czterema basztami zaczął podupadać w XVII wieku. Wiek później zamek najechali Kozacy i Moskale, którzy go zdewastowali. To Sapiehom można zawdzięczać fakt, że zamek przetrwał do dziś. Co prawda dewastacja zamku miała miejsce także podczas II wojny światowej, ale właścicielowi Leonowi Sapieże udało się uratować wtedy cenne zbiory (dziś w zamku w Pieskowej Skale).

Po wojnie zamek był siedzibą Technikum Leśnego, FSO i Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Obecnie jego część można zwiedzać.

Czytaj więcej: Zamek Krasiczyn – wyjątkowa rezydencja czterech baszt

Zamek Królewski na Wawelu

wawel katedra zamek
Wawel. Fot. Shutterstock

Zamek Królewski na Wawelu można uznać za najważniejszy w Polsce. Przeszedł chyba tyle przebudów ile żaden inny. Ogółem się jednak zachował. Dziś możemy podziwiać tam pięć stałych ekspozycji.

Na Zamku Królewskim znajdziemy między innymi: zabytkowe meble, portrety królów, obrazy przedstawiające sceny historyczne, chorągiew królewską z czasów Zygmunta II Augusta, broń zabytkową czy zbiór namiotów wschodnich z XVII i XVIII wieku.

Jednym z najcenniejszych eksponatów na Wawelu jest jednak Szczerbiec – miecz koronacyjny królów polskich. Jest to jedyny zachowany symbol władzy dynastii Piastów.

Czytaj więcej: Wawel – siedziba królów Polski

Zamek Książ

zamek książ
Zamek Książ. Fot. Shutterstock

Zamek Książ jest pięknie zachowanym budynkiem z zewnątrz. W środku widać ślady licznych przebudów, w tym ściany pociągnięte farbą olejną już po wojnie. Niestety większość wnętrz bezpowrotnie straciła swój charakter, ale w niektórych starano się odtworzyć klimat sprzed kilku epok.

To jeden z największych zamków w Polsce i największy na Dolnym Śląsku. Pierwsza forteca w tym miejscu zaczęła powstawać w 1288 roku, ale jej dzisiejszy kształt to efekt wielu późniejszych inwestycji. Twierdza łączy różne style architektoniczne, m.in. gotyk, renesans i rokoko. Otacza ją Książański Park Krajobrazowy. Najniższa cena by zwiedzić zamek to 34 zł (dla osoby dorosłej).

Czytaj także: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

Zamek w Pszczynie

Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie. Fot. Shutterstock

Zamek w Pszczynie to neobarokowa budowla, która przez prawie 900 lat należała to rodów magnackich. Książęta cieszyńscy, Hochbergowie oraz słynna księżna Daisy, nadali warowni jej wyjątkowy, zachowany do dziś wygląd. Obecnie zamek w Pszczynie to przede wszystkim muzeum, w którym podziwiać możemy apartamenty cesarskie, zbrojownię czy oryginalne wnętrza z czasów Hochbergów. Bilety normalne: 16 zł, ulgowe: 9 zł.

Wszystko wskazuje na to, że zamek w Pszczynie został wybudowany przez Piastów już około XI lub XII wieku. Oczywiście z tych czasów praktycznie nic się nie zachowało, a obecny kształt to zasługa przebudów.

Czytaj więcej: Zamek w Pszczynie – książęca wizytówka Górnego Śląska

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

zamek szczecin
Zamek górujący nad Szczecinem. Fot. Maciej Błędowski, Shutterstock

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest przykładem architektury renesansowej. To historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Po drewnianym grodzie słowiańskim w tym miejscu nie ma śladu. O początkach zamku możemy tak naprawdę mówić od 1346 roku.

Obecny kształt budowli to zasługa przebudów. Osobliwym elementem zamku jest zegar umieszczony na Wieży Zegarowej. Jego projektantem był Johann von Goethe. Ceny biletów do zamku: 6 zł normalny, 4 zł ulgowy

Czytaj więcej: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – tu namieszała czarownica

Zamek Książąt Oleśnickich

Zamek Książąt Oleśnickich z drona
Zamek Książąt Oleśnickich w Oleśnicy z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Książąt Oleśnickich w Oleśnicy niedaleko Wrocławia, należy do europejskiego szlaku zamków i pałaców. Jego budowa rozpoczęła się w XIII w. Początkowo była to warownia Piastów Oleśnickich. Dzisiaj możemy podziwiać go w ostatecznej, renesansowej formie. Szczególną urodą odznacza się dziedziniec zamkowy z przepięknymi krużgankami.

Zamek jest udostępniony do zwiedzania cały rok. Wejście na dziedziniec i do Sali Rycerskiej kosztuje 5 zł (bilet normalny) i 3 zł (ulgowy). Sam dziedziniec można zobaczyć za odpowiednio 3 i 2 zł. 

Zamek w Gołuchowie

Pałac w Gołuchowie
Pałac w Gołuchowie. Fot. Shutterstock

Pałac w Gołuchowie zwany zamkiem w Gołuchowie pierwotnie był wczesnorenesansową budowlą obronną. Późniejsze przebudowy nadały mu bajkowy charakter wystawnego pałacu. Zamek w Gołuchowie to jedno z ciekawszych miejsc w Wielkopolsce i jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych polskich zamków.

Najpierw władali nim Leszczyńscy (do 1695 roku), potem liczne inne rody magnackie, aż w końcu trafił w ręce Czartoryskich. Ci przywrócili mu blask i przekształcili w neorenesansowy pałac w stylu francuskim, którym właściwie jest do dziś. Obecnie to oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Czytaj więcej: Zamek w Gołuchowie – warownia zmieniona w pałac

Zamek w Kwidzynie

zamek w kwidzynie
Zamek w Kwidzynie. Fot. Shutterstock

Zamek w Kwidzynie z charakterystycznym gdaniskiem, czyli wieżą sanitarną do dziś zdumiewa swym ogromem. Jest dobrze zachowany jak na swoje lata, a pochodzi z przełomu XIII i XIV w. Całe miasto wraz z katedrą i dwoma zamkami stało się w XIV wieku twierdzą obronną.

Zamek w Kwidzynie był siedzibą Kapituły Pomezańskiej, a na mocy pokoju toruńskiego stał się warownią krzyżaków. Został zniszczony w wyniku działań wojennych (Wojna Księża). W swej historii pełnił też rolę magazynu żywności dla garnizonu (w XVIII w.), sądu i więzienia, a w czasie II wojny światowej hitlerowskiej szkoły Hitlerjugend.

Charakterystyczne gdanisko to największy na terenie państwa krzyżackiego sanitariat tego typu. Wieża służyła także do celów obronnych, ale przede wszystkim była toaletą. Połączenie Gdaniska z głównym zamkiem, jest najdłuższym zamkowym arkadowym gankiem na świecie. Bilety do zamku: normalne: 10 zł, ulgowe: 5 zł

Czytaj więcej: Zamek w Kwidzynie – intrygująca twierdza

Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale
Zamek w Pieskowej Skale. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek w Pieskowej Skale nie ma wielu elementów pierwotnych, bo pochodzi aż z czasów średniowiecza. Był jednak przebudowywany wielokrotnie, m.in. na zamek w stylu renesansowym w XVI w. Twierdza została także przebudowana po pożarze w 1718 roku oraz późniejszych: w 1850 i 1863 r.

Można powiedzieć, że jest to w zasadzie warownia jako tako zachowana dopiero od XVIII/XIX wieku. Ponieważ jednak została odbudowana, to jest to miłe miejsce do odwiedzenia na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego na Szlaku Orlich Gniazd.

Zamek w Pieskowej Skale stał się częścią wawelskiego muzeum. Znajdują się tam m.in. sarkofagi z XVII w., z pięknymi postaciami zmarłych z rodu Sieniawskich na wiekach (autorstwa rzeźbiarza z Wrocławia, Jana Pfistera). Ceny biletów: 18 zł normalny, 11 zł ulgowy na zwiedzanie całości.

Czytaj więcej: Zamek w Pieskowej Skale – zbójecka twierdza

Zamek Czocha

zamek czocha leśna
Zamek Czocha, Leśna. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Czocha podobnie jak inne w naszym zestawieniu przechodził przebudowy i wyposażenie jest częściowo odtworzone, ale i tak zachował się w dobrym stanie. Niektóre meble takie jak regały, sztukaterie i drewniane segmenty na wyposażeniu jadalni są oryginalne.

Szacuje się, że w podziemiach Zamku Czocha w miejscowości Sucha w gminie Leśna, może znajdować się nawet około 30 korytarzy. Do tej pory znaleziono kilkanaście. Zamurowane sale w podziemiach Zamku Czocha pobudzają wyobraźnię poszukiwaczy skarbów. Podobno ukryte są tam kosztowności właściciela zamku, Ernesta Gütschowa.

Czytaj więcej: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce

Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej. Fot. Shutterstock

Zamek Moszna nie jest dobrze zachowany wewnątrz, a jedynie na zewnątrz. Ma aż 365 pomieszczeń i 99 wież. Budowla powstała jako pałac barokowy, niestety w 1896 roku w kompleksie wybuchł pożar i strawił jego część.

Około roku 1900 powstała wschodnia część w stylu neogotyckim. Zaledwie dekadę później zamek w Mosznej doczekał się części zachodniej w stylu neorenesansowym. Dobrzy obserwatorzy bez problemu dostrzegą różnice pomiędzy poszczególnymi częściami zamku.

Ostatni właściciele zamku w Mosznej mieszkali tu do czasów wojny i ostatecznie uciekli z niego przed nadchodzącą armią czerwoną. Przez pewien czas w pałacu Moszna zakwaterowana była armia radziecka co przyczyniło się do dewastacji znacznej części wyposażenia i kradzieży wielu dzieł sztuki. Na zewnątrz obiekt jednak nadal zachwyca.

Czytaj więcej: Zamek Moszna – miejsce jak z bajki

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Fot. Lidia Mukhamadeeva, Shutterstock

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu powstał w XIII wieku i początkowo był siedzibą namiestnika książęcego. Z około roku 1300 pochodzi najstarsza część zamku, fundament tak zwanej Wieży Lwów, którą wieńczyły kamienne figury tych zwierząt.

W XIV w. zamek stał się siedzibą książąt brzeskich, a dwa wieki później Hohenzollernów. Ci nakazali przebudować go na wzór zamku królewskiego w Krakowie. Dlatego też zamek w Brzegu nazywany jest śląskim Wawelem (dziś to woj. opolskie, ale historycznie Śląsk).

Piastowie śląscy władali zamkiem do 1675 r. Są upamiętnieni w portalu bramy wjazdowej. Znajdują się tam rzeźby pierwszych władców Polski jak i właśnie piastowskich książąt śląskich. Warto pojechać w to miejsce by podziwiać piękny dziedziniec. Wnętrza są oczywiście przebudowane, ale mimo to zachowują historyczne elementy.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

4 KOMENTARZE

  1. Unikatowy cmentarz koni…. 3 nagrobki, a wlasniwie tablice , w polu z czego 2 już nie czytelne, bo nikt nie dba żeby się zachowały napisy a 3 z roku 2009. Żadna atrakcja. Słysząc cmentarz koni myślałam że to będzie faktycznie CMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE