Strona głównaTop 10Najpiękniejsze miejsca w woj. mazowieckim (Top 15)

Najpiękniejsze miejsca w woj. mazowieckim (Top 15)

Gdzie szukać ślicznych plenerów w woj. mazowieckim? Nie brakuje tu terenów zielonych, zamków, pałaców i zabytków. Nie tylko w Warszawie można znaleźć widoki jak z pocztówki. Oto najpiękniejsze miejsca w woj. mazowieckim.

Muzeum Wsi Mazowieckiej

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Fot. Shutterstock

Na 60 hektarach zgromadzono tu najwybitniejsze arcydzieła architektury drewnianej prosto z mazowieckiej wsi. Teren skansenu ogląda się z otwartymi ustami. Piękne chaty, budynki gospodarcze, kościół: wszystko to służyło kiedyś mieszkańcom tych okolic, a dziś stanowi niezwykłe muzeum pod chmurką. Warto odwiedzić to miejsce.

Czytaj więcej: Muzeum Wsi Mazowieckiej – 60 hektarów folkloru

Kościół w Zarębach

Kościół w Zarębach. Fot. Shutterstock

W Zarębach mieści się parafia św. Wawrzyńca. Drewniana świątynia budzi zachwyt przyjezdnych a dla miejscowych jest jednym z najcenniejszych zabytków. Kościół zbudowany w 1775 roku wciąż funkcjonuje i odbywają się tam msze. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej.

Zamek w Liwie

zamek w liwie
Zamek w Liwie. Fot. Shutterstock

Z zamku w Liwie zostało być może niewiele, ale i tak jego pozostałości robią ogromne wrażenie. Co ciekawe straszy tam podobno nie biała, a żółta dama. Pierwotnie była to twierdza książąt mazowieckich, a co ciekawe prawa do niej rościli sobie też niemieccy historycy, twierdząc że była krzyżacka. Nie mieli racji.

Czytaj więcej: Zamek w Liwie – tu usłyszysz legendę o żółtej damie

Żelazowa Wola

Park w Żelazowej Woli. Fot. Shutterstock

Gdzie indziej jak nie tu zgłębiać historię życia jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów? Żelazowa Wola to miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Znajduje się tu dom, w którym mieszkali jego rodzice i w którym wybitny muzyk przyszedł na świat. To miejscowość w pięknej scenerii ze wspaniałym parkiem. Warto tu zajrzeć.

Zamek książąt mazowieckich w Płocku

Zamek książąt mazowieckich w Płocku. Fot. Shutterstock

Zamek w Płocku to kolejna twierdza książąt mazowieckich. Wybudowana nad urwiskiem warownia stopniowo osuwała się w przepaść, co przypomina nieco historię kościoła w Trzęsaczu. Gdyby nie natura, na pewno zamek w Płocku jeszcze by zyskał na znaczeniu militarnym.

Czytaj więcej: Zamek w Płocku – twierdza, która osunęła się ze skarpy

Kościół w Brochowie

kościół w brochowie
Kościół w Brochowie. Fot. Shutterstock

Przypominający średniowieczną warownię kościół w Brochowie został zbudowany w latach 1551-1561. Jest to unikatowy przykład sakralnej architektury obronnej. Co ciekawe, żadne potencjalne zagrożenie nie czyhało na kościół. Zdaniem historyków jest to świątynia nieco na pokaz, co świadczy o rozmachu inwestora. To w tym kościele pobrali się rodzice Fryderyka Chopina, a potem ochrzcili tu swojego syna.

Czytaj więcej: Atrakcje Brochowa – kościół-forteca i piękna puszcza

Zalew Zegrzyński

zalew zegrzyński
Zalew Zegrzyński. Fot. Pixabay

Zalew Zegrzyński znajduje się w dość bliskiej odległości od Warszawy: na tyle, że u progu każdego ciepłego weekendu robi się tu tłoczno. Mimo że to popularne miejsce wypoczynkowe, nietrudno tu o kawałek miejsca dla siebie. Można zawsze wybrać się rowerkiem wodnym na wgłąb akwenu, by mieć trochę prywatności. To piękne miejsce, więc można przy okazji podziwiać widoki.

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie w Warszawie. Fot. Shutterstock

Nie mogło zabraknąć przepięknych Łazienek Królewskich w tym zestawieniu. To jedna z wizytówek stolicy i prawdziwie romantyczne miejsce. Zakochani mają tu swoje ulubione alejki, a turyści są zafascynowani tym miejscem. To przy okazji kawał polskiej historii. Spacerując po Łazienkach warto przypomnieć sobie historię królewskich siedzib w stolicy.

Twierdza Modlin

twierdza modlin
Twierdza Modlin. Fot. Shutterstock

To jedyna w swoim rodzaju budowla militarna, która znajduje się nie tak daleko od Warszawy. Mierząc łączną długość fasad, jest to najdłuższy budynek w Europie. Prace rozpoczęto z rozkazu Napoleona I. Według niego istniała konieczność ufortyfikowania tych terenów.

Czytaj więcej: Twierdza Modlin – najdłuższy budynek w Europie

Zamek w Czersku

zamek w czersku
Zamek w Czersku. Fot. Shutterstock

Pamiętacie piosenkę W żółtych płomieniach liści? Teledysk do niej nagrywany był właśnie tutaj. Zamek w Czersku ciekawy jest też z wielu innych powodów. To tu w 1229 roku książę Konrad mazowiecki uwięził Henryka Brodatego i tutaj rezydowała królowa Bona. Dziś można podziwiać ruiny wielkiego zamku i kroczyć śladami królów.

Czytaj więcej: Zamek Czersk – rezydencja Bony w żółtych płomieniach liści

Pałac w Jabłonnie

Pałac w Jabłonnie
Pałac w Jabłonnie. Fot. piotrbb, Shutterstock

Pałac w Jabłonnie zbudowano na polecenie biskupów, a następnie był jedną z najwspanialszych rezydencji Poniatowskich. Tu witali znamienitych gości, gromadzili sztukę i wiedli bogate życie kulturalno-towarzyskie. Nakazali nawet przebudowę pałacu w stylu włoskim, a jej architektem był wybitny Henryk Marconi. Dziś mieści się tam hotel.

Ogród Saski

Wieża ciśnień w Ogrodzie Saskim w Warszawie
Wieża ciśnień w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Fot. PawełMM, CC BY-SA 2.5

Ogród Saski warto odwiedzić nie tylko z powodu wspaniałych plenerów, ale tak samo jak Łazienki: ze względu na historię, jaką opowiadają. Park był ufundowany przez Augusta II Mocnego. Zbudowano tam także okazały pałac Saski. Dziś to jedno z kultowych miejsc w Warszawie.

Muzeum pałacowe w Wilanowie

Wilanów. Fot. Shutterstock

Skoro już mowa o królewskich siedzibach, nie można nie wspomnieć o Wilanowie. Pałac króla Jana III i Marysieńki jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych rezydencji w całym woj. mazowieckim. Dziś na własne oczy możecie podziwiać, jak się mieszkało po królewsku, bo funkcjonuje tam muzeum.

Czytaj więcej: Pałac w Wilanowie – jak tu pięknie!

Plac Zamkowy w Warszawie

Plac Zamkowy w Warszawie. Fot. Shutterstock

To pełen życia plac będący wizytówką Warszawy, na którym stoi Kolumna Zygmunta i przy którym znajduje się Zamek Królewski. Nie można nie znać tego miejsca, a każdy Polak powinien tu zawitać choć raz w życiu. Tym bardziej, że po prostu jest tu przepięknie.

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach. Fot. Shutterstock

Pałac w Radziejowicach niektórym jest znany dzięki programowi Projekt Lady. Wcześniej jednak bywali tu królowie i trzeba przyznać, że uwielbiali biały pałacyk i rozciągające się przy nim ogrody. Pałac Radziejowskich obecny kształt zyskał w XVII wieku.

Jakie wybitne postaci tu sypiały? Sprawdź: Pałac w Radziejowicach – uwielbiali go królowie

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE