Gdzie szukać ślicznych plenerów w woj. mazowieckim? Nie brakuje tu terenów zielonych, zamków, pałaców i zabytków. Nie tylko w Warszawie można znaleźć widoki jak z pocztówki. Oto najpiękniejsze miejsca w woj. mazowieckim.
Muzeum Wsi Mazowieckiej
Na 60 hektarach zgromadzono tu najwybitniejsze arcydzieła architektury drewnianej prosto z mazowieckiej wsi. Teren skansenu ogląda się z otwartymi ustami. Piękne chaty, budynki gospodarcze, kościół: wszystko to służyło kiedyś mieszkańcom tych okolic, a dziś stanowi niezwykłe muzeum pod chmurką. Warto odwiedzić to miejsce.
Czytaj więcej: Muzeum Wsi Mazowieckiej – 60 hektarów folkloru
Kościół w Zarębach
W Zarębach mieści się parafia św. Wawrzyńca. Drewniana świątynia budzi zachwyt przyjezdnych a dla miejscowych jest jednym z najcenniejszych zabytków. Kościół zbudowany w 1775 roku wciąż funkcjonuje i odbywają się tam msze. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej.
Zamek w Liwie
Z zamku w Liwie zostało być może niewiele, ale i tak jego pozostałości robią ogromne wrażenie. Co ciekawe straszy tam podobno nie biała, a żółta dama. Pierwotnie była to twierdza książąt mazowieckich, a co ciekawe prawa do niej rościli sobie też niemieccy historycy, twierdząc że była krzyżacka. Nie mieli racji.
Czytaj więcej: Zamek w Liwie – tu usłyszysz legendę o żółtej damie
Żelazowa Wola
Gdzie indziej jak nie tu zgłębiać historię życia jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów? Żelazowa Wola to miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Znajduje się tu dom, w którym mieszkali jego rodzice i w którym wybitny muzyk przyszedł na świat. To miejscowość w pięknej scenerii ze wspaniałym parkiem. Warto tu zajrzeć.
Zamek książąt mazowieckich w Płocku
Zamek w Płocku to kolejna twierdza książąt mazowieckich. Wybudowana nad urwiskiem warownia stopniowo osuwała się w przepaść, co przypomina nieco historię kościoła w Trzęsaczu. Gdyby nie natura, na pewno zamek w Płocku jeszcze by zyskał na znaczeniu militarnym.
Czytaj więcej: Zamek w Płocku – twierdza, która osunęła się ze skarpy
Kościół w Brochowie
Przypominający średniowieczną warownię kościół w Brochowie został zbudowany w latach 1551-1561. Jest to unikatowy przykład sakralnej architektury obronnej. Co ciekawe, żadne potencjalne zagrożenie nie czyhało na kościół. Zdaniem historyków jest to świątynia nieco na pokaz, co świadczy o rozmachu inwestora. To w tym kościele pobrali się rodzice Fryderyka Chopina, a potem ochrzcili tu swojego syna.
Czytaj więcej: Atrakcje Brochowa – kościół-forteca i piękna puszcza
Zalew Zegrzyński
Zalew Zegrzyński znajduje się w dość bliskiej odległości od Warszawy: na tyle, że u progu każdego ciepłego weekendu robi się tu tłoczno. Mimo że to popularne miejsce wypoczynkowe, nietrudno tu o kawałek miejsca dla siebie. Można zawsze wybrać się rowerkiem wodnym na wgłąb akwenu, by mieć trochę prywatności. To piękne miejsce, więc można przy okazji podziwiać widoki.
Łazienki Królewskie
Nie mogło zabraknąć przepięknych Łazienek Królewskich w tym zestawieniu. To jedna z wizytówek stolicy i prawdziwie romantyczne miejsce. Zakochani mają tu swoje ulubione alejki, a turyści są zafascynowani tym miejscem. To przy okazji kawał polskiej historii. Spacerując po Łazienkach warto przypomnieć sobie historię królewskich siedzib w stolicy.
Twierdza Modlin
To jedyna w swoim rodzaju budowla militarna, która znajduje się nie tak daleko od Warszawy. Mierząc łączną długość fasad, jest to najdłuższy budynek w Europie. Prace rozpoczęto z rozkazu Napoleona I. Według niego istniała konieczność ufortyfikowania tych terenów.
Czytaj więcej: Twierdza Modlin – najdłuższy budynek w Europie
Zamek w Czersku
Pamiętacie piosenkę W żółtych płomieniach liści? Teledysk do niej nagrywany był właśnie tutaj. Zamek w Czersku ciekawy jest też z wielu innych powodów. To tu w 1229 roku książę Konrad mazowiecki uwięził Henryka Brodatego i tutaj rezydowała królowa Bona. Dziś można podziwiać ruiny wielkiego zamku i kroczyć śladami królów.
Czytaj więcej: Zamek Czersk – rezydencja Bony w żółtych płomieniach liści
Pałac w Jabłonnie
Pałac w Jabłonnie zbudowano na polecenie biskupów, a następnie był jedną z najwspanialszych rezydencji Poniatowskich. Tu witali znamienitych gości, gromadzili sztukę i wiedli bogate życie kulturalno-towarzyskie. Nakazali nawet przebudowę pałacu w stylu włoskim, a jej architektem był wybitny Henryk Marconi. Dziś mieści się tam hotel.
Ogród Saski
Ogród Saski warto odwiedzić nie tylko z powodu wspaniałych plenerów, ale tak samo jak Łazienki: ze względu na historię, jaką opowiadają. Park był ufundowany przez Augusta II Mocnego. Zbudowano tam także okazały pałac Saski. Dziś to jedno z kultowych miejsc w Warszawie.
Muzeum pałacowe w Wilanowie
Skoro już mowa o królewskich siedzibach, nie można nie wspomnieć o Wilanowie. Pałac króla Jana III i Marysieńki jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych rezydencji w całym woj. mazowieckim. Dziś na własne oczy możecie podziwiać, jak się mieszkało po królewsku, bo funkcjonuje tam muzeum.
Czytaj więcej: Pałac w Wilanowie – jak tu pięknie!
Plac Zamkowy w Warszawie
To pełen życia plac będący wizytówką Warszawy, na którym stoi Kolumna Zygmunta i przy którym znajduje się Zamek Królewski. Nie można nie znać tego miejsca, a każdy Polak powinien tu zawitać choć raz w życiu. Tym bardziej, że po prostu jest tu przepięknie.
Pałac w Radziejowicach
Pałac w Radziejowicach niektórym jest znany dzięki programowi Projekt Lady. Wcześniej jednak bywali tu królowie i trzeba przyznać, że uwielbiali biały pałacyk i rozciągające się przy nim ogrody. Pałac Radziejowskich obecny kształt zyskał w XVII wieku.
Jakie wybitne postaci tu sypiały? Sprawdź: Pałac w Radziejowicach – uwielbiali go królowie