Lista sanktuariów i miejsc kultu w naszym kraju jest bardzo długa. Podobno jest ich w Polsce około 600. Przyjeżdżają do nich wierni z całego świata. Są tak popularne, że każdego roku odwiedzają je miliony osób. Oto najbardziej znane i największe sanktuaria w Polsce.

2Licheń

wielkopolskie Bazylika w Licheniu
Bazylika w Licheniu wzbudza kontrowersje. Fot. Shutterstock

Największy kościół w Polsce znajduje się w Licheniu Starym. To monumentalna świątynia wzorowana na bazylice św. Piotra w Rzymie. Znajduje się w województwie wielkopolskim niedaleko Konina. Licheń stał się miejscem pielgrzymkowym o światowym znaczeniu, choć nie brakuje związanych z nim kontrowersji.

Niektórzy krytykują zbędny monumentalizm Lichenia. Bazylika ma 300 tys. m sześc. kubatury i 23 tys. mkw powierzchni. Kopuła wznosi się na wysokość 103,5 m, a wieża sięga 141,5 m. W środku znajduje się największy w Polsce i 13. na świecie zespół organów. Budowa świątyni kosztowała ok. 200 mln zł.

Czytaj więcej: Licheń – największa bazylika w Polsce

Poprzedni artykułDziwne polskie powiedzenia, których pochodzenie Cię zaskoczy! (Część 3)
Następny artykułNajlepsze miasta do życia w Polsce (Top 10)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here