Szlaki turystyczne w Polsce to ścieżki, które prowadzą przez zabytki historyczne, ważne miejsca kulturowe a także obszary industrialne. W naszym kraju nie brakuje tego typu tras, które są ciekawą formą zwiedzania nowych zakątków. Zebraliśmy w jednym miejscu najlepsze szlaki turystyczne w Polsce o różnorodnej tematyce. Możecie podążać śladami zabytkowej architektury, sławnych postaci a nawet zwierząt.

1. Szlak Romański

kolegiata w kruszwicy
Kolegiata św. Piotra i św. Pawła w Kruszwicy, fot. Shutterstock

Szlak Romański to jedna z najbardziej znanych tras tego typu w Polsce. To zbiór wiekowych zabytków, które powstawały w latach od ok. 1050 do ok. 1250 roku. Szlak Romański gromadzi najstarsze i najcenniejsze budowle znajdujące się w Polsce. W naszym kraju zachowało się bardzo wiele obiektów tego typu i dziś możemy je podziwiać w różnych województwach. Do najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce należy zaliczyć m.in: kolegiatę św. Piotra i św. Pawła w Kruszwicy, opactwo cystersów w Lubiążu, rotundę św. Mikołaja w Cieszynie, kolegiatę w Tumie oraz kościół św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu.

2. Szlak Piastowski

biskupin
Biskupin, fot. Shutterstock

Szlak Piastowski jest wyjątkowy i ma duże znaczenie dla polskiego dziedzictwa. Trasa przebiega przez województwa kujawsko–pomorskie i wielkopolskie. Najważniejsze punkty na szlaku to przede wszystkim Biskupin, Żnin, Gniezno oraz Poznań. Z tą trasą turystyczną najczęściej kojarzony jest jednak Biskupin. W tej wsi położonej w województwie kujawsko–pomorskim znajduje się bardzo ważne stanowisko archeologiczne. Dzięki licznym odkryciom, możemy podziwiać w tym miejscu, jak wyglądało codzienne życie naszych przodków.

Ze względu na duże odległości pomiędzy obiektami, najlepiej zaplanować wycieczkę rowerową lub samochodową.

3. Szlak Tatarski

Meczet w Kruszynianach, fot. Shutterstock

Jak już wspomnieliśmy, szlaki turystyczne w Polsce prezentują również ważne miejsca związane z kulturą. Tak jest właśnie w przypadku Szlaku Tatarskiego na Podlasiu. Trasa łącząca wsie i miasta, głównie z powiatu sokólskiego, powstała w celu ochrony dziedzictwa i kultury Tatarów na Podlasiu. Skąd ta mniejszość przybyła na te tereny? Tatarów na Podlasie sprowadził w XVII wieku król Jan III Sobieski. Dziś możemy się dowiedzieć więcej na temat ich życia i kultury poruszając się po Szlaku Tatarskim. Trasa podzielona jest na 2 części: szlak tatarski mały (19 km) oraz szlak tatarski duży (54 km). Możemy tu podziwiać m.in zabytkowe meczety, a także największy cmentarz muzułmański w Polsce.

4. Podlaski Szlak Bociani

bociany podlaski szlak
Bocian biały, fot. Shutterstock

Na Podlasiu możemy przemierzać trasę poświęconą niezwykłemu ptakowi, który uważany jest za jeden z symboli naszego kraju. Podlaski Szlak Bociani to wycieczka śladami bociana białego. Trasa biegnie przez miejsca cenne szczególnie pod względem przyrodniczym. Szlak łączy cztery parki narodowe – Białowieski, Biebrzański, Narwiański oraz Wigierski. Szczególnie ważnym punktem wycieczki jest wieś Pentowo. W latach 90. XX wieku Europejska Fundacja Dziedzictwa Przyrodniczego utworzyła tytuł Europejskiej wsi bocianiej dla tych miejscowości, które w znacznym stopniu przyczyniają się do ochrony miejsc lęgowych bociana białego. W Polsce ten tytuł otrzymało właśnie Pentowo.

Więcej informacji o Podlaskim Szlaku Bocianim.

5. Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego

Szlak Zabytków Techniki, fot. archiwum Industriady

Szlak Zabytków Techniki został utworzony na terenie województwa śląskiego czyli najbardziej przemysłowego regionu Polski. Na Śląsku znajduje się wiele obiektów cennych pod względem architektonicznym i historycznym, którymi warto się chwalić. To najciekawszy szlak industrialny na terenie naszego kraju. Obejmuje ponad 40 obiektów, w tym cztery najważniejsze, czyli tzw. Gwiazdy Techniki – Kopalnię Guido, Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium oraz Muzeum Browaru Żywiec.

Szlak Zabytków Techniki – zachwyci dorosłych, nauczy dzieci

6. Szlak Latarni Morskich

Latarnia morska w Świnoujściu, fot. Shutterstock

Ten szlak będzie lekarstwem dla wszystkich tych których znudziło już wylegiwanie się na piasku. Latarnie nad Bałtykiem już dawno przestały pełnić funkcję tylko nawigacyjną. To popularne atrakcje turystyczne, które zostały połączone w szlak kulturowy. Na Szlaku Latarni Morskich znajduje się 17 obiektów, które możecie podziwiać w następujących miejscowościach: Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Jastarnia, Sopot, Gdańsk (Port Północny oraz Nowy Port), Hel oraz Krynica Morska. Szczególnie warta uwagi jest najstarsza latarnia morska – możecie ją podziwiać w Rozewiu. Perłą na szlaku jest też najwyższa, którą możecie podziwiać w Świnoujściu.

7. Szlak Orlich Gniazd

śląskie atrakcje Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec, fot. Shutterstock

Szlaki turystyczne w Polsce przecinają najróżniejsze zakątki naszego kraju, jednak to właśnie ten możemy traktować jako wizytówkę tras tematycznych w Polsce. To najbardziej rozpoznawalna ścieżka łącząca najpiękniejsze zamki pomiędzy Krakowem a Częstochową. Orle Gniazda powstały w XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Warownie miały chronić ważne szlaki handlowe i strzec ówczesnej stolicy. Trasa szlaku liczy ponad 163 kilometry, a w ramach zwiedzania możemy skorzystać z trzech tras: rowerowej (188 km), konnej (250 km) oraz pieszej (163,9 km).

Może Cię zainteresować: najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd.

8. Szlak Architektury Drewnianej

kościół w lipnicy murowanej
Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, fot. Pecold, Shutterstock

Szlak Architektury Drewnianej położony w województwach śląskim, małopolskim i podkarpackim to bezcenny skarb naszego kraju. Na trasie podziwiać możemy kościoły cerkwie, chałupy, dworki i wiele innych obiektów. Jednak prawdziwą perłą tego szlaku są kościoły. Jest to grupa bardzo cennych obiektów sakralnych, które są wyjątkowe także w skali Europy. Drewniane kościoły tych regionów stanowią drugie co do wielkości najstarsze skupisko świątyń tego typu. Za najstarszy uważa się kościół w Haczowie. Piękno świątyń i ich unikalną wartość dla ludzkości doceniła również UNESCO wpisując część obiektów na listę Światowego Dziedzictwa. Zobacz: Drewniane kościoły Małopolski i Podkarpacia.

9. Szlaki turystyczne w Polsce – Szlak Kopernikowski

Pomnik Kopernika w Toruniu, fot. Shutterstock

Jeśli interesuje Was historia życia wybitnego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika, to ten szlak został stworzony specjalnie dla Was. Piesza trasa turystyczna obejmuje punkty bezpośrednio związane z życiem i pracą Kopernika. Szlak ma swój początek przy Wysokiej Bramie w Olsztynie i biegnie poprzez różne zakątki województwa pomorskiego, warmińsko– mazurskiego i kujawsko–pomorskiego. Zwieńczeniem wycieczki śladami polskiego astronoma jest oczywiście Toruń – miejsce jego urodzenia. Tu znajduje się jego dom, kościół śś. Janów, w którym został ochrzczony a także planetarium, które jest hołdem dla jego wybitnej działalności. Całkowita długość trasy to 237 kilometrów.

Zobacz też: Frombork – Miasto Kopernika. Toruń – atrakcje, których nie chcecie pominąć.

10. Szlak Cysterski

Opactwo cystersów w Lubiążu
Opactwo cystersów w Lubiążu, fot. Shutterstock

Cystersi to katolicki zakon monastyczny reformowany posługujący się regułą benedyktyńską. Do Polski przybyli oni w połowie XII w. Zaczęły wtedy powstawać liczne zakony. Dziś pozostałości działalności cystersów zostały połączone w szlak turystyczny, duża jego część znajduje się na terenie Polski.

Najpiękniejszym i najbardziej okazałym przykładem działalności cystersów w naszym kraju jest opactwo w Lubiążu.  To największe takie opactwo na świecie i drugi co do wielkości obiekt sakralny (większy znajduje się tylko w Hiszpanii). Budowla ta może się poszczycić najdłuższą fasadą barokową w Europie – 223 metry długości.