Strona głównaTop 10Ciekawe atrakcje województwa kujawsko-pomorskiego (Top 23)

Ciekawe atrakcje województwa kujawsko-pomorskiego (Top 23)

Nie sposób powiedzieć, które atrakcje województwa kujawsko-pomorskiego są najważniejsze, więc znaleźliśmy takie, których mogliście nie znać. Warto je zobaczyć, a nie wszystkie są szeroko opisywane w przewodnikach. Może znajdziecie dla siebie jakieś miejsce, w które bardzo będziecie chcieli pojechać?

Wąbrzeźno

wąbrzeźno
Wąbrzeźno. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Wiecie, że w Wąbrzeźnie w powiecie wąbrzeskim stał kiedyś zamek biskupów chełmińskich? Do dziś ruiny XIV-wiecznej warowni można oglądać na Górze Zamkowej. Godne uwagi są też kościoły, m.in. kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza czyli Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej z XIV wieku oraz kościół Matki Bożej Królowej Polski. Warto przejść się po centrum, by obejrzeć zabytkowe kamienice i ratusz.

Piramidy kujawskie

Piramidy kujawskie

Na Kujawach w okolicach Izbicy Kujawskiej, Sarnowa i Gaju wznoszono piramidalne grobowce. Są starsze od piramid w Egipcie.W polskich piramidach chowani byli pasterze, rolnicy. Pochówki są związane z neolityczną kulturą pucharów lejkowatych.

W Gaju czy też Wietrzychowicach stworzono rezerwaty archeologiczne. Już 5 tysięcy lat temu dokonywano w tych miejscach pochówków, a na powierzchni ziemi usypywano grobowce i stawiano głazy układające się w kształty przypominające sztabki. Megality zwane są polskimi piramidami. Nie mają typowego kształtu ostrosłupa, są to wały mające często ponad 100 m długości i do 3 m wysokości.

Spichlerze w Grudziądzu

Spichlerze w Grudziądzu. Fot. Shutterstock

Zabytkowe spichlerze w Grudziądzu wpisane są na listę Pomników Historii. Niektóre pamiętają jeszcze czasy krzyżackiej lokacji Grudziądza w 1291 r. Pierwszy był spichrz Bornwalda, a przy ul. Spichrzowej stało ich 14, w większości murowanych, a sto lat później 16. Świadczyły o bogactwie Grudziądza, który pozycję osiągnął dzięki handlowi rzecznemu.

Niestety, większość spichrzów spłonęła w 1659 r. podczas odbijania miasta z rąk szwedzkich. Po odbudowie spichrzy było około 30 i były węższe niż pierwotne. Podobne pojawiły się także w nowych miejscach. W 1909 r. zbudowano przy spichrzach wielkie Schody Słowackiego.

Podczas wojny spichrze ponownie ucierpiały. Odbudowywano je w latach 1946-1966. Część z nich nadal jest magazynami, inne mieszkaniami, w kilku mieszczą się oddziału Muzeum w Grudziądzu. Połączone są krytym przejściem.

Zamek w Brodnicy

wieża zamku w brodnicy
Zamek w Brodnicy. Fot. Shutterstock

Zamek w Brodnicy został wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku. W późniejszych latach fortyfikacja została przystosowana do walk z użyciem broni palnej. Po bitwie pod Grunwaldem zamek przejęli Polacy, a następnie przechodził z rąk do rąk. Po pierwszym rozbiorze Polski, Brodnica dostała się pod panowanie pruskie i to właśnie wtedy nakazano rozbiórkę zamku i murów obronnych miasta. Do dziś z fortecy pozostała wieża i fundamenty oraz piwnice.

Czytaj także: Krzyżackie zamki Pomorza i Kujaw

Pałac w Lubostroniu

pałac lubostroń
Pałac w Lubostroniu. Fot. Shutterstock

Pałaców w woj. kujawsko-pomorskim jest bardzo wiele. Jednym z najpiękniejszych jest ten w Lubostroniu. Miejscowość nazwał tak hrabia Fryderyk Skórzewski pod koniec XVIII wieku, jako że było to lube ustronie. Podobno wzorowano się na Villa Rotonda w Rzymie. Dzisiaj znajdują się tu restauracja i hotel. Wokół pałacu możemy podziwiać także piękny park, który jest idealny na romantyczne spacery.

Czytaj także: Urzekające pałace szlacheckie Kujaw i okolic

Katedra Janów

katedra janów toruń
Panorama Torunia z katedrą Janów. Fot. Shutterstock

Katedra Janów to inaczej bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. To tam znajduje się największy średniowieczny dzwon w Polsce – Tuba Dei (Trąba Boża) odlany w 1500 roku. Dzwon zdobią płaskorzeźby: św. Jana Chrzciciela, św. Jana Ewangelisty, św. Barbary oraz św. Katarzyny. W Katedrze Janów zobaczyć możemy chrzcielnicę z czasów Mikołaja Kopernika.

Czytaj więcej i zobacz ceny biletów: Katedra Janów

Stare Miasto w Chełmnie

Chełmno. Fot. Shutterstock

Chełmno to miasto zakochanych, za sprawą znajdujących się tu relikwii św. Walentego, w dodatku pełne zabytków z XIII wieku. Całe Stare Miasto w Chełmnie od 2005 roku znajduje się na liście Pomników historii.

Podczas wizyty w Chełmnie warto odwiedzić kilka najważniejszych zabytków takich jak: kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIII wieku, ratusz, brama Grudziądzka, jedne z najdłuższych w Polsce murów miejskich z basztami, barokowy budynek Akademii Chełmińskiej oraz liczne zabytkowe kamienice i wieżę ciśnień z XIX wieku.

Czytaj więcej: Chełmno – miasto zakochanych

Kolegiata w Kruszwicy

kolegiata w kruszwicy
Kolegiata śś. Pawła i Piotra w Kruszwicy. Fot. Shuttestock

To jeden z najstarszych zachowanych kościołów w Polsce i najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej. Kolegiata św. Pawła i Piotra w Kruszwicy budowana była w latach 1120-1140. Pierwotnie była prawdopodobnie siedzibą biskupstwa, które w 1148 zostało przeniesione do Włocławka.

Co ciekawe, kolegiata ma niemal nienaruszony układ od początku istnienia, z wyjątkiem przebudowanej w XVI wieku fasady zachodniej. Wnętrze wygląda jak autentyczna bazylika romańska.

Czytaj także: Kruszwica – miejsce pełne legend

Brama Wodna w Grudziądzu

Brama wodna w Grudziądzu. Fot. Shutterstock

Brama Wodna stoi w Grudziądzu od XIV wieku. Była to część murów miejskich chroniących wjazdu do miasta od placu Portowego. Nie miała szczęścia do pożarów: najpierw w 1659 r., potem w 1945 r. strawił ją ogień. Wskutek powojennej odbudowy przekształcono jej elewację od strony miasta i straciła swój gotycki charakter. Obecnie mieszczą się tu wydziały Urzędu Miejskiego.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum Mydła i Historii Brudu powstało 1 września 2012 roku. Dlaczego właśnie w Bydgoszczy? Ponieważ właśnie tutaj w XIX wieku bardzo mocno rozwinął się przemysł chemiczny. Produkowano tu także mydła, które eksportowano do wielu krajów Europy. To stało się inspiracją dla pani Darii i pana Adama, którzy postanowili stworzyć tu interaktywne muzeum pełne ciekawostek, zabawnych anegdot i eksponatów nawiązujących do utrzymania higieny przez człowieka.

Czytaj więcej: Muzeum Mydła i Historii Brudu – najbardziej oryginalne w Polsce

Tężnie w Ciechocinku

tężnie w ciechocinku
Tężnie w Ciechocinku. Fot. Janusz Baczyński, Shutterstock

Ciechocinek to znana dzięki tężniom solankowym miejscowość uzdrowiskowa. Pierwsze tężnie zbudowano w latach 1824-1833, miały służyć głównie do wydobywania soli. Lekarzy to miejsce zainteresowało dopiero z czasem, gdyż solanka tworzy tu wyjątkowy mikroklimat obfitujący w jod, sód, chlor i brom. Uzdrowisko leczy przede wszystkim choroby układu oddechowego, ale nie tylko.

Czytaj więcej: Ciechocinek – najbardziej znane uzdrowisko w Polsce

Pałace w Ostromecku

Pałac w Ostromecku
Pałac w Ostromecku. Fot. Andrey Schevchenko, Shutterstock

W Ostromecku podziwiać możemy dwa pałace szlacheckie otoczone 36-hektarowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, w którym dominują dęby, graby, modrzewie i kasztanowce. Znajdują się tu 62 pomniki przyrody a także jeden z nielicznych w Polsce ogrodów włoskich w stylu renesansowym. Oba obiekty udostępnione są do zwiedzania, a w Pałacu Nowym możemy podziwiać sale, w których organizowane są bale. Znajdziemy tu także restaurację.

Pierwszy pałac, neobarokowy – został zbudowany przez rodzinę Mostowskich około 1730 roku. Znajduje się na skraju skarpy, dlatego z rezydencji oglądać możemy panoramiczny widok na dolinę Wisły. Drugi z nich to klasycystyczny pałac, który został zbudowany w 1849 roku na zlecenie Jakuba Martina Schönborna.

Zamek w Grudziądzu

Wieża zamku w Grudziądzu
Wieża zamku w Grudziądzu. Fot. Shutterstock

Zamek w Grudziądzu z XIII w. to jedna z największych warowni krzyżackich, gdzie mieściła się siedziba komtura krzyżackiego. Po bitwie pod Grunwaldem twierdza wymagała remontu. W XVIII wieku został niemal całkowicie rozebrany przez władze Pruskie. Zrekonstruowano wieżę, która od 2014 roku jest główną atrakcją tego miejsca. Góra Zamkowa, na której niegdyś górował nad miastem zamek, dziś przyciąga rozległym widokiem i historią. Bilety normalne można kupić w cenie 9 zł, ulgowe: 4,5 zł.

Czytaj także: Krzyżackie zamki Pomorza i Kujaw

Bramy w Toruniu

brama mostowa
Brama Mostowa w Toruniu. Fot. Shutterstock

Toruń posiada zabytkowe bramy. Brama Mostowa niegdyś zwana była bramą Promową lub Przewoźną, gdyż wtedy nie było mostu i przeprawy odbywały się właśnie promami. Most został zbudowany w końcu XV w. i istniał do XIX w. Jest to jedna z trzech średniowiecznych bram, które przetrwały w Toruniu.

Brama Klasztorna to ciekawy zabytek tzw. flandryjskiego gotyku. Ukończono ją w I poł. XIV w. Gdy straciła funkcję obronną, jej pomieszczenia przeznaczono na mieszkania. Z kolei w 1943 r. zbudowano pod nią schron dla 100 osób, który jest obecnie przeznaczony do zwiedzania.

Brama Żeglarska w Toruniu kiedyś były to najważniejsze wrota miasta. Witano tam królów i gości. To tu rozpoczynała się droga królewska, czyli toruńska Via Regia. Bramę zbudowano na przełomie XIII i XIV w.

Rotunda św. Prokopa w Strzelnie

rotunda św. prokopa w strzelnie
Rotunda św. Prokopa w Strzelnie. Fot. Shutterstock

Rotunda św. Prokopa w Strzelnie to największa romańska świątynia w Polsce na planie koła i pomnik historii. Konsekrowano ją w 1133 r. W pewnym okresie rotundę włączono w klasztor norbertanek jako furtę klasztorną. W 1812 kościół był używany przez żołnierzy napoleońskich w celach gospodarczych, a w czasie II wojny światowej służył za magazyn. Niemcy podłożyli tam ładunek wybuchowy, wnętrze zostało zniszczone w eksplozji, przetrwały jedynie mury. Część wyposażenia wraz z tympanonem fundacyjnym odtworzono.

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Bydgoszcz. Fot. Shutterstock

Wyspa Młyńska to do niedawna miejsce zaniedbane, a dziś tętniące życiem. Wyspa otrzymała w 2012 roku Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny nadany przez Polską Organizację Turystyczną. Brda stała się inspiracją do organizowanych cyklicznie wydarzeń. Te najbardziej znane to Ster na Bydgoszcz, Mistrzostwa Świata w Przechodzeniu przez Rzekę, Bydgoski Festiwal Muzyczny czy Bydgoszcz Jazz Festival.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Fot. Dejan Gospodarek, Shutterstock

Warto odwiedzić także Wenecję w woj. kujawsko-pomorskim. Stoją tam ruiny zamku, ale więcej osób przyciąga Muzeum Kolei Wąskotorowej. Kolejki wąskotorowe były prywatnymi inwestycjami, co sprawiało, że nie obowiązywały żadne ścisłe normy dotyczące rozstawu torów. Te znajdujące się w Wenecji mierzą 600 mm i są najwęższymi w Europie wśród używanych przez koleje państwowe.

Kolejka powstała w 1894 roku i działała do 1962 roku. 10 lat po zamknięciu trasy została ona ponownie przywrócona do życia jako atrakcja turystyczna. Do dziś można odbyć podróż w czasie wsiadając do kolejki na trasie: Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa. Bilety kosztują 5 zł (normalne) i 3 zł (ulgowe).

Czytaj więcej: Polska Wenecja – nie z kanałami, lecz z koleją

Zamek krzyżacki w Toruniu

Zamek w Toruniu. Fot. Shutterstock

Zamek Krzyżacki w Toruniu jest obecnie częściowo ruiną. Mieści się tam Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. Można tam obejrzeć też wystawę broni oblężniczej. Na terenie zamku organizowane są rozmaite imprezy plenerowe.

Zamek zlokalizowany jest w centrum miasta, dlatego warto wybrać się, żeby go obejrzeć. Bilety normalne kosztują 10 zł, a ulgowe 6 zł. Zwiedzanie obejmuje też ekspozycję w podziemiach. Nieodpłatnie można obejść ruiny dookoła.

Czytaj więcej: Toruń – atrakcje, których nie chcecie pominąć

Jezioro Gopło

jezioro gopło
Jezioro Gopło. Fot. Shutterstock

Gopło położone jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim, niedaleko Inowrocławia w samym sercu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. To największe jezioro województwa kujawsko-pomorskiego. Nad jego brzegiem leży Kruszwica. Nazwa jeziora pochodzi od słowiańskiego plemienia Goplan i jest związane z legendami o Popielu i Goplanie. Gopło zamieszkuje największa słodkowodna ryba w Europie – sum europejski.

Muzea Piernika w Toruniu

piernik muzeum
Muzeum Piernika w Toruniu. Fot. Shutterstock

Muzeum Toruńskiego Piernika i Żywe Muzeum Piernika to dwie placówki w Toruniu, które przybliżają technologię i historię wytwarzania tego znanego i pysznego wypieku. Żywe Muzeum Piernika w Toruniu jest największym w Europie. Zostało założone w 2006 r. Mieści się na terenie Zespołu Staromiejskiego w bliskim sąsiedztwie Rynku Staromiejskiego. Jego siedzibą jest zabytkowa kamienica stojąca przy ulicy Rabiańskiej 9. Muzeum Toruńskiego Piernika znajduje się w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej kiedyś do rodziny Weese i jest oddziałem Muzeum Miejskiego. Oba są bardzo ciekawe.

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

golub-dobrzyń
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu. Fot. Shutterstock

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu został zbudowany przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku. Według legend, duchy zmarłych spotkać tu można na każdym kroku. Najsłynniejszy z nich to biała dama czyli Anna Wazówna we własnej osobie. Z wież zamku widać było dokładnie całą okolicę, która miała ocalić budynek przed najazdami wroga. Zamek zbudowano na planie czworoboku, wewnątrz którego znajdował się dziedziniec. Dziś można zwiedzać zamek w cenie 10 zł (bilet normalny) i 8 zł (bilet ulgowy).

Czytaj więcej: Zamek w Golubiu-Dobrzyniu – Anna Wazówna nadal tu mieszka

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie. Fot. Shutterstock

Park Narodowy Bory Tucholskie to kraina 21 pięknych przejrzystych jezior, tzw. jezior lobeliowych. Można wybrać się kajakiem po Brdzie i Wdzie i wypocząć w jednej z miejscowości letniskowych w tej okolicy. Bory Tucholskie należą do światowych rezerw biosfery UNESCO. Symbolem parku jest głuszec, ptak który w Polsce jest skrajnie zagrożony wyginięciem. Ostatnie głuszce w Borach Tucholskich były widziane w poprzednim stuleciu.

Czytaj więcej: Bory Tucholskie – kraina krystalicznych jezior

Młyn Wiedzy

młyn wiedzy
Młyn Wiedzy w Toruniu

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu to pierwsze otwarte w województwie kujawsko–pomorskim centrum nauki. W dawnym Młynie Richtera, czyli jednym z najcenniejszych toruńskich zabytków architektury przemysłowej, można oglądać ciekawe wystawy multimedialne. Przez trzy godziny, bo tyle średnio zajmuje przejście ekspozycji, można dowiedzieć się wiele m.in. o fizyce i wykonywać różne doświadczenia. Bilety wstępu: normalny 18 zł, ulgowy 13 zł.

Gdzie Dom Kopernika w Toruniu czy też słynne planetarium w Toruniu? Gdzie tężnie w Inowrocławiu, czy też inne zamki i pałace woj. kujawsko-pomorskiego? Aż zabrakło nam miejsca! Nie możemy ciągnąć tej listy bez końca, więc zapraszamy:

Atrakcje województwa kujawsko-pomorskiego w przewodniku Polska Zachwyca.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE